Конвертиране на TXT в FB2

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Конвертиране на TXT в FB2

Мнение от Boman »

Опитвам се да конвертирам txt UTF-8 в FB2 формат, защото най-добре използва възможностите на Jinke V3. Ако някой има опит, нека да „светне“ няколко реда, моля.

Опитах директно с няколко batch конвертора, например Any2fb2, но не работят добре, защото всичките използват Word, за да минат първо през html и тогава в fb2. Става добре, ако оригиналните txt файлове са в CP-1251. Иначе направо от UTF-8 става боза. Единственият що-годе лесен начин, който работи е като използвам txt2html, което запазва кодировката в html-а и след това използвам FictionBook Designer за обработка на fb2. Проблемът е, че този процес става за всеки файл поотделно и не е достатъчно бърз.

Така… Въпросите ми са три:
1. Има ли по-добър и лесен начин за тази „манипулация“?
2. Знае ли някой как се създава съдържание на книга във FictionBook Designer?
3. Знае ли някой кои са най-добрите настройки на FictionBook Designer, за да разпознае автоматично по-добре заглавията, главите и пр., за да се намали работата по обработката?
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Хм, не беше лошо да споменеш източника на тези текстови файлове, защото файловете при Борислав си имат едни особености, а тези на Мошков например - други. Иначе:
1. Не, засега няма по-лесен начин. Но все пак малко зависи от източника (вече споменах).
2. FB2-файловете нямат съдържание. То се генерира от съответната програма за четене, въз основа на таговете <title> в <section>. Така че съдържание ще видиш ако имаш правилно конструирани секции със заглавия.
3. Не ползвам FBD, но не видях кой знае какви настройки за разпознаване на главите. Отново, зависи от източника на файлове, но тези на Борислав се разпознаха доста добре. Единствено омаза епиграфите и стихотворенията.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Мандор, предимно се опитвам с файловете от читанката. Има ли начин да зададеш на FBD или каквото друго ползваш да прави на title само редовете, започващи с > и на subtitle тези с >> и да игнорира другите? Прав си, че омазва другите тагове (епиграфи, цитати, писма и т.н.). Разбирам, че за да имам съдържание, трябва да използвам секции, което не съм го правил досега. Ще си поиграя. По някаква причина FBD понякога ми слага второ копие на целия текст като създаде fb2 файла и не знам защо. Ако имаш други съвети, давай ги. Между впрочем txt2html разпознава правилно маркерите _ и __ за italic и bold и ги слага в междинния html файл. След това FBD автоматично ги разпознава.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ясно, файлове от читанката...
Засега няма лесно решение. От няколко месеца работя върху конвертор от SFB в FB2, но едва съм стигнал до средата - нямам толкова свободно време... :(
За съжаление не съм запознат нито с FBD, нито с FBEditor. И в двата има неща, които не ми харесват и затова отдавна съм се отказал от тях. Но съм 99% сигурен, че няма такава възможност.
Дано не бъркаш маркерите - >>, независимо от броя символи, са си заглавия (title), а # е подзаглавие (subtitle).
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Съгласен съм, че FBD има доста проблеми. Също, SFB не е толкова сложен формат и таговете са по-добре структурирани. Върти ми се в главата да опитам да правя reader за читанката на Java. Толкова ли не можем да направим нещо такова полезно нещо на български, та трябва да разчитаме само на руските програми. Надали ще се оправя сам, но мога да започна от „спортна злоба“ и ще видим. Както каза, за съжаление времето не е достатъчно да правим каквото ни се иска.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Boman, я ми напиши в кратък и-мейл reader-a за PC ли ще е или общоизползваем midlet за мобилни телефони и PDA устройства, мога да ти намеря помощник ;)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости