Четене на мобилни устройства.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Protest
Мнения: 2
Регистрация: 04 януари 2007, 22:16

Четене на мобилни устройства.

Мнение от Protest »

Понеже си падам малко маниак на тема хайтек играчки и кътинг едж технологии :D ми се струва, че подобна тема би била полезна.

Доста от телефоните днес са оборудвани с J2ME платформи, осигуряващи подкарването на мидлетчета.
Ако ползвате Siemens SL45i, 6688i, CX65, S65, M65, C65, S55, M55, C60, MC60 или M50, разгледайте http://home.c2i.net/thvoslef/midlets/.
За останалите телефони с Java http://tequilacat.nm.ru/dev/br/index-en.html.
За тези със symbian s60 - Моят фаворит е http://my-symbian.com/s60/software/appl ... 347&faq=18
Както и за symbian UIQ http://my-symbian.com/uiq/software/appl ... ldAuto=665
За Windows Mobile базирани машинки това

Палмовете ще ги пропусна, както и разните екзотики като мобилни устройства с линукс.

Дали е удобно да се чете на телефон?
Аз успях на сименс сл45 да изчета доста книги, а от както имам сониериксон п800 съм спестил поне 200 лв от закупуване на книги, чисто и просто си ги държа на телефона и там си ги чета.30мб от паметта съм си отделил само за книжлетата и реално си имам библиотека в джоба.Много от рийдърите поддържат функцията книгите да се четат от .тхт файл, компресиран в .зип, като при четене декомпресията се извършва в рама и реално в паметта на телефона си остава само 1 .зип, а както знаем .тхт се компресира доста.
За мен е дори по-удобно четенето от телефон, защото мога да си се излегна и да си чета в леглото, без да пречна на околните(ако се опитват да заспят) със светнатата лампа.
excessmind

Мнение от excessmind »

Не знам защо пропусна палмовете, но както и да е, досега най-добрият четец за тях, който съм открил е PalmFiction.
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Аз си работя с букрийдъра на текилакет, защото моята нокия е на s40 3rd generation платформа, и не влиза в никоя графа освен java :)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Първо малко отклонение, което е все пак по темата. Навремето (в началото на 80-те) един учител по шлосерство ме попита какви качества трябва да има чертилката за метал. Отговора ми беше разбира се, че тя трябва да е остра, здрава, с удобна дръжка и т.н. Той каза, че пропуснах нещо важно - тя (чертилката) е важно да бъде евтина, за да не ме е яд като я загубя...тя е просто чертилка. От тогава съм на принципа "Купувай най-доброто и най-скъпото или купувай най-евтиното, което върши добре една определена работа". Съветът ми е не купувайте нещо, което е като асансьор, т.е. "горе-долу" :lol:. Мисълта ми е купувайте евтини играчки за определени цели и да не ви пука като се скапят, или купувайте скъпи хубави неща, които да са приятни за ползване и да не се налага да сменяте дълго време. Винаги, когато съм се отклонявал от това правило съм бъркал. :!:

Сега по същество. От две години не слизам от един Tablet PC Acer TravelMate C303XMi (15"). Не го сменям за нищо друго, освен за по-нов подобен. Няма по гъвкаво нещо на възможности от един СКЪП таблет. Беше към 3000 щатски. Използвам Palm VIIx (или Palm IIIx - жена ми не го ползва :shock:) да чета в банята и понякога в леглото когато ме мързи да извадя таблета. Предпочитам го пред по-новите палмове, защото екранът е по-голям и работи с обикновени батерии. Не слагам друго на него, защото ако го оставя да му падне батерията той забравя всичко и трябва да преточвам от PC-то. Той струва 20 долара. Държа един Palm Vx в джоба си за ненадейно четене и за бързи бележки. Дадох 32 долара за него. Аз държа телефонът да си е телефон. Той трябва де е удобен, приятен, стилен или каквото там ви харесва на един телефон, а не да е като тухла много голям, за да не може да се държи до ухото или много малък, за да се чете приятно от него или да не можете да си го извадите/напъхате лесно от/в гащите :P .

Ето ви един линк да ми кажете какво мислите :?:
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Ако това е таблета, да не ти кажа как бих си го купил това нещо! ( Ще поръчам на брат ми даже лятото да провери дали може да ми намери в USA 2-ра ръка едно такова, примерно от eBay, кво ми пука кат е одраскано леко, пак ще върши работа! :) )

( Ей това също го бива - линк )
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
mitio

Мнение от mitio »

Ето тази програма конвентира книгите във .jar/.jad файл и става и за по-стари модели телефони(аз съм със SE K310i и се чете превъзходно)
[url]http://shasoft.com/[url]
spirco

Мнение от spirco »

Преди малко си дръпнах РеадМ, но явно не могат да се четат файлове на БГ. Някой да даде идея за кирилизиране или пък друга програма за четене, съвместима с родния език.

Поздрави,
Даниел МЕрданчев
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Програмата на tequilacat.nm.ru линка става.

Настройваш, правиш, прехвърляш. Ако ти излиза на йероглифи, отвори .txt файла с WordPad, дай едно Save, и след това правиш същите стъпки, би трябвало да се е оправило ;)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

spirco написа:Преди малко си дръпнах РеадМ, но явно не могат да се четат файлове на БГ...
Ако става въпрос за "ReadManiac" - могат. Програмката ми стои на телефона и нямам проблем с кирилицата. Освен това е руска, така че кирилицата си е залегнала в нея "по дизайн". Проблемът е някъде другаде - например, ако се опитваш да четеш файлове в UTF-8 вместо в Windows-1251 кодировка.
Ако е друга програма... за коя става дума?
spirco

Мнение от spirco »

Програмата се казва "ReadM" мисля, че беше втория линк - за Симбиан ОС.Тая програма е на англ. Ако не те затруднява и я имаш инсталационна ( тази твоята - руската ) ще ми я пратиш ли да я разгледам. Тази дето я смъкнах е с много як интерфейс и ми хареса обаче :cry: ...

Относно първия линк вярно че става ама е неудобно всеки път да конвертирам книгите, да ги инсталирам а когато ги прочета да ги деинсталирам.

Поздрави,
Даниел МЕрданчев.
spiro

Мнение от spiro »

Съжелявам, но забравих да си дам пощата :)

[email protected]
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Съжалявам, но напоследък имам проблем с attachment-ите.
Сайта на програмата е: http://www.readmaniac.com.ru/.
Английската версия на сайта е: http://www.deep-shadows.com/hax/ReadManiac/index.htm
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Ето още един продукт на руснаците:
линк.
Изглежда интересно, но има нужда от дообработване :)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
kill_u
Мнения: 23
Регистрация: 30 януари 2007, 13:08
Местонахождение: Анкапистан

Мнение от kill_u »

Хора откакто се сдобих с Pocket LOOX 600 спрях да ходя до библиотеката. Само на него чета книги. И освен това голямо

БЛАГОДАРЯ

на всикчи които сканират и качват
Gnu/Linux user 411527
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Имам нужда от информация, как да форматирам .jar книга и къде да я сложа на motorola l7 телефон, със флаш карта 256 мегабайта
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Гост

privileg zt588

Мнение от Гост »

имам privileg zt588 и не знам как мога да qета е-книги на него.молq ви помогнете...
duvi
Мнения: 7
Регистрация: 24 май 2007, 16:07
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от duvi »

От доста време си чета книжлетата на Покета HTC P3300. Искам да благодаря на хората, които се трудят да ги сканират и редактират за да можем ние мързелите да си ги свалим и да си ги четем :))) И така да дам моят принос за четенето... програмката се казва Хали Риидър много лека и опростена чете си кирилица без проблеми има я за повечето процесори и палмове та даже и за десктоп машини... давам линк така, че тествайте и кажете мнение ...

://haali.cs.msu.ru/pocketpc/ сложете там хттп-то ;))
I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

А каква програма ще ми предложите за Sony Ericsson W550I?
duvi
Мнения: 7
Регистрация: 24 май 2007, 16:07
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от duvi »

Програмката се казва Риидманяк ползвам я на една мотрола Л7 и на Сони К750 чете кирилица :))

://www.deep-shadows.com/hax/ReadManiac/ помните там хттп-то ;))
I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

pepi09 написа:А каква програма ще ми предложите за Sony Ericsson W550I?
това програмака за моя Gsm ли е??
duvi
Мнения: 7
Регистрация: 24 май 2007, 16:07
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от duvi »

ДА !!!

Сваляш последната версия от сайта инсталираш на ПЦ-то после си правиш ДЖАР или ДЖАД файла за твоя телефон (избираш си го от падащото меню) и си готов !!!!!!!!!!!!!
I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

а задължително ли трябва да имам пуснат интернет на gsm-а?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

pepi09 написа:а задължително ли трябва да имам пуснат интернет на gsm-а?
Изобщо не е ставало въпрос за това; нямаш нужда от интернет на GSM-а.
Програмата, за която става въпрос, е за PC. Тя преобразува текстови файлове в .jar-файлове (изпълними Java файлове), които можеш да стартираш директно на GSM-а и да четеш. Има и версия, която директно отваря текстови файлове на телефона, но тя има проблеми със защитата в някои SonyEricsson - за да отвориш един файл трябва 5-6 пъти да потвърдиш в съобщения от вида "Сигурен ли сте", което е доста дразнещо.
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

А защо вместо текса ми пише някъкви яроглифи-как да ги оправя? Текста е на бг. Да не би да е защото на GSM-а нямам бг?
duvi
Мнения: 7
Регистрация: 24 май 2007, 16:07
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от duvi »

В опшънс на програмката на телефона има секция за настройки на кодировката!!! иди там и си я смени на УТФ-8 или на ВИН-1251 и всички ще заспи :)
I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

ще може ли да ми го кажете малко по-подбобно-как е написано на англ там където трябва да влязна и да го порменя и т.н. че азц с тая програмка много не мога да се оправя?
Гост

Мнение от Гост »

Успях да го намеря но този път текста се променя ощу по-гадно- нищо не се чете. Как да го оправя това и да мога да чета на бг?
Гост

Мнение от Гост »

И аз имах същия проблем, когато първият път се опитах да си кача книга на телефона. (Nokia 3110) Обаче след много ровене тук и там и какви ли не експерименти успях да се справя с проблема.
duvi написа:В опшънс на програмката на телефона има секция за настройки на кодировката!!! иди там и си я смени на УТФ-8 или на ВИН-1251 и всички ще заспи :)
Дам проблема идва точно от енкодиnга, но така едва ли ще се оправи. При мен лично всичко си дойде на мястото, когато самия текстов файл преди да го пусна с програмата му смених енкодинга на ANSI. :roll:
Гост

Мнение от Гост »

Съгласен съм с последното мнение, че преди да конвертираш текстовия файл в .jad/.jar трябва да да му смениш енкодига на ANSI. Имам два телефона motorola c650 и nokia 3110 и досега не съм имал проблеми с четенето на книги правени с ReadManiac.
pepi09
Мнения: 6
Регистрация: 04 януари 2008, 11:04

Мнение от pepi09 »

Имам нов GSM-Sony Ericsson K800I.Бихте ли ми казали коя програмка ще стане за да мога да чета на него?
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости