Представяне на Библиоман

От време на време се появяват идеи за странични проекти. Обсъждайте ги тук.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Представям ви един нов проект на име Библиоман. Целта му е да събере библиографска информация за всички книги, издадени на български език.

В Библиоман ще се записва цялата налична информация за една книга, която може да се открие в хартиеното издание. Заедно с това ще се качват и сканове на кориците, както и на всички вътрешни страници преди и след основното текстово съдържание на книгата.

В момента активно се търсят помощници, които да помагат със събирането и въвеждането на информацията. За да се включите в проекта, се регистрирайте или влезте в Моята библиотека и посетете сайта на Библиоман. След това разгледайте краткото ръководство и се заемете с добавянето на първата си книга.
desity19
Мнения: 1
Регистрация: 10 ноември 2016, 22:41

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от desity19 »

Здравейте бих желала да се присъединя към вас. Обичам да чета книги,правя го във всяка една свободна минута,която имам.За това с радост бих се присъединила към вас.
Гост

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Гост »

Здравейте,
и аз би искала да се включа.
:)
maskara
Мнения: 23
Регистрация: 07 септември 2008, 11:59
Местонахождение: Варна
Връзка:

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от maskara »

Включвам се.
Edit. Като казваш "всички заглавия издавани на български" докога назад се връщаме? Щото имам Библия от 1874-та, ама хич не се надявам да има инфо за издателство или печатни коли :mrgreen:
А издателства дали няма да се включат в проекта? Нищо не губят от него.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

maskara написа:докога назад се връщаме? Щото имам Библия от 1874-та, ама хич не се надявам да има инфо за издателство или печатни коли :mrgreen:
А издателства дали няма да се включат в проекта? Нищо не губят от него.
Няма ограничение във възрастта.

Издателствата биха могли да се включат, но вероятно на по-късен етап. За тях е по-важно какво биха спечелили и в момента няма да ни обърнат никакво внимание, защото сайта все още е много малък и неизвестен.
Ilmarinen
Мнения: 2
Регистрация: 25 декември 2014, 14:14

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Ilmarinen »

A учебна и научна литература могат ли да се включат в това, разбира се не учебниците на учениците (че за тях нямам информация), за университетска говоря? Че като си оправя скенера, ще мога да се включа и аз с доста такива :)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Ilmarinen написа:A учебна и научна литература могат ли да се включат в това
Да, в Библиоман ще се включват записи за всякакви книги, но без да се качва текстовото съдържание на произведенията. Важна е само метаинформацията.
Ilmarinen
Мнения: 2
Регистрация: 25 декември 2014, 14:14

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Ilmarinen »

Супер! Сега по празниците ще видя, мисля че на някои навремето им бях сканирала кориците, а за останалите като си оправя техниката :)
пепинка

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от пепинка »

Здравейте аз също искам да се включа в Библоман
.Как става?
petya_pe
Мнения: 14
Регистрация: 13 април 2012, 21:34

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от petya_pe »

И аз бих могла да се включа, но нямам сканиращо устройство. Как бих могла да помогна?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

petya_pe написа:И аз бих могла да се включа, но нямам сканиращо устройство. Как бих могла да помогна?
Можем да направим комбина с някой, който има скенер. Той/тя ще сканира, а ти ще въвеждаш информацията от снимките. Устройва ли те?
petya_pe
Мнения: 14
Регистрация: 13 април 2012, 21:34

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от petya_pe »

Устройва ме! Ще чакам.
amichael
Мнения: 2
Регистрация: 03 август 2013, 02:31

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от amichael »

Здравейте,
Идеята за такъв каталог е добра. С удоволствие ще участвам когато имам свободно време.
Имам въпрос: Как ще става търсенето на вече въведени заглавия за да няма повторения? А различните издания на едно и също заглавие?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

amichael написа:Как ще става търсенето на вече въведени заглавия за да няма повторения? А различните издания на едно и също заглавие?
Преди да въведеш книга, можеш да потъриш набързо заглавието й чрез търсачката. Иначе, когато се добавя книга, се прави автоматична проверка дали даденото заглавие се среща в базата и веднага се показват всички намерени резултати.

В Библиоман се записват всички издания на дадено произведение, независимо от разликите между тях. Всяко издание представлява отделна книга и трябва да присъства в базата.
Инфо

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Инфо »

Защо не ползвате вече готови база от данни като http://sfbg.us/ ?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Инфо написа:Защо не ползвате вече готови база от данни като http://sfbg.us/ ?
Може да се ползва, но попълването на данните в Библиоман няма да е цялостно. Основната цел в началото е всеки да описва книга, до която има физически достъп, за да може да впише всички данни от хартията, както и да качи сканове на кориците и съответните вътрешни страници.
четири

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от четири »

Тази информация не е ли достъпна в Националната библиотека?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

четири написа:Тази информация не е ли достъпна в Националната библиотека?
Къде по-точно? Посочи конкретни връзки!

Има един сайт, но там не могат да се открият книги отпреди 1990-а г., а информацията за много от записаните там книги е непълна.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Тези каталози са хубави, но информацията в тях е ограничена и няма възможност да се провери дали е вярна, без да отидеш на място. Независимо от това те биха могли да се използват като допълнителни ресурси за Библиоман.

Целта на Библиоман е да събере цялата достъпна информация за една книга в текстов и снимков вид и да я предостави за свободно ползване и сваляне на всички. Наличието на сканирани страници от книгата дава възможност за проверка на информацията.

Малко по-далечна цел е Библиоман да се превърне в сборен пункт за всички любители на книгата, където да се обменят мнения от най-различен вид.
petya_pe
Мнения: 14
Регистрация: 13 април 2012, 21:34

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от petya_pe »

Здравейте, Г-н Манолов, влязох в Библиоман, но нямам достъп до Редакция на книгата на дао -История на облеклото. Имам ли пълни административни права, за да мога да вкарвам необходимата информация, изпратена ми от дао? Благодаря предварително! Петя
ugaday
Мнения: 1
Регистрация: 01 януари 2017, 20:47

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от ugaday »

Здравейте!
Въпросът ми може да е малко глупав, но исках да попитам как мога да използвам вече качените при вас корици към информацията, която качвам в Библиоман. В момента качвам инфото за книгите от поредица Библиотека "Галактика", а от нея имате качени всички предни корици. Ако мога по някакъв начин да ги прикача към информацията в Библиоман ще бъде чудничко, за да не ви затрупвам с неща, които вече имате :-)

П.С. Честита Нова Година!
С пожелания повече ентусиасти да се включат към проекта :-))))
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

ugaday написа:В момента качвам инфото за книгите от поредица Библиотека "Галактика", а от нея имате качени всички предни корици. Ако мога по някакъв начин да ги прикача към информацията в Библиоман ще бъде чудничко, за да не ви затрупвам с неща, които вече имате :-)
Здравей! Кориците в Библиоман са отделно. Просто ги сваляй от библиотеката и ги качвай в Библиоман. Свалянето става, като отвориш книгата в библиотеката и щракнеш на корицата. Файла се казва ID.max.jpg, напр 7879.max.jpg.
Ripcho
Мнения: 22
Регистрация: 01 ноември 2010, 20:04

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Ripcho »

ugaday написа: В момента качвам инфото за книгите от поредица Библиотека "Галактика", а от нея имате качени всички предни корици. Ако мога по някакъв начин да ги прикача към информацията в Библиоман ще бъде чудничко, за да не ви затрупвам с неща, които вече имате :-)
Всички корици: http://dox.bg/files/dw?a=5403917c6a
Eto

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Eto »

Здравейте. В момента разглеждам страница на книга в "Библиоман" Прави ми впечатление, че при подравняването не достига място за наименованията и те са заменени с многоточия. Не изглежда добре.
Илияна

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Илияна »

Здравейте,
идеята е чудесна.
Не се ли дублира донякъде с каталога поддържан от националната библиотека?
В описната част вече е направено и може да се ползва безплатно на :...
По закон всяка книга издадена на български език трябва да я има в НБ. Издателят предоставя копия.
Може ли да се ползва този списък и само да се допълнят пропуските като сканирани корици, страници и печатна инфо.
По-бърз ще е процеса.
Илияна

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Илияна »

Пропуснах линка за каталога:
http://www.nationallibrary.bg/wp/?page_id=286
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Илияна написа:Не се ли дублира донякъде с каталога поддържан от националната библиотека?
В описната част вече е направено и може да се ползва безплатно на :...
[...]
Може ли да се ползва този списък[...]
Да, ще се опитам да вградя тези списъци в Библиоман, за да се използват при попълването.
Десислава

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Десислава »

Относно библиографското описание на старите книги:
Ретроконверсията на НБКМ за периода 1878 – 1991

Интернет адрес: http://www.pc-tm.com/abretro/
Съдържа повече от 220 хиляди записа.
Rista.69
Мнения: 1
Регистрация: 20 юни 2015, 23:29

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Rista.69 »

Здравейте,
живея в Германия, но чета извънредно много книги. Ако мога с нещо и аз да допринеса за идеята Ви се включвам с удоволствие.
С удоволствие оставам на Ваше разположение.
Христина Костадинова
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости