Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Когато изтеглиш даден текстов файл в FB2 от библиотеката ще видиш, че тази информация, която искаш е включена.
Разликата в архивите, които аз правя, идва оттам, че тегля текстовете в SFB формат, след което ги преобразувам в FB2, за да проверя дали някъде няма грешка във форматирането в SFB формат. И тъй като го правя всеки месец съм решил като продължение на темата на Mandor да споделям архивите с потребителите. Докато имам възможност ще продължавам да ги правя.
В раздел „Торенти“ ще намериш торент файлове. В последния торент са направени архиви, както в FB2, така и в Epub. Очаква се, че и в следващата динамична версия на библиотеката те ще присъстват, така че всеки, който има желание да си ги тегли.
ivan1282ka
Мнения: 21
Регистрация: 16 февруари 2009, 10:18

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ivan1282ka »

Аз се опитах да използвам някои програми за управление на архиви с библиотеки
а именно myhomelib i myrulib. И двете програми имат възможност за търсене по жанрове.
Но и двете програми казват че практически всички книги са от жанр "класическа проза".
В fb2 формата има раздел "genre" . При книгите от fb2 архива на читанка в това поле има стойност classical_prose . Двете програми намират информацията за жанра в това поле.
Може би има и други програми за управление на архиви с библиотеки , които разпознават жанровете на читанка ? Ако може кажете ?
И друго: някои програми за управление на архиви с библиотеки не успяват да се преборят с архивите на
читанка, понеже архивите съдържат книгите в под директории в самите архиви. предполагам че от под директориите в архивите има някаква полза ?

Благодаря.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Аз използвам Calibre когато искам да си организирам текстовете (тях ги тегля директно от библиотеката), които си конвертирам за четеца. В него се показват поставените етикети в библиотеката.
В случая с архивите, които правя, информацията за жанровете липсва.
Папките са създадени за улеснение, тъй като можеш лесно да разграничаваш произведенията когато са много на брой.
ivan1282ka
Мнения: 21
Регистрация: 16 февруари 2009, 10:18

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ivan1282ka »

Жалко че информацията за жанровете липса в архивите.
Има ли начин тези архиви които съм свалил, по някакъв начин да ги обработя и да включа в тях информацията за жанровете ?
Благодаря
п.п. Между другото информацията за жанра на поне една от fb2 книгите в сайта също е "prose_classic" при положение че етикета в сайта и е "научна фантастика"
т.е. споменатия проблем може би се отнася не само за архива в fb2 формат а за всички книги? тогава може би е добра идея да се измисли нещо за включването на жанра в описанието на fb2 ?
Милен

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Милен »

ivan1282ka написа:Има ли начин тези архиви които съм свалил, по някакъв начин да ги обработя и да включа в тях информацията за жанровете ?
Кратък отговор - да, има.
ivan1282ka
Мнения: 21
Регистрация: 16 февруари 2009, 10:18

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ivan1282ka »

Ами кажете го :))) ако може разбира се и не е тайна.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Архива за месец февруари може да намерите в първия ми коментар.
miro-slav
Мнения: 1
Регистрация: 23 ноември 2011, 15:25

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от miro-slav »

На мен системата с торента ми допадаше. Можеше да се тегли и от места с бавни нет скорости. С единичен архив по-голяма от 1гб е малко по-кофти...
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от v5ev »

Хай,
не знам дали само при мен е проблемът - при опит да заредя архива за февруари получавам съобщение за грешка: "Internal Server Error. The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request."

Edit: Тръгна!! Благодаря!!
Joe

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Joe »

Стигнах до извода, че тази грешка се получава като се опиташ да изтеглиш два файа едновременно.

Изкам да дам и моя глас за epub, чета на nook simple touch. Както какъв е начина да се оправят категорийте?
ali
Мнения: 15
Регистрация: 16 август 2010, 12:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от ali »

Ето какво смятам аз относно електронните четци и форматите за четене.
Моя електронен четец може да чете не само epub и pdf а и FB2. За сега micro SD картата поставена в четеца ми е 8GB. Всичките 23475 (от архивите на petrovich до момента) книги в FB2 формат подредени в папки по азбучен ред на авторите се събират на 4,41GB. Възможността всичко ново добавено в FB2 формат да получавам на куп ми допада много.

Не бих се отказал и от други 290184 книги в FB2 формат които също на куп и Вие може да си свалите от руски сайт. Архива на на тези 290184 (обновява се постоянно ) книги е 66,65GB но на компютъра си имам достатъчно място. Въпреки огромния брой книги има много удобна програма за извличане и четене на екрана на монитора на желаната книга.

Ситуацията за мен с книгите в FB2 формат към днешния ден е такава и затова моя глас е за формат FB2.

Благодаря на petrovich за това което прави.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Архива за месец март може да намерите в първия ми коментар.
c200
Мнения: 3
Регистрация: 01 декември 2010, 04:40

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от c200 »

Здр,
Въпрос относно книгите - има ли начин те да бъдат включени като отделна категория в FB2 архива, нещо като "Книги, които съдържат повече от едно произведение" ?
Например сега произведенията (отделните разкази) от книгата "Австралийски разкази" могат да бъдат намерени из директориите на съответните автори, но цялата книга я няма като отделен *.fb2 файл.
В старата статична версия на Читанката имаше директория chitanka-html\book-fb2, която беше точно това. Може би има техническа възможност тази директория да се обновява и добавя към FB2 архива.
Благодаря.

П.С. ... и огромно благодаря на petrovich за поддържането на архива!!!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Принципно могат да се направят много неща, но не мога да отделя нужното време за това, което искаш.
Сигурно знаеш, че можеш да си теглиш директно цялата книга от библиотеката, така че за момента това ще е решение на твоята заявка.
Освен това имаш категория за новодобавените книги, които можеш да разглеждаш по месеци.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Архива за месец април може да намерите в първия ми коментар.
zan4o
Мнения: 6
Регистрация: 08 юли 2010, 14:10

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от zan4o »

Линка с архива за Април дава грешка с достъпа до файла и неможе да се изтегли.
Поздрави,
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

zan4o написа:Линка с архива за Април дава грешка с достъпа до файла и неможе да се изтегли.
Поздрави,
Пробвах от различни места, но при мен не се появява такава грешка. Съвсем спокойно си изтеглям качения архив.
Възможно ли ти е да копираш текста, който ти се появява?
zan4o
Мнения: 6
Регистрация: 08 юли 2010, 14:10

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от zan4o »

Днес стана :)
Всичко е наред изтеглих архива.
Вчера даваше internal error 500 за достъп до сървъра.
Поздрави,
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от zl_tsanev »

Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Доставчикът ми на услуги ограничава едновременния брой заявки за теглене. Затова, когато няколко хора почнат да теглят едновременно архивите, се показва това съобщение.
Ще направя още 1-2 огледала на други места, за да могат архивите да се теглят безпроблемно.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Добавено е едно огледало. Надявам се това да е достатъчно.
Guest

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Guest »

Уважаем petrovich първо и аз искам да изкажа огромната си благодарност за Вашия труд да поддържате читанката – огромен принос наистина.

От два дена се опитвам да сваля архива 01-Jan-2012, вкл. днес и от новото огледало което поставихте. Файлът е 1.3 гб, започва да се извлича но всеки път спира на около 200-300 мб със съобщение “Download Complete”. Пробвах от три различни компютъра, две различни мрежи и Google Chrome and IE 9 browsers. Явно сървърът праща “EOF” предварително. Разбира се, когато се оптивам да отворя файла, с какавато и да е архивираща програма, не мога и получавам “Cannot open…File invalid”. Моля Ви, помогнете!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Guest, пробвай се да изтеглиш файла от основната връзка, а не от огледалото (което между другото се явява стария сървър).
Предполагам, че няма да имаш проблем, тъй като файловете от основната връзка са качени на различен сървър.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Бам Бам »

Такива големи файлове се теглят с програми, които поддържат resume. Тоест, като прекъсне тегленето можеш да го възобновиш от мястото, до което си стигнал и не трябва да започваш отначало.
marvel
Мнения: 12
Регистрация: 13 април 2011, 17:33

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от marvel »

Здравейте!
Качил съм поправен архив за м.април на този адрес. Ще бъде активен до петък, 18 май.
Промени:
- Добавени са поредиците; ако произведението не е част от поредица, се използва формата (разказ, повест и т.н.)
- Добавени са преводачите.
- Добавени са оригиналните имена на автори и произведения (цялата секция src-title-info).
- Към всяка личност е асоциирано и id-то им в сайта, така че каталогизаторите да ги обработват коректно.
- Id-то на произведенията е приведено към приетата в сайта номенклатура (в момента две редакции на едно и също произведение имат различни id-та и каталогизаторите ще добавят редакцията като различно произведение, а не като нова версия на старото).

Желани, но неосъществени промени:
- Версията на почти всички файлове е 0.0.
- Жанровете на всички файлове са prose_classic.
- Липсва информация за датата на последна редакция.
- Липсва информация за историята на редакциите.

За съжаление не мога да направя нищо по последния раздел, тъй като API-то на сайта не предоставя подобна информация.

Конкретно за този архив: В него са смесени два типа FB2, с различна номенклатура; тези от сайта съм ги оставил без корекция. В поправената версия липсват файлове 23882-23883 и 23896-23909, тъй като са конвертирани некоректно (има сериозно разминаване между метаданните във FB2-файла и тези, предоставяни от API-то). Текст 23913 е изтрит, защото не отговаря на FB2-спецификациите (очевидно - необработен маркер).

Ако до края на седмицата не откриете някакъв проблем в "поправените" FB2-ки, ще обработя и другите архиви. Макар че ако и в тях е такава бъркотия, не знам дали не трябва да се обмисли друг начин за съставяне на подобни архиви...
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

Бам Бам написа:Такива големи файлове се теглят с програми, които поддържат resume. Тоест, като прекъсне тегленето можеш да го възобновиш от мястото, до което си стигнал и не трябва да започваш отначало.
Благодаря и на двамата за отговора! Страхотно! Днес, от раз успях да сваля файла като използувах DownThemAll! extension of Firefox.
Tamara
nmnikolov
Мнения: 22
Регистрация: 13 май 2012, 14:26

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от nmnikolov »

Petrovich, благодаря много за архивите. Как теглиш всичките заглавия от сайта, ръчно или с програма? Ако е с програма то може ли да помоля и за архив във форма epub?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от petrovich »

Тегля ги ръчно, но няколко наведнъж (по 60). Влизам в „Новодобавено“, след това „Нови произведения“ (най-долу в страницата). В горната дясна част ще видиш меню „По месец“, от което си избираш месеца, който те интересува. В този случай аз избирам „Април“. Пак отиваш най-отдолу на страницата и под надписа „Сваляне на всички:“ си избираш формата, в който искаш да изтеглиш произведенията от текущата страница. След това превключваш на следващата (2) страница и така нататък. Трябва да изчакаш известно време докато се генерира архивът, с множеството файлове, така че да можеш да го изтеглиш.
Няма възможност да изтеглиш всички книги наведнъж от раздел „Нови книги“, но поне можеш да видиш кои книги са качени за всеки месец и да ги теглиш една по една в някой от четирите формата.
За момента нямам нужното време, за да правя архиви в други формати.
nmnikolov
Мнения: 22
Регистрация: 13 май 2012, 14:26

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от nmnikolov »

Ясно, така си и мислех, че ръчно ги теглиш. Това наистина е трудоемко, така че е нормално да не можеш да поддържаш 2 вида архиви. Да попитам тогава за Calibre има ли проблеми с файла, след като го преобразува от fb2 към epub? Ако не омазва нещата, то тогава няма никакъв смисъл от epub архив.
Гост

Re: Архив на „Моята библиотека“ във формат FB2

Мнение от Гост »

marvel написа: Желани, но неосъществени промени:
- Версията на почти всички файлове е 0.0.
- Жанровете на всички файлове са prose_classic.
- Липсва информация за датата на последна редакция.
- Липсва информация за историята на редакциите.

За съжаление не мога да направя нищо по последния раздел, тъй като API-то на сайта не предоставя подобна информация.
- Жанровете на всички файлове са prose_classic.

твърди се че жанровете ги има на страница http://chitanka.info/texts но са записани като етикети
дали може да се включи тази информация в FB2 вариантите на книгите ?

благодаря
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости