РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена
gret07
Мнения: 1
Регистрация: 21 февруари 2012, 13:14

РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от gret07 »

Здравейте, „Моята библиотека“ ми харесва, но имам една забележка към вас..На Творби-Религия заедно с житията на светци и Библията сте сложили Кама Сутра. Това е недопустимо! Ако направите раздел Православна литература, в който да влизат само православни книги аз лично ще попълня раздела. Имам достъп до много православни книги, които могат да са от полза на читателя. Автор съм на сайтовете АУДИО И ВИДЕО БИБЛИОТЕКА „ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ“- http://hristianche.ucoz.com/ И „ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО“- http://pravoslavno-pomagalo.dir.bg Също и Религиозно творчество на Грета Бабулкова- http://gbabulkova.blogspot.com
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от petrovich »

Здравейте, Грета.

Произведението "Кама Сутра" е отбелязано с етикет "Религия". Той, както и останалите етикети могат свободно да се поставят от потребителите на библиотеката, за разлика от раздел "Книги", в който екипът на библиотеката категоризира книгите.
Реално погледнато практикуването на Кама Сутра може за някои да е религия, така че според мен е въпрос на гледна точка. Любовта се разпространява във всякаква форма - любов към Бога, любов към плътските желания/практики, ето защо пак опираме до гледната точка.
Дори и да се премахне този етикет от това произведение няма гаранция, че никога повече няма да бъде поставен отново.

Ако желаете можете да прочетете "Наръчник на коректора" и след отварянето на ателието за нови записи, да се включите в подготовката на произведения, които още не са добавени в библиотеката.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от NomaD »

"Кама сутра" е свещен текст от литературата на индуистката религиозна традиция. Неговата релевантност в рамките на тази религия е несъмнена и наличието етикет "религия" не зависи от каквато и да е приватна гледна точка, още повече пък е абсурдно да се преценява допустимостта на този етикет за него от позицията на друга религиозно-морална парадигма.
Изображение
Аватар
Lieutenant
Мнения: 17
Регистрация: 03 юни 2011, 12:24

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от Lieutenant »

Няма проблем, че Кама Сутра е в раздел Религия.

Проблемът е, че в разел Религия липсва подраздел Православие, което демотивира много колеги да допринасят конструктивно за Читанката.

Защо да не направим подраздел Православие в Религия, какъв е проблемът???
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от petrovich »

Защо да не направим подраздел Православие в Религия, какъв е проблемът???
Защото това е етикет, а не раздел. Има много голяма разлика между двете.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от Шаркан »

ох, леле...

нужна е повече научно-популярна литература (и Камасутра донякъде минава за такава) и по-малко попщина
Galatea
Мнения: 1
Регистрация: 03 януари 2012, 17:00

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от Galatea »

Православието има малко общо с попщината, но това е друга тема. И аз не схващам какъв е проблемът да има етикет Православна литература, защо не и Католическа такава. А още по-добре би било Да има раздел Религия с рубрика Християнство със съответните етикети или както там ще се нарекат – Православие, Католицизъм, Протестанство и пр. Нека има и рубрики Хиндуизъм, Шинтоизъм, Ислям и пр.

Едни от основните черти на понятието "библиотека" са свободата на информацията, равният достъп до нея и пълната липса на дискриминация по отношение на политически, религиозен, расов, културен, полов и друг признак, независимо от личните пристрастия на библиотекаря, който може да е завършен атеист, агностик, комунист, гей или каквото там друго би могъл да бъде. Неговото задължение е да направи достъпа до книгите максимално улеснен за читателя. Ако читателят пожелае да провери с какви криминални, любовни, православни, готварски, научно-популярни или каквито и да са други книги разполага библиотеката, библиотекарят няма право да му налага изкуствени ограничения заради това, че еди какво си му се струвало попщина, онова било халтура, той не ядял месо и не смятал за нужно да обозначи по някакъв начин рецептите с агнешко например и така нататък.

Етикетът Православна литература само ще помогне на хората да се ориентират по-бързо, а както виждаме има и с какво да бъде запълнен. Едва ли е трудно изпълнима задача. А нека си я има и Кама Сутрата (макар мястото й въобще да не е в религията, а в някакъв раздел "Любовно общуване" или нещо подобно, но и това е друга тема).
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: РАЗДЕЛ ПРАВОСЛАВНА ЛИТЕРАТУРА

Мнение от petrovich »

Заключих темата, тъй като тя отдавна се изчерпа.
Хората, които не успяха да разберат каква е разликата между етикет и раздел, нека да разгледат внимателно структурата на библиотеката, за да не се хабят напразни усилия в обяснения.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости