До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Mandor »

Trip написа:Липсва и принципно добро покритие на проявленията на българската фантастика вътре в полето ни: нови публикации, резултати от конкурси и т.н. С което имам предвид по-скоро - всичко се обявява някъде си, някак си, но не достига до почти никого.
Просто си нямаш представа колко приятно ме изненада с това изказване; поне се успокоих, че не само аз мисля така. От няколко години досаждам по същата тема на всички по-централни фигури от фендъма, които съм срещал лично, но всеки вдига рамене и демонстрира пълна незаинтересованост. Клубните сайтове отдавна не се обновяват (или направо са изчезнали), различни инициатори си заграждат една „градинка“ и копаят само в нея (включително и аз), но винаги е липсвало централно място, където всеки заинтересован може да види посочените от теб неща.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Кал »

Mandor написа:... но винаги е липсвало централно място, където всеки заинтересован може да види посочените от теб неща.
Навремето Димитър Панов (Arvenier) няколко години поддържа сайт с вести за всичко от и за фендъма + календар на събитията. Сайтът погина, по липса на активни помагачи. Липсват ни „генератори на материали“ + желание (а често – и време) да допринасяме за общото, не само за своето.

(Самият аз съм нископродуктивен, като е за „официални“ вести. Това, че моите се появяват на повече места, отколкото тези на другите популяризатори – освен Efix от knigi-igri.bg – е само защото 1) се старая да следя какво става в различните общности; 2) рециклирам няколко различни „шаблона“; и 3) все пак с годините се поочупих дори в тоя тип писане. Но ето, водя се „автор“ при Трубадурите, а така и не развих навик да помагам с пускането на материалите...)

В момента си играйкам с идеята да трансформираме НФН орг-листата ни в листа за обявяване на събития, интересни за фендъма. Така че участниците в нея с една проста копи-паста да информират собствените си общности. Поне толкова да правим.

За правене на общ сайт на тоя етап не смея да си мечтая...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Mandor »

Кал написа:За правене на общ сайт на тоя етап не смея да си мечтая...
С риск отново да бъда разбран погрешно, ето какво мисля:

Проблемът на такъв сайт би бил парадоксът на кокошката и яйцето — никой не го посещава, защото няма редовни свежи новини, а няма новини, защото никой не изпраща такива — защо да си дава труд, след като никой не го посещава. Този парадокс може да бъде разбит само с едновременна атака по двете направления:
1. Няколко по-запознати с фендъма да попълват редовно информация, събирана от всевъзможни източници.
2. (По-важното) Да се ангажират основните генератори на подобна информация, за да изпращат и до този сайт, независимо от посещаемостта. А популяризаторите да пренасочват по-голяма част от информацията към него; вторичните съобщения (по форуми и др.подобни) да предоставят само анонс с препратка към основния сайт.

Разбира се, основните агрегатори се грижат за собствената си „градинка“, а популяризаторите предпочитат да спамят по всевъзможни сайтове и форуми (защото имат гарантирани посещения), за да достигне информацията поне до част от заинтересованите. И този сайт не може да се направи от който и да е, защото просто ще се превърне в поредната лична „градинка“; за да има успех, трябва да е под по-„централна“ шапка (ДБФ?).
Богданов

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Богданов »

Всъщност основният проблем е липса на организиран фендъм. След разпада на клуба в Дир.бг и след все по-голямата непосещаемост на "Ефремов" реалността е, че в момента не може да се говори изобщо за някакви фенове, на които да се спускат новини. Дори и да има кой да ги генерира. Една от причините да отказвам да издавам българско фентъзи е точно ужасно сложната схема, по която трябва да се покрие потребителската група. Едно време някак си беше по-лесно. НФН са просто следствие - видя се, че се интересуват минимално количество хора.
И уваженията ми още веднъж, но към момента няма централна фигура/и на които широката маса да има доверие. Колко и да е странно, ще призная, че Калин е може би най-компромисната фигура, което само показва какво е реалното положение.
Калине - има 60 харесвания на Калоян Захариев, а има ли поне 60 продажби. Защото аз съм говорил с много хора за тоя роман, които са извън всякакви организирани общности...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Mandor »

Богданов написа:Всъщност основният проблем е липса на организиран фендъм.
Точно това му е хубавото, че този сайт няма нужда от организиран фендъм, а просто да е известен сред заинтересованите.
Богданов написа:След разпада на клуба в Дир.бг и след все по-голямата непосещаемост на "Ефремов" реалността е, че в момента не може да се говори изобщо за някакви фенове, на които да се спускат новини. Дори и да има кой да ги генерира.
Хм, това ми се струва малко пресилено, но за момента няма да го коментирам – току-виж съм се съгласил…
Богданов написа:И уваженията ми още веднъж, но към момента няма централна фигура/и на които широката маса да има доверие.
Генерала?

(Дали да не пренесем това обсъждане в „Ефремов“?)
Mig

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Mig »

Май както навсякъде в България, някой си правят конкурс само за да си дадат наградите на себе си а?! Хахахахахахахахахах :)
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Кал »

1. Мой анализ на резултатите от Националните фантастични награди 2015.

2. Кристиана Тошева от Фентъзи ЛАРП център създаде анкета, събираща вашите мнения и идеи какво направихме добре, какво – не, и (най-важното) как да го подобрим догодина. Участвайте. :)

П.П. Мандор, подкрепям идеята за такъв общ сайт и съм съгласен с почти всичките ти разсъждения за него. Не смея да си го мечтая просто защото съм се напарил от липсата на „организаторски ресурс“. (В момента например съм в ужасен burnout и едвам събирам сили да завържа последните нишки от тия теми.) Но ми хрумна да питам: възможно ли е да се направи нещо подобно на „Планета Читанка“? Което няма да изисква допълнителни усилия от (бездруго претоварените) двигатели на общностите, а пак ще събира на едно място важни за фендъма вести?

(Чисто технически, за да се пресяват „важните“ от „неважните“ вести, ние двигателите можем да се уговорим помежду си да обозначаваме „важното“ с някакъв унифициран етикет в личните си сайтове, който да указва на агрегатора „вземи ме!“. Сигурно може да се измисли и по-умно.)
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: До 3 март гласуваме за Национални фантастични награди

Мнение от Кал »

Приятели (:

На тазгодишния Еврокон България получи две европейски награди: за най-добро списание – алманах „ФантАstika“; и за дебютен роман – „Ех, магесническа му работа“ на Калоян Захариев.

Пълната вест е тук. :)

А тук ви каня на разговор за впечатленията ни от самия Еврокон – във вторник, 5 май.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости