Питане за форматирането — Mobi с Calibre, SFB

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
StraightEse
Мнения: 8
Регистрация: 15 април 2012, 10:42

Питане за форматирането — Mobi с Calibre, SFB

Мнение от StraightEse »

Здравейте, хванах се да прведа една книжка на Брандън Сандърсън. Пиша в *.txt, а когато прехвърля текста в *.mobi с calibre
между параграфите се получава много голямо разстояние. Имате ли идея защо е така и как може да се оправи?
Ripcho
Мнения: 22
Регистрация: 01 ноември 2010, 20:04

Re: Въпрос

Мнение от Ripcho »

Най-вероятно проблемът е в самото Calibre. Провери при общите настойки на конвертиране следните опции: Remove spacing between paragraphs и Insert blank line between paragraphs. При мен те не са активни и нямам проблеми с конвертирането. Все пак ти препоръчвам да конвертираш от *.fb2 към *.mobi.
StraightEse
Мнения: 8
Регистрация: 15 април 2012, 10:42

Re: Въпрос

Мнение от StraightEse »

Супер, получи се. Благодаря.
StraightEse
Мнения: 8
Регистрация: 15 април 2012, 10:42

Re: Въпрос

Мнение от StraightEse »

Още едно питане. Ако тръгна да я качвам в читанката, в какъв формат трябва да е?
Зачетох за sfb, но на първо четене ми е тъмна Индия.
Има ли вариант друг да направи въпросното форматиране?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Въпрос

Мнение от Mandor »

На теория – да. На практика – не, защото: 1. Вероятността някой да има желание да го свърши е близка до нулата; 2. Ако все пак се намери някой, или трябва да изчете всичко отначало, за да го форматира коректно, или да го свърши набързо и в резултат да получим нещо не особено прилично.

Всъщност форматирането изобщо не е трудно, просто за момента ни липсва подходящо ръководство; разполагаме само с формални описания (и то непълни), които – признавам – много объркват начинаещите. Ако имаш интерес, свържи се с мен да уговорим време за кратка лекция-въведение – най-малкото за да прецениш дали ти се занимава с това.
Ripcho
Мнения: 22
Регистрация: 01 ноември 2010, 20:04

Re: Въпрос

Мнение от Ripcho »

Аз мога да поема форматирането, щом става въпрос за книжка на Брандън Сандърсън.
StraightEse
Мнения: 8
Регистрация: 15 април 2012, 10:42

Re: Въпрос

Мнение от StraightEse »

Ще съм ти благодарен. Тъкмо да видя наготово как става :)
Вероятно ще я приключа по някое време другата седмица, тогава ще ти я изпратя.
Ripcho
Мнения: 22
Регистрация: 01 ноември 2010, 20:04

Re: Питане за форматирането — Mobi с Calibre, SFB

Мнение от Ripcho »

Можеш да създадеш нов запис в Работното ателие, като посочиш „Работа в екип“ и отбележиш етапа на подготовка — „За корекция“, или направо да ми я пратиш на мейла (което май е по-лесно :D ). Ще съм благодарен ако приложиш (в общ архив) и оригинала, по който е правен превода.
StraightEse
Мнения: 8
Регистрация: 15 април 2012, 10:42

Re: Питане за форматирането — Mobi с Calibre, SFB

Мнение от StraightEse »

Оригинала няма как, защото е от киндъла. Ще потърся дали го има из нета за теглене.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Питане за форматирането — Mobi с Calibre, SFB

Мнение от taurus »

Искам да попитам с Calibre (само нея имам) - може ли да се коригира размера на шрифта, така че, в Киндъла да излизат по-едри буквите, понеже този на който чета ми е малко дребен, а следващия е прекалено едър. :roll: Все още не смея да го хаквам и слагам рийдър.

2. Искам да обединя в един файл няколко теми (от форум) ползвам принт варианта на страницата и копирам в Word > docx> azw3...
Само че искам всяка тема да ми е отделна глава и да стигам с един бутон до нея (евентуално и за съдържание, но не е задължително)
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост