Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Електронен четец

Мнение от Endymion »

Не е като да няма и изключения - преди време сравнявах моят архаичен V3 с едно Kindle Touch с реклами и на V3-то екрана изглеждаше по-бял. После някъде четох че имало поне една кофти партида Kindle с лоши екрани но не ми се рови сега да намеря линка. Сравнявал съм го и с други Kndle 3 и 4 и другите винаги са били по-бели от него.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Да, партидата я знам, киндле 4 силвър модел 2011 е с ужасен екран, който наистина прилича на визиплекс. Черния 2012 е идеал, разправят, че и "новия" края на 2012 силвър също бил с добър екран, ама там е мазало кой с добър кой с лош, затова визирам само черния.
etsatchev
Мнения: 33
Регистрация: 26 август 2011, 13:54
Местонахождение: гр. София

Re: Електронен четец

Мнение от etsatchev »

bla написа:........@etsatchev Ок в случая амазон са се представили добре. Честито. Само че това че ти се е наложило да търсиш гаранция означава че това се случва и никой не гарантира че другия случай ще е като твоя. Може да е ставало въпрос за често срещан дефект и затова да е сменен без обяснения. Всичко е възможно но като цяло фирмите производители не толерират root-ване на произведеното от тях.
Затова смятам че когато човек инвестира в някаква техника трябва да знае какво точно иска, техниката да покрива изискванията му на максимален процент без доработки, и задължително да има гаранция понеже не съществуват нечупливи неща ( особенно напоследък ). И според мене цената не трябва да е водеща в избора. Наясно съм че цената винаги е фактор и парите на никой не достигат ( на някои за хляб на други за самолет ) но кефа цена няма. Винаги когато заради пари съм правил компромис с това което искам съм съжалявал !
Абсолютно си прав, колега!
Нека внеса малко яснота и подробности относно ползуването на гаранция към Amazon, защото може да се наложи и някой от форума да се възползува.
Освен моето устройство, още двама мои колеги се възползуваха от гаранцията на Amazon по моя пример. Моето устройство е купено от eBay UK на старо, докато техните бяха купени в USA-нови. И трите бяха Kindle 3, без 3G. Проблемите по устройставата бяха различни, примерно аз повредих екрана на моето устройство, докато едно от другите не искаше да зарежда батерията. Обясних какво е станало на служителите на Amazon и попитах за сервиз, където да си заплатя ремонта. Обясниха ми, че у-вото е гаранционно и ми изпратиха ново. По подобен начин се развиха последващите събития с другите устройства.
Задължително е обаче устроството да е регистрирано в сайта на Amazon на името на ползуващия гаранцията. Моето беше втора употреба и след доставянето му го бях регистрирал веднага на мое име.
Дано бях полезен някому!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Електронен четец

Мнение от petrovich »

Aз също мога да потвърдя, че след като си счупих дисплея на Kindle 3 им се обадих на Amazon и им обясних какво съм направил. Те просто ми изпратиха нов и ми казаха, че мога да задържа стария, защото нямат нужда от него.
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

Здравейте колеги,

от вчера съм собственик на Kindle Whitepaper. Много бих се радвал, понеже това ми е първият четец, ако може някой по вещ в материята да ми разясни дали мога да си правя директроии, папки и т. н. по Kindle-а, понеже аз доста се мъчих и нещо не ми се получава. На компа си ги разпределям по папки файловете, но като си включа Kindle и всички документи са ми на едно място без никакъв ред. А относно гореспоменатата гаранция, аз си го закупих от Техномаркет с тяхна гаранция, дали мога да използвам тази на Амазон и трябва ли да се регистрирам ???

Мерси предварително. :)
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

За гаранцията - не мога да ти кажа, за директориите - изненада - не можеш :)
Има вариант да си четеш каквито искаш формати и да си имаш и директорийки, но за целта трябва да забравиш за амазонския софтуер и да качиш китайски: http://www.mobileread.com/forums/showth ... 75&page=76
Няма опасност да му направиш нещо, на твое място бих ползвал дуокана.
Потребител Екс

Re: Електронен четец

Мнение от Потребител Екс »

Ползвам киндал 3 кииборд, и при него влизаш в менюто и избираш create new collection. И може да добавяш книгите от началната страница в директорията. Ако питаш мен не го пълни с много книги наведъж, а само с тези които четеш на момента и после прочетените ги добавяй в директория (аз съм си направил директория прочетени и складирам там). Предполагам теглиш от читанка.инфо- изтегли си калибре и добавай изтеглените епуб фаилове и ги праштай на киндела (сенд ту диваис)-пита те дали автоматично да ги конвертва в моби и му даваш йес. Ако четеш на други езици има речници и ако не можеш да намериш ще ти пратя линкове. Вградения New oxford american dic е достатъчно добър за не специализирана литература на англ. Пак повтарям ползвам по-стар модел и може да е малко по-различно при теб, но в общи линии. Регистрирай го ако не ти е проблем, може да си прашташ книгите и безжично с една програмка от саита им и се конвертват автоматично.
Поздрави и приятно четене.
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

Работата е там, че аз ще го използвам предимно за да си разнасям лекциите на ляво на дясно и различни материали, които чета по специалността си. Не ми се рискува с китайския софтуер, понеже Амазонският ми допада доста, именно понеже се опасявам, че ако го регистрирам ще започнат едни безспирни реклами на книги все още не съм, дори не съм му вклюил Wi-Fi. Дали това е причината, поради която не ми дава да използвам опцията create new collection ??? И действително ли няма никакъв друг начин да си организирам файловете освен китайския софтуер ????

Мерси предварително. :)
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Електронен четец

Мнение от petrovich »

OMS написа:Не ми се рискува с китайския софтуер, понеже Амазонският ми допада доста, именно понеже се опасявам, че ако го регистрирам ще започнат едни безспирни реклами на книги все още не съм, дори не съм му вклюил Wi-Fi. Дали това е причината, поради която не ми дава да използвам опцията create new collection ???
Принципно, ако четецът ти е от типа "Special Offers", рекламите ще ти се показват независимо дали си го регистрирал или не.
От друга страна не можеш да създаваш нови колекции "Create new collection" докато не регистрираш устройството.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Реклами има на 2 места, ако си със "Special Offers" - когато "спи" и на главния екран. С някои от последните ъпдейти дадоха възможност това на главния екран да се изключва, та само рекламите в изключено състояние останаха, но те едва ли ще те притесняват.
Колекциите са легалния начин да си организираш нещата, но е само едно ниво, т.е. Автор\Поредица\Книга не става номера.
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

А нормално ли е Kindle да не ми чете doc. и fb2 файлове и да не мога да ги конвертирам директно с Calibre ??? Да не е защото не съм го регистрирал още ???
peshi
Мнения: 26
Регистрация: 24 октомври 2010, 10:09

Re: Електронен четец

Мнение от peshi »

Ако не говорите случайно за някой от таблетите (Kindle Fire и Kindle Fire HD), то нито един модел Киндъл никога не е поддържал въпросните два формата, освен чрез конвертиране или чрез джейлбрейк и инсталиране на допълнителен софтуер като Cool Reader например.
Какво имате предвид под "не мога да ги конвертирам директно с Calibre"?!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Calibre може да се оправя и с двата формата, ако има проблем с док-а, пробвай да го сейвнеш в някоя друга версия на док, те са поне 3-4.
peshi
Мнения: 26
Регистрация: 24 октомври 2010, 10:09

Re: Електронен четец

Мнение от peshi »

Принципно чичко Гугъл разказва ужасно много по въпроса за Киндълите,включително на български, но все пак ето едни от главните места:
http://www.the-ebook.org/forum/viewforu ... 00ea620888 - руски
http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=140 - английски
http://forum.myebook.bg/index.php?topic=24.0 - български.
beertobeer
Мнения: 38
Регистрация: 26 декември 2008, 19:07

Re: Електронен четец

Мнение от beertobeer »

Calibre никога не е могъл да ползва *.doc като входен формат. Форматите, които се подържат, т.е. от които може конвертира за Kindle са .fb2, .epub, .txt, .pdf. Ако искаш книгите да изглеждат добре на Киндъла, ползвай epub и в краен случай fb2 /независимо дали е в зип архив/
awfullydeep
Мнения: 42
Регистрация: 10 септември 2011, 15:53

Re: Електронен четец

Мнение от awfullydeep »

beertobeer написа:Calibre никога не е могъл да ползва *.doc като входен формат. Форматите, които се подържат, т.е. от които може конвертира за Kindle са .fb2, .epub, .txt, .pdf. Ако искаш книгите да изглеждат добре на Киндъла, ползвай epub и в краен случай fb2 /независимо дали е в зип архив/
Конвертира и open document формата *.odt.
alexa-smile
Мнения: 9
Регистрация: 21 май 2013, 09:57

Re: Електронен четец

Мнение от alexa-smile »

Привет на всички!
Преди няколко дни си закупих Kindle WiFi от Техномаркет. Предполагам, че това е Kindle 4 new. До сега никога не съм имала ел. четец, не съм наясно с много неща все още, но определено съм влюбена в новата си придобивка. :)
За doc формата: Има една програмка Send to Kindle. С нея спокойно можеш да си изпращаш този тип файлове и тя ти ги конвертира. Иначе и аз си изтеглих Calibre, но до колкото видях там няма като входящ DOC формата.
От прочетеното из мрежата разбирам, че е добре да се изтеглят книжките в epub и след това да се конвертират в mobi, въпреки, че Kindle може да чете и txt формат.
peshi
Мнения: 26
Регистрация: 24 октомври 2010, 10:09

Re: Електронен четец

Мнение от peshi »

Send to Kindle работи само с регистрирани устройства,а доколкото разбрах случая на OMS не е такъв.
awfullydeep
Мнения: 42
Регистрация: 10 септември 2011, 15:53

Re: Електронен четец

Мнение от awfullydeep »

@alexa-smile, txt форматът губи всякакво форматиране - глави, препратки, бележки под линия и тн, та затова по-добре с epub, който да си конвертираш сама.
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

Колеги, нещо не мога да схвана... Нали уж подсветката е за това да си я включваш, когато си на тъмно и да може да четеш, защо тогава като си я настройвам в менюто ми дава указание да използвам я използвам на максимум в добре осветени помещения (In brightly lit rooms, use this setting - максимално осветление). Мисълта ми е при нормална стайна светлина как да си настроя осветяването ???
Сизиф

Re: Електронен четец

Мнение от Сизиф »

Основното предимство на е-инка е точно това, че няма подсветка, която да ти свети в очите :) И другото е, че няма честота на опресняване, както тфт-тисплеите. Точно по тези две причини е много щадящ за очите ( на практика като хартиена книга с напечатан текст). Другото условие, което щади очите при четене, е наличието на достатъчна светлина. тоест - да не четем на тъмно и да се дзверим в текста. За това за неме тези лампи, коио ги слагат на по-новите модели - не са нужни. Ако е тъмно и не се вижда, по добре да светнеш лампа в стаята, отколкото да ти свети самото устройство. Те иначе и таблетите, телефоните и лаптопите светят, ама нали за това ги взимаме тези устройства с електронно мастило - да е по-ненатоварващо за очите.
biro
Мнения: 9
Регистрация: 09 януари 2012, 11:08

Re: Електронен четец

Мнение от biro »

OMS написа:Колеги, нещо не мога да схвана... Нали уж подсветката е за това да си я включваш, когато си на тъмно и да може да четеш, защо тогава като си я настройвам в менюто ми дава указание да използвам я използвам на максимум в добре осветени помещения (In brightly lit rooms, use this setting - максимално осветление). Мисълта ми е при нормална стайна светлина как да си настроя осветяването ???
Колега електронните книги нямат подсветка, някои нови модели имат надсветка. E-ink дисплея не е прозрачен.
Мисля, че говориш за устройство с TFT дисплей имитиращо електронна книга. В този случай колкото е по-светло толкова по-силна подсветка ти е нужна.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Говори за киндъл пейпъруайта предполагам, там има такова. Екрана не е бял, ами степен на сивото, надсветката изкусвтвено го осветява, че да излгежда по-бял. Очите се нагаждат към светлината, та при обилна външна ефекта се губи и трябва да позасилиш надсветката. Според мен не е нужно при добро осветление, но ти си намери каквото теб те радва.
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

От един месец съм с Kindle, бях супер доволен, но ето че започнаха проблемите - не мога да си качвам файлове нещо. Идеи ???
OMS

Re: Електронен четец

Мнение от OMS »

А отделно от това, някой има ли идея какво се случва като натисна екрана горе в дясно и се получава така все едно съм прегънал страница на книга. Имате ли представа за какво служи тази функция ???

Мерси предварително.
Faith

Re: Електронен четец

Мнение от Faith »

Правиш отметка, т.е. отбелязваш си страницата и после лесно можеш да я намериш като използваш Go to... функцията.
ely78

Re: Електронен четец

Мнение от ely78 »

[quote="pechkov"]Четците на практика са малки компютърчета като таблетите, но с

Накратко да обобщим:
Има четци с e-ink екрани, които са по-икономични, и на практика не консумират енергия. Устройството с такъв екран на практика черпи енергия от батерията само за прелистване на страниците, и така с едно зареждане на батерията може да изкарат около 8000 до 12000 страници, което прави доста време за четене. Има и други "четци", които са по-скоро осакатени таблети, с TFT екрани, които имат подстветка, харчат много ток, и едва изкарват 6-10 часа четене.

Само че TFT-тата по принцип са цветни, пък e-ink екраните са черно-бели, и то с ограничени възможности за изобразяване на оттенъците на сивото. Има вече и цветен e-ink екран, но четеца струва около 1000 лв. Лично аз не бих дал толкоз пари за него, при положение, че цветен екран не носи никаква практическа полза за четене.

E-ink екраните за които стана дума също се делят на някои основни модели, от които засега два вида за на пазара: Vizplex и Pearl. Pearl са по-нова разработка, имат по-добър контраст, и на практика качеството е малко по-добро. В характеристиките на всяко устройство си пише с какъв дисплей са.

Сега малко за марките:
Мога да коментирам само PocketBook и Kindle, и то най-повърхностно. PocketBook може да отваря много формати без допълнително конвертиране. Kindle отваря само Mobi формат, и ако си сваляш или купуваш е-книги - ще трябва да конвертираш. PocketBook може да работи с Adobe DRM защита, с каквато книжарниците в България почнаха да продават платените книги. Ако избереш Kindle - ще трябва да премахваш защитата и да конвертираш книгата към Mobi формат, за да я отвори.

За допълнителните възожности на устройствата:
Тук вече мога да коментирам само PocketBook, понеже с такова се сдобих, и си наточих от интернет малко програмки, писани за него, няколко игри, сложих му CoolReader3 (CoolReader
ely78

Re: Електронен четец

Мнение от ely78 »

Бихте ли ми помогнали с KINDLE PAPERWITE 3G,в смисъл че мога да си купувам книги само от Amazon,но там няма книги на български.Аз искам да си чета на български,следователно не знам какво да направя? :?:Мога да го върна ,но кой четец е добър?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

ely78 написа:Бихте ли ми помогнали ...
Искаш помощ, но не уточняваш за какво? Да ти купим книги, да ти помогнем да четеш, или да ти помогнем да върнеш четеца?

Ако наличните книги в Читанка те устройват - тегли си от http://chitanka.no-ip.org:4801/mobi , може и направо от четеца.

За закупуване на е-книги от книжарниците в България - трудна работа. Засега никой не пуска mobi формат, почти всичко е в EPUB с DRM защита, а така не се отваря на Kindle. Има и вариант да си купуваш книги, да им сваляш защитата, да ги конвертираш към mobi, и тогава да ги четеш, но ако не можеш да се справиш - по-добре помисли за смяна на четеца. Или някой търпелив приятел да го прави за теб.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Гост

Re: Електронен четец

Мнение от Гост »

pechkov написа: За закупуване на е-книги от книжарниците в България - трудна работа. Засега никой не пуска mobi формат, почти всичко е в EPUB с DRM защита, а така не се отваря на Kindle.
Не е точно никой :D: http://shop.myebook.bg/index.php/cPath/79_388
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости