Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Георги Александров
Мнения: 7
Регистрация: 19 април 2014, 15:59

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Георги Александров »

аз личон се измъчих с ерикъсън. първо - няма централен герой. о, в първите две книги имаше интригата ще бъде ли убита въслата и ще се върнат ли Сенкотрон и Котильона на трона ми посел до пета книга на практика не се случи НИЩО. между пета и седам книга имаше поредица от интересни събития свъразани с ледериите и едурите ( явно Ериксън се е сетил че пише за хора) Обаче след на седма книга в която Едури и ледериите почиха своята развръзак ми стана МНООООГО скучно, а той човека писал чак десет книги.
това - първо.
Второ - света му е огромен - от крата на карата скача и човек не може да се ориентира къде се намира в монета и колок далеч е от столицата.
Трето - нереалон е някак си тези асцеденти да се разхождат сред хората. разхождат си се десет -двадесете смъртин бияте се с мечове - бам - минава Аномандър рейк и с един удар на меча - убива половината от тях. И в същото вреем имаме Корса олонг който е смъртен , но може да се противопостави на Аномандъра. Нереално е някак си. имах чувството че съм в гръцката митология където Диомед се бие с Арес и другите ги гледат?
Хайнц

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Хайнц »

Георги Александров, това дето си го написал, звучи като превеждано на български от Гугъл- Преводач . Но както и да е.
Ако търсиш нещо с пъти по- добро и брутално от писанията на Мартин, тогава опитай Джо Абъркромби .
http://chitanka.info/person/joe-abercrombie

Книгите от линка са първите 4 от цикъла му, като "Отмъщението на Монца" е четвъртата. Следващата (5) е "Герой", преведена е на български и може да се намери из нета. Шестата част "Червената страна" не знам дали е превеждана на български,аз лично си я купих и прочетох с голям кеф (само че, на немски) .
вметка

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от вметка »

mattridge написа:Първата на книга на Питър Ротфус ми допадна, но немога да намеря втората.
Тихичко ти подсказвам, че я има в работилницата :) А иначе на руски ги има и 2-те части на Страхът на мъдреца.
ELBEGEN
Мнения: 1
Регистрация: 02 април 2011, 22:24

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от ELBEGEN »

Поредицата която трябва да прочетете е "Колелото на времето"
тръна

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от тръна »

за мен Хрониките на Амбър на Роджър Зелазни е още по-добро
http://chitanka.info/sequence/BARD-HA1
Аватар
Арабела С.
Мнения: 1
Регистрация: 09 август 2014, 03:26
Връзка:

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Арабела С. »

Направо се учудвам..
Не знам до колко наподобява "Песента" на Мартин, но мен поредицата "Мечът на истината" ме грабна много стабилно - http://chitanka.info/serie/mechyt-na-istinata
Книгите са 11, като 5 от тях са на по две части.. Аз в момента чета третата книга/част от поредицата и съм много доволна, магията и фентъзито са в изобилие.
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от mattridge »

Току що завърших Герои на Джо Абъркромби. Уникална наслада! Абъркромби е неповторим. Някой да знае, дали скоро ще излезе на български "Червената страна"?
hellhand
Мнения: 22
Регистрация: 16 януари 2013, 13:19

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от hellhand »

mattridge написа:Току що завърших Герои на Джо Абъркромби. Уникална наслада! Абъркромби е неповторим. Някой да знае, дали скоро ще излезе на български "Червената страна"?
от издателство Колибри писаха на сайта им преди че ще излезе юли или август,а сега са написали есента значи за септември са я отложили.И аз я чакам с нетърпение :) и на мен много ми хареса Герои.Като цяло Абъркромби е един от най-добрите фентъзи писатели.Абсолютен пример как се пише уникално фентъзи без да се разводнява и разтяга.
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от mattridge »

Като цяло Абъркромби е един от най-добрите фентъзи писатели.Абсолютен пример как се пише уникално фентъзи без да се разводнява и разтяга.
Напълно съм съгласен с теб! Абъркромби е уникален писател... и с извратено чувство за хумор! Едва ли някой се доближава до него.

А сега и малко по темата.

Който разбира американски език да погледне в този линк: http://www.breathecast.com/articles/win ... die-19054/

Добри новини: Все още няма офицялно изявление от Мартин за "Ветровете на зимата", но се очаква книгата да се появи на пазава между февруари и април 2015. Лошата новина е, че се очаква да тегли ножа на Тирион.

А тук може да се види, че книгата е почти завършена, със само една глава за дописване: http://www.thehindu.com/entertainment/g ... yndication

"The sixth book ‘The Winds of Winter’ is still in progress. There is one more chapter left, ‘A Dream of Spring’, before the saga finally comes to a close. The show’s fifth season will air next year."

THE WINTER IS COMING!
Гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Гост »

. Лошата новина е, че се очаква да тегли ножа на Тирион.

Абе пич тази новина можеше да си я спестиш :( само разваляш кефа на хората така
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от mattridge »

Гост написа:. Лошата новина е, че се очаква да тегли ножа на Тирион.

Абе пич тази новина можеше да си я спестиш :( само разваляш кефа на хората така
Драги Гост, не вземай много навътре "тази новина", тъй като книгата все още не е излязла и нищо не се знае. В няколко други литературни форума се коментира, че основно правило във фабулата на Мартин е да убива любимците на читателите. Което е вярно. Справка: Нед Старк, Роб Старк, Лорд Сняг (ако приемем, че е мъртъв). След тяхната достопочтенна кончина, Тирион е безпорният любимец на чителите...

Друга основен модел при Мартин е, че гаднарите в книгата, които поемат по пътя на изкуплението, остават живи. Справка: Джейми, а в последната книга и сестра му.

Споделям това без да имам намерение да "развалям кефа на хората".
гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от гост »

Най вероятно, следващите книги ще са писани по сценария на сериала и ще са тъй, както му кажат тия, дето дават парите... А ако смята да си избива всичките интересни характери, по-добре да звънне един телефон на Рейманд Фийст, та да му обясни човека, как да удари някоя луна в планетата и да се приключва с локумите :) :) :)
Essie
Мнения: 10
Регистрация: 31 май 2011, 13:02

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Essie »

гост написа:Най вероятно, следващите книги ще са писани по сценария на сериала и ще са тъй, както му кажат тия, дето дават парите... А ако смята да си избива всичките интересни характери, по-добре да звънне един телефон на Рейманд Фийст, та да му обясни човека, как да удари някоя луна в планетата и да се приключва с локумите :) :) :)
Ако наистина има такава развръзка при Фийст... ще бъде добър венец на 11 години (при мен) четене на сагите :D Аз пък си мислех, че Брандър Сандерсън ги владее тези финали.
гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от гост »

При Фийст световете са много, не е проблем няколко да дадат фира :)
Essie
Мнения: 10
Регистрация: 31 май 2011, 13:02

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Essie »

гост написа:При Фийст световете са много, не е проблем няколко да дадат фира :)
:D Напълно правилно! Май даже по Коледа започвам да го препрочитам и да го завършвам - не съм чела "Войната на демоните" и "Войната на хаоса", но им идва времето. И да, въпреки разводняването на моменти, го препоръчвам.
гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от гост »

Аааа не бързай със завършването :)

The War of Five Crowns
King of Ashes (May 5, 2016)
King of Embers (TBA)
King of Flames (TBA)
Essie
Мнения: 10
Регистрация: 31 май 2011, 13:02

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Essie »

гост написа:Аааа не бързай със завършването :)

The War of Five Crowns
King of Ashes (May 5, 2016)
King of Embers (TBA)
King of Flames (TBA)
:shock: Ааа, не е истина! В един момент бях останала с щастливото впечатление, че "Magician's End" е краят.
Мечтател

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Мечтател »

Ветровете на зимата вероятно ще ги дочакаме, но мечтите за пролетта..... нямам идея ....
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Devoted of Slaanesh »

Препоръчвам трилогията Разделената империя на Марк Лорънс - Принц, Крал и Император на тръните. Доста мрачна и добре написана история и издадена изцяло на български от Бард. Излязло е вече на английски началото на нова трилогия в същия свят с част от героите от трилогията. Формулата на Аберкомби работи и тук безгрешно - завършени трилогии и книги в един и същи свят. :D
Подхванах и Черната призма на Брент Уийкс, 2 част на която току що излезена български. За сега също е доста добра, ще пиша отзиви, когато я прочета.
Последната промяна е направена от Devoted of Slaanesh на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от mattridge »

Devoted of Slaanesh написа:Препоръчвам трилогията Разделената империя на Марк Лорънс - Принц, Крал и Император на тръните.
Благодаря, ще и хвърля едно око.

Относно Абъркромби: излезе Червена страна. Някой да знае, дали скоро ще може да се закупи в електронен формат?
Nedko
Мнения: 19
Регистрация: 26 юли 2012, 11:14

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Nedko »

Тъкмо се канех да съобщя за "Червена страна" в темата за Абъркромби :evil:
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от mattridge »

Току що завърших "Червена страна." Накратко: Героите са поостарели, но все още са герои. Хуморът е уникален! Насладата пълна. Абъркромби се превръща в любим автор! Някой да е чувал нещо за новата му трилогия The Shattered Sea? През февруари 2015 в САЩ излиза втората книга от тази поредица.

Относно The Winds of Winter: ни вест ни кост...
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от drackon »

За тази поредица не съм чувал, но до края на годината се очаква още една книга на Абъркомби.
Devoted of Slaanesh
Мнения: 25
Регистрация: 02 април 2012, 21:52

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Devoted of Slaanesh »

Надявам се да е пак издадена от Колибри.

На мен Червена страна ми допадна много.
alks73
Мнения: 3
Регистрация: 15 октомври 2014, 20:09

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от alks73 »

и аз препоръчвам малазанската книга ,но и всички книги от реймънд фийст,но си ги подреди предварително,според годината на написване,поредицата на урсула ле гуин землемория
nozo
Мнения: 9
Регистрация: 29 декември 2012, 23:45

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от nozo »

гост написа:Аааа не бързай със завършването :)

The War of Five Crowns
King of Ashes (May 5, 2016)
King of Embers (TBA)
King of Flames (TBA)
Не заблуждавай хората, тази поредица вече не е част от света на Riftwar, той Фийст си го каза преди време че с Края на магьосника приключва целия цикъл на Riftwar и започва работа по нов проект
за фентъзи автори Сандерсън е чудовище, магическите му системи са уникални, световете също, има прилично количество смърт и прецаквания на главните, отделно човека вади книги на конвейр, най-доброто е че в момента пише и втората книга от втората трилогия в света на Мъглороден, върви редакцията по продължението на Стоманено сърце, а скоро трябва да излезе и първия роман за Легион (има малка новелка тук в читанката)
гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от гост »

Сандерсън, първо ми харесваше, ама почва да писва в един момент мрак и сажди само. Малко по цветно трябва. Всичко му е кьомюр :)
nozo
Мнения: 9
Регистрация: 29 декември 2012, 23:45

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от nozo »

Е това е света в първата трилогия Мъглороден, все пак нали и те са резултат както и мъглата от (спойлер), в завършека на Колелото няма такива неща, също и в Елантрис, Пътят на кралете и т.н., точно това му е хубавото има голямо разнообразие, има поредици има единични книги има разказчета- споменатия Легион, който сега развива в пълнокръвна поредица
гост

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от гост »

Завършека на колелото не е по негова идея. Няма права да променя идеите на Джорданс. Той просто е сглобил и доизпипал записките там.
Sagar

Re: Препоръчайте нещо, което се доближава до Песен за огън и лед на Мартин

Мнение от Sagar »

гост написа:Сандерсън, първо ми харесваше, ама почва да писва в един момент мрак и сажди само. Малко по цветно трябва. Всичко му е кьомюр :)

Ами прочети Спиращият войната (Варбреакер). По цветно от това няма на къде.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости