Бележки под линия

За коригирането на текстове след сканиране
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Гост

Бележки под линия

Мнение от Гост »

Когато редактирам сканирана книга, какво да правя с бележките под линия, къде да ги слагам? Директно под абзаца, където са употребени или да ги оставям натрупани, нейде из текста?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

При всички положения е по-добре да отделиш бележката под линия на самостоятелен ред - дали на следващия абзац, дали в края на книгата, няма голямо значение. Единствените текстове, в които съм виждал бележката да се вмъква на мястото на появяването е, когато експортираш текстов файл от Word.
Но ако подготвяш текста в SFB-формат, форматирането на бележката си е дефинирано еднозначно: http://purl.org/NET/mylib/help/sfb.
Аватар
hammster
Мнения: 79
Регистрация: 08 юли 2006, 20:24
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Бележки под линия

Мнение от hammster »

В момента редактирам една книга на Андрей Гуляшки писана през 1960 година. В нея срещам доста остарели думи (като синци, оджак, кания и др.) които вече не се ползват и са непознати за съвременния читател. Мисля, че има необходимост да ги изнеса като бележка под линия, но незнам какво да напиша на края на обяснителния текст. Дали Б.ред.ел.изд. е добре?
С пари можеш да купиш книга, но не и знание.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Бележки под линия

Мнение от moosehead »

Просто напиши - Бел. hammster. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Аватар
Lieutenant
Мнения: 17
Регистрация: 03 юни 2011, 12:24

Re: Бележки под линия

Мнение от Lieutenant »

Бележки на коректора - бел. кор. :wink:
Гост

Re: Бележки под линия

Мнение от Гост »

Аз днес започнах да разучавам Киндъла (4)- чета си Практически ефект -Д.Брин, на втория индекс мисля беше, в следващата страница на горния ред се появяват някакви символи, но не и обяснение на думата?! :(

Нямам скенер, иначе започвам да се зарибявам тук като чета, не е толкова просто обаче, колкото си мислех. :roll: Шапка ви свалям :!:

На първо време ще потърся нейде из пространството, как да снимам и чета четеца, но без OCR разпознаване. Понякога съм си снимал разни статии от списания в библиотеката, както и от книги. :idea:
Също така имам доста книги, които са на pdf или djvu (oт A5) книги, които все си мисля, че ако се разцепят на две страниците - ще се вмъкнат с подходящ кегел в 6те инча на четеца. :idea: Как се казва този тип обработка?
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости