Раздел „Работно ателие“ в библиотеката

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Раздел „Работно ателие“ в библиотеката

Мнение от Борислав »

В библиотеката съществува раздел „Работно ателие“.
Ако желаете да сканирате нова книга, погледнете първо там — някой може да се е заел вече с това. Ако книгата не е в списъка, е добре да се запишете там, че започвате да я подготвяте. Така ще предупредите всички останали да я очакват, а евентуалните сканировчици ще могат да видят по какво вече се работи и да си изберат друга книга.
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Струва ми се, че трябва да обръщаме повече внимание на страницата "Сканиране", за да се избегне напразния труд. (Е, някои казват, че напразен труд няма.) :lol:
Видях, че "Малолетния Витушишников" от Юрий Титянов е във фаза "Готово за добавяне". Повестта се мотае из мрежата от много време - свалил съм я отнякъде още преди 2-3 години.
За съжаление не го видях навреме, за да предупредя човека, който работи по нея. :roll:

PS: Може и да не са 2-3 години. Файлът на диска ми е с дата 30.05.2006 г. :roll:
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

goblin написа:Видях, че "Малолетния Витушишников" от Юрий Титянов е във фаза "Готово за добавяне". Повестта се мотае из мрежата от много време - свалил съм я отнякъде още преди 2-3 години.
Същия потребител ми прати "Приказки по телефона" (свалено от другаде) чрез страницата за сканиране. Предполагам, че и сега е така.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Във връзка с това се чудех и преди, дали не може да се направи по някакъв начин да се изпращат ЛС направо от страницата за сканиране?
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Няма ли начин да се внуши на един потребител (той си знае кой е), че страницата "Сканиране" е предназначена само за книги, които си сканирал сам? И сега има една "Готова за добавяне", която отдавна си е готова и я има в мрежата. Има си друг начин такива книги да се изпращат в Библиотеката. :roll:
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

goblin написа:...страницата "Сканиране" е предназначена само за книги, които си сканирал сам?
Хм, с това не съм съвсем съгласен. Например WOT#7 ми я изпратиха по пощата и я вписах, защото се появи на ebooks и реших че някой може да се подлъже да я редактира.

С всичко останало съм съгласен. Само че ако не пращаше така книги, въпросният потребител няма се появи в списъка с помощниците.
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Mandor написа:Хм, с това не съм съвсем съгласен.
Хубаво, тогава да кажем: Които си сканирал или редактирал сам, или имат нужда от допълнителна обработка. :) Така добре ли е? :P
Mandor написа: ...и реших че някой може да се подлъже да я редактира.
Да беше сложил шарената иконка за работа в екип... :roll:
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Видях на страницата "Сканиране", че dimiter_p се кани да сканира "ТОРТИЛА ФЛЕТ".
dimiter_p, тази книга Виктор отдавна я е сканирал. По-добре избери някоя друга.
Тази ще я изпратя на Борислав, само да я превърля в .txt, че я имам в .fb2. :)
dimiter_p

тортила флет

Мнение от dimiter_p »

goblin написа:Видях на страницата "Сканиране", че dimiter_p се кани да сканира "ТОРТИЛА ФЛЕТ".
dimiter_p, тази книга Виктор отдавна я е сканирал. По-добре избери някоя друга.
Тази ще я изпратя на Борислав, само да я превърля в .txt, че я имам в .fb2. :)
аз получих мейл от Борислав с линк към тази тема във форума.
първо помислих, че аз не съм видял книгата да фигурира, но сега разбирам, че тя наистина не фигурира. Отдавна е сканирана от някой си Виктор, но това къде е отбелязано?
Утре ще тръгна да сканирам нещо, което пак ще се окаже, че някой го има почти готово, само да го конвертира в текст, но пак го няма.
Имам следния въпрос - това което имаш готово - кой превод е - на Кръстан Дянков или на друг преводач? Аз имам две издания преведени от двама различни преводачи и разлика в преводите има, включително в транслитерацията на имената на героите, но и не само това.
Гост

Re: тортила флет

Мнение от Гост »

dimiter_p написа:.................
Не се сърди, постът ми беше съвсем добронамерен. Просто исках да ти кажа, че книгата я има в мрежата, за да не се трудиш напразно. :)

Преводът е на Цветан Стоянов, издателството - "Народна култура", 1985.

А "Някой си Виктор" е Виктор от bezmonitor.com, който, мисля, че сред потребителите в този форум е достатъчно известен. И има защо. :)
dimiter_p

Re: тортила флет

Мнение от dimiter_p »

Гост написа:
dimiter_p написа:.................
Не се сърди, постът ми беше съвсем добронамерен. Просто исках да ти кажа, че книгата я има в мрежата, за да не се трудиш напразно. :)

Преводът е на Цветан Стоянов, издателството - "Народна култура", 1985.

А "Някой си Виктор" е Виктор от bezmonitor.com, който, мисля, че сред потребителите в този форум е достатъчно известен. И има защо. :)
Окей, знам го безмонитор, доколкото се сещам му спряха книгите, които беше качил, но не помня имена на хора съжалявам. Не съм искал да обидя никого с това "някой си Виктор". по-скоро да покажа, че не го познавам и не съм знаел кой е.

тук съм чел няколко книги и реших и аз да помогна с каквото мога. Излиза, че труда ми може и да не е съвсем напразен, понеже разполагам с други преводи на същата книга, но може би наистина няма да продължа сканирането. Едното което имам е на издателство Ренесанс от 92-а година, но изглежда една страница в началото липсва, защото никъде не виждам име на преводач. със сигурност знам, че единия от преводите е на Кръстан Дянков, но не помня кой от двата беше. Другото издание е 3-те тома избрано от Стайнбек.

Не се сърдя, благодаря че ме предупредихте, можеше да съм сканирал доста повече преди да се разбере.
по-скоро се чудя как да се направи така, че да не се получават подобни неща в бъдеще.
със сигурност проверих, че книгата не фигурираше нито като качена за четене, нито като планирана от някого.
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Re: тортила флет

Мнение от goblin »

Просто исках да ти кажа, че книгата я има в мрежата, за да не се трудиш напразно. :)
При предния пост не се бях логнал и не можах да добавя няколко думи към него, затова се самоцитирам. :D

Исках да кажа, че точно това е смисълът на страницата "Сканиране": Да обявиш, че работиш по някоя книга за да може някой, който знае, че вече я има някъде готова да се обади и да ти спести излишния труд. Иначе не виждам защо трябва да я има тази страница.
Напоследък много хора започнаха да я използват, за да качват книги, свалени от някъде. В настоящия момент там има няколко такива книги. Има и една (също отдавна налична в нета), на която авторът и заглавието са написани на шльокавица. Не ми е ясно какво търси на този сайт човек, който предпочита да не пише на родния си език. :x

Явно някои няма да се научат да пращат такива книги на мейла на Борислав. Затова предлагам да се направи още една страница - "Качване на книги" или нещо подобно и там всеки да може да праща книги, които е свалил от друго място.
dimiter_p

Re: тортила флет

Мнение от dimiter_p »

goblin написа:
Просто исках да ти кажа, че книгата я има в мрежата, за да не се трудиш напразно. :)
При предния пост не се бях логнал и не можах да добавя няколко думи към него, затова се самоцитирам. :D

Исках да кажа, че точно това е смисълът на страницата "Сканиране": Да обявиш, че работиш по някоя книга за да може някой, който знае, че вече я има някъде готова да се обади и да ти спести излишния труд. Иначе не виждам защо трябва да я има тази страница.
Напоследък много хора започнаха да я използват, за да качват книги, свалени от някъде. В настоящия момент там има няколко такива книги. Има и една (също отдавна налична в нета), на която авторът и заглавието са написани на шльокавица. Не ми е ясно какво търси на този сайт човек, който предпочита да не пише на родния си език. :x

Явно някои няма да се научат да пращат такива книги на мейла на Борислав. Затова предлагам да се направи още една страница - "Качване на книги" или нещо подобно и там всеки да може да праща книги, които е свалил от друго място.
Да, шльокавицата е неприятно и масово явление. Често будя недоумение всред хората заради претенциите си да се пише на кирилица :(
А много ли ще те засегна ако кажа, че мухата, която се движи в аватара ти е доста изнервяща за мен.
ако не беше анимирана - иди дойди, но така е ужасно, особено когато се вижда повече от един твой пост - съответно повече от една муха в периферното зрение.

Сега прочетох и указанията за сканиране - горе-долу добре се справям и сам, макар че част от споменатия софтуер не ми е известен. Аз ползвам файнрийдър 8, и MS Word. скенера ми е стар и непретенциозен, но дава добри резултати.
Това, което ме подразни е липсата на много думи в речника на български език във файнрийдъра, както и в word-а, по-точно кирила корект. особено е досадно и да оправям пренесени думи.
иначе файнрийдъра добре се справя, като изключим, че не виждам начин да добавям страници към един и същи документ, прави ми ги на отделни документи, които после трябва с копи пейст да обединявам, като понякога се размества форматирането.

Полезен текстов редактор е и editplus, но не е безплатен. Все пак върви и без регистрация, но досажда при всяко стартиране.

Малко се отплеснах, не се сърдете.
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Re: тортила флет

Мнение от goblin »

dimiter_p написа:... мухата, която се движи в аватара ти е доста изнервяща ...
Понякога е добре да има по един бръмбар в мравуняка, за да не заспиват мравките... :D
Mat
Мнения: 28
Регистрация: 30 март 2007, 18:06
Местонахождение: Плевен

Сканира се...

Мнение от Mat »

Някъде ми беше попадала подобна тема, но ми е трудно да я открия. Та в страницата с "планирани задачи" има заглавия, които стоят от месеци на етап "Сканира се". Може би наистина трябва да има някакъв лимит. Разбира се, не е нужно никой да бъде пришпорван - това е доброволен труд, но все пак... Маже да има мераклии да сканират някоя вече заявена книга, но не би било лоялно, нали?
Графинята се спусна с изменено лице към езерото...
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Ако може да се интегрира възможност да се пишат коментари за всяко произведение, което е в секцията "Сканиране" - би могло да се реши проблема. В смисъл - да попиташ дали човека ще продължи със сканирането; докъде е стигнал; да го поздравиш с избора му на книга; да му кажеш, че вече я има сканирана и т.н. :)
Същото може да направиш и като влезеш във форума и го намериш, но е малко тромаво и не е 100% сигурно, че ще ти види съобщението.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

nlr написа:Ако може да се интегрира възможност да се пишат коментари за всяко произведение, което е в секцията "Сканиране"
Харесва ми идеята. Сигурно, защото ми минаваше нещо подобно през главата - възможност да пишеш на потребител по електронната поща. Ако се комбинира с коментарна система, ще стане трепач. ;-)
maki_adm
Мнения: 13
Регистрация: 17 декември 2007, 00:43
Връзка:

за да не се сканира една и съща книга два пъти...

Мнение от maki_adm »

... съм направил една търсачка, в която сканиращите могат да проверят дали даденото заглавие вече го няма в мрежата: http://ebookbg.wikidot.com
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Полезно, макар че установих, че едно 99% от текстовете (изключвам разните духовни, български и компютърни работи... макар и не всички) са си намерили мястото тук. Така леко се обезсмисля цялата работа, ама карай.
гост

сканиране и т.н.

Мнение от гост »

Аз съм абсолютен лаик в сканирането, ocr и редактирането. Ако го няма във форума, може ли някой да пусне главна тема как се прави това - с основните положения за начинаещи. Повечето от обсъжданията във форума са за подробности и тънкости. Лично аз бих искал да помогна за обогатяването на сайта, но не знам дали това е във възможностите ми.

Гост(засега)
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Re: сканиране и т.н.

Мнение от нт »

гост написа:Аз съм абсолютен лаик в сканирането, ocr и редактирането. Ако го няма във форума, може ли някой да пусне главна тема как се прави това - с основните положения за начинаещи. Повечето от обсъжданията във форума са за подробности и тънкости. Лично аз бих искал да помогна за обогатяването на сайта, но не знам дали това е във възможностите ми.

Гост(засега)
Добре си дошъл. Регистрирай се във форума. Така ще е по-лесно да питаш, а и да получиш отговорите, които търсиш.

Този линк видя ли? http://www.chitanka.info:82/forum/viewtopic.php?t=92 Има доста изписано.

Има минимум от знания, които всеки сам трябва да придобие чрез проба и грешка, но няма нищо непосилно. За начало се изисква средно ниво на компютърна грамотност и желание. Скенерите в днешно време струват колкото кило банани.

Трябва да имаш:
- компютър с приличен процесор. (аз се справях и с пентиум3 на 566мхз, но по-бърз е за предпочитане)
- скенер или фотоапарат
- графичен редактор (XnView стига)
- програма за OCR (FineReader се ползва най-често)
- текстов редактор с проверка на правописа на български (OpenOffice.org или MS Word)
- свободно време, желание и упоритост
Гост-

Мнение от Гост- »

Да, прочетох линка. Имах предвид най-общите насоки за работа, за да се избегме лутането доколкото може. Например при сканиране: какъв скенер е най-подходящ, в какъв формат да се запамятават файловете.....
И всичко това да е на едно място, сега многото полезна информация е в различни постинги.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Хм, разбирам, че не знаеш откъде да започнеш (както е било с всички нас), но пък за нас ще е по-лесно да задаваш конкретни въпроси. Така накрая ще съберем отговорите в една тема и ето ти съвети за начинаещи.
Да разбирам ли, че не разполагаш нито със скенер, нито с (подходящ) цифров фотоапарат?
lu
Мнения: 1
Регистрация: 26 август 2008, 09:55

Мнение от lu »

Аз имам фотоапарат, знам че трябва да наснимам страниците и да използвам програмата Fine Reader, но я нямам а тя се оказа платена когато я потърсих. няма ли друга програма която да ми върши работа?
Nuriko
Мнения: 27
Регистрация: 27 август 2008, 15:55

Мнение от Nuriko »

Препратката е изтрита от мен. За в бъдеще използвайте пряк контакт - лични съобщения, поща, ICQ и т.н.
Програмата не е "безплатна в този вариант", просто е с автоматична регистрация, което не променя лицензионният й режим.
Mandor


Това е ABBYY FineReader 9.0 Professional Edition. Ще ти върши перфектна работа. Хем менюто е на български, хем добре разчита нещата, хем в този и вариант е напълно безплатна и не ти трябва дори регистрация.
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

Nuriko написа:Това е ABBYY FineReader 9.0 Professional Edition. Ще ти върши перфектна работа. Хем менюто е на български, хем добре разчита нещата, хем в този и вариант е напълно безплатна и не ти трябва дори регистрация.
Бе то всичкото хубаво, ама не може ли малко по-дискретни да сте, бре!

Моля модераторите да вземат мерки и да забършат постингите с линкове към пиратски софтуер.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости