Как да обработя книга?

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Таньо

Как да обработя книга?

Мнение от Таньо »

Здравейте,
беше ми поставена една задачка да сканирам една книга.
Сканирах я и я обработих с файн рийдъра, но се оказа че има прекалено много формули и графики който след разпознаването изчезнаха безследно :)
Насочиха ме да ги конвертирам в дежавю файлове. Направих го и ги сейвнах в един общ файл и всичко си е супер с изключение на едно. За мен това не са страници на книга а просто снимки подредени една след друга.
Нямали някакъв начин да коригирам тези снимки и да ги направя да изглеждат като страници на книга.

Благодаря Ви предвариотелно.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Имам сканирани книги

Мнение от petrovich »

Нямали някакъв начин да коригирам тези снимки и да ги направя да изглеждат като страници на книга.
Ако желаеш да обработиш текста, така че той да е достъпен за читателите на библиотеката, можеш да прочетеш описанието на SFB формата. Чрез него имаш възможност да форматираш произведението, така че таблици, графики и други елементи да се представят по подходящ начин в електронен вариант.
Таньо

Re: Имам сканирани книги

Мнение от Таньо »

Бих го обработил и качил в библиотеката, но по спешно ми е да го предам в вида в който ми го искат.
Условията ми са : Да бъде 1 към 1 с книгата без никакви пропуски, и да е в удобен за конвертирането в дежавю формат.
Иначе си е интересно четиво.Проектиране на самолет ( на руски ).
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Имам сканирани книги

Мнение от petrovich »

По принцип част от програмите, които запазват изображения в DjVu формат, имат функцията да използват разпознат текст. И идеята на DjVu формата е да прави точно електронно копие на хартиения носител с минимален размер (за разлика от pdf-те). Така че просто трябва да експериментираш докато постигнеш задоволителен резултат.

P.S. В библиотеката за момента се качват книги само на български език, така че можеш да се огледаш за някоя друга книга на български език и да я обработиш.
Гост

Re: Как да обработя книга?

Мнение от Гост »

@Таньо: Уточни по-подробно какво точно искаш: Да си направиш DjVu или да подготвиш илюстрациите за някой друг, който ще си го направи? Сам ли искаш да се справиш, или ще ти е по-лесно да пратиш илюстрациите и да получиш файла?
И още - за кое издание става въпрос? Провери ли дали вече не е сканирано - щом е на руски, има такава вероятност.
За формулите и графиките - щом са изчезнали, значи си объркал нещо при експорта. Но щом искаш да е 1:1 с оригинала, трябва да забравиш за FineReader-а.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости