Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
imthedevil
Мнения: 5
Регистрация: 23 ноември 2019, 20:48
Местонахождение: София
Връзка:

Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от imthedevil »

Здравейте,

Ситуацията е следната - имам голямо количество (над 30 са със сигурност) преобладаващо медицински книги (придобити като дарение от фондация, която от отдавна не съществува, но носещи нейния печат), но и икономически, както и някоя и друга на тема ИТ, някъде от началото до средата на 90-те (говорим за дата на издаване), всичките неупотребявани и на практика - нови. Наложително ми е спешно да се оттърва от тях (предстои основен ремонт на помещението, в което са стояли до сега). Въпросът е, как би могло да стане това (не ми се ще да ги хвърлям на боклука, все пак, макар и малко вероятно, може да са полезни на някой)? Снимки на кориците на една част от тях може да бъде видяна тук. Ще съм благодарен за съвети по въпроса.

Тъй като, тук не влизам често, ако някой има интерес към тях (те са на пакети, т.е. не мисля да ги раздавам книга по книга) и ги иска или има идея как максимално бързо мога да се оттърва от тях, моля да ми драсне съобщение на мейл p.angelov[at]gmail.com. Благодаря!
Аватар
Еми
Мнения: 138
Регистрация: 26 януари 2012, 16:14
Местонахождение: София

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от Еми »

Можете да ги дарите на близката до вас библиотека.
Когато имаш желание - намираш начин. Когато нямаш желание - намираш оправдание.
Аватар
imthedevil
Мнения: 5
Регистрация: 23 ноември 2019, 20:48
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от imthedevil »

Здравейте, преди време (може би половин година) бях пробвал точно това - ходих в националната библиотека. Тогава директно ме върнаха (никой не прояви грам интерес какви точно са книгите), понеже нямало къде да ги съхраняват (и им течал покрива - това не схванах какво общо имаше, но както и да е).
Аватар
Еми
Мнения: 138
Регистрация: 26 януари 2012, 16:14
Местонахождение: София

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от Еми »

В Националната библиотека се депозират по няколко издания на книги на български език (понякога и по 1 само) и не се заемат от читатели. Доколкото видях, твоите не са на български език. Така че е нормално там да откажат. Но в Столична библиотека и клоновете й, или в кварталните читалища вземат. Както искаш - има и OLX, антиквари... В съответните учебни заведения (УНСС и Медицинска академия) също би трябвало да има библиотеки.
Когато имаш желание - намираш начин. Когато нямаш желание - намираш оправдание.
Аватар
imthedevil
Мнения: 5
Регистрация: 23 ноември 2019, 20:48
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от imthedevil »

Еми написа:В Националната библиотека се депозират по няколко издания на книги на български език (понякога и по 1 само) и не се заемат от читатели. Доколкото видях, твоите не са на български език. Така че е нормално там да откажат. Но в Столична библиотека и клоновете й, или в кварталните читалища вземат. Както искаш - има и OLX, антиквари... В съответните учебни заведения (УНСС и Медицинска академия) също би трябвало да има библиотеки.
Това е добра идея, много благодаря. Ще пробвам в Столична първо. Може пък да стане.
dehumanizer
Мнения: 7
Регистрация: 08 юни 2011, 05:55

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от dehumanizer »

imthedevil написа:"...и им течал покрива - това не схванах какво общо имаше, но както и да е"
dehumanizer написа:"Господарят Ли: "Не съм виждал и няма да видя манастир, който да не събира пари за ремонта на покрива си." - Бари Хюгарт "Легенда за камъка" 1988 г.
Според мен мястото им е в библиотеката на Медицинска академия (впрочем медицински институти, както и библиотеки, има не само в София), но би било добре да се пита някой познат лекар (лекари) дали съвременните студенти по медицина ще имат полза от четенето на точно тези книги или са им вече вехти. Възможно е и там, по тези библиотеки, да ги имат отдавна - дарения още от 90-те години и пр. Иначе се пускат като подарък в някой от продавалниците, купувачът си плаща транспорта и така хем ще идат при човек, който ще ги чете, хем няма да са в боклука.
Аватар
imthedevil
Мнения: 5
Регистрация: 23 ноември 2019, 20:48
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от imthedevil »

Така, така - до тук писах на Столична библиотека, както и на тази към Медицинския университет. И отразили ме някой? Грам не...
Пистон

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от Пистон »

Никъде няма да ти ги вземат. Библиотеките са пълни с мързеливи чиновници - "Ама кой ще ги описва сега тия книги"...
Единственият ти шанс е тук при Падалски - акция "Спаси книга".
На страницата има достатъчно информация - https://www.facebook.com/%D0%90%D0%BA%D ... 108113803/
mister_sou
Мнения: 16
Регистрация: 10 октомври 2013, 16:28

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от mister_sou »

И при Падалски е сложно, ако му пратят списък с 300 заглавия.
Вече е пробвано. От десетина месеца се обясняваме кои книги ще хареса.

Отдавна е ясно, че няма един-единствен начин да се спасяват книгите.
Унищожението на паметта на човечеството продължава.
Аватар
imthedevil
Мнения: 5
Регистрация: 23 ноември 2019, 20:48
Местонахождение: София
Връзка:

Re: Питанка за реални книги - търся как да се оттърва от тях

Мнение от imthedevil »

Ами...ще пробвам линка, който е дал Пистон - ако стане. Ако не, ги засилвам към коша (което признавам, че е безкрайно тъпо, но имам срок и нямам никакво оставащо време да се занимавам с тях).


Резултат: Тъй, да не пиша ново мнение - писах на тез мили хора... голям интерес от тяхна страна първоначално, ако може да пратя снимки на кориците....и - пратих. И човекот зачезна безкрайно. Ни се чу, ни се видя. Можеше да каже просто, че няма интерес, ама не би.


Крайният резултат - свързах се с хората, стоящи зад сайта http://knizhen-pazar.net/ и след, бих казал супер експедитивна комуникация, за точно 2 дни свършихме работата и ме оттърваха от книгите (в крайна сметка съм изключително доволен, че така се развиха нещата, понеже бях опрял до положението да ги изхвърля поради липса на време за търсене на други решения).
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости