АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
asayva
Мнения: 17
Регистрация: 21 декември 2010, 16:23

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от asayva »

Здравейте,
Преди няколко дена писах, че хората, които са създали и поддържат Читанка имат право да решават кога да има достъп до някои книги и кога не.
Редактирах една поредица, за която имаше заявка. След качването на втората книга от издателството се бяха обадили и беше свалена. Бяха минали две години от издаването й, но щом така сте решили - ОК.
Пак казвам - в правото сте си. Аз само помагам с труд и свободно време.
Но имам следното питане: До кога ще наказвате хората, които искат да четат тук? Много книги продължават да са недостъпни.
Знам едното решение - да си ги дръпна от някъде другаде. Но нещо се чувствам прецакана да правя книги, които някой ден може би биха били достъпни за четене (колко сложно стана), ако и когато свалите ограничението.
Вярно е, че Читанка е една, но ако нямаме възможност да четем, нищо чудно да има Читанка 2. Всичко е въпрос на малко повече знания за това как се прави такъв вид сайт и да се качи информацията. А компетентни хора има много. Мисля, че просто е по-добре да поддържаме заедно тази Читанка, отколкото, типично по български, да развалим нещата. Нека поне за книгите не го правим.
Моля, не предавайте хората, които имат нужда да четат. В тази натоварена ситуация в страната за много от нас това е начин да си починат, разтоварят и за час-два да се откъснат от проблемите.

---
Когато видиш Дявола - усмихни му се, той няма да знае какво да прави!
knigoiad

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от knigoiad »

Случи ми се нещо неприятно. Тъкмо съм се събудил и сложил новите бели дрешки и мижа срещу обедното слънце в Монако и нещо разклати яхтата... Чашата червено вино се разля и ми оплиска бялото панталонче! Това обаче ме накара да се обърна и да видя собствениците на Читанка на съседната яхта - бяха на раздумка и карти и до тях няколко шефове на издателства - от Читанка правеха познатия знак на търкане на палеца и два пръста, шефовете на издателства гледаха притеснено и непрекъснато вдигаха рамене... Та такива работи.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Добре де , никой ли не се замисли и за варианта, че срока от тия години забавяне, може да е за да се опазят от фалит българските издателства, понеже ако фалират няма да има какво да се сканира :) . Защо си мислите само някакви варианти с рекети, притискане и глупости.
Synergon

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Synergon »

asayva написа:Здравейте,
Преди няколко дена писах, че хората, които са създали и поддържат Читанка имат право да решават кога да има достъп до някои книги и кога не.
Редактирах една поредица, за която имаше заявка. След качването на втората книга от издателството се бяха обадили и беше свалена. Бяха минали две години от издаването й, но щом така сте решили - ОК.
Пак казвам - в правото сте си. Аз само помагам с труд и свободно време.
Но имам следното питане: До кога ще наказвате хората, които искат да четат тук? Много книги продължават да са недостъпни.
Знам едното решение - да си ги дръпна от някъде другаде. Но нещо се чувствам прецакана да правя книги, които някой ден може би биха били достъпни за четене (колко сложно стана), ако и когато свалите ограничението.
Вярно е, че Читанка е една, но ако нямаме възможност да четем, нищо чудно да има Читанка 2. Всичко е въпрос на малко повече знания за това как се прави такъв вид сайт и да се качи информацията. А компетентни хора има много. Мисля, че просто е по-добре да поддържаме заедно тази Читанка, отколкото, типично по български, да развалим нещата. Нека поне за книгите не го правим.
Моля, не предавайте хората, които имат нужда да четат. В тази натоварена ситуация в страната за много от нас това е начин да си починат, разтоварят и за час-два да се откъснат от проблемите.

---
Когато видиш Дявола - усмихни му се, той няма да знае какво да прави!
Този сайт като сложност е на ниво 3-ти клас трудово обучение. За два дни е готов и зареден подобен. това не е проблема в случая.
george_tn
Мнения: 10
Регистрация: 01 юли 2013, 10:59

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от george_tn »

ДГД - логическото мислене, практикувано в различни периоди от време и ментална кондиция може да даде противоречиви резултати, затова то не може да служи като доказателство.
Аз например мога да ти дам друг логичен аргумент "ЗА" тригодишното правило. Читанката се захранва от физическите носители издавани от издателите, и ако те бъдат демотивирани в издателската си дейност, читанката би се самоубила. Така че това правило "отглежда" нови книги за бъдещо сканиране. Не може да се убива издателската дейност. Аз също съм против патенти и авторски права в сегашния им вид - доживотно и наследствено. Авторско и издателско право трябва да има, но да е толкова колкото да мотивира творческа и икономическа дейност.
И понеже за разлика от теб аз предполагам, че има хора идеалисти (какъвто аз не съм), не мога да приема твоя аргумент за платената версия на 3 годишното правило като "доказателство. Но дори и да има такова споразумение, то е полезно за мен като потребител, понеже то гарантира живот на Читанката.
orainov
Мнения: 2
Регистрация: 16 юни 2011, 19:45

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от orainov »

Атаката не е само спрямо "Моята библиотека",
ето какво намирам в
http://www.e-reading-lib.com/
Уважаемые читатели, ресурс www.e-reading-lib.org начали блокировать
в России, предположительно из-за внесения одной из страниц сайта
в реестр Роскомнадзора. Просим распространить информацию (в соц.сетях,
форумах и т.д.) о нашем альтернативном адресе
www.e-reading-lib.com .
Просим жителей РФ проверить доступность нашего сайта - проверить
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

teddy написа:Може би е добре все пак екипа на сайта да обясни (ако споразумението им не включва и мълчание) как точно са протекли нещата за да не се дава (както беше казано) "храна на троловете"...
Няма никакво споразумение между екипа грижещ се за поддръжката на Моята библиотека и издателствата.
Този срок, за който говорим (2 години + настоящата) е обсъден от хората, които активно се занимават с библиотеката. Една от основните причини е издателствата да не оправдават ниските си продажби чрез библиотеката, а и да не се насажда напрежение между двете страни.
В крайна сметка, който не е успял да продаде една книга в рамките на първите три години (има информация от издателства, че основните продажби се осъществяват в първи шест месеца - една година), от издаването й, едва ли ще направи нещо повече след това.
Да не говорим, че многократно е обсъждан въпросът, че всъщност библиотеката стимулира продажбите на книги, тъй като все повече и повече хора започват да четат. Голяма част от книгите добавени в библиотеката не са достъпни за продажба, други въобще не са качени в нея, трети са част от поредица, която не е пълна и т.н. Факторите са много.
Бозавия

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бозавия »

Едно уточнение.

Двегодишният ограничителен срок за новоиздадените книги е едностранен жест на Моята библиотека, т.е. не е резултат от каквито и да е преговори и съглашения с когото и да е.
teddy
Мнения: 3
Регистрация: 16 юли 2013, 21:34

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от teddy »

petrovich написа:
teddy написа:Може би е добре все пак екипа на сайта да обясни (ако споразумението им не включва и мълчание) как точно са протекли нещата за да не се дава (както беше казано) "храна на троловете"...
Няма никакво споразумение между екипа грижещ се за поддръжката на Моята библиотека и издателствата.
Този срок, за който говорим (2 години + настоящата) е обсъден от хората, които активно се занимават с библиотеката. Една от основните причини е издателствата да не оправдават ниските си продажби чрез библиотеката, а и да не се насажда напрежение между двете страни.
В крайна сметка, който не е успял да продаде една книга в рамките на първите три години (има информация от издателства, че основните продажби се осъществяват в първи шест месеца - една година), от издаването й, едва ли ще направи нещо повече след това.
Да не говорим, че многократно е обсъждан въпросът, че всъщност библиотеката стимулира продажбите на книги, тъй като все повече и повече хора започват да четат. Голяма част от книгите добавени в библиотеката не са достъпни за продажба, други въобще не са качени в нея, трети са част от поредица, която не е пълна и т.н. Факторите са много.
Може би е добре първо едно писмо с тези аргументи да се изпрати до АБК - да се посочи желанието за диалог, наличието на добра воля и желание за компромис. Първо да се пробва да се уредят нещата с добро. Хората от издателствата са бизнесмени - би трябвало да са практични. Току виж се усетили, че им е много по-лесно да разговарят директно с вас (и евентуално да се споразумеете нещо) отколкото да се мъчат да унищожат пиратството по принцип като призовават на помощ ФБР, КГБ и извънземните командоси...

Най-добре би било според мен (ако не сте го направили вече) дори не просто да се изпрати писмо, а да се потърси някакъв контакт с тези хора. Току виж успеете да се споразумеете - дори и да е неофициално. А ако не стане, не стане - не губите нищо.
Gideon Jura
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2013, 14:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Gideon Jura »

И сега изстрелвам тъп въпрос - а защо (някои) издателства или някакъв техен представител (АБК в случая) да не защитават правата си?

От вчера чета всички мнения по темата, след като се прехвърлих от блога на Григор Гачев. Преди да ме засечете, ще споделя, че знам за Читанка отдавна и съм я ползвал няколко пъти, когато търся цитат от дадена книга (и ме мързи да я прелиствам цялата). Че нито АБК, нито ФБР, нито който и да е ще спре подобни сайтове в дългосрочен план (тоест, да направи нещо повече от показна акция с нулев ефект), е ясно. Не са успели да го направят нито с риповете на филми, нито с тези на видеоигри, нито със свободното разпространение на музика, все индустрии с доста по-сериозни финансови интереси. Дали архивите от книги ще са на този домейн и хостинг или на друг, или ще се разпространяват по различен начин, все тая. Технически възможности и желание бол.

На мен лично ми е интересно възмущението от плануваната атака, към определени издателства (които не станаха ясно кои са) и въобще хората "от другата страна на барикадата". Защото Григор беше дал линкове към една иначе много добра статия на Кори Доктороу, се замислих над следното - в днешния свят всеки автор/писател може да избере обвързаностите си. Дали ще пусне книгата си абсолютно свободно, дали ще се заплаща по желание, дали ще разчита на дарения или ще реши да играе с "големите момчета" и ще се съгласи на процент или твърда сума срещу договор за авторски права - това си е личен избор. Информацията е налице за всеки, а дигитална книга може да се издаде за жълти стотинки и без почти никакви технически умения.

В този ред на мисли, издателство Х е купило правата върху книга Y и я превежда, редактира, коригира, оформя, печата, пуска по щандовете и т.н. Дали ще печели от нея година, две, три, десет, няма значение и според мен тази оценка не бива да я правят външни хора. Някъде там е имало автор, който се е съгласил на определени условия и е продал труда си. Ако е искал свободно разпространение, въпросният писател е имал и правото, и възможностите да си пусне романа (примерно) по този начин. Ако издателството прецени, че свободно дигитално копие ще популяризира книгата, то също може да пусне такова. Ще каже "ето пичове, страхотен роман, пробвайте, пък ни подкрепете в книжарниците". Обаче също така има и пълното право да НЕ го прави. Направило си е някакви изчисления, дали верни или грешни няма значение, решило е да продава по този начин. И тук стигаме до въпроса в началото - защо да не предприеме мерки, ако прецени, че правото му е нарушено?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Gideon Jura написа:И тук стигаме до въпроса в началото - защо да не предприеме мерки, ако прецени, че правото му е нарушено?
Отново подчертавам: авторските права не са нарушени по никакъв начин.
Моята библиотеката е библиотека и единствената разлика спрямо останалите физически библиотеки е, че е електронна.
Всъщност библиотеката прави това, което част от издателствата въобще не правят (а са длъжни по закон), а други замазват очите на читателите. Тя се грижи за закона за „задължителното депозиране на печатни и други произведения“, тъй като в момента държавата не се справя с това задължение.
Така че спрете със спекулациите, че съществува нарушаване на правото.
До момента единственото дело, което ми е известно е приключено и по никакъв начин не е доказана вина.
АБК видя, че Моята библиотека е напълно законна спрямо законите в България и реши да си „реши проблема“ чрез ФБР. Разберете, че поръчковите акции няма да постигнат нищо повече, освен този проект да стане още по-известен, защото в крайна сметка лоша реклама няма.
teddy
Мнения: 3
Регистрация: 16 юли 2013, 21:34

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от teddy »

Gideon Jura написа:И сега изстрелвам тъп въпрос - а защо (някои) издателства или някакъв техен представител (АБК в случая) да не защитават правата си?
Те ГИ защитават - затова са си основали и организация (АБК).

Въпроса е малко по-различен според мен. По дефиниция компаниите/фирмите/корпорациите не работят с понятия като "справедливо" или "правилно" (разбира се може да има някакви изключения, но те са плод на "свободната воля" и в крайна сметка обикновено пак се търсят някакви пазарни ефекти). Те се интересуват само от едно - печалба. Ако могат да установят световен монопол и да изсмучат всички пари на гражданите, биха го направили.
От другата страна са гражданите и държавата, която би трябвало да защитава техните интереси. Държавата предоставя средата за съществуване на компаниите, но в същото време ги ограничава законово, защитавайки гражданите си. И тя в общи линии най-често се явява буфера между тези два противоположни интереса - на гражданите и на компаниите. Всяка от страните би взела всичко за себе си без особено да се интересува от другата - ако бъде оставена.

От гледна точка на горното естествено възникват два въпроса:
1. Каква рамка (законова) е поставила държавата и излизаме ли от нея?
2. Дали тази рамка е най-добрата? Ако според нас не е, логично е да желаем и да се борим да бъде променена.

Що се отнася до първия въпрос, "Читанка"-та не излиза (или поне не грубо) от рамките на закона. Въпреки това обаче - поне според някои книгоиздатели - библиотеките намаляват печалбата им. Затова и те се опитват да ги закрият или поне да ги ограничат максимално - с каквито и да е средства. Ние пък искаме да ги има. В крайна сметка трябва да бъде намерено някакво компромисно решение според мен. На държавата - поне при нас - не може много да се разчита. Ако може да се преговаря и и двете страни да отстъпим по малко... според мен това би бил идеалния вариант. Да, книгоиздателите пак ще губят по малко заради библиотеките, но ако решат да се впуснат в лобизъм и борба за затварянето им - това ще им струва много повече според мен. Така че защо да не се съгласят на някакъв мълчалив компромис (официален няма как да е)? Ние също имаме "козове" - можем например да се откажем от етиката и да започнем да качваме (по торенти и къде ли не) най-новите издания. Това вероятно ще им причини сериозни загуби, които само ще се увеличават с времето - колкото повече хората в България използват ел. книги...
Gideon Jura
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2013, 14:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Gideon Jura »

petrovich написа:Отново подчертавам: авторските права не са нарушени по никакъв начин.
Добре, аз пиша книга и решавам да сключа договор с родно издателство за издаване. Читанка има законното право да я сканира и качи в пространството свободно, така ли да разбирам? Абсолютно сериозно питам, не знам как са уредени тия неща в родното законодателство.
mechok1

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от mechok1 »

..."реши да си „реши проблема“ чрез ФБР"
Имам въпрос: от къде се разбра за евентуалното участие на ФБР? Кой е източникът?
Питам, защото въпросното бюро е строго контролирано от Американския конгрес, като правомощията му извън границите на САЩ са силно ограничени в области, касаещи главно износ от страните към САЩ.
Още повече - във ФБР, освен от държавата, се финансират и с процент на разкрити/прихванати "престъпления". Това означава, че с проект под 1 млн. долара изобщо не се захващат - няма кой да им плати усилията, сателитите, сървърите и човекочасовете. Силно се съмнявам, че освен някаква консултантска функция тук, платена по някаква международна договорка, друго няма.
Убеден съм, че милионите на Читанка са добре маскирани в някоя неизвестна офшорка. :D
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

Gideon Jura написа:Добре, аз пиша книга и решавам да сключа договор с родно издателство за издаване. Читанка има законното право да я сканира и качи в пространството свободно, така ли да разбирам? Абсолютно сериозно питам, не знам как са уредени тия неща в родното законодателство.
Читанка не е субект. Законното право не е право, а липса на забрана за споделяне и обществено съхраняване с некомерсиална цел. Можеш да прочетеш закона за авторското право чл. 24 (т. 9). Там ясно пише за какво говоря. В случай, че държавата промени тази точка, така че да не е възможно съхраняването на „произведение, ако това не служи за търговски цели“, то и всички библиотеки ще станат незаконни!
Както писах в предишен коментар в същата тема: ако ти напишеш книга и на нея пише твоето име, аз бих нарушил твоето авторско право, ако взема написания от теб текст и сложа моето име под него, заявявайки, че книгата съм я написал аз.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

Mechok, на теория си прав, но на практика разгледай случая с Megaupload и ще видиш, че ФБР могат да действат извън закона и по престъпен начин в света когато си поискат, без от това да произтичат вредни за тях последствия.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Понеже и тук се мерна твърдението „Безплатните е-книги (пиратски или официални) ощетяват продажбите на издателствата“ – някой разполага ли със сериозна статистика, че е така?

Аз търсих такава още през 2011-а, в цял свят. Единствените изследвания, които намерих, сочат обратното. (Повече – тук.)

Та – да не се окаже, че повтаряме неща, дето не са верни?
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

За книгите не знам, но всички сме чували за филмите по торентите, нали? Сега ще ви изненадам. Според официалните финансови отчети на големите студия, Холивуд е постигнал рекордни печалби за 2012 година, невиждани никога досега. Спокойно можем да предположим, че и с книгите нещата стоят по подобен начин. Всъщност няма да е лошо подобна статистика да се направи и за България. Как са се развили нещата след пускането на Читанка.
mechok1

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от mechok1 »

Бам Бам,
те не се страхуват толкова от последствия, колкото от похарчени пари от данъците на хората. Контролът е по документи - приход/разход. Когато си ги изкарват сами, никой не ги закача. В случая с Мегаъплод, предполагам парите са дошли от големи издателски компании под една или друга форма. Тука няма от къде, т.е. няма как да си оправдаят разходите.
Gideon Jura
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2013, 14:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Gideon Jura »

petrovich, благодаря за отговора, ще чета закони тази вечер явно :lol:

И защото Кал и Бам Бам са поставили интересен въпрос - ако всички печелят от свободното пускане на произведения (книги, филми, etc.), защо въобще подобни дискусии са на дневен ред? В смисъл, ако всички печелят, кой има сметка от подобни акции?
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

Да, двата случая нямат нищо общо, освен че е намесено ФБР. Идеята ми беше, че за ФБР често законите в различни страни са просто врата в полета и ако решат, че ще атакуват дадена инициатива няма да гледат дали тя е законна или не. Просто ще използват богатия си инструментариум от репресивни средства, за да я ликвидират.
Gideon Jura написа:В смисъл, ако всички печелят, кой има сметка от подобни акции?
Атаката в случая е от председател на съюз между издатели. Съществуването на такива съюзи е оправдано, за да защитава интересите на членовете от различни врагове и заплахи. Поради управленската си некомпетентност председателят на АБК представя Читанка като най-големия враг на издателите и по този начин ги кара да забравят, че съюзът не е успял да донесе никакви ползи за членовете си. Ако имаше кадърен председател АБК щеше да работи за смъкването на ДДС за книгите и други полезни законови промени, които да облагодетелстват всички читатели и издатели. Вместо това той имитира дейност, като междувременно прави неуспешни опити да стане депутат, тъй като в парламента лапачката е най-голяма.
Gideon Jura
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2013, 14:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Gideon Jura »

Тъй като по-горе teddy засегна сърцевината на проблема (от гледна точка на издателите) - печалбата, въпросът май е "печелят ли издателите от свободно електронно копие на издаваните книги, губят ли, или наличието му се не се отразява на продажбите?" Защото ако печелят или няма значение, едва ли биха се занимавали да удрят сайтове като Читанка или да дават зелена светлина на свой представител да го прави.

Наистина е интересно дали твърдението "губим купувачи защото творбата/продуктът е качен онлайн" има някаква подплата, тоест, правени ли са някакви статистики. Или по стар български обичай нещо е прието за вярно просто така.
Последната и единствена промяна е направена от Gideon Jura на 25 юли 2013, 17:15.
Един четящ човек!

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Един четящ човек! »

Хора, свалете всички книги на един RAR файл и качвайте някъде в пиратския залив или в руски торент, после да ги свалим и да имаме четиво...поне това да е крайната мярка! Направили книгите по 30 лева....защо четем от интернет? Да пускат книгите по 5 лева,колкото бяха преди няколко години, да видим дали някой ще рови из нета да търси книги...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Mandor »

Gideon Jura написа:Добре, аз пиша книга и решавам да сключа договор с родно издателство за издаване. Читанка има законното право да я сканира и качи в пространството свободно, така ли да разбирам? Абсолютно сериозно питам, не знам как са уредени тия неща в родното законодателство.
Още по-зле: по закон издателството е длъжно да предостави определено количество (в зависимост от тиража) на библиотеките.

Gideon Jura написа:Тъй като по-горе teddy засегна сърцевината на проблема (от гледна точка на издателите) - печалбата, въпросът май е "печелят ли издателите от свободно електронно копие на издаваните книги, губят ли, или наличието му се не се отразява на продажбите?" Защото ако печелят или няма значение, едва ли биха се занимавали да удрят сайтове като Читанка или да дават зелена светлина на свой представител да го прави.
По стари данни — не се отразяват съществено (при някои произведения помага, при някои — пречи). Повтарям — по стари данни. Просто защото това са два различни продукта, с две различни целеви групи. Има много примери за несъответствията, появяващи се при опит да се съпоставят тези две неща.
Разбира се, колко по-лесно е да се обвинят „пиратите“ и да се замазва разликата между авторско и издателско (разпространителско) право…
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Gideon Jura написа:...ако всички печелят от свободното пускане на произведения (книги, филми, etc.), защо въобще подобни дискусии са на дневен ред?
Защото не сме чели „Мисленето“ на Даниъл Канеман. Или не сме я разбрали. :D

Шегата настрана: започнах да събирам изследвания за корелацията „безплатни книги - продадени книги“. Ако някой знае за други (особено по-нови) – моля да сподели.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

littleclown написа:За всички мрънкатели, които нещо са си чели, ама им изчезнало и се държат все едно си искат парите обратно - можете да си дръпнете цялата читанка, да си намерите вашето произведение, както и всички останали и да си го дочетете.
Аз например нямам идея как да направя това, нито пък разбирам от сървъри и свавяне и качване и т.н. Нито ако я сваля, ще мога да си я разнасям с мен, тъй-като голяма част от времето мога да си чета само онлайн.
Със сигурност има други "мрънкатели" с подобни съображения.
nmnikolov
Мнения: 22
Регистрация: 13 май 2012, 14:26

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от nmnikolov »

Гост написа:Аз например нямам идея как да направя това, нито пък разбирам от сървъри и свавяне и качване и т.н. Нито ако я сваля, ще мога да си я разнасям с мен, тъй-като голяма част от времето мога да си чета само онлайн.
Със сигурност има други "мрънкатели" с подобни съображения.
Ами мрънкатели сте си, след като дори и един zip архив не можете да свалите. И не, не говоря за сваляне на динамична версия на читанка и инсталирането на собствен сървър на компютъра ви. Говоря за прост zip архив на всички произведения, който обаче доста хора не си правят труда да потърсят във форума.
Дали Читанка оказва влияние върху печалбите на книгоиздателите е ясно, че е така. Колко силно е това влияние обаче не се знае, а и книгоиздателите сами са си виновни.
Като за начало хората, които едвам изкарват пази за храна за семейството си няма да отделят пари за книга, независимо дали Читанка съществува или не. Друга част пък може би имат съвсем малко пари, които да отделят за удоволствие и дори и да биха си купили книга не го правят, а избират да свалят някоя интересна такава от читанка безплатно, а парите да ги похарчат за друго. Трета част от хората търсят определени книги, които обаче издателите вече не разпространяват. Така дори и човек да иска да си я купи, то няма от къде и прибягва до Читанка. Червъртите пък винаги като видят келепир им става готино и дори и да имат много материални възможности предпочитат да намажат от безплатното. Но принципно това си е правило, че колкото по-богат материално става даден човек, толкова по-алчен и арогантен е.
Петата част от хората, към която АБК и книгоиздателите се отнасят пренебрежително и това ще им изяде главата, са тези с електронни четци. Ами на повечето им е писнало да правят складове от книги вкъщи. Не стига, че вече повечето хора си купуват все по-малки жилища заради липса на пари, ами и тези малки жилища да ги пълнят с рафтове от книги... Освен това четците са леки и лесно преносими и събират "тонове" книги. Не знам какво трябва да стане, за да проумеят тъпите кратуни на книгоиздателите, че това е бъдещето и ако не се нагласят към него ще фалират. А печатането на хартиени издания носи много големи печалби на определени хора, които ще фалират ако се мине масово на електронни книги. Затова книгоиздателите им вървят по свирката и не искат да се съобразят с електронната ера, в която живеем. А и електронните книги няма как да не са доста по-евтини от хартиените и съответно трябва да сложат доста по-малка надценка. Това също им е трън в очите.
Според мен тази акция на АБК (по-точно нейния председател) е с лични цели, прикрити зад фалшива загриженост за авторите и книгоиздателите. На всеки е ясно, че по този начин няма как АБК да се пребори с възможностите на интернет. Освен това, както и други споменаха, ще се постигне ефекта на бумеранга и само ще популяризират Читанка още повече и така ще си докарат по-големи загуби.
Последната и единствена промяна е направена от nmnikolov на 25 юли 2013, 18:49.
george_tn
Мнения: 10
Регистрация: 01 юли 2013, 10:59

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от george_tn »

Gideon Jura написа:... защо да не предприеме мерки, ако прецени, че правото му е нарушено?
-юридическото "право" не може да вкалъпи живота. Точно затова използвайки го трябва да можеш да понесеш последствията необхванати от "закона".

-идеята не е стока, веднъж споделена, идеята става "обща", защото не можеш да я изтриеш от главата на приелият я. Авторът на идеята инстинктивно знае това пускайки идеята в обращение, така че морален казус с "ограбване на труда му" няма. Той съзнателно извършва акта на споделяне. Закона дава само рационалното право на облага, за труда при реализацията на общ. полезната идея, но не може да канализира живота и циркулацията на идеята с което да се предвиди и гарантира размера на облагата.

-раждането и развитието на идея не може да бъде извадена от обществен контекст. Априори всяка мисъл е благодарение на околната среда а не изключително персонално достижение. Света ще съществува и без някой от гениите си и вероятно ще роди друг на негово място. Сегашното авторско право обаче не мисли така. И затова авторите се чувстват нещастни и ограбени, понеже закона им обещава невъзможни неща - незаменимост и контрол над мисълта. Всичко това се отнася и за издатели, певци и изобщо всички в нематериалното производство.

-защото популяризирането използва принципа на свободното разпространение, но пък при осребряването това той става вреден. Границата е подвижна, а законова рамка неосъществима. За новите твърде ограничаваща, не даваща път, за старите твърде свободна, не крепяща статуквото и професионалната рутина.

Така че отговора на въпроса ти е - защото няма смисъл.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

nmnikolov написа:
Гост написа:Аз например нямам идея как да направя това, нито пък разбирам от сървъри и свавяне и качване и т.н. Нито ако я сваля, ще мога да си я разнасям с мен, тъй-като голяма част от времето мога да си чета само онлайн.
Със сигурност има други "мрънкатели" с подобни съображения.
Ами мрънкатели сте си, след като дори и един zip архив не можете да свалите. И не, не говоря за сваляне на динамична версия на читанка и инсталирането на собствен сървър на компютъра ви. Говоря за прост zip архив на всички произведения, който обаче доста хора не си правят труда да потърсят във форума.
Както написах, не си седя цял ден пред личния компютър, да мога да си свалям каквото и да е. Ако можех, най-вероятно нямаше да ползвам онлайн библиотека. Нито социалната част на читанка ме интересува живо, че да чета форумите. Доведе ме единствено линкът, който седи на мястото на книгите в момента, да се поинтересувам докога ще е така.
Аватар
tonywoolf
Мнения: 129
Регистрация: 21 февруари 2008, 10:35

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от tonywoolf »

Гост написа: Както написах, не си седя цял ден пред личния компютър, да мога да си свалям каквото и да е. Ако можех, най-вероятно нямаше да ползвам онлайн библиотека. Нито социалната част на читанка ме интересува живо, че да чета форумите. Доведе ме единствено линкът, който седи на мястото на книгите в момента, да се поинтересувам докога ще е така.
Т.е. нищо не ме интересува, само си искам моето. На мен така ми прозвуча. Само че - ГРЕДА. Тук твое няма. Това е МОЯТА библиотека. Схващаш ли? Ще значи, ако искаш нещо, размърдай се и си го намери.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости