Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от Бам Бам »

Никой е най-точното определение. Книгите от Project Gutenberg, които са безплатни не се броят.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Гост написа:Не е точно никой :D: http://shop.myebook.bg/index.php/cPath/79_388
Доколкото виждам тези са на английски. И не са за продаване, а са безплатни.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Гост

Re: Електронен четец

Мнение от Гост »

pechkov написа:
Гост написа:Не е точно никой :D: http://shop.myebook.bg/index.php/cPath/79_388
Доколкото виждам тези са на английски. И не са за продаване, а са безплатни.
Ами тези? http://shop.myebook.bg/index.php/book_l ... ath/79_388
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Гост написа:Ами тези? http://shop.myebook.bg/index.php/book_l ... ath/79_388
Ок, ти си прав, аз греша. Цели седем платени книги на български... Собствениците на Киндъл-и ще се зарадват много.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от micobg »

Четох в темата доста положителни отзиви за гаранцията от Amazon. Въпросът ми е, ако си взема Kindlе от Техномаркет и си го регистрирам след това в Amazon, при проблем към кого се обръщам за гаранцята? Мога ли към Amazon или трябва да съм поръчал от тях?
И още нещо. До колкото разбрах батерията на Kindle-а не може да се сменя. Когато след множество презареждания „умре“ какво правим? Има ли начин да си я сменя?
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

За първото не мога да отговоря, ама второто е лесно - нема да се плашиш :) Ако го ползваш оффлайн основно ще зареждаш батерия веднъж на няколко седмици и то със стабилно четене, докато умре до толкова, че да не те кара поне седмица имаш поне едно 5 години (моето сони е на 4 и все още си прави седмица и половина отма, а рядко има ден, в който да не чета).
Бтв очаква се скоро амазон да изкара новата си гама (кобо го направи, сони е на път да се изложи на 4-ти), та може и да почакаш да видиш какво ще измислят, цента вероятно ще е същата, а новия еинк екран е добър.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от micobg »

Супер! :)
За колко скоро говориш? Аз съм се спрял на Kindle Paperwhite.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Има някои шоу-та наскоро, но обикновено се знае поне седмица-2 предварително. Със сигурност тая година, със сигурност преди бляк фрайдея, който беше началото на декември, ама не мога да кажа точно :(
Миналата година амазон обявиха към месец след кобо, кобо обяви преди седмица...

Реално еинк след пърл имат:
- дисплей, който е леко по-беличък на бекграунд
- трябва да се рефрешва на 100 страници, не на 6 както досега (това дига и живота на батерията)
- на основа пластмаса вместо стъкло, супер по-лек и нечупещ се

Ако гледаме кобо, само първите 2 ще са в новия пейпъруайт 2 или както и да го нарекат, но и това е добре. Освен това... текущия пейпъруайт, макар от няколко месеца да е добре, от време на време има проблеми с надсветката - цветни петна. Кобо са перфектни, аз силно се надявам в новия да са посменили и изчистили технологията напълно... с други думи и аз най-вероятно ще си взема ново киндълче или кобо, в зависи кой е по-сочен.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от micobg »

Чудя се, има ли смисъл да чакам новия модел, предвид това, че ако има някакви проблеми (както надсветката с Paperwhite) ще са най-изразени именно в първите партиди. :?
Иначе paperwhite е именно с pearl екран, нали?
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Да, винаги първите падат в кърви, така е с техниката, изчакваш няколко седмици след излизането на продукта, прослушваш мненията на тези, които са гризнали дървото и тогава решаваш :)
Играл съм си с от първите месеци пейпъруайти. Че пейпър - пейпър бяха, ама нищо общо с уайт - зелено, розово, синьо, каквото се сетиш имаше по екрана, в различен наклон беше различна дъгата :)

Въпроса с повишена трудност - в бг магазините от КОГА са им устройствата, че те да кажем от към 5 месеца нямат проблеми, ама тука като гледам се се изтрепали да купуват електронни четци, та да не се окаже...

Инак да, пейпъруейгхта е пърл екран, буквално разликата с новия би била 6 спрямо 100 страници за опресняване и една идея по слаб контраст.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Такаа... пейпъруайта е солд аут в щатите. Което значи ново устройство е на дни от обявяване.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от micobg »

Е, изглежда ще изчакам да видя какво ще излезе и после от Amazon. И без това опитите ми да го открия наличен тук удрят на къмък. :o
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Проблемите им с надсветката първия път бяха от това, че беше тотално нова технология и за първи път вкарвана, имаха годинка да я отракат, имам усещането, че тея новите ще бъдат добри отначалото
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

There, there...

http://www.engadget.com/2013/09/03/amaz ... w-display/

Иде!!! Е, малко са посбъркали с ранното постване на страницата, но...
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Електронен четец

Мнение от piki »

9-ти Октомври е датата за новите Kindle Paperwhite в Германия.
А цената на старите Kindle Wi-Fi без touch е............ 49 EUR.
Сладка работа.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от micobg »

Има новини последните дни. :D
DrunkenDonkey, да те питам какви са ти впечатленията от Kobo? Мислиш ли, че е по-добрия вариант пред Kindle Paperwhite и защо? Например Kobo Aura.

Малко като интервю стана, ама... :lol:
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Ъхъ, чакам ги и аз, екрана на новото киндле ми изглежда добро попадение, малкото снимки, които има изглежда, че и надсветката са оправили. Въпросите, които ме вълнуват - как са истинските устройства, а не мострите и дали може да се джейлбрейква, за да си го направя по мой вкус. Това ще се разбере първите седмици на октомври, тогава ще поръчам и аз.
Кобо нямам преки впечатления, но ги следя усилено - като цяло хардуера им е добър, осветлението на екрана винаги е било перфектно, амазон трябва да ги догонва по този параграф, но са по-скъпи и дори новия им модел не използва най-новата еинк технология: carta, ексклузивна е само за амазон и предполагам ще мине половин-1 година, докато бъде достъпна за другите (имаше прецедент преди, пърл беше ексклузивен за амазон също).
За е-рийдър екрана е най-важното, поне за мен, в този дух ще си взема пейпъруайта, значително по-висок контраст има. Но да почакаме месец още, всичко ще е ясно.
IOVETO
Мнения: 4
Регистрация: 02 май 2011, 10:35

Re: Електронен четец

Мнение от IOVETO »

Така, изчетох всички теми тук за електронните четци и в момента съм още по объркан и не мога да взема решение какво да взема. За това моля някой да даде съвет.За сега съм се спрял на кобо touch който може да отваря малко повече формати, nook simple touch glow light и kindle.Но пък както беше някой не ми се занимава с конвертиране както е при киндъла.Не че е няква голяма философия но все пак предпочитам да я карам малко мързеливата, качвам и чета.За това кобо май леко надделява в моя избор но все още не мога да взема решение.Предпочитам да си взема touch четец и за това като казвам kindle имам предвид paperwhite.
Освен това гледам в ebay има и някакъв kobo glo който предполагам е последния модел на кобо.
Хораааааа помагайте моля ви!!!!!!!!!!
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: Електронен четец

Мнение от mechok »

Щом толкова рИвеш, да ти кажа моите съображения, макар да съм твърд фен на Киндъл.
Начи първо - обичам да ям хляб със сланина докато чета. Т.е. всички touch отпадат.
Второ - всичко със собствена "под-над-светка" нямат нищо общо с истинска книга, което винаги е било важно за мен. Т.е. е-екран, без никакви вътрешни осветления и с добър контраст.
Трето - имаше проблеми с форматите, но преди 2-3 години. Сега има cr3, който чете всичко. Т.е. качваш и четеш.
И последно четвърто - несветещ Киндъл, при четене средно от 5 до 8 часа на ден, изчерпва батерията за около 25 дена. Т.е. не мислиш за батерии на път или у дома.
Приятно четене!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Хехе и аз ям по време на четене доста и си обичам хардуерните бутони. Е, свиква се и със тъч екран, стига да е достатъчно чувствителен и с опакото на ръката да прелистваш. Под и над-светките нямат нищо общо:
подсветка - излъчвателя е отдолу, светлината минава през екрана, гледаш директно в излъчвателя, т.е. гледаш в крушката
надсветка - излъчвателя е отгоре и свети към екрана, гледаш отразената светлина от екрана, т.е. четеш книга на светната лампа в стаята

Та не ги слагай под общ знаменател. Аз еднакво се уморявам от четене от екран с подсветка и от кофти светлина като цяло.

Йовето, нуук-а има кофти надсветка, както и пейпъруаит 1 (не се знае за новия, който почва продажба от края на месеца). Кобо гло не е последната, кобо аура е последния риидър и е доста сладък, но само пейпъруаит 2 има новото поколение екрани. Аз лично бих изчакал месец и взел ПВ2, а конвертирането не е проблем, предполага се, че ще може да се джейлне и да се се пусне я дуокан, я ЦР3, я някой от другите риидъри, които поддържат всички формати без конвертиране.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: Електронен четец

Мнение от mechok »

DrunkenDonkey написа:........
... Аз еднакво се уморявам от четене от екран с подсветка и от кофти светлина като цяло.
Горе долу това е идеята. Цял живот съм чел книги (едни такива, без светещи елементи, помниш ли ги?). Та затова се опитвам винаги да бъда колкото се може по-близо до оригинала.
Разбира, това е моя идея, желание, и не се опитвам да го натрапвам, но все ми се струва, че много хора биха се кефили по същия начин.

П.П. За нощите си поръчах доста скъпа лампа, която се защипва на четеца, както и хубави батерийки за нея, които издържат пак около месец и се зареждат. Та така. :)
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Електронен четец

Мнение от thedem »

Mechok, тая лампичка да не е с някакъв Cree LED от 250 лумена нагоре ? Тия само диода почва от 30-40$ .
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Имам доста сериозна библиотека от точно тези хартиените книги и ми е значително по-удобно на четеца - когато дъвча нещо не се замозатваря книгата, но това е друг въпрос - вкусове всякакви (insert вица с кучето here). Въпросната лампа дали ще свети 20 см над екрана или 0.2 разлика няма, просто го намирам за по-удобно да си е вградена, лесно да се мъкне и да не ми пречи, и да, както си установил - добре направената светлина не точи много от батерията.
mechok
Мнения: 55
Регистрация: 20 декември 2010, 15:48

Re: Електронен четец

Мнение от mechok »

И на мен ми е по-удобен четеца, но обичам усещането (възприятието през очите), като да е истинска книга.
Иначе ето тази лампичка ми върши чудесна работа - http://www.amazon.com/Belkin-Clip-On-Re ... for+kindle
Разбира се, ползвам я само, когато няма естествена светлина, т.е. по мои изчисления 40% от времето за четене.
IOVETO
Мнения: 4
Регистрация: 02 май 2011, 10:35

Re: Електронен четец

Мнение от IOVETO »

Абе май ще си взема новия Киндъл Пейпъруайт.Може да се поръча още сега от Амазон за 109 паунда.Кобо Аура малко скъпичък ми се струва въпреки че повече ми харесва.Ще мисля още малко пък може и Киндъл да си взема.Само 69 паунда е.Поне вече е джейлбрейкнат доколкото знам.Ще видим.
creideiki
Мнения: 3
Регистрация: 08 септември 2013, 14:40

Re: Електронен четец

Мнение от creideiki »

Има промоция на Nook в момента модела GLowlight с подсветка е 69 паунда
http://uk.nook.com/tablets/nook-simple-touch-glowlight
borisov1010
Мнения: 2
Регистрация: 04 април 2013, 21:48

Re: Електронен четец

Мнение от borisov1010 »

Здравейте. Вече имам Kindle Paperwhite и ми върши работа, но наистина имам голям проблем с PDF формата. Като цяло директно отварям, но шрифта е безумно малък и няма как или аз не знам как да го увелича. С Calibre успявам да конвертирам някои PDFи до mobi, но на по-големите файлове започва едно конвертиране с часове, което така и не дочаквам. Има ли шанс ако оставя да конвертира достатъчно дълго да се завърши процеса? Знаете ли добри конвертори за PDF? Ако може да ми кажете как да се справя с този проблем или да се примиря, че ще чета от лаптопа. :)

P.S. Книгите от читанката пасват добре във формат txt, но голяма част от специализираната литература е в PDF и няма отърване от тях :)

Благодаря
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

PDF го забравяш като формат. Проблема му е, че самия формат е направен за точно определена като размери страница, и нормалното му четене на по-малък екран е свързано с простото му скалиране и да, става нечитаем. Някои риидъри имат опция за рефлоу, но много зависи от текущия документ, киндъла няма. Може да четеш в лендскейп... ще е по-видимо. За пдф като минимум Kobo Aura HD, заради по-големия дисплей и по-голямата резолюция

Читанката недей я чете в текст, губиш всякакъв форматинг, съдържание, картинки, гъзарии, по-добре или сваляй книгите директно в калибре като Epub, fb2 и от там в киндъла или директно си свали всичко в моби формат:
http://forum.chitanka.info/topic3415.html

Е, има и трети вариант - джейлбрейквъш киндъла, слагаш лаунчер, алтернативен риидър, който поддържа "нормални" формати и си готов :)
creideiki
Мнения: 3
Регистрация: 08 септември 2013, 14:40

Re: Електронен четец

Мнение от creideiki »

Nook-a падна на 49 паунда http://uk.nook.com/tablets/nook-simple-touch-glowlight
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Чудех се защо... ще го спират ли както спряха с таблетите си или ще изкарват нещо ново...
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости