Оценки

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Оценки

Мнение от littleclown »

Без да знам дали е технически постижимо си мисля, че би било чудесно оценките на книгите да се виждат във всеки един списък, било то от търсене или от разглеждане на дадена категория. Освен това би било хубаво да може да се подрежда по оценки. Ние в момента даваме мнението си под формата на оценки и коментари, но те биха били по-полезни ако може да се вижда и сортира по тях. Нека по-слабите книги да са по-надолу в списъците (да си говорим честно - както има добри, така има и не толкова добри книги, въпреки че въпросът си остава субективен.)
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: Оценки

Мнение от NomaD »

Не виждам полза от такива рейтинги, защото оценките представят по-скоро харесвани книги, а не добрите книги. Статистиката на харесванията отчита динамиката на определени читателски вкусове, които все повече са маркетингово зависими от псевдолитературни моди, а не толкова са резултат от индивидуална литературна култура.
Изображение
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Оценки

Мнение от littleclown »

Някак си да отричаш реитингите като цяло не е особено сериозна теза, според мен. За какви псевдокултурни моди говориш нямам идея, но искам да знам кои книги са по-харесвани от хората тук и кои не толкова харесвани. Книгите са продукт като всеки друг и като такъв няма как да си затворим очите за мнението на повечето хора. Честно казано вярвам, че хората посещаващи читанка са сравнително интелигентни и подбират какво да четат, тоест способни са, да ми препоръчват едно или друго заглавие.

Самия факт, че оценки съществуват показва, че и авторите на сайта виждат смисъла им, пък и така се гради комюнити. Оценките и коментарите са просто още един начин да се ориентираш в лудницата от заглавия.

И нека си помислим какво са добрите книги и какво са харесваните книги? Добрите книги са добри според кого? Според повечето? Ако е според повечето, то тогава повечето дават положителна оценка на тези книги, защото всички харесваме добри книги (от наша си гледна точка). А какво са харесваните книги? На практика същото. Ако някой счита една книга за добра то това на практика значи, че я харесва.

Разбирам, че не може да се разчита изцяло на оценките на хората за избор на книга, защото твоя вкус (да, през цялото време си говорим по-скоро за вкус) можете да се различава от този на повечето, но пък логиката показва, че вкусът на повечето съвпада с вкуса на повечето, което пък значи, че оценките са добър ориентир за повечето. Не вярвам, че читанка е правена за по-малкото. Все си мисля, че повечето са водещия фактор (разбира се в контекста на четящите). Бих предпочел хората тук да ми препоръчват, чрез оценките си.

Това е.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Оценки

Мнение от Борислав »

littleclown написа:Без да знам дали е технически постижимо си мисля, че би било чудесно оценките на книгите да се виждат във всеки един списък, било то от търсене или от разглеждане на дадена категория. Освен това би било хубаво да може да се подрежда по оценки.
Първо. Прави разлика между произведение и книга.

В момента само произведенията имат оценки и те се виждат във всички списъци. Сортиране по оценка едва ли ще бъде направено скоро.

Биха могли да се добавят кумулативни оценки към книгите, които да се изчисляват въз основа на включените в тях произведения. Може би по някое време догодина…
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Оценки

Мнение от littleclown »

Сега разбирам защо книгите нямат оценки в списъците - защото самите книги нямат оценки, а произведенията в тях. Идеята книгата да има оценка генерирана от произведенията в нея определено е супер добра.

Ясно ми е, че нещата обикновено на думи изглеждат прости, но в технически план не е точно така, за това го предлагам предпазливо и с разбиране ако се забави или никога не стане.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: Оценки

Мнение от NomaD »

littleclown написа:Някак си да отричаш реитингите като цяло не е особено сериозна теза...
Такъв подход за дискусия - приписване на "теза", каквато събеседникът не е изричал, и последващо окачествяване на неговия постинг за "несериозен" - не е продуктивен за общуването - нито е полезно, нито приятно. Но нейсе...

littleclown написа:... искам да знам кои книги са по-харесвани от хората тук и кои не толкова харесвани.
Ами така си го кажи - класация по харесване, а не на "добрите книги". Защото оценяването тук си е чисто like-ванe, а не принципно оценяване.

Едно е да харесваш книга (творба), друго е да я оцениш като добра. Опитният читател е способен да оцени високо една добра книга, която инак не харесва твърде много, и обратното - да не надценява увлекателно за него четиво, което е с (повече или по-малко) посредствени литературни качества. Аз бих се вслушал в мнението на именно такива опитни читатели.
Наблюденията ми от няколко години тук обаче категорично ме водят до извода, че доминиращото мнозинство от потребители, които раздават мнения и "оценки" за произведения тук, е твърде далеч от тази категория читатели. Рейтингът от техните харесвания изобщо не е представителен по темата "кои са добрите книги". Той е репрезентативен в друг аспект, казах го в предишния си постинг.

Ако все пак някого го интересува рейтингът на like-ваните книги, желая му късмет - сред тях се намират немалко и от добрите книги. А книгата - добрата книга - ще припознае добрия си читател. :)
Изображение
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Оценки

Мнение от Mandor »

За съжаление е точно така.
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Оценки

Мнение от littleclown »

Не виждам как един човек ще мисли за една книга, че е добра без да я харесва или ще я мисли за не толкова добра, но ще я харесва и то точно опитния читател.
Но, щом ти харесва повече да наричаме оценяването харесване - така да бъде. Аз не виждам нищо отрицателно в тази дума.

Паралелът, който правиш със социалните мрежи е много удачен, защото там са застъпени много от идеи за Интернет комюнити, каквото по един или друг начин си го имаме и тук. Даже ако знаех кой тук има вкус, подобен на моя бих се радвал да го follow-вам - какво е чел, какви оценки е давал, как и коя книга е коментирал и т.н.

Както казах, книгите са продукт и няма лошо да се коментират като такъв. А хората, които не се доверяват на оценките, просто няма да се съобразяват с тях, тоест не пречат.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Оценки

Мнение от Mandor »

littleclown написа:Не виждам как един човек ще мисли за една книга, че е добра без да я харесва или ще я мисли за не толкова добра, но ще я харесва и то точно опитния читател.
Много лесно (не че се считам за опитен читател, де). Считам „Проходът“ на Кронин за много добра книга, но не ми харесва — прекалено потискаща е за мен. Харесвам поредицата за Лъки Стар на Азимов, въпреки че съм напълно наясно с плиткостта на сюжета и липсата на каквато и да е ценност в тази серия.
littleclown написа:Паралелът, който правиш със социалните мрежи е много удачен, защото там са застъпени много от идеи за Интернет комюнити, каквото по един или друг начин си го имаме и тук. Даже ако знаех кой тук има вкус, подобен на моя бих се радвал да го follow-вам - какво е чел, какви оценки е давал, как и коя книга е коментирал и т.н.
Паралелът е дори още по-удачен, защото и тук се наблюдават същите манипулативни тенденции, както в социалните мрежи. Както намекна NomaD, хората, които оценяват и коментират, не са представителна извадка на „четящите“ (условно казано), което поражда неверни представи за произведенията, ако съдиш за тях по дадените оценки. Колкото до „воденето“ по някого — достатъчно е да намериш в мрежата рецензент с вкус, подобен на твоя, и всичко ще е наред.
littleclown написа:Както казах, книгите са продукт и няма лошо да се коментират като такъв. А хората, които не се доверяват на оценките, просто няма да се съобразяват с тях, тоест не пречат.
По първото изречение — не съм съгласен. Лично аз предпочитам да разглеждам книгите като „носители“ на произведения, а не като продукт. Иначе ще трябва да оценявам качеството на превода, на полиграфическото изпълнение, на откраднатата от чужд сайт корица и т.н., а не творбата в нея. По второто изречение — а обмисли ли варианта, че именно хората които „не пречат“ са онези, чието мнение би искал да чуеш?

Преди време ти се учуди, че и тук има вандали. Наистина има. И те много обичат да коментират. „Мноу яку!!!“ или „Прочетете я, няма да сажелявате.“ И да дават оценки. Което напълно съсипва статистиката, на която разчиташ, за да получиш адекватна информация.
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Оценки

Мнение от littleclown »

Ще взема за пример imdb като пример за сайт с оценки за произведения (щом не ги гледаш като продукти). С времето съм се научил да не гледам филми под рейтинг 5. Това не ми показва кои филми да гледам, но до някъде се ориентирам кои да не гледам.

Вандалите винаги ще са проблем докато (както предложих и в друга тема) няма 2 вида потребители с различни права на достъп. Дори тези 2 вида да ме ощетят мен като пасивен потребител и ми орежат достъпа до някакви активни действия, пак ще ползвам това, което е оставено от втория вид потребители.

Така или иначе сте пуснали оценките като опция. В момента просто трудно се използват за каквото и да е.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости