Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Бам Бам »

Докога ще се толерират тези спекуланти в "Купувам/Продавам/Подарявам"? То бива наглост, ама вече се минават всички граници. Ей го последния пуснал четири Киндъла. Библиотеката не беше ли некомерсиална или това се е променило ненадейно? Ако все още е некомерсиален проект предлагам да се забрани участието на търговци и спекуланти във форума. Да се допускат само малки лични обяви.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Борислав »

Одобрявам. Даже бих забранил обяви за боклуци като Киндъл, които правят света по-лошо място за живеене.
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от drackon »

Имам Амазон киндъл и съм много доволен, не са боклуци...Що се отнася до продаването на книги, най-скъпите трябва да са на корична цена, т.е. да ги купиш като от книжарницата...другото е безобразие!!!
bla
Мнения: 89
Регистрация: 18 май 2011, 17:45

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от bla »

Киндъл са боклуци заради малкия съпорт на файлови формати. А Амазон е фирма която продава книги в електронен вариант скъпо и прескъпо, много често на по-висока цена от хартиените такива. Така че прави света по-лошо място за живеене. Съгласен на 100% с Борислав.
Гост

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Гост »

bla написа:А Амазон е фирма която продава книги в електронен вариант скъпо и прескъпо, много често на по-висока цена от хартиените такива.
доколкото си спомням амазон започна да продава доста по-евтино екнигите в началото, но тогава ревнаха издателите, че били ощетявани.
пък после с възможността на киндъл 2 да чете на глас, пак ревнаха, пак били ощетявани.
Някой

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Някой »

Докато Kindle чете може някой друг да се намира на близо и да слуша "нелегално" (освен платилия за книгата)...

Скоро издателите ще реват, че четците могат да се четат от повече от един човек (докато платилия за книгата чете някой друг може да чете заедно с него). Решението - по един полицай (неграмотен, да не може да чете нелегално) до всеки читатал. Или специални очила с разпознаване на очите на собственика, които да прожектират книгата директно в ретината му (и микрофон, който да слуша дали читателят не чете нелегално на глас)...
Някой

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Някой »

Не виждам с какво ви пречат спекулантите. Спекулант не е мръсна дума. Това са хора, които в резултат от желанието да спечелят правят добро независимо дали искат това или не (в резултат на т. нар. невидима ръка).

Например за някои може да е по-удобно да пазаруват от търговец базиран в ЕС ("спекулант") вместо да пазарува от американска фирма (защото ако пазарува от американската фирма ще има излишни разправии с митническите и данъчни формалности). Има много фирми, които предлагат услуги по борба с бюрократичните формалности, за което взимат комисионна (клиентът си получава стоката с куриер след като си плати без да се занимава с глупости). Щом съществуват и реално се ползват значи има търсене и услугите им са полезни.

Аз лично предпочитам да купувам храна от "спекулант" (най-близкия магазин) вместо да ходя при производителите (и всеки нормален човек го прави).
Някой

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Някой »

Още една причина Kindle да бъде класифициран като боклук - могат отдалечено да ти изтрият книга, която си купил (вече се е случвало - вижте "Remote content removal" в статията за Kindle в Уикипедия).

Не ми се мисли какви други неща могат да правят отдалечено без знанието на читателя (напр. биха могли да записват какви книги чете, вкл. и свободните...).
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Mandor »

Не знам дали „спекулант“ е мръсна дума, но не изразява нещо добро; дефинира се като (цитирам): „човек, занимаващ се с нечестна търговия за бързо забогатяване, основано на препродажба, разлика в цените, дефицит на стоки и др.“. За синоними се посочват „гешефтар, далавераджия“.

И изобщо, стига вече сте си чесали езиците — темата е коренно различна.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Бам Бам »

Някой написа:Спекулант не е мръсна дума.
Мен не ме е интересува това. Темата е за спекулантите в Читанка и за това, че те нямат място на нейна територия. Това е некомерсиален проект и не може някой да се намърда неканен и да продава кашони с Киндъли. Нека си ги продава някъде другаде. Извън Читанка. Не мисля, че тук има място за евтини печалбари.
Чук Чук

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Чук Чук »

Без тролене.
(Бел.модератор)
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от moosehead »

Бам Бам написа:
Някой написа:Спекулант не е мръсна дума.
Мен не ме е интересува това. Темата е за спекулантите в Читанка и за това, че те нямат място на нейна територия. Това е некомерсиален проект и не може някой да се намърда неканен и да продава кашони с Киндъли.
Бам Бам, ти сигурно си се прецакал със некачествен четец за 500 лв и сега те е яд, че другите си вземат по-добър за 200. Ама това е друга тема.
Дали във форума трябва да се прави търговия с четци - по-скоро не. Но ако това се забрани, тогава трябва да се забрани и продажбата на книги.
Даже и на petrovich трябва да се забрани да подарява книги, щото и той печели… благодарността на получилите ги. :wink: ЗАЩОТО Е НЕДОПУСТИМО НЯКОЙ ДА ПЕЧЕЛИ, СПОРЕД БАМ БАМ, В ЕДИН НЕКОМЕРСИАЛЕН САЙТ, ДОРИ И БЛАГОДАРНОСТ.


P.S. Колкото и да плюете Киндъла, си остава един от най-качествените четци, за най-малко пари - другото си е спекулация. Хареса ми тая дума "спекулация" и това си е. :lol:

Предлагам темата да бъде затворена.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Inf »

Това си беше типична тема, с цел търговия и използване на всякакви трикове от типа фалшиви писания - уж че има интерес за покупката, с цел да изплува темата най - отгоре и някой да се хване, при това се продаваше количество... :) Има и вероятно ще има още много такива - също като темите, които индиректно рекламират книгите, на едно "познато" издателство, станало нарицателно. Що се отнася до маркетинговото устройство - терминал (при това не много качествен напоследък) към един известен електронен магазин - всеки който поне малко е запознат с хардуер, просто преминава с пренебрежение, напъните за хвалбите му, пък и това си е изцяло лично решение, кой какво ще избере.

И аз предлагам, заключване на темата.
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от littleclown »

Получиха се две теми, вместо една.
Линията относно Kindle няма да я коментирам.

Дали трябва да има малки обяви за продавачи на Kindle (и други четци) - изцяло зависи от усещането на администраторите. Ако са решили да има търговци във форума - ще има. това не пречи на некомерсиалността му по никакъв начин.

Ако решат да изгонят търговците, могат да оставят хората, които просто си продават Kindle-а (аз лично не съм виждал нито една обява някой да продава ползван Kindle, до голяма степен това показва дали Kindle е нещо хубаво или не, но това по линията, която не коментирам :) )

Ако пък решат - спират обявите продавам и това е.

Няма по-правилен вариант, просто има виждания и виждания.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от petrovich »

Според мен идеята за ''Купувам/Продавам/Подарявам" е да даде възможност на читателите по-голям избор и в крайна сметка да насърчи четенето.
Който успява да спечели нещо от продажбата на хартиена или електронна книга е способен човек и в това няма нищо лошо. Така дори ще има повече конкуренция между различните потребители и ще се регулира пазара.
Това че библиотеката е некомерсиален проект няма пряка връзка с този подраздел на форума.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Inf »

Не е въпрос само на избор. Без контрол във въпросната секция, ще започнат да пишат предимно търговци, които използвайки популярността на Читанка, ще си пробут... продават популярните, залежалите или проблемните... стоки. Посетителите на форума, малко или много разчитат на коректност, защото знаят, че това е некомерсиален проект, но... той така става комерсиален... с всичките последващи неща. Липсата на каквито и да е ограничения/организация, ще доведе до пълен хаос, който сполетя подобните специализирани форуми за препродажби/размени, на мобилни устройства. Не случайно в тях вече има специализирана организация, всеки акаунт/продавач има рейтинг за да се избегнат откровените злоупотреби и т.нт. Накратко - според мен няма вариант да се оставят така нещата. Или трябва да се организират или да се ограничат.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от Бам Бам »

moosehead написа:
Бам Бам написа:
Някой написа:Спекулант не е мръсна дума.
Мен не ме е интересува това. Темата е за спекулантите в Читанка и за това, че те нямат място на нейна територия. Това е некомерсиален проект и не може някой да се намърда неканен и да продава кашони с Киндъли.
Бам Бам, ти сигурно си се прецакал със некачествен четец за 500 лв и сега те е яд, че другите си вземат по-добър за 200. Ама това е друга тема.
Това не е друга тема, не е и тази тема. Такава тема просто не съществува и няма как да съществува, защото нямам никакъв електронен четец. Просто нямам финансова възможност да си купя. Обаче злобен интригант като тебе нямаше как да го знае.

Темата не е за Киндъл. Все ми е едно с какви четци търгуват спекулантите. Всички трябва да бъдат изринати с булдозера от тук. Те просто нямат място тук, да печелят на гърба на Читанка. Когато в един некомерсиален проект се намесят търговци, които печелят пари от него проектът спира да е некомерсиален. Поради това съм стартирал темата.
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Да изгоним търговците от храма (тема за спекулантите)

Мнение от littleclown »

Inf, имам форум на друга тематика и е точно 7 пъти по-голям от този. Има и търговска част, но хаос няма. Има правила за които модераторите се грижат и това е. Не виждам как когато някой си продава нещо си тук chitanka.info става комерсиален проект.
Как реши, че стоките тук са проблемни и залежали не ми стана ясно.
За всичко са виновни по-скоро Amazon, защото нямат местно представителство и всеки хлапак може да докара сравнително добри цени на четците им като ги внася самостоятелно. Но някой губи ли от това? Аз поне губещи не виждам.

Имате някаква грешна представа какво значи комерсиален проект, според мен. Докато организаторите на Читанка нямат никаква печалба от проекта (те даже може да имат и приходи с които да си покриват разходите, но това не е печалба), той ще си остане некомерсиален независимо, че някой успява да прави пари от него. Все едно някой да вземе пакета на wikimedia (платформата собственост на wikipedia, която е пусната като код да се ползва от всички), да си направи някаква платена online енциклопедия с него и ти да размахаш пръст, на wikipedia, че е комерсиален проект, защото някой на неин гръб печели пари.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост