Технически въпроси

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Вилорп
Мнения: 73
Регистрация: 10 февруари 2010, 21:32
Местонахождение: Княжево под Копитото
Връзка:

Мнение от Вилорп »

Значи в уроците по FBS дето ми подадоха има следното нещо:
T>
# Примерна таблица
! | Колона 1 | Колона 2 |
| Клетка 1.1 | Клетка 1.2 |
| Клетка 2.1 | Клетка 2.2 |
T$

До тук проблеми нямам, но ако таблицата ми е от този тип:
T>
# Примерна таблица
! | Клетка 1.1 |
| Клетка 1.2 | Клетка 2.1 |
| Клетка 1.3 | Клетка 2.2 | Клетка 3.1 |
| Клетка 1.4 | Клетка 2.3 | Клетка 3.2 | Клетка 4.1 |
T$

Това ще излезе ли като таблица с такава подредба? Питам защото сканирам: Ендивал - Здрач над Ендивал и там има доста такива таблици, а ми казаха че е по добре да се дадат като таблици, а не като картинки...
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

За да излезне правилно е нужно следното:

T>
# Примерна таблица
! | Клетка 1.1 | | | |
| Клетка 1.2 | Клетка 2.1 | | |
| Клетка 1.3 | Клетка 2.2 | Клетка 3.1 | |
| Клетка 1.4 | Клетка 2.3 | Клетка 3.2 | Клетка 4.1 |
T$

Или поне аз така го правя. По този начин ще се запази структурата на таблицата и ще има празни блокчета. :wink:
Аватар
Вилорп
Мнения: 73
Регистрация: 10 февруари 2010, 21:32
Местонахождение: Княжево под Копитото
Връзка:

Мнение от Вилорп »

А могат ли тези празни блакчета да станат невидими, защото принципно в тоя ъгъл където са празните блокчета има изображение в оригинала...
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Вилорп написа:А могат ли тези празни блакчета да станат невидими, защото принципно в тоя ъгъл където са празните блокчета има изображение в оригинала...
Лично аз не знам за такъв вариант. По скоро изображението може да се разположи до таблицата или под нея.
Аватар
Вилорп
Мнения: 73
Регистрация: 10 февруари 2010, 21:32
Местонахождение: Княжево под Копитото
Връзка:

Мнение от Вилорп »

А евентуално да слея останалите клетки и в тях да го вкарам?

T>
# Примерна таблица
| Клетка 1.1 | | | {img:име-файл|алтернативен-текст|#заглавие|:идентификатор} |
| Клетка 1.2 | Клетка 2.1 ||^ |
| Клетка 1.3 | Клетка 2.2 | Клетка 3.1 |^ |
| Клетка 1.4 | Клетка 2.3 | Клетка 3.2 | Клетка 4.1 |
T$

Така?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Ами, честно казано не знам. Изчакай някой друг да допълни информацията.
Минах го през конвертора на Мандор и не дава грешки, но не знам как ще изглежда в сайта.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Освежаване на PDF, DJVU сканове - годни за ел.четец

Мнение от taurus »

Както знаем има доста качени книги в PDF или djvu - като прост скан, даже не е и подравнен.

Вчера, се пробвах да чета 3 книжки с Киндъл 4 (6") (обикновен формат предполагам А5) - нямам налични оригинали, но ще пробвам да снимам по 1стр на 3 книги среден формат и да направя няколко проби. :roll:

Та, на панорамен изглед се чете лявата страница, на 2 пъти и последните 2-3 реда от третия път (превъртане на долу)
Шрифта е 1-2 пункта по-малък от нормалния с който чета. Дясната страница обаче не я центрира в средата (четеца прескача на големи стъпки - квадрантите, превъртам с 4-пътния бутон), а корекцията на Zoom-a e 150, 200, 300% - стъпките са големи. Чете се що-годе - на 200%.

Идеята ми е - как мога да направя така, че да отделя всяка страница от (двойния скан), да я изправя (ако е необходимо) и да кропна само текста, като след това въпросното наборно поле/страничка се разреже на две, хоризонтално и така от 2 оригинални страници на снимката, ще се получат 4ри. Мисля че като се отнемант от белите полета ще се намърда с подходящ шрифт за четене в 6те инча на четеца. :idea:

Прегледах няколко теми и ми се стори сложно и времеемко същинската дигитализация, а и не видях дали е направено ръководството за начинаещи.
Засега ми хрумна този вариант, за лаици като мен, мисля че ще стане за определени формати книги. Въпроса е дали ще може да се автоматизира със съответния софтуер и намесата на потребителя да е минимална (може би при разделянето на страницата, без да се разцепи ред ще трябва да се пипне), изправянето мисля, че и автоматично може да стане?!
За нагънатия шрифт (близо до гръбчето) мисля че е бял кахър, за него вече ще трябва през файн-ридър да мине, но тук целим груба/задоволителна обработка, която да улесни значително четенето на този род сканирани копия, без да се налага да ставаш коректор (изчитайки цялата книга и да владееш тънкостите на софтуера), но по този начин доста книги ще имат потенциала да се четат през електронен четец. :idea:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости