поправяне на грешка

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Здравейте,
как мога да поправя грешка в текста на дадена книга, която вече е качена в читанка?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: поправяне на грешка

Мнение от petrovich »

В уикито на библиотеката има информация: Корекция на текст от „Читанка“.

P.S. Ако смяташ да коригираш една-две грешки не си заслужава усилието. Съсредоточи се върху текстове, които изобилстват от грешки и внимавай да не поправяш нещо, което всъщност е правилно. Най-добре е да имаш хартиения носител пред теб.
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Много благодарности за упътването!

Един текст с трийсетина липсващи страници имам наум - История славянобългарска.
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Преди повече от месец качих липсващите страници, а поправката още чака проверка. Кой има право да проверява и не мога ли и аз да я проверя?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: поправяне на грешка

Мнение от petrovich »

Има и други чакащи текстове, така че когато някой от проверяващите има възможност ще направи проверката.
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Благодаря за отговора!

Дано някой да й обърне внимание скоро, защото ми се струва, че е срамно и вредно на сайта да стои такава грубо осакатена версия на тази книга и хората да я свалят и да си мислят, че това е Историята на Паисий (липсващите трийсет страници са от "Историческо събрание за българския народ", което в сегашната версия приключва със смъртта на Батоя (=Аспарух); т.е. историята приключва почти в самото начало).
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: поправяне на грешка

Мнение от NomaD »

Най-добре е цялата книга да се сканира и обработи отново, за да сме сигурни, че целият текст е от едно издание, както и чий е преводът на съвременен български език.
Изображение
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Здрасти отново!
Изглежда откакто качих новата версия на текста през август, няма никакво развитие по проверката.

Докато чакаме, може би е по-добре да се свали от сайта настоящата проверена версия на историята, тъй като знаем, че от нея липсва на практика същината на книгата, а вероятно някои читатели се подвеждат и си мислят, че това е цялата книга (тъй като на страницата няма никакво предупреждение, че е открита съществена липса).

Има ли смисъл да се пропагира тази грешка?
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Наистина трябва да са твърде малко или твърде заети проверяващите, за да няма кой да се погрижи за този текст. Две години станаха вече.

Струва ми се, че отнема около 3 минути да се убеди човек, че новият текст не изменя съществуващия (с изключение само на някои малки поправки), а само добавя липсващите страници.

Оттам нататък, каквито и фрапантни грешки може да са станали в пунктуация и правопис при OCR обработката (а аз внимателно съм ги отстранявал и смятам, че по-добра версия в момента няма), все е по-добре да ги има тези страници, отколкото да ги няма.

Или някой мисли, че аз съм си ги съчинил тези страници, що ли?

Не искам да звуча нетърпеливо (ако е възможно след 2 години), обаче си представям колко хора я свалят тази книга и си мислят, че това е всичко... Безотговорно е, срамота е! Точно тази книга!
petarb
Мнения: 10
Регистрация: 14 април 2011, 02:25

Re: поправяне на грешка

Мнение от petarb »

Пътем, целия текст го проверих спрямо "История славянобългарска. Препис-белова на Паисиевия автограф. Предадена на новобългарски език от Петър Динеков." УИ "Св. Климент Охридски", София 2004.

ISBN 954-07-1795-7
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости