Формат SFB

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Формат SFB

Мнение от GeOrg »

Днес изтеглих поредицата "Малореон" на Дйвид Едингс и забелязах допълнителни символи в текста които явно бяха поставени с някаква цел там. След като се порових намерих в новините на сайта следното:
— Всички текстове бяха преобразувани в нов формат, представляващ чист текст, украсен с няколко вида маркери (за заглавия, епиграфи, цитати и др.). Форматът се нарича SFB и ми беше предложен от Мандор от http://sfbg.us, за да можем лесно да обменяме текстове между двете библиотеки.
Моля за повече информация по въпроса за този формат: програма за четене с този формат , настройки на същата, от къде можем да я намерим, легенда на кодовете ... е и ако има нещо за което не съм се сетил да задам въпрос ви моля да го дообясните. Извинявам се ако повтарям тема, но поне аз не открих такава.
ПП: В сайта на Мандор не успях да вляза, но ще потърся информация и там при първа възможност!!!
Може и така да е, ...!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Формат SFB

Мнение от Борислав »

GeOrg написа:Моля за повече информация по въпроса за този формат: програма за четене с този формат , настройки на същата, от къде можем да я намерим, легенда на кодовете ... е и ако има нещо за което не съм се сетил да задам въпрос ви моля да го дообясните.
Сега само набързо, а при първа възможност ще се опитам да направя отделна страница специално за формата.

В този формат Мандор съхранява произведенията си и за да можем по-лесно да обменяме текстове, решихме да го ползваме и двамата. В началото аз ползвах леко по-различен формат, който беше по-беден от този. Това обаче не се виждаше в свалените текстове, защото преди изтеглянето им, махах всички маркери.
Сега обаче реших да не правя това, защото смятам, че маркерите не се отразяват на четимостта. От друга страна пък е възможно някои читатели да поискат да оправят грешки в текста. Така те могат да си свалят текста, да го поредактират и да ми го пратят, а на мен ще ми е много лесно да интегрирам новия файл, защото всички маркери ще са си вече на мястото и няма да има нужда да ги слагам отново.

Специална програма за формата SFB няма, от него обаче е лесно да се генерират нови формати, за които вече има разпространени програми. Мандор например създава текстове във формат FictionBook. Аз също мисля да направя такава възможност, но засега не ми остава време.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Също съвсем накратко - малко информация "от източника":

SFB = Science Fiction Book. Очевидно вече неподходящо заглавие, защото Борислав не се ограничава само до фантастиката (като мен).
Няма програма за четене на този формат. Както Борислав е отбелязал - това е "суров" текст. Всъщност това е начин за съкратено форматиране на книги във формат FB2.
FB2 е XML-спецификация за форматиране на книги, за който има много и безплатни четци. Това ми е предпочитан формат, защото е страшно подходящ за PocketPC, без да се губи форматирането на текста.
Един от най-големите недостатъци на FB2 според мен е, че няма редактор, който да ми харесва. Директното четене на FB2-форматирана книга (например при редакция) пък си е живо мъчение. Затова редуцирах FB2-форматиранията до маркери, които се поставят преди началния табулатор на всеки параграф. Така погледът не се отклонява от форматиращите xml-тагове и може да се съсредоточи върху самия текст. Така форматираният текст го конвертирам автоматично до трите предлагани от мен формати - TXT, HTML и FB2. Предполагам, че Борислав прави абсолютно същото за да получи HTML-версията за директно прочитане. За момента не съм предоставил възможност за изтегляне на SFB-версията, но: 1) ще ги предоставя на всеки, който желае и 2) Борислав предлага абсолютно същите текстове, точно в базовия SFB-формат.
Борислав беше така любезен да възприеме моят начин на форматиране и прехвърли всичките си налични книги в този формат. Сега обменяме текстове и редакции без излишни грижи по допълнителната обработка за предлаганите от нас формати.
Ако има интерес, може да направя кратко описание на маркерите и тяхното използване.

Бориславе, може би трябва да предлагаш и архивиран HTML-вариант, вместо няколко кодировки на суровия текст? В момента единствения форматиран текст е достъпен само чрез директно четене - човек не може да си изтегли архивиран HTML-вариант.
Гост

Мнение от Гост »

mandor, забелязах че във fb2 форматираните книги си включил картинки и на бележките под линия се ходи с хиперлинк, а не да ти се мотаят из текста.

това как се връзва със sfb формата, допълнително ли ги обработваш, или и за това си имаш тагове?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Mandor написа:Бориславе, може би трябва да предлагаш и архивиран HTML-вариант, вместо няколко кодировки на суровия текст? В момента единствения форматиран текст е достъпен само чрез директно четене - човек не може да си изтегли архивиран HTML-вариант.
Все още не съм го добавил, защото това означава още 150-200 МБ файлове за съхранение. Доскоро разполагах само с 1 ГБ място и се страхувах, че ако добавя различни възможности за сваляне, ще надскоча тази граница.

През следващите месеци най-вероятно ще преместя сайта и ако не открия удобен хостинг, може и да изчезне за малко.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Гост написа:mandor, забелязах че във fb2 форматираните книги си включил картинки и на бележките под линия се ходи с хиперлинк, а не да ти се мотаят из текста.
това как се връзва със sfb формата, допълнително ли ги обработваш, или и за това си имаш тагове?
Страхувам се, че не разбрах въпроса.
В "суровия" текст текста на бележките под линия трябва да се появи в следващия или 2-3 реда под реда, на който е препратката. Препратката може да е една или повече поредни звездички или звездичка със залепен номер. Текста на бележката трябва да е ограден с квадратни скоби [...] и да започва с препратката, за която се отнася. Конвертора обработва тези двойки (препратка - текст на бележката) и го форматира според изискванията на съответния формат - напр. FB2 изисква бележките под линия да са в отделно тяло, в края на текста; в текстовия формат ги поставям непосредствено след препратката и т.н.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Благодаря за разяснеието и на двама Ви: Борислав и Мандор. Разбрах че форматa е служебен за вътрешно ползване. Аз помислих че има вече програмка за четене, която от чистия текст, чрез тези маркери да форматира изходящия на екрана текст по начин по който би изглеждала нормална книга. Имам в предвид: заглавието да е заглавие, стиховете да си изглеждат като стихове, забележките под линия като такива.
Чета книги на песоналния си компютър. Ползвам ICE Book Reader и CoolReader, поне за мене са най-добрите и добре направени програмки с доста възможности, като единия допълва другия.
Втория(Cool Reader) ми харесва заради възможностите които предлага за извеждане на форматиран текст: Заглавие 1; Заглавие 2; текст в таблица; автор; епиграма; поема и т.н., но както се досещате файла трябва да има съответните маркери за да изглежда по този начин с което удоволствието от четенето неимоверно нараства. Недостатък е че няма начин да се редактират срещанти грешки по време на четене в Cool Reader, а и самите форматиращи маркери поне аз не успях да ги намеря за да се опитам да ги поставя, иначе всяка прочетена от мен книга бих я форматирал по този начин.
В ICE Bоок има някакъв наченък на редактор за поправка на срещнати грешки по време на прочита, но е толкова бъгав, че понякога няма начин каквото и да правиш да отстраниш грешката. Остава изход от програмата и ползване на стандартен редактор за текст, като преди това си трансформиращ четения до сега файл в обикновен текст, тъй като програмата при зареждането от оригиналния изходен, го компресира в някакъв си нейн формат. А причината за това естествено е да не загубиш отстранените до момента грешки и настава голяма мъка. При ICE Book също стои и проблема с оформянето на изходния текст. Правят някакво автоматично разпознаване, но аз лично не съм доволен от него. Понякога отделни абзаци ги приема като заглавия, не различава обикновен текст от стих и прочие.
Та предложението ми е ако може, или да се създаде програмка(съжалявам че аз немога), която с поставянето на елементарни маркери да извежда текста на екрана в необходимия формат, или да се приемат форматите на братята руснаци(Cool Reader) и да се формират обикновенните текстове с техните маркери, още повече че ползваме едни и същи кодови страници и не би било проблем. За покетите навярно важи същото, не съм имал и немога нищо да кажа. За четенето онлайн разбира се там важат правилата на съответните таг системи. На PDF и акробата изобщо не се спирам защото го считам за най дървеното нещо създадено на света и е толкова уморително да се ползва че го държа на компа, само за да прочитам някое и друго ръководство при различни инсталации.
Това като го преглеждам сега, може би трябваше да е нова тема и ако се налага нека админа направи необходимото, но ще ми бъде интересно да чуя мнението Ви по въпроса, Борислав и Мандор, а и не само вашите. Според мене доста хора започват да четат е-формат книги и начина по който се поднасят текстовете става все по-актуален. Вие сте първите които започват някаква стандартизация, макар и за ваши нужди, което е може би началото да се сложи някакъв ред.
Може и така да е, ...!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Прегледах набързо описанието на програмата (Cool Reader), но не видях никакво описание на "техни" маркери. Доколкото разбрах, програмата чете RTF, HTML, FB2 (те си имат собствени маркери), а в текстовите файлове се опитва автоматично да разпознава типа на текста, за да го форматира подходящо. Ако не съм видял нещо, моля те да дадеш линк за повече информация.
Както вече отбелязах, SFB е просто формат за съкратено описване на FB2 - също направен от братята руснаци. Да, може би е голям недостатък, че не може директно да се чете крайния вариант преди конверсията, но този формат е предназначен главно за редакция, не за окончателно четене. Честно казано, за момента не виждам смисъл от такъв четец - всеки си има "любимец" (моят е HaaliReader - PocketPC и Windows-версиите), свикнал е с него и едва ли ще е склонен да използва нещо друго. Или греша?
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Аз също ги търсих но не открих, а ми се иска да има такoва формиране на крайния текст, как може да се реализира нямам идея. Навярно хора на ти с програмирането биха дали някакво решение имайки в предвид, че се касае само за десетина различни формации на тексата. Това би дало възможност да се извежда текста естетично, подредено и разбираемо. Но какво да спамя по темата, мисля че ми разбрахте идеята. Ако може някой да помогне нека го направи, всички ще бъдем благодарни. А ако има програмка да извежда текста по този начин с различни допълнителни екстри като скрол, скрол вълна, възможност да редактираш по време на четенето и ред други мисля че всеки би я предпочел. Аз лично бих я предпочел.
Може и така да е, ...!
Гост

Мнение от Гост »

Mandor написа:
Гост написа:mandor, забелязах че във fb2 форматираните книги си включил картинки и на бележките под линия се ходи с хиперлинк, а не да ти се мотаят из текста.
това как се връзва със sfb формата, допълнително ли ги обработваш, или и за това си имаш тагове?
Страхувам се, че не разбрах въпроса.
В "суровия" текст текста на бележките под линия трябва да се появи в следващия или 2-3 реда под реда, на който е препратката. Препратката може да е една или повече поредни звездички или звездичка със залепен номер. Текста на бележката трябва да е ограден с квадратни скоби [...] и да започва с препратката, за която се отнася. Конвертора обработва тези двойки (препратка - текст на бележката) и го форматира според изискванията на съответния формат - напр. FB2 изисква бележките под линия да са в отделно тяло, в края на текста; в текстовия формат ги поставям непосредствено след препратката и т.н.
ами за бележките под линия си отговорил, но какво става с картинките? забелязах, че в някои от конигите фъв fb2 формат на сайта ти има картинки
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости