За djvu формата?

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
pleven4ever
Мнения: 1
Регистрация: 08 ноември 2012, 00:21

За djvu формата?

Мнение от pleven4ever »

Здравейте, имам следния въпрос - напоследък забелязвам, че всички нови заглавия
са само в djvu формат - интересува ме дали и занапред всички новосканирани
заглавия ще са само и единствено в него, понеже отскоро съм собственик на Nook ST,
който чете главно epub, и бих се радвал да продължите с разнообразието от
файлови формати за изтегляне, както досега. Доколкото разбрах, djvu форматът е
с много достойнства, но не успях да се преборя с конвертирането му в по-подходящия за мен,
calibre-то и някой подобни програми не се справиха. Предварително се извинявам, ако
във форума е писано по темата, но лично аз не попаднах на нищо. Използвам случая и да
благодаря на всички вас, които със самоотвержения си и безвъзмезден труд ни помагате
да се потопим в безброй безценни произведения на родната и световна литература!
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Re: За djvu формата?

Мнение от plamentd »

доколкото разбирам, тоя формат се ползва в случаите когато искат да запазят форматирането, списания, книжки с картинки и т.п.
за съжаление тоя формат е неподходящ за мобилни устройства, даже повече от пдф
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от Шаркан »

Здравей, физика - Леонид Халперщайн
също в този убийствен копирастичен формат. Отврат.
Дано има време и сили за преформатиране в нещо читаво.
zelenkroki
Мнения: 88
Регистрация: 06 юли 2010, 14:01
Местонахождение: Трявна
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от zelenkroki »

http://wiki.chitanka.info/DjVu
Четиво за размисъл и с продължения. :)
По-добре късно, отколкото още по-късно!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от Mandor »

Шаркан написа:… този убийствен копирастичен формат. Отврат.
Не разбрах причината за тези прилагателни. Би ли пояснил?
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Re: За djvu формата?

Мнение от plamentd »

за копирастичен не знам, но определено не ставащ за мобилни устройства, особено с по-малък екран
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: За djvu формата?

Мнение от Борислав »

Файл във формат DjVu представлява набор от статични изображения (снимки) на оригинала. Това значи, че няма как да се напасва за различни устройства, а винаги ще изглежда по един и същи начин, без да броим евентуално мащабиране, за да се влезе в рамките на съответния екран.

Ще използваме този формат, когато желаем да запазим оформлението на хартиеното издание или когато няма кой да обработи сканираните изображения и да ги превърне в текст.

Допълнение с пояснение

Много хора не разбират как от една хартиена книга се получава удобен текст за четене на електронно устройство, затова пускам това кратко допълнение.

Ето основните стъпки при цифровизирането. Представени са много опростено, подробни обяснения има в уикито.
  1. Сканиране. Страниците се снимат със скенер или фотоапарат.
  2. Разпознаване. Снимките се прекарват през специални програми, които се опитват да разпознаят текста от снимките. Сега вече разполагаме с истински текст, който за съжаление съдържа грешки, защото никоя програма не може да разчете перфектно текста от снимките.
  3. Корекция. Човек сяда и започва да чете и поправя разпознатия текст. Прави се сверка с хартиения оригинал.
  4. Форматиране Отделните елементи в текста се обозначават чрез специални маркери, за да се получи приятен и удобен за четене текст.
Статистически, четирите процеса заемат следните дялове от общото време:
  1. Сканиране — 25%
  2. Разпознаване — 5%
  3. Корекция — 55%
  4. Форматиране — 15%
Ето и стъпките при превръщане на хартиена книга във формат DjVu:
  1. Сканиране. Страниците се снимат със скенер или фотоапарат. Същата стъпка като преди.
  2. Опаковане. Снимките се пакетират в един файл във формат DjVu.
Както виждате, когато някой каже „Може ли да добавите и формат EPUB/FB2?“, той има предвид „Може ли да отделите още 5-10 часа, за да разпознаете, коригирате и форматирате сканираните изображения?“. Отговора е „Не.“ Щом книгата е била добавена във формат DjVu, значи не е имало кой да изпълни тези стъпки.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от Шаркан »

Мандор,
от този формат не мога да си копирам части от текста, не мога да го форматирам според своите предпочитания.
И навярно чисто емоционално ме нервира, понеже прочути с делата си за "авторски права" руски издателства (като ЭКСМО) нямат нищо против техните книги да се пускат в този формат, но никой друг.

в повечето книги, които чета, аз си правя бележки. Поправям грешки. Понякога даже премахвам бисери от рода на "квадрат три на четири" (има го у Лукьяненко), прехвърлям гафа в бележка под линия.
Вмъквам си мои коментари като скрит текст (т.нар. спойлер).
слагам си отметки там, където ми се е видяло интересно.
Когато ми трябва справка, намирам нужния откъс с търсачката.
Цитирам откъси по форуми, блогове, в свои работи.
Нищо от това не мога да направя в този идиотски формат. Поне да имах книгата на хартия - да съм я нашарил с разноцветни химикалки.
Ама с djvu - нъцки.

а и тежат ужасно много тези файлове.
Рангел Чеканов

Re: За djvu формата?

Мнение от Рангел Чеканов »

Моля ви да прилагате и epub формат за по-обикновенните читатели с iPad. DjVu несъмнено е връх във областа на форматите, но тук в Извор, не тръгва на нашите четци. Благодаря за вниманието.
Аватар
tonywoolf
Мнения: 129
Регистрация: 21 февруари 2008, 10:35

Re: За djvu формата?

Мнение от tonywoolf »

Ако предоставите файла в грамотно коригиран epub формат, убеден съм, че администраторите на читанката с удоволствие ще го приложат към DjVu-то. Вие как мислите?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от Mandor »

Шаркан, май не си прочел статията, която zelenkroki посочи…
Шаркан написа:… от този формат не мога да си копирам части от текста…
Всъщност можеш, ако е при създаването е добавен OCR-слой. Аз не го правя, поради няколко причини.
Шаркан написа:… не мога да го форматирам според своите предпочитания.
Така е, не може да се преформатира. Защото не е текст, а набор от картинки на страницата.
Шаркан написа:И навярно чисто емоционално ме нервира, понеже прочути с делата си за "авторски права" руски издателства (като ЭКСМО) нямат нищо против техните книги да се пускат в този формат, но никой друг.
Не го знаех и нямам обяснение за това.
Шаркан написа:в повечето книги, които чета, аз си правя бележки. Поправям грешки. Понякога даже премахвам бисери от рода на "квадрат три на четири" (има го у Лукьяненко), прехвърлям гафа в бележка под линия.
Вмъквам си мои коментари като скрит текст (т.нар. спойлер). слагам си отметки там, където ми се е видяло интересно.
И тук го можеш — написал съм го в статията. Казват им „анотации“.
Шаркан написа:а и тежат ужасно много тези файлове.
За сравнение — сканираните страници от първия том на речника (400 dpi, b/w, с възможно най-силната компресия) са около 450 МБ, DjVu-то (600 dpi, b/w) е 15 МБ. Мисля, че сравнението е показателно.


Вижте какво, никой не твърди, че този формат е „върхът на сладоледа“ — най-малко аз. Познавам го прекалено добре и съм наясно с предимствата и недостатъците му. А малко по-горе Борислав е обяснил кога ще се използва. Като искате текстови формати, изтеглете DjVu-то, разпознайте го, коригирайте го и го форматирайте в SFB (онези 75-80% от общото време) и ако сте свършили всичко както трябва, текстът ще бъде качен и автоматично ще получите всички предлагани крайни формати. Всякакви искания/молби от рода на „дайте го и в ePub/FB2/TXT-формат“ показват единствено, че нямате представа за какво всъщност говорите — явно предполагате, че има някакъв вълшебен конвертор (някои му казват Calibre), който преобразува от всичко във всичко само с натискането на няколко клавиша. Съжалявам, още няма такъв…
Гост

Re: За djvu формата?

Мнение от Гост »

Рангел Чеканов написа:Моля ви да прилагате и epub формат за по-обикновенните читатели с iPad. DjVu несъмнено е връх във областа на форматите, но тук в Извор, не тръгва на нашите четци. Благодаря за вниманието.

Има няколко djvu четци за iPad, например - https://itunes.apple.com/us/app/djvu-re ... 54435?mt=8
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: За djvu формата?

Мнение от Шаркан »

с моя интернет нещо от 3МБ нагоре е непосилно за сваляне.
анлон

Re: За djvu формата?

Мнение от анлон »

Свалям книги и от руски сайтове ( например от "Военная литература" ). Там напоследък всичко е djvu, или djvu + ocr. Четецът ми е Hanlin V60 и също ми е трудно. Когато се опитах да прекарам дежавю през Calibre, не можа да го преобразува ( не помня дали му заложих epub, или fb2 ), направо отказа. Ползвах една друга програмка за онлайн конвертиране ( online-convert ). След много време ми излезе в един от форматите ( не помня вече кой ), но се получи така, че след като четох известно време, текстът започва да се измества вдясно на дисплея и т.н./ После това се оправи, но ме хвана яд. Всъщност дежавюто не можех да го чета директно без конвертиране само поради факта, че текстът след изтегляне беше много ситен, а не се поддаваше на увеличение. Тогава използвах друга хватка - от портрет преминах в ландскейп, поразтегнах малко нагоре, встрани и т.н. и тестът стана вече четим, като една страница от оригинала излизаше към две и половина на четеца. Не зная как ще го четете на вашите четци, но аз затова си взех Ханлина, заради многото формати. Наскоро си купих и Pocketbook 613, но с него не съм опитвал дежавюто как е. Той също отваря направо много формати. За бърза проверка на книгите без да ги тегля, просто за да видя дали си заслужават си изтеглих прекрасен четец за PCито, WinDjView 2.0.2 и чета и на компа понякога.
ariman
Мнения: 13
Регистрация: 27 февруари 2011, 14:25

Re: За djvu формата?

Мнение от ariman »

Препоръчаните четци за дежа вю формата за айпад работят безотказно, благодаря ви.
massaraksh
Мнения: 6
Регистрация: 12 януари 2013, 12:54

Re: За djvu формата?

Мнение от massaraksh »

Аз пък си изтеглих програмката STDU viewer . След като отворя djvu в настройките има функция за екстрактиране на страницата като изображение , може да зададеш една или всички , след като книгата стане на jpg просто я конвертирам в pdf.
Гост

Re: За djvu формата?

Мнение от Гост »

massaraksh написа:Аз пък си изтеглих програмката STDU viewer . След като отворя djvu в настройките има функция за екстрактиране на страницата като изображение , може да зададеш една или всички , след като книгата стане на jpg просто я конвертирам в pdf.
това е напълно безсмислено упражнение, конвертираш картинки от един гаден формат в друг гаден формат, текст не получаваш, най-много да загубиш качество
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости