Някои въпроси за "Охлюв по склона" (спойлери)

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Sci-Fi Fan

Някои въпроси за "Охлюв по склона" (спойлери)

Мнение от Sci-Fi Fan »

Прочетох съкратената версия, която описва само гледната точка на Кандид, тъй като я имам на хартия в един стар сборник. Чета научна фантастика от години и за пръв път ми се случва да не разбера абсолютно нищо от дадена книга. Ще съм благодарен, ако някой от феновете на братя Стругацки ми отговори на някои от следните въпроси.

Къде се развива действието на история - на постапокалиптичната Земя или на друга планета?
Хора или извънземни са обитателите на селото?
Кои са посестримките и с каква цел отвличат жените на горските обитатели и наводняват селата им?
Защо Кандид не си спомня почти нищо от предишния си живот?
rumboni
Мнения: 2
Регистрация: 16 август 2011, 13:10

Re: Някои въпроси за "Охлюв по склона" (спойлери)

Мнение от rumboni »

Здравейте, на въпросите, които задавате не може да се отговори еднозначно. Братя стругацки пишат дълбокофилософска социална фантастика. Нещата и събитията, които описват в произведенията си могат да бъдат разглеждани от разнопосочни ъгли. Всеки, който прочете "Охлюв по стръмното" може да даде различно тълкувание на описаните действия. Аз ще се опитам да Ви споделя своето виждане за това по зададените от Вас въпроси: Действието се развива на чужда планета - това дискретно е загатнато в края на повестта, посестримките са последствие от биологичната война, която се е водила и се води по време на действието - за това има много доказателства, само човек трябва да се досети и съобрази от случващото се пред очите му образно казано; Кандид не помни нищо, защото след катастрофата с вертолета, която дискретно е загатната, вероятно е попаднал във въпросната биостанция, където е бил съживен и пуснат на свобода, след което случайно е попаднал в селото. В края на произведението се усеща, че Кандид започва дасе променя, съобразявайки, че може да промени нещата към нещо друго, имайки се в предвид въпросния скалпел. Съветвам Ви да прочетете още веднъж тази чудесна повест, но внимателно и преценявайки всеки епизод от случващото се. С поздрав - rumboni
Sci-Fi Fan

Re: Някои въпроси за "Охлюв по склона" (спойлери)

Мнение от Sci-Fi Fan »

Благодаря ви за разясненията. :)
savage
Мнения: 1
Регистрация: 22 август 2011, 12:37

Re: Някои въпроси за "Охлюв по склона" (спойлери)

Мнение от savage »

Здравейте!

В допълнение към отговора на rumboni искам да кажа, че това къде точно се развива действието, изобщо не е съществено за замисъла на произведението, нито какви точто са героите, тъкмо защото посланието има етически, т.е. нормативен характер.

Част от объркването ви поризтича от факта, че сте прочели съкратената версия. Имам въпросния сборник и сравнявах, разликите са съществени. Трябва да прочетете тази версия: http://chitanka.info/book/1578-ohljuv_po_sklona

Поздрав
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости