Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
kittyy88
Мнения: 3
Регистрация: 13 декември 2011, 00:33

Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от kittyy88 »

Здравейте,

живея в Германия и наскоро си купих E-book Reader Trekstor 3.0. Тъй като имам много учебници на немски и книги, които са сканирани и са в Pdf формат, помислих, че не би било проблем. Всъщност обаче след като качих единият от учебниците разбрах, че е невъзможно да се чете. Текстът е размазан и всичко изглежда смалено, а опцията за увеличване на шрифта и картината изобщо при всички преснети файлове не реагира. Въпросът ми е,има ли въобще някаква опция да ги преработя, така че да се чете нормално както при книги в epub формат или подобни? (Преобразувах го в epub, но резултатът беше същият)

Благодаря предварително. :)
kittyy88
Мнения: 3
Регистрация: 13 декември 2011, 00:33

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от kittyy88 »

И за да си отговоря сама на въпроса и да го споделя с вас, намерих някакво решение, което въпреки всичко не е идеално. Използвах програмата Abbyy FineReader като го преобразувах отново в pdf. Сега мога да приближавам текста, но се разбърква понеже има снимки и рисунки на почти всяка страница. Предполагам ако е само текст няма да има проблем.

Ще се радвам да чуя и други мнения. :wink:
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от pechkov »

PDF не е подходящ за преоразмеряване, а ако е съставен от изображения - шрифт не може да се променя. Във вида, в който опитваш да го четеш - ще стане само на някой от по-големите четци с 9.7 инчов екран например. Но съответно са по-скъпи.

Друг вариант, за който се иска доста работа по обработка на текстовете е - през Fine Reader да се преобразуват до DOC формат, ако четеца ти поддържа DOC. Или още повече играчка - да бъде обработен до FB2 или EPUB.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от zl_tsanev »

pechkov написа:PDF не е подходящ за преоразмеряване, а ако е съставен от изображения - шрифт не може да се променя. Във вида, в който опитваш да го четеш - ще стане само на някой от по-големите четци с 9.7 инчов екран например. Но съответно са по-скъпи.

Друг вариант, за който се иска доста работа по обработка на текстовете е - през Fine Reader да се преобразуват до DOC формат, ако четеца ти поддържа DOC. Или още повече играчка - да бъде обработен до FB2 или EPUB.
На Nook Simple Touch с EBookDroid приложение за четене (PDF и DJVU) може да се увеличава и се постигат общо взето поносими резултати, но скролирането по текста е определено досадно.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от pechkov »

Е, ако имаш предвид възможността да се "zoom"-ва - аз не бих го ползвал така за документ по-голям от 10 страници. Хоризонталното скролиране може да убие всякакво желание за четене. Един компромисен вариант ще е, ако четеца поддържа "пейзаж" ориентиране на страницата, така че ширината на документа да дойде към височина на екрана.

Ако става въпрос за създаване на нов PDF документ - може да се направи на страници с големина, която ще се събере върху разделителната способност на четеца, и тогава няма да има нужда от "зуумване" и скролиране. Но най-често човек получава готов PDF, а не си го прави индивидуално.

Все пак за техническа и/или учебна литература по-големия екран си остава незаменим. Ей сега погледнах в MyEbook, има добавени още два модела с 9.7 инча екрани, и PocketBook-а е на задоволителна цена даже.
http://shop.myebook.bg/index.php/cPath/44
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от zl_tsanev »

pechkov написа:Все пак за техническа и/или учебна литература по-големия екран си остава незаменим. Ей сега погледнах в MyEbook, има добавени още два модела с 9.7 инча екрани, и PocketBook-а е на задоволителна цена даже.
http://shop.myebook.bg/index.php/cPath/44
Определено - да. Аз имам ONYX BOOX M91S и го използвам и за художественна литература(FB2 с CoolReader3).
Последната и единствена промяна е направена от zl_tsanev на 20 ноември 2012, 05:34.
kittyy88
Мнения: 3
Регистрация: 13 декември 2011, 00:33

Re: Проблем със сканиран учебник(pdf)!

Мнение от kittyy88 »

Като начало другия път трябва първо да се осведомя по-добре, какво точно ми трябва и искам.
Това, което последно направих беше да преработя няколко страници в JPG и ги качих като снимки. В този случай се приближава, но се получава точно по-горе описаното. :) Много е неудобно, чак ми се отщява да уча.
Може би пък най- добре ще е да отида да си купя учебника на хартия.

Благодарна съм ви за информацията. :wink:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости