Синухе Египтянина

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Чесън

Синухе Египтянина

Мнение от Чесън »

Ще помоля и тук - захванах се да сканирам Синухе, но преди да продължа бих искала някой да погледне суровите файлове. В случай, че не се четат, знам ли и аз.

тук

И явно ще се боря със скенера, не успях да фиксирам сама книгата, за да е с фотоапарат...
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

Здравей!
Погледнах един от файловете - 8.jpg. Предполагам и другите са със същите настройки.
Резолюцията му е 150 dpi, а трябва да е 300. Потърси в настройките на скенера откъде се задава. Цвят не ти трябва - b/w (black and white) photo или oще го наричат grayscale (256 gray) е напълно достатъчно за сканиране.

Аз лично сканирам в tiff. После прекарвам тифовете през фотошоп с екшън, за да ги обърна във 1-битови и оконтрастени изображения, които много лесно се импортират във файн риййдъра. Ако ползваш фотошоп, мога да ти пратя готовия екшън.

Притискай книгата здраво към стъклото, за да се избегне тази сянка в средата. От опит съм установил, че е по-добре да се сканира по една страница като редовете са успоредни на лампата на скенера. Така сянката е по-незабележима и неконтрастна.

Направи си проби с 20 страници за разчитане и т.н. преди да сканираш цялата книга, ако ти е за пръв път. Знам я каква е тухла 'Синухе'.

Ако има още неясноти - питай!
Успех!
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Принципно работите, казани от нт, са верни, но и в сегашното положение файловете се разчитат без проблем.

пп. Не е лошо да си инсталираш ФР и сама да проверяваш резултатите от работата си :wink:
Чесън

Мнение от Чесън »

Ай. Патица съм, ясно! :D

Простете, че занимах (аз примерно се дразня да обяснявам елементарни според мен неща :) )

За инсталирането на ФР - стъпка по стъпка мисля да го давам засега (в работно време се занимавам, затова). Да не питам глупашки и за него..

П.П. Щом се четат тези файлове, няма да ги трия, но си взимам бележка за следващите.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Здрасти,
ето как се получава разпознаването на твойте файлове:
http://dedomrak.data.bg/4esnovka.rar
дръпни си ги и ги доредактирай.
А и също както ти казаха по-горе - сканирай ги на 300 dpi
и чернобели(TIFF най-добре,jpg, BMP не е препоръчитело). Може и без последваща обработка на фотошоп.
Ако имаш въпроси за Файнрийдъра или за настройките - питай.
Чао и успех
Чесън

Мнение от Чесън »

Много благодаря за отговорите, и специално на Месер-Шмидт - за разпознаването.

По неясни причини или не съм качила в сайта последните страници от първа книга, или просто съм забравила да ги сканирам. Добавих ги, както и редактираната част ( в word, нали?), пак тук.

Знам, доста се моткам. Сканирала съм до 2-ра книга, те са 15, явно ще ми отнеме месец, че и повече :D Засега само ще сканирам, в случай, че някой му се занимава с разпознаване, ще се радвам; ако не, след като сканирам цялата книга, ще се боря и с разпознаването.

А, да - осветената линия не успях да премахна, дори и с притискане :?
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Когато качеството на книгата е добро 150 дпи може да е достатъчно и става по-бързо. Първо винаги се пробва разбира се.
Чесън

Мнение от Чесън »

Сканирах и 3-та книга, не е проблем бързината на скенера, но няма днес да я качвам (защото пък бавно се зареждат на сайта).

Забравих да допълня, че Синухе не се побира хоризонтално на скенера (това заради сянката). И сама ще си редактирам текста (ако не се подразбира).

SecondShoe - вече пробвах, и една частичка е качена редактирана. За всеки случай сега съм сканирала с резолюция 300, но във jpeg, и после конвентирам в tiff (защото пък направо в tiff формат записването на файла става бавно). Фотошоп.. нямам. Т.е. - не ми е бил нужен досега.

П.П.Нямам идея защо не мога да вляза във форума с регистрацията си.. :roll:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости