Икономически специалности в българските университети

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
miles_denev
Мнения: 2
Регистрация: 30 април 2014, 13:42

Икономически специалности в българските университети

Мнение от miles_denev »

Здравейте, приятели! Извинявам се, че темата не е точно за този форум, но събирам мнения и се надявам, че и от Вас мога да получа съвет! :) Тази година ще бъда кандидат-студент и си търся икономическа специалност из българските университети и попаднах на статия за факултет „Международна икономика и политика“ към УНСС, където мисля, че проф. Антоанета Василева е декан. Някой запознат ли е със специалностите, които предлага този факултет?
Wallküre
Мнения: 22
Регистрация: 08 януари 2012, 03:48

Re: Икономически специалности в българските университети

Мнение от Wallküre »

Ако искаш да станеш добър икономист, най-добре запиши специалност "Икономика" в СУ. "Икономика", а не "Стопанско управление". Така ще научиш наистина добре това, което е нужно на един икономист, а после можеш да си избереш някаква лъскава магистърска програма по света и у нас, но с реални знания зад гърба си. Успех!
Иван

Re: Икономически специалности в българските университети

Мнение от Иван »

Защо искаш да станеш икономист?
От разговорите ми и наблюденията ми на икономисти съм стигнал до следния извод:
Има един съществен провал в мисленето на икономистите: а именно в самото мислене на икономиста липсва понятието "Горна граница"! Това се дължи на самата философия на икономическото образование, според която понятието "Горна граница" е "предразсъдък" който пречи на икономическото развитие. Представете си "Горна граница" на икономическото развитие! - Та това е края на икономическата наука! НЕ! "Горна граница" не съществува!
Ето така мислят икономистите.
А че това е погрешен възглед може да се покаже с един съвсем прост пример: Ако пренебрегнем факта че има горна граница на обема биологичен продукт от храносмилането (нещото което остава след като храната се обработи в стомашно-чревния тракт на организмите , и от което след това се получава тор) който може да се съхранява с приемливи разходи , то рискуваме да се изправим пред перспективата да се удавим в нещо до което дори не бихме искали да се доближаваме.
За да се избегне този проблем без да се афишира твърде много като проблем е въведено понятието "Бизнес етика". Според бизнес "етиката" имаме право да ощетим икономическия "противник" (това в търговията е всъщност клиента за когото уж работим) и да се възползваме от слабостите му -защото "той си е виновен". Съчетано с липсата на "Горна граница" на ощетяването до къде стигаме?
Ами до раздуването на финансови "Балони" които се раздуват и раздуват - според икономистите до безкрайност... Но не! Балоните се пукат! И като резултат се получават малки, големи и още по-големи "кризички" и "рецесийки"... Между другото оказва се че някои хора даже и полза извличат от тези "кризички" и "рецесийки". От нещата с които голямата икономическа наука така усилено се бори. Хем се бори, хем полза извлича ... не е ли странно? Като не можем да се преборим с проблемите които са предизвикани от дефекти в собственото ни мислене, философия и етика - то поне полза да извлечем... Ето това е разумно.
В резултат обаче сред висините на световната човешка а не "бизнес" етика няма икономисти. Както и общо взето икономистите не блестят сред най етичните хора ...
Ти сигурен ли си че искаш да увредиш мисленето и етиката си по такъв жалък начин? За едните пари?
gdimitrov
Мнения: 1
Регистрация: 10 юли 2014, 15:18

Re: Икономически специалности в българските университети

Мнение от gdimitrov »

Аз съм на мнение, че това, което предлага УНСС, свързано с икономима и в частност - факултетът, на който е декан Антоанета Василева , би те задоволило като образование :)
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Икономически специалности в българските университети

Мнение от Шаркан »

Иван е много прав. МНОГО.
всъщност икономическата логика твърде често противоречи на здравия смисъл. И като цяло е методика именно за извличане на изгоди (за малцина) от проблемите (кризите и рецесиите) на мнозината от населението.
Поне ТОЗИ тип икономика де.

защо все по-малко младежи искат да станат инженери бре?! Препълнено с икономисти, юристи и бармани (о, пардон, също така и "дейци на културата", хмък) общество на какво прилича?
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост