Историческите романи на Димитър Мантов

Място за читателски отзиви. Обърнете внимание, че към творбите в библиотеката също могат да се оставят коментари.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Гост

Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от Гост »

Някой има ли в електронен вариант книги на Димитър Мантов? В читанката се намира само романът му "Хайдушка кръв". А той е един от писателите, които са създали много добри исторически романи. В ПУК са посочени много от неговите произведения:
Царпетрово време - Димитър Мантов. 1981
Хан Крум - Димитър Мантов. 1973
Княз Борис I - Димитър Мантов. 1978
Иван Асен ІІ цар и самодържец - Димитър Мантов. 1970
Аулите на хан Омуртаг - Димитър Мантов. 1977
Хайдушка кръв – Димитър Мантов. 1979
Лудите глави - Димитър Мантов. 1972
Дяволската въртележка - Димитър Мантов. 1974
Големият поход – Димитър Мантов. 1983
Хайдут Велко: Биографичен роман - Димитър Мантов. 1985
Цар Симеон - Димитър Мантов. 1979
Вълчановият мост - Димитър Мантов. 1988
Дяволската въртележка - Димитър Мантов. 1971
Знак върху камък - Димитър Мантов. 1982
Хан Крум - Димитър Мантов. 1976
Надявам се след време да ги има и в Читанката.
Гост

Re: ИСТОРИЧЕСКИТЕ РОМАНИ НА ДИМИТЪР МАНТОВ

Мнение от Гост »

Чел съм "Иван Асен ІІ цар и самодържец". Книгата е интересна и спокойно може да съперничи на четирилогията на Фани Попова-Мутафова за Асеневци.
Гост

Re: ИСТОРИЧЕСКИТЕ РОМАНИ НА ДИМИТЪР МАНТОВ

Мнение от Гост »

ДИМИТЪР МАНТОВ – ЕДИН ПИСАТЕЛ, КОЙТО ТРЯБВА ДА СИ ВЪЗВЪРНЕМ



На този ден – 13 октомври през 1930 година е роден блестящият, напълно забравен, даже забранен днес български писател Димитър Мантов.

Димитър Мантов обичаше страстно и честно България и разказваше сладкодумно за нейната страшна и трагична история.

Невъзможно е да бъде разбран българския исторически роман без историческите романи, които Димитър Мантов написа – „Хайдушка кръв”, „Каменно гнездо”, „Зла земя”, „Хан Крум”, „Ювиги хан Омуртаг”...

Невъзможно е да разберем историята на българите и България без да познаваме историческите романи на Димитър Мантов.

Димитър Мантов е само един от многото напълно забравени днес български писатели. Даже струва ми се, една от причините днес да властват озлоблението и дълбокото невежество спрямо българската история се дължи и на непознаването на неговите творби.

Време е да си върнем, това което ни принадлежи – творчеството на Димитър Мантов.

Своеобразна е съдбата на Димитър Мантов – по времето на социализма той бе винаги някак си встрани, макар че книгите му бяха издавани (но и продавани!) в огромни тиражи. Защо бе така ли? Защото Димитър Мантов се взираше с разбиране и любов към българската история, а това не бе долюбвано от тогавашните властници. Още по-нетърпим като личност и като творец стана Димитър Мантов след 1989-та. За каква история ще пише и говори, като историята започваше от тази година, според току-що назначените нови властници...

И Димитър Мантов се откъсна от своята любима тема за историята на България, а за да преживява,а за да оцелява сред хаоса на новите властници, се зае с кулинарни книги.

Пространството трябваше да бъде разчистено за новите варвари и това стана – Димитър Мантов бе изблъскан със зъби и нокти, с крясъци и подлости от литературната сцена.

Но остана най-страшното изобличение за войнстващото бездарие – неговите книги. Разбира се с тях се воюва – те не се преиздават, тях можете да прочетете еднствено и само в библиотеките.

Но нали затова са библиотеките (огромна е грешката на новите варвари, че не ги закриха, а просто ги лишиха само от финансиране, а те все още не са умрели, въпреки че точно това очакваха...)

Имах щастието да познавам, макар и бегло, Димитър Мантов и никога няма да забравя часовете, прекарвани заедно с него в къщата „Ламартин” в Пловдив – той беше виртуозен разказвач, блестящ полемист. В такива мигове проличаваше какво може да напише, ако литературата ни тогава бе свободна.

Наивно си въобразявах, че неговият талант, който по времето на социализма приличаше на връх подал се изпод водата, ще блесне в целия си блясък.

Сега разбирам, че не съм си давал сметка за новия тоталтаризъм, който настъпваше.

Сега вече разбирам драмата на Димитър Мантов - той бе принуден да пише непрекъснато в състояние на несвобода.

Но и несвободата си има своите степени. По времето на социализма той хитруваше,сякаш виждах един Андрешко- псател, лукаво подмяташе това –онова в книгите си, а след 1989-та вече нямаше възможност и на тези сантиметри свободно пространство...

Димитър Мантов бе натрупал планини от познания и му бе приятно да ги споделя с млади хора. По тази причина за начинаещ репортер, като мен, бе истинско удоволствие да се срещам с него. Ех, ако можеше да проговори къщата „Ламартин” в Стария Пловдив, какви потресаващи романи би ни разказала...

Но да си спомним на този ден Димитър Мантов – един писател, който сме длъжни да преоткрием.


Стоян ВЪЛЕВ
източник: knigi-news.com
Гост

Re: ИСТОРИЧЕСКИТЕ РОМАНИ НА ДИМИТЪР МАНТОВ

Мнение от Гост »

Интересно е, че и Димитър Мантов и Цончо Родев имат юридическо образование, но по различни причини са се отдали на литературата. И двамата са написали едни от най-стойностните и интересни книги за българската история.
Гост

Re: Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от Гост »

Имах "Царпетрово време", "Знак върху камък" и "Големият поход". Преди години ги дарих заедно с други мои книги на библиотеката на едно читалище... Сега съжалявам, защото, ако разполагах с тях сега, щях да ги предоставя за обработка в читанката и много повече хора щяха да имат достъп до тях. А книгите са чудесни.
latinkadimitrova
Мнения: 13
Регистрация: 25 октомври 2011, 22:49

Re: Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от latinkadimitrova »

Наистина един от наи добрите исторически писатели .Дано читанката скоро ни зарадва с още от романите от списака по горе
жоро

Re: Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от жоро »

Имам "Аулите на хан Омуртаг", но няма с какво да я сканирам.
knigoman
Мнения: 1
Регистрация: 19 януари 2010, 12:26

Re: Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от knigoman »

Аз имам доста книги на Димитър Мантов; имам и скенер, остава само да намеря време да ги сканирам и да ги кача ... :(
ganinka
Мнения: 4
Регистрация: 21 февруари 2009, 22:39

Re: Историческите романи на Димитър Мантов

Мнение от ganinka »

knigoman написа:Аз имам доста книги на Димитър Мантов; имам и скенер, остава само да намеря време да ги сканирам и да ги кача ... :(
А аз ще се радвам да ги обработя. :wink:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости