Препоръка за електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.

Препоръка за електронен четец

Мнениеот sstoyanov2 » 10 септември 2018, 19:42

Здравейте,

От няколо дена ми щука идеята в главата да си взема електронен четец + че вече почти нямам място за нови книги. Разглеждах по-популярните марки Kindle,Pocketbook и Nook, но не мога да разбера каква е голямата разлика между тях. Ако може да ми помогнете с избора ще бъде супер. 
Аватар
sstoyanov2

Re: Препоръка за електронен четец

Мнениеот pechkov » 10 септември 2018, 20:06

Най-общо разликата е каквато е и разликата между телевизори Samsung, Toshiba и Panasonic. Това е търговски бранд, иначе всичко се произвежда в Китай. Но марковите работи са оригинални китайски, не са ментета. :)

При четците има разлики в типа на екрана (за e-ink става въпрос), по-старите са Vizplex, малко по-новите са Pearl, най-новите - Carta. Според рекламите, всеки по-нов тип е с много по-добър контраст, по-това, по-онова… На практика осезаема разлика в контраста може да се види само при конкретни условия, иначе при ежедневно ползване съм опитвал да сравня Vizplex и Pearl с една и съща разделителна способност поставени един до друг, и освен разлика в нюанса, друго не видях.

Други основни разлики между различни марки и различни модели четци са: надсветка, бутони, тъч-екран, водоустойчивост, размер на паметта, слот за допълнителна SD памет, предпазен капак (повечето четци нямат, и се налага купуването на калъфче), поддържани формати за книгите, поддръжка на звук (например за слушане на MP3 файлове), WiFi мрежа, GPRS (мобилен интернет), и други подобни шукарийки. И понеже различните потребители може да имат различни предпочитания - е трудно да ти се даде точен и недвусмислен съвет, който да е еталон за поставения въпрос.

Обмисли изброените до момента разлики, огледай какво се предлага на пазара, после ще обсъдим пак тук, и накрая като отидеш в магазина - отиваш само за да купиш, а не да избираш, и по никакъв начин не позволявай на консултант-продавача да ти промени мнението. :D
Успех.
Когато паднеш с мотора......... се изтупваш от прахта, и се качваш пак!
pechkov

Местонахождение: Монтана

Re: Препоръка за електронен четец

Мнениеот Stas Kirov » 11 септември 2018, 02:15

pechkov написа:Най-общо разликата е каквато е и разликата между телевизори Samsung, Toshiba и Panasonic. Това е търговски бранд, иначе всичко се произвежда в Китай. Но марковите работи са оригинални китайски, не са ментета. :)

При четците има разлики в типа на екрана (за e-ink става въпрос), по-старите са Vizplex, малко по-новите са Pearl, най-новите - Carta. Според рекламите, всеки по-нов тип е с много по-добър контраст, по-това, по-онова… На практика осезаема разлика в контраста може да се види само при конкретни условия, иначе при ежедневно ползване съм опитвал да сравня Vizplex и Pearl с една и съща разделителна способност поставени един до друг, и освен разлика в нюанса, друго не видях.

Други основни разлики между различни марки и различни модели четци са: надсветка, бутони, тъч-екран, водоустойчивост, размер на паметта, слот за допълнителна SD памет, предпазен капак (повечето четци нямат, и се налага купуването на калъфче), поддържани формати за книгите, поддръжка на звук (например за слушане на MP3 файлове), WiFi мрежа, GPRS (мобилен интернет), и други подобни шукарийки. И понеже различните потребители може да имат различни предпочитания - е трудно да ти се даде точен и недвусмислен съвет, който да е еталон за поставения въпрос.

Обмисли изброените до момента разлики, огледай какво се предлага на пазара, после ще обсъдим пак тук, и накрая като отидеш в магазина - отиваш само за да купиш, а не да избираш, и по никакъв начин не позволявай на консултант-продавача да ти промени мнението. :D
Успех.

Напълно съм съгласен. Ясно, изчерпателно и вярно.
Трябват ви набор от ваши си критерии.
Моите след първия ми четец бяха: приличен размер на екрана, но не твърде голям за да се побира в джоб на дреха, различни шрифтове и големина на буквите за по лесно четене, екранът да не свети - достатъчно други устройства с такива ми морят очите, пък и това те кара да четеш на дневна светлина. И най-накрая, но на първо място, що се отнася до лекотата на битието и функционалността на уредчето без нуждата от хакване и/или програми за преформатиране, задължително проверих форматите, които поддържа, за да мога да се наслаждавам на разнообразието на книги в тази и други подобни библиотеки. Калъфче за предпазване е също нужно.
Аз ползвам Sony E-book Reader от 2010'та. Върши ми работа. Вярна машинка. Чете всичко, което му дадеш .

Създайте си критерии. Проучете плюсовете и минусите. И купувайте.

И наистина - не слушайте продавачите!

Приятно ровичкане!
Stas Kirov

Обратно към Техника за четене

• Подобни теми
    отговори
    прегледи
    Последно мнение