Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
kimbolina

Re: Електронен четец

Мнение от kimbolina »

Здравейте, нямам възможност в момента да прочета цялата тема, НО до утре трябва да съм си избрала четец и сега дилемата ми е между два и не знам кой да избера , а и за първи път ще взимам такова учдо на техника и не знам кое е по важно за гледане.Моделите са :
PocketBook Sense с калъф на KENZO
PocketBook Touch Lux 3
Аватар
haripetrov
Мнения: 12
Регистрация: 15 февруари 2010, 16:30

Re: Електронен четец

Мнение от haripetrov »

Аз бих предпочел PocketBook Touch Lux 3 заради по-новото поколение дисплей, който използва.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Kobo Aura HD или Paperwhite 2?

Мнение от taurus »

До скоро мислех да си взема Paperwhite 2, но като видях характеристиките на Kobo Aura (и то даличен в amazon.de, за 110E) много се замислям дали да не се метна на него, още не съм го виждал на живо, но ще го проверя.

http://www.amazon.de/KOBO-N514-KU-BK-K- ... B00EV95GNC
http://www.amazon.de/Kindle-Paperwhite- ... perwhite+2

Киндъла е с ново поколение екран (Carta), което давало по-добра рязкост, има и лендскейп режим (кобо само портрет), но Кобо поддържа ePub, има повече размери на шрифтове и други настройки - най-вече искам да видя дали може да се раздуе полето на текста до краищата на екрана, с цел повече думи на една страница. Ще сравня и качеството на текста естествено, след опресняване и без опресняване дали се губи от оптичната плътност на буквите.
Но пък споменахте, че Аурата е с най-добрата надсветка.

Стария Киндъл 5, го продадох, понеже след 2тата страница почваха да ми избледняват буквите и ме дразнеше, на Пейпъруайт 2 - това нещо липсваше (там пък пълното опресняване е само в два режима на 22стр и на всяка :evil: ).
От ревюто, което гледах, Kobo-то ми се видя по-добро от към настройки.

А и досадното преформатиране ще изчезне ако се спра на Кобо.
Някои казват лесно, да ама един читаво направен ePub дали няма да се скопи като мине в mobi (отстъпи, бележки под линия и т.н.)?

- Засега не смятам да се занимавам с хакове.

---
размечтах се и за варианта 6.8" , Кобо H20 - 190Е (с Carta дисплей), гореспоменатия ONYX BOOX T68 Ultra HD Front Light 6.8" е 200Е...
http://www.amazon.de/KOBO-0F00340-AURA- ... B00N9ZVN90

Но двойно повече пари не ми се дават за четец и то само за 1инч диагонал... ще чакам 10 инчовите, да мога и техническа литература да чета на тях.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Сравнително рядко ми се налага да чета в PDF или DJVU формат, но все пак мога да споделя, че при тях е от значение не само големината на екрана, но и разрешаващата способност - един и същ текстов PDF изглежда по-прегледен на 1440х1080 (6.8") отколкото на 1200х825 (9.7").
Рабира се при екран 6.8 буквите са по-малки, но детайлите се открояват по-добре. Ако PDF-а е сканирани изображения при всички случаи е важно качеството на сканиране - кофти сканове на какъвто и четец да ги гледаш няма да се чувстваш комфортно.
Като спомена за по-големи екрани виж и това: http://ereader-store.de/de/onyx-boox/70 ... light.html
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Kobo Aura HD или Paperwhite 2?

Мнение от Jakkal »

taurus написа:До скоро мислех да си взема Paperwhite 2, но като видях характеристиките на Kobo Aura (и то даличен в amazon.de, за 110E) много се замислям дали да не се метна на него, още не съм го виждал на живо, но ще го проверя.
.....................
Моя глас отива за Aura-та. Имам Aura и Aura HD и от двата съм супер доволен. Aura-та е с по-добър дизайн и по-бърза, а HD-то е с по-голям екран, което допринася за по-малко обръщания на страници и по-приятно за четене. И двете Auri съм ги сравнявал с Paperwite 2 и според мен и за моя вкус са по-добрият избор. H20-то е още по-добър избор, но естествено и цената е по-висока, ако не ти се дават толкова пари вземи си Aura-та според мен.
Ако четеш e-pub от читанка, текста може да се раздуе на цялата страница, само при Kobo формата kepub отделя по-голямо празно място отгоре.
При надсветката Kobo са най-добрите като качество.
Също можеш да погледнеш и новото Kobo Glo HD, 130 евро е, но екрана е най-добрия на пазара, Carta с резолюция 1448 x 1072.
Виж сравнение на екраните между Glo HD и Paperwite -
http://allesebook.de/wp-content/uploads ... oskop1.jpg
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Имам Aura и Aura HD и от двата съм супер доволен. Aura-та е с по-добър дизайн и по-бърза, а HD-то е с по-голям екран, което допринася за по-малко обръщания на страници и по-приятно за четене.
Май ще се спра на по-големия екран (Cobo Aura HD 6,8")
https://www.kobo.com/koboaurahd/techspecs/
Рамта не разбрах 1 или 0,5ГБ е?
Скоростта на смяна на страниците същата ли е с 6-инчовия?
В едно ревю се споменава за рефреш на 5стр - колко варианта има - 10стр?!
На киндъл 5цата след 2рата страници ми се размазваха контурите...

Белите полета при нормален текстов файл (горе и долу) могат ли да станат минимални (страничните са на 3-4мм от страните, а на Киндъл е 6мм...) - в магазина гледах с вградена книга - и там главата и номера на страницата заемаха почти 2х2см... реално до колко може да се смали?
Има ли лендскейп режим?

При колко % осветеност вече започва да дразни лампата (по-големия май е с 4)?

Фен съм на ретро дизайна, но с този начупен гръб - влиза ли в калъф?
Има и хардуерни бутони - не е гол като охлюв :lol:

На каква цена може да се намери?
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

taurus написа:
Имам Aura и Aura HD и от двата съм супер доволен. Aura-та е с по-добър дизайн и по-бърза, а HD-то е с по-голям екран, което допринася за по-малко обръщания на страници и по-приятно за четене.
Май ще се спра на по-големия екран (Cobo Aura HD 6,8")
https://www.kobo.com/koboaurahd/techspecs/
Рамта не разбрах 1 или 0,5ГБ е?
Скоростта на смяна на страниците същата ли е с 6-инчовия?
В едно ревю се споменава за рефреш на 5стр - колко варианта има - 10стр?!
На киндъл 5цата след 2рата страници ми се размазваха контурите...

Белите полета при нормален текстов файл (горе и долу) могат ли да станат минимални (страничните са на 3-4мм от страните, а на Киндъл е 6мм...) - в магазина гледах с вградена книга - и там главата и номера на страницата заемаха почти 2х2см... реално до колко може да се смали?
Има ли лендскейп режим?

При колко % осветеност вече започва да дразни лампата (по-големия май е с 4)?

Фен съм на ретро дизайна, но с този начупен гръб - влиза ли в калъф?
Има и хардуерни бутони - не е гол като охлюв :lol:

На каква цена може да се намери?

Започвам подред.
Рамта на HD-то е 1GB.
Както казах 6 инчовата Aura е по-бърза. Има по нов хардуер и е по-бърза при всички операции. Новото Glo HD и Aura H20 пък са по-бързи от Aura-та.
При Aura HD можеш да променяш рефреша от 1 до 6 страници, при 6' Aura можеш да направиш рефреша на 1-5-10 или на всяка глава! Няма размазване на контурите на колкото и страници да е сложен рефреша. Понякога се получава гоустинг но с двоен клик изчезва.
Както ти казах белите полета са само при Kobo книгите kepub, при нормален epub ги няма. Виж скриншота на нормален epub как изглежда.
http://s13.postimg.org/xlmghmtae/019990 ... c911ab.jpg

Подсветката я ползвам на около 5%, може да се регулира много финно и да се изключва за разлика от Kindle.
Влиза спокойно в калъф стига да е малко по-широк.
За цената не мога да кажа, защото аз съм в Германия. Тук в Амазон HD-то е 120€ а Aura-та 110€.
Цената в Amazon.it е още по-добра и мисля че изпращат за цяла европа. Аз съм пазарувал от там.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Както казах 6 инчовата Aura е по-бърза.
- Moже ли да се пренебрегне това (фрапиращо ли е)?
При Aura HD можеш да променяш рефреша от 1 до 6 страници
Това леко ме притеснява, че няма за 10 и повече, но ще се преживее, все пак е по-голяма страницата. Колко % е повече текста спрямо 6ца - не им знам физическите параметри на дисплея (размери).
Както ти казах белите полета са само при Kobo книгите kepub, при нормален epub ги няма. Виж скриншота на нормален epub как изглежда. http://s13.postimg.org/xlmghmtae/019990 ... c911ab.jpg
Долното поле пак ми се струва прекалено голямо?!

Какво мислиш за допълнителен софтуер за четене?
Влиза спокойно в калъф стига да е малко по-широк.
Имах предвид - с твърд капак и гръб.

Има ли лендскейп режим (за сканирани пдф-и, все пак е опция)?

Ще го потърся из нашите магазини да го пипна.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

- Moже ли да се пренебрегне това (фрапиращо ли е)?
При четене не се усеща толкова, по-скоро при останалите операции.
Това леко ме притеснява, че няма за 10 и повече, но ще се преживее, все пак е по-голяма страницата. Колко % е повече текста спрямо 6ца - не им знам физическите параметри на дисплея (размери).
Ето тук са показани 6.8' vs 6' vs 5'
http://www.the-ebook-reader.com/images/ ... o-mini.JPG

Долното поле пак ми се струва прекалено голямо?!

Какво мислиш за допълнителен софтуер за четене?
Ако те притеснява долното поле, може да се премахне напълно с добавяне на fullscreen view настройката в eReader.config файла, която след това ти се появява в опциите на ридера и може да си включваш/изключваш fullscreen или може да използваш един от готовите пачове.
Ето, направих го за да ти покажа как изглежда, добавянето на опцията отнема не повече от минута
Обърни внимание на Show header and footer опцията в първия скриншот.
http://s28.postimg.org/sg3c09bjh/01b720 ... 359e08.jpg
http://s3.postimg.org/7e4d6150z/01fd09f ... 7eecec.jpg

Имах предвид - с твърд капак и гръб.
Има ли лендскейп режим (за сканирани пдф-и, все пак е опция)?
Ще го потърся из нашите магазини да го пипна.
Не съм ползвал твърд калъф, но има достатъчно опции специално за Aura HD в ebay/Amazon.
Лендскейп режим няма, но предполагам че може да се добави с пач. Не ми е трябвало и не съм търсил.
Имах лендскейп на Sony T3 ридера, но никога не съм го ползвал.
Ако искаш големината на екрана на HD-то и бързината и повечето опции на Aura-та, решението е H20. :mrgreen:
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Супер, значи всичко е ок, само тези 6-стр интервал не ми допадна, но то щом може да се пачва, предполагам и за това има?!

Киндъла доста изостава... при него могат ли да се добавят такива пачове и врътки, ако не то има доста повече недостатъци, въпреки, че много ми го хвалят.
Ако искаш големината на екрана на HD-то и бързината и повечето опции на Aura-та, решението е H20
E то какви повече опции има?

Ако не е много голяма разликата може и на H20 да се метна.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

Мисля че има и пач за рефреш интервала. Освен това при Kobo-то можеш да си качваш лесно твои фонтове.

Под повече опции имах предвид рефреш интервала и има повече инфо за книгите когато четеш kepub.
Иначе разликата в цената на H2O не е малка, 180€ е в Amazon.it. Но освен по-добрата скорост H2O-то е защитен срещу вода и прах и е изработен от по-добри материали, освен това е с най-новия Carta екран, който има по-добър контраст.
Избери този който ти позволява бюджета.
miroi

Re: Електронен четец

Мнение от miroi »

Здравейте. Някой има ли опит с цветни четци???

http://chetec-za-e-knigi.pazaruvaj.com/ ... =#opisanie

Имат ли недостатъци спрамо черно-белите?

Благодаря за отговорите.
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

Че те друго освен недостатъци имат ли? :))) Резолюция (респ. - качество на текста) - значително по-ниско. Време за обновяване на екрана - по-голямо. Време за автономна работа на батерия - по-малко. Цена - 2-3 пъти по-висока. И какво получаваш срещу това? Възможност да четеш шарен текст и да гледаш снимки в 4096 цвята, т.е. с качество като на компютър от преди 20 години. Ако си преминал възрастта, в която се четат книжки с картинки, не виждам за какво ти е. А ако се чудиш за какво да си похарчиш парите, по-добре си купи електронна книга плюс таблет с IPC матрица за същата сума общо.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Нещо не го откривам в продажба (Европа) Kobo Aura HD?! Maй H20то го е изместил.
Jakkal написа: За цената не мога да кажа, защото аз съм в Германия. Тук в Амазон HD-то е 120€ а Aura-та 110€.
Цената в Amazon.it е още по-добра и мисля че изпращат за цяла европа. Аз съм пазарувал от там.
Къде го видя H20-то за 110Е?!

> EUR 189,87
http://www.amazon.de/KOBO-0F00340-AURA- ... =kobo+aura
криста
Мнения: 4
Регистрация: 07 октомври 2010, 08:36

Re: Електронен четец

Мнение от криста »

Здравейте, и аз от днес съм притежател на електронен четец Покетбук basic touch. Цяла вечер го разучавам и книги заредих от тук. Всичко е ок, но като го оставих за известно време включен без да го ползвам и той сам се е изключил. Това нормално ли е?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

криста написа:... той сам се е изключил. ...
Това е настройка, която можеш да промениш - избира се времето, през което ако няма активност от страна на потребителя, устройството да се изключи само.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
криста
Мнения: 4
Регистрация: 07 октомври 2010, 08:36

Re: Електронен четец

Мнение от криста »

Благодаря много, pechkov :)
biox
Мнения: 6
Регистрация: 04 март 2011, 23:21

Re: Електронен четец

Мнение от biox »

Здравейте,

днес закупих нов четец - KOBO AURA. Имам проблем с качването на книги. Опитах по всички предложени начини - създаване на директория директно от WIN EXPLORER-а, ползване на CALIBRE, провлчаване, ползване на допълнителен файлов мениджър, но нищо не помогна. не мога да видя нито една от качените книги. Някой собственик дали може да удари едно рамо на човек в нужда?
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

biox написа:Здравейте,

днес закупих нов четец - KOBO AURA. Имам проблем с качването на книги. Опитах по всички предложени начини - създаване на директория директно от WIN EXPLORER-а, ползване на CALIBRE, провлчаване, ползване на допълнителен файлов мениджър, но нищо не помогна. не мога да видя нито една от качените книги. Някой собственик дали може да удари едно рамо на човек в нужда?
Здравей,
За да качваш книгите през Calibre, мисля че трябва да имаш инсталиран Kobo plugin-а. Аз мойте ги качвам през WiFi, за да не връзвам ридера към компютъра за всяка книга. Настроил съм Calibre да работи като сървър и през браузера на ридера си свалям книгите.

Пробвай следният начин. Вържи Aura-та към компютъра. На екрана на ридера ще те попита дали да се свърже с компютъра. Избери connect!
Свали epub книга от Читанка и я копирай в главната директория на ридера. Когато извадиш USB кабела от ридера, книгата би трябвало да се появи на главния екран на ридера.
Сваляй книгите в epub формат. Кажи дали е станало.
stoicho85
Мнения: 8
Регистрация: 10 февруари 2015, 18:29

Re: Електронен четец

Мнение от stoicho85 »

Като го пуснеш към компютъра натискаш connect на екрана на книгата. В My Computer има папка KOBOeReader. След това се отваря папката на книгата. Вътре има папка book, там ги пускаш книгите.
Поне при мен е така. Софт не съм инсталирал.
biox
Мнения: 6
Регистрация: 04 март 2011, 23:21

Re: Електронен четец

Мнение от biox »

Първо да благодаря на отзовалите се съфорумници!

Бях опитал по всеки от посочените начини. След цял ден опити накрая се отказах и изтрих почти всичко качено през деня. Оставих единствено една директория със сборката от месец май. Преди лягане се случи нещо странно - четецът "зависна" и след няколко минути се показа "progress bar", който напредваше много бавно. Очевидно е някакъв вид индексиране, но за няколкостотин файла отне часове. Очевидно трябва да се опитва с минимален брой книги на порции.

Открих и друг проблем, когато unmount-на четеца и го разкача от компютъра, той не реагира, а продължава да поддържа тапета - connected/charged. Оправя се единствено след пълно изключване.

Имах друга нагласа за новата придобивка. Притежавам два Nook-а и от първия ден с тях работя интуитувно и без проблеми.
stoicho85
Мнения: 8
Регистрация: 10 февруари 2015, 18:29

Re: Електронен четец

Мнение от stoicho85 »

С Kobo си качвам интуитивно и без проблем, явно имаш някакъв проблем. Закачам го на компютъра, качвам си книгите, изчаквам да зареди батерията, дърпам жицата и това е. Даже не го изключвам, след 15 минути сам си заспива.
Иначе днес 100 книги си ги разпозна за около 2-3 минути, но не е проблем.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

@biox
Радвам се че най-накрая е проработило. Аз имам 3 Kobo ридери и нямам такива проблеми с тях, но пък и никога не съм опитвал да качвам по-няколкостотин книги наведнъж.
Виж коя ти е версията на фърмуера, последният мисля че беше 3.15, ако не си с нея синхронизирай през WiFi и ще ти се ъпдейтне. Ако продължаваш да имаш някакви проблеми направи фактори рестор.
Ако се опитваш да качваш много голям брой книги наведнъж, трябва да се изчака за да ги индексира!
Гост

Re: Електронен четец

Мнение от Гост »

Днес за 200 файла отне повече от час индексирането. Определено ще бъде проблем, понеже покрай дисертацията ми имам над 1000 произведения, които са на карта памет и постоянно се обновяват и допълват. Ако е така всеки път май ще се сменя устройството. Иначе е с последната версия и не се наложи обновяване.

@stoicho85, твоите устройства AURA ли са?
stoicho85
Мнения: 8
Регистрация: 10 февруари 2015, 18:29

Re: Електронен четец

Мнение от stoicho85 »

Да, ето го: http://tablet.bg/ereaders-kobo-aura-black4gb
Дори от същия сайт го взех.
За 200 файла над час е много време.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Като сравних на живо 6 с 6.8" - вече 6цата ми изглежда като играчка (то и преди ми беше малка).
Cамо, че Kobo Aura H2O, 6,8" е близо 400лв (187Е в амазон.де),
http://ereader-store.de/de/onyx-boox/70 ... light.html
- този приятел е 8", но с още 100лв по-скъп, на него вече спокойно ще се четат 1:1 сканове от книги А5 (дори и от формат 70 на 100см).
Предшественика Kobo Aura HD отдавна е изчерпан.

Явно ще се събира за H2O.

Защо +0.8инча дава разлика в цената 70% (187-110=77Е)? Може би заради водоустойчивостта, но и Onyx-a е дори по-скъп.

Дали ще им паднат цените?
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

Размерът на екрана има отношение не към комфорта при четене, а към възможностите за удобно носене. Един 6" четец се събира във вътрешния джоб на якето. За 6.8" вече ти трябва чанта, а за 8" или 9" - раница или дипломатическо куфарче. Иначе на 4" екран на телефона се чете също толкова удобно, стига да не е изложен на пряка слънчева светлина. До сега не съм чул някой да се оплаче от мускулна треска на пръста от по-често прелистване :)

Скановете от книги не се четат, а се обработват с OCR програма до форматиран текст в някой от разпространените формати. След което е качват на устройството.

Цените на четците със 100% сигурност ще паднат. Само че когато това стане, на пазара ще се предлагат нови модели с нови типове електронна хартия, примерно с много по-малко време на реакция и/или с по-голяма плътност. И те ще струват не по-малко от днешните последни модели.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Фракс написа:Размерът на екрана има отношение не към комфорта при четене, а към възможностите за удобно носене.
Не знаех, че затова са направени...
По принцип повечето хора четат основно вкъщи, а не докато се предвижват.

Имал съм Киндъл 5 (6") и както и да го мисля, не влиза във вътрешен джоб (дори да е без калъф). Аз държа на комфорта на четене, отколкото на пренасяне (което е е много рядко).

Глупаво е да се сравняват телефон и електронен четец в тема за "Електронен четец"
До сега не съм чул някой да се оплаче от мускулна треска на пръста от по-често прелистване :)
Идеята е да не сменяш страница през 20-30сек
- една нормална (хартиена) страница се равнява на 2-3стр. на четец с 6" екран.
Скановете от книги не се четат, а се обработват с OCR програма до форматиран текст в някой от разпространените формати. След което е качват на устройството.
Могат да се четат (в pdf примерно).
Не всички книги са обработени с OCR до .mobi/.epub
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Размерът на екрана има отношение не към комфорта при четене...
От личен опит мога да кажа, че (по мое менние) четене на по-голям екран е по-комфортно.
Що се касае до скановете - голяма част от справочната литература е в такъв вид и би било много трудоемко(и нерационално, да не кажа невъзможно) да се преобразува в EPUB или FB2 формат поради многото формули, схеми, графични изображения в нея.
При това положение използването на четец с по-голям екран(желателно и с по-голяма разрешаваща способност) за PDF или DJVU формат е (почти) задължително.
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

taurus написа:По принцип повечето хора четат основно вкъщи, а не докато се предвижват.
По принцип повечето хора в къщи предпочитат да четат текстове в електронен вид на над 20" дисплей на компютъра си или над 40" екран на телевизора си. Несравнимо по-удобно е да четеш на голям екран от 2-3 метра само с безжичната мишка в ръка, отколкото от 30-50 см, дори и на 9" четец. Електронната книга е нещо, което ползваш само когато се прИдвижваш - в автобус, влак, самолет. Или докато си извън дома си - на плажа, в планината, на екскурзия.
taurus написа:Имал съм Киндъл 5 (6") и както и да го мисля, не влиза във вътрешен джоб (дори да е без калъф). Аз държа на комфорта на четене, отколкото на пренасяне (което е е много рядко).
Въпрос на джобове :) Моите 6" четци - и стария OnyxBOOX i62HD FireFly (Aurora), и новия OnyxBOOX AfterGlow 2 - влизат във вътрешния джоб на якето ми заедно с калъфа, от който и през ум не ми е минавало да ги вадя. Единствено лятото е малко по-неудобно, трябва да са в ръчния багаж. А ти наистина ли искаш да ме убедиш, че ти е по-комфортно да четеш в къщи на 6" Киндъл, отколкото примерно на 24" монитор с IPX матрица във FullHD резолюция и с хардуерен antialiasing 4x4 от GPU-то?!?
taurus написа:Могат да се четат (в pdf примерно).
Омръзна ми да го повтарям вече. PDF не е формат, предназначен за книги! Идеята, с която е създаден този формат е да се запази непроменено ФОРМАТИРАНЕТО на съдържанието, независимо от устройството, на което ще се показва. Т.е. той е идеален за договори, гаранции, инструкции и изобщо навсякъде, където получателят трябва да види официален документ в абсолютно същия вид, в който той е бил съставен. Което е коренно противоположно на идеята при на форматите, предназначени за книги. Те трябва да позволяват динамично преформатиране на съдържанието за всяко устройство, така че да осигурят максимален комфорт съобразно размера, резолюцията и типа на дисплея и личните предпочитания на читателя.
taurus написа:Не всички книги са обработени с OCR до .mobi/.epub
Ами обработи си ги, да не си малък :) FineReader може да бъде намерен във всеки торент тракер, MS Office - също. На мен последно ми попадна една книга с готварски рецепти - "Какво да сготвим от картофи", сканирана и качена в .PDF формат в zamunda-та. Отне ми 4 часа да я преработя в електронен текст, да коригирам грешките при разпознаване, да я форматирам и да пусна в коментарите към торента линк към файловете в .FB2 и .DOC формат.
zl_tsanev написа:Що се касае до скановете - голяма част от справочната литература е в такъв вид и би било много трудоемко(и нерационално, да не кажа невъзможно) да се преобразува в EPUB или FB2 формат поради многото формули, схеми, графични изображения в нея.
При това положение използването на четец с по-голям екран(желателно и с по-голяма разрешаваща способност) за PDF или DJVU формат е (почти) задължително.
Има вариант да се разпознае текста, а формулите, схемите и графиката да се запазят като вградени графични обекти. Подобно конвертиране обаче е много трудоемко, признавам. От друга страна - струва ми се, че справочната литература се чете не за забавление, а когато човек върши работа. Т.е. когато (почти) задължително разполага с компютър или лаптоп, чиито възможности са несравнимо по-големи от тези на кой да е четец.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости