Rating 15

Amazon Kindle

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!

Re: Amazon Kindle

Мнениеот moosehead » 11 септември 2019, 20:13

mitkone написа:Здравейте!

Успешно конвертирам книги чрез Calibre от epub в mobi формат за Киндъл, но се получава един изключително дразнещ страничен ефект. През два реда разстоянието между редовете е преклаено голямо, все едно е през ред.
Пробвах какви ли не начини за resize, но ефект никакъв, дали това не е нормално при конвертирането ?

Благодаря !

Здравейте.
Ами не, не е нормално. Това се оправя, като цъкнете бутона за конвертиране, после в прозореца който се появи, отляво се избира Look&feel, отдясно избирате Layout и слагате отметка на "Remove spacing between paragraphs".
Но аз препоръчвам от https://pechkov.chitanka.info/#archives да си изтеглите програмата "Конвертиране на EPUB към MOBI формат". Описание как се работи с нея има по-надолу на същата страница. Освен, че прави файловете както трябва, ги прави и по-малки като размер.
И последно - препоръчвам вместо mobi да конвертирате в azw3.
Успех!
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Местонахождение: София

Мнениеот mitkone » 11 септември 2019, 21:23

Благодаря за отговора, но за съжаление формата остава да си е два реда нормални и след това един ред разстояние и пак така ... изглежда не е от тази настройка.
С програмката, която предложихте също пробвах, но ефекта отново е същия.

Ето и нагледно проблема:
Изображение
mitkone

Мнениеот moosehead » 12 септември 2019, 12:04

Значи проблема е в epub файла.
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот nico2003 » 08 април 2020, 10:31

Здравейте, имам Kindle 5.6.5 , койте не съм използвал много. Преди години съм качил книги с Calibre,
които си чета, но сега като искам да го включа в лаптопа - ми изписва, че имам проблем с драйва
и да сканирам. Предполагам, че кабела ми е проблем, защото използвам от смартфона си.
Оригиналния не знам къде е???
nico2003

Мнениеот Павката20111 » 08 април 2020, 13:32

nico2003 написа:Здравейте, имам Kindle 5.6.5 , койте не съм използвал много. Преди години съм качил книги с Calibre,
които си чета, но сега като искам да го включа в лаптопа - ми изписва, че имам проблем с драйва
и да сканирам. Предполагам, че кабела ми е проблем, защото използвам от смартфона си.

Здравейте!
Съмнявам се проблема да е в кабела, ако същия работи с телефона нормално. Кабелите са еднакви.
Заредете много добре Kindle, поне няколко часа и пробвайте отново. Ако не се получава връзката с компютъра, пробвайте да "рестартирате" устройството, т.е. да възстановите настройките по подразбиране. Възможно е да загубите, някои документи при тази операция.
Тук има описание как се прави - https://www.wikihow.com/Reset-a-Kindle# ... efault_sub
Бъдете здрави!
Павката20111

Мнениеот pechkov » 08 април 2020, 14:49

Павката20111 написа:… пробвайте да "рестартирате" устройството, т.е. да възстановите настройките по подразбиране. …

Добре е първо да пробва със soft reset - задържане на Power бутона за 20-30 секунди, докато се рестартира четеца.
„Когато си отидат отвратените, остават отвратителните.“
Радой Ралин
pechkov

Местонахождение: Монтана

Мнениеот nico2003 » 08 април 2020, 15:36

Благодаря Ви!! Действам. Добре, че не си купих кабел!!!
nico2003

Мнениеот ~HT » 08 април 2020, 16:43

nico2003 написа:Здравейте, имам Kindle 5.6.5 , койте не съм използвал много. Преди години съм качил книги с Calibre,

Това е обикновено стандартно съобщение, което Уиндоус показва, когато едно USB устройство е направо издърпано, без да му е дадено Stop / Eject Device, за да бъде то спряно преди изваждане.
Случва се с Киндъл, мемори карти за фотоапарати и какво ли още не.

Пуснете му скан както ви предлага. Ще отнеме секунди и ще ви каже че не всичко е наред.
За да не виждате това съобщение отново спирайте устройството преди да го изключите от USB иконката в System Tray (отдясно долу близо до часовника).
~HT

Мнениеот ~HT » 08 април 2020, 16:47

Простете!

Допуснах грешка: След кратък скан Уиндоус ще ви каже, че всичко Е наред :)
~HT

Мнениеот Veso1913 » 20 август 2022, 12:38

Здравейте!Реших да си купя нов Киндъл и моят въпрос е дали мога да си чета книги на български-в смисъл дали устройството поддържа кирилица.Модела е
https://www.amazon.co.uk/kindle-paperwh ... C68&sr=8-1
Предварително благодаря на отзовалите се!
Veso1913

Мнениеот notman » 21 август 2022, 04:44

Здравей! Устройството поддържа кирилица.
notman

Мнениеот Veso1913 » 21 август 2022, 12:22

notman написа:Здравей! Устройството поддържа кирилица.

Благодаря!Дали трябва да се инсталира нещо допълнително.или купувам,тегля си книги от библиотеката/в какъв формат трябва да са?/ и чета.Правилно ли съм разбрал?
Veso1913

Мнениеот domino1 » 21 август 2022, 18:57

Здравей! По принцип препоръчителният формат за Kindle e MOBI. Не трябва да се инсталира нищо допълнително за кирилицата.
domino1

Мнениеот notman » 21 август 2022, 21:16

Здравей! Ако под "библиотека" имаш предвид този сайт тук, можеш да сваляш книгите директно в съвместимия с Kindle формат .mobi; в същия или в друг съвместим формат (.azw; .azw3; .prc) можеш да сваляш и от други места - Project Gutenberg, archive.org, естествено - от производителя на устройството Amazon (където не всичко е платено) и много други. Другият вариант е да сваляш книгите в различни формати, според мен най-добре .epub, и да ги конвертираш в някой ⁷от споменатите по-горе. На теория можеш да четеш и PDF, но за да е четлив на 6-инчовия екран, трябва да го оформиш във формат А6.
За кирилицата, както вече са ти отговорили, не е необходимо да инсталираш каквото и да било.
notman

Мнениеот Veso1913 » 22 август 2022, 09:55

Благодаря за подробната информация,новият ми Киндъл пътува към мен.Изключително сте полезни приятели!
Veso1913

Мнениеот moosehead » 22 август 2022, 16:41

domino1 написа:Здравей! По принцип препоръчителният формат за Kindle e MOBI. Не трябва да се инсталира нищо допълнително за кирилицата.

Това за препоръчителния формат не съм го срещал да го пише някъде. И много обичам някой като почне изречение с "по принцип". :lol:
MOBI е стария, AZW3 е новия формат. Аз съм с Kindle Paperwhite 3 и чета само на AZW3. Единственият проблем за мен с MOBI е, че с него не мога да използвам "custom" шрифтове. Добавил съм си шрифт - Perun, който е от типа "българска кирилица", но мога да го ползвам само с AZW3. (Всъщност, не съм пробвал скоро, с някой от новите фърмуери, може това вече да е оправено.) И последно - конвертирането на EPUB към AZW3 с конвертора на pechkov става само с един "клик". Резултатът е повече от перфектен, размерът на файла в AZW3 е почти равен на EPUB.

P.S. Ако някой не може да намери линка за конвертора - мога да му го пратя.
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот bogdanov » 22 август 2022, 17:44

От 20 август основният формат на Киндъл стана Epub, според съобщенията разпратени ни от Амазон.
bogdanov

Мнениеот notman » 22 август 2022, 21:42

bogdanov написа:От 20 август основният формат на Киндъл стана Epub, според съобщенията разпратени ни от Амазон.

Това сигурно ли е? Основният формат на Sony вече е VHS?
Аз друго разбрах - че от Amazon вече ще приемат (или търпят) epub. И вече човек ще може да праща на амазонската си пощенска кутия книги в този формат, но на устройството си ще ги получава в azw3 (mobi вече официално го обявиха за остарял).
notman

Мнениеот pechkov » 23 август 2022, 13:09

moosehead написа:Това за препоръчителния формат не съм го срещал да го пише някъде.

MOBI е стария, AZW3 е новия формат.

И последно - конвертирането на EPUB към AZW3 с конвертора на pechkov става само с един "клик". Резултатът е повече от перфектен, размерът на файла в AZW3 е почти равен на EPUB.

Технически от Амазон не препоръчват нищо такова. Просто някои по-стари модели на Kindle си работят именно с MOBI. Затова и архивите ги правех на MOBI, но може би наближава време да осъвременим нещата. Актуалните модели Kindle работят както с MOBI, така и с AZW. Теоретично можем да променим архивите на AZW, но както винаги става в света на компютрите - уж няма потребители, които да ползват стара техника, но като обновим версиите - почва да става ясно колко голям процент потребители са засегнати от промяната.

Конвертора обаче не е мой. Аз просто съм сглобил пакет за конвертиране, в който са вложени програмите KindleGen и KindleUnpack. За да получаваш AZW3 доколкото си спомням си направил малка корекция в скрипта ми, което би могло да се допише в информацията, и да се качи като отделен пакет за конвертиране "EPUB to AZW". Или пакета да се допълни само със съответните коригирани скриптове, понеже програмното осигуряване ще си е същото. Размера на файловете спада до приемливи числа именно заради включената в пакета KindleUnpack, с която се "изважда" от получения при конвертирането файл само нужната част. Първоначално конвертора KindleGen дублира в изходния файл съдържанието, и изкуствено надува размера.
Радой Ралин
pechkov

Мнениеот domino1 » 23 август 2022, 13:11

Здравейте!
@Veso1913, Вие ще може да си четете директно свалените от Читанка книги в EPUB формат на Вашия нов Kindle. Съжалявам, че Ви подведох с MOBI в началото.
Наистина вече EPUB файловете от Читанка се поддържат от Kindle устройствата - за целта трябва да изпратите ЕPUB файла на Вашия Kindle имейл и EPUB файлът автоматично би трябвало да се появи в библиотеката на Вашето устройство (https://www.amazon.com/sendtokindle/email).
Пробвах го преди малко, работи добре с EPUB файловете от Читанка. Не съм пробвал със защитени EPUB файлове, които не са купени от Amazon.
Няма нужда да конвертирате EPUB файла в поддържан от Kindle формат, това се прави автоматично от Amazon с изпращането през амазонската пощенска кутия, както писа и notman.
MOBI файловете от Читанка също продължават засега да се поддържат от Kindle, не знам докога ще продължава това.
@notman, @bogdanov, @moosehead, @pechkov, благодаря на всички за полезната информация! Не си бях ползвал Kindle устройството от няколко месеца, напоследък чета през лаптоп - предпочитам големия екран (чета много книги с илюстрации, графики и таблици); ползвам други приложения за четенето през лаптопа. Поздрави!
domino1

Мнениеот moosehead » 23 август 2022, 21:43

domino1 написа:.............
Наистина вече EPUB файловете от Читанка се поддържат от Kindle устройствата - за целта трябва да изпратите ЕPUB файла на Вашия Kindle имейл и EPUB файлът автоматично би трябвало да се появи в библиотеката на Вашето устройство (https://www.amazon.com/sendtokindle/email).
.............

Това с пращането на файлове epub, свалени от Моята библиотека към Амазон за конвертиране, си е леко рисково от правна гледна точка, а ония са си малко шантави на тази тема.
Аз затова моят Киндъл съм го включил на "Airplane mode" и всичко качвам с кабел - ъпдейти, книги, шрифтове...
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот notman » 24 август 2022, 13:48

Ъпдейтите как ги качваш с кабел? И по-важното - откъде ги сваляш? Аз предимно заради тях от време на време изключвам самолетния режим.
notman

Мнениеот Operation_Z » 24 август 2022, 19:58

notman написа:Ъпдейтите как ги качваш с кабел? И по-важното - откъде ги сваляш? Аз предимно заради тях от време на време изключвам самолетния режим.
А за какво ти е да инсталираш ъпдейти на нормално работещ четец?!?
Operation_Z

Мнениеот moosehead » 25 август 2022, 00:27

notman написа:Ъпдейтите как ги качваш с кабел? И по-важното - откъде ги сваляш? Аз предимно заради тях от време на време изключвам самолетния режим.

Елементарно е. Отиваш на този линк, намираш си твоя модел, сваляш bin файла и го качваш в основната директория на Kindle. Изключваш го от кабела и или чакаш малко и той сам тръгва да се ъпдейтва или отиваш на Menu/Settings, после пак Menu и там Update Your Kindle трябва да е активен. Цъкаш и готово.
Ако все пак нещо не е ясно, на страницата от линка в началото има Before you start и има помощни страници как се ъпдейтва и как да откриеш кой точно е твоят модел.
Operation_Z написа:А за какво ти е да инсталираш ъпдейти на нормално работещ четец?!?

Ами с новите фърмуери оправят някои бъгове и понякога правят и визуални промени.
Е, понякога чупят по нещо. :D С версията 5.14.3 промениха малко визията на менюто, но батерията почна да пада много бързо. Но бързичко предложиха 5.14.3.01 и оправиха бъга с батерията.
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот moosehead » 06 септември 2022, 23:15

Понеже стана въпрос онзи ден в чата, направих бързо сравнение на визуализацията на MOBI и AZW3 на Kindle Paperwhite 3 с последния фърмуер издаден от Амазон. Сравнявам AZW3 и MOBI конвертирани от един и същ EPUB свален от Читанка:
1. Размер на файла - MOBI е с по_малък размер.
2. Форматиране на текст - при AZW3 - justified, при MOBI - left.
3. Отстъп на нов параграф - еднакво при двата формата.
4. Бележки под линия - при MOBI е в отделен прозорец в центъра на екрана, при AZW3 в отделен прозорец в долния край на екрана. Бележката под линия се появява след натискане на препратката.
5. Посвещение - еднакво при двата формата.
6. Епиграф - при MOBI нормален шрифт, при AZW3 - наклонен шрифт като текста е на повече от един ред, независимо от дължината на епиграфа. При AZW3, когато епиграфът има автор, много често името на автора се визуализира като вертикален текст.
7. Шрифтове - при MOBI могат да се избират само от вградените шрифтове, при AZW3 могат да се избират както от вградените, така и от допълнително добавени шрифтове в четеца.

Независимо от некоректната визуализация (не винаги) на епиграфи, като цяло AZW3 превъзхожда MOBI като формат за четене на книги в Kindle.
Възможно е при някоя книги да има разминаване с констатирането от мен.
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот Operation_Z » 07 септември 2022, 17:17

Не трябваше да конвертирате от EPUB, а от FB2. Защото EPUB е компресиран HTML, т.е. описва как да се показва всеки елемент. Докато FB2 е имплементация на XML и описва какво представлява всеки елемент. Например в EPUB имаме връзка към текст, а в FB2 - бележка под линия. Или в EPUB - текст курсив с изместено надясно начало, а в FB2 - епиграф. Затова EPUB принуждава читателя да гледа текста така, както го е оформил автора на документа. А в FB2 читателят има възможност сам да настрои в програмата за четене (за предпочитане CoolReader и AlReader) как иска да вижда всеки елемент на всичките си книги - напр. текстът да е ляво- или двустранно подравнен, заглавията да са bold-нати, с еди-какъв шрифт и еди-какъв размер, епиграфите да са с еди-какъв шрифт, еди-какво отместване надясно и примерно в курсив, а авторът им - дясно подравнен и bold-нат, бележките под линия - като текст в края на текущата страница, или като връзки към отделна страница, или и двете заедно... Не зная каква е вътрешната структура на MOBI и AZW3, но имайки предвид разработчика им съм почти сигурен, че са от типа на EPUB. Защото политиката на Amazon спрямо клиентите им е като на iShit-овете - "К'вот' ти сипем, туй 'рупаш!" :mrgreen: Но поне ако конвертирате от FB2 би трябвало програмата - конвертор да има възможност за указване на стила на всеки елемент.
Operation_Z

Мнениеот moosehead » 07 септември 2022, 17:45

Operation_Z написа:Не трябваше да конвертирате от EPUB, а от FB2. Защото EPUB е компресиран HTML, т.е. описва как да се показва всеки елемент. Докато FB2 е имплементация на XML и описва какво представлява всеки елемент. Например в EPUB имаме връзка към текст, а в FB2 - бележка под линия. Или в EPUB - текст курсив с изместено надясно начало, а в FB2 - епиграф. Затова EPUB принуждава читателя да гледа текста така, както го е оформил автора на документа. А в FB2 читателят има възможност сам да настрои в програмата за четене (за предпочитане CoolReader и AlReader) как иска да вижда всеки елемент на всичките си книги - напр. текстът да е ляво- или двустранно подравнен, заглавията да са bold-нати, с еди-какъв шрифт и еди-какъв размер, епиграфите да са с еди-какъв шрифт, еди-какво отместване надясно и примерно в курсив, а авторът им - дясно подравнен и bold-нат, бележките под линия - като текст в края на текущата страница, или като връзки към отделна страница, или и двете заедно... Не зная каква е вътрешната структура на MOBI и AZW3, но имайки предвид разработчика им съм почти сигурен, че са от типа на EPUB. Защото политиката на Amazon спрямо клиентите им е като на iShit-овете - "К'вот' ти сипем, туй 'рупаш!" :mrgreen: Но поне ако конвертирате от FB2 би трябвало програмата - конвертор да има възможност за указване на стила на всеки елемент.

Не се съмнявам, че си прав.
Аз обаче пробвах конвертиране на FB2 и EPUB до AZW3 и крайният резултат от EPUB ми допадна повече. Конверторът позволява конвертиран и от двата формата, но мисля че няма възможност за някакви допълнителни настройки. Ако се наемеш да го разгледаш, ето линк: https://u.pcloud.link/publink/show?code=XZjmdlkZOXKCah6uLX7KLSl2z5Q8R0ekF2bV. :)
Рей Бредбъри
Аватар
moosehead

Мнениеот Operation_Z » 07 септември 2022, 19:22

А, ти онлайн конвертор ли ползваш? Аз имах предвид най-разпространения, Calibre. В него в Preferences > Conversion > Common options > Transform HTML можеш да създаваш собствени правила - ако текст от входящия документ съдържа определен таг, как да бъде транслиран той в изходящия. Но аз имам Pocketbook и OnyxBOOX, на които чета само в FB2 формат, така че не ми се занимава да експериментирам с форматите за Kindle.
Operation_Z

Мнениеот pechkov » 08 септември 2022, 23:26

Operation_Z написа:… Аз имах предвид най-разпространения, Calibre. …

И не смяташ за възможно тази програма с мръсната дума да има недостатъци, и конвертирането с нея да омазва пейзажа при някои формати!?

Moosehead, както и аз, ползваме конвертора KindleGen. За KindleGen важи същия въпрос относно качеството на конвертиране от различни формати. Зависи доколко читаво са написали парсера.
Радой Ралин
pechkov

Предишна

Обратно към Потребителски въпроси

• Подобни теми
    отговори
    прегледи
    Последно мнение
  • Kindle
    от pye » 14 декември 2015, 20:14