Осветление

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Осветление

Мнение от micobg »

Здравейте,
От два дни се опитвам да налучкам как да направя възможно най-добри снимки, но все нещо не е наред. Разполагам с цифров фотоапарат (снимам в черно-бял режим и съм нагласил баланса на бялото спрямо първата страница) и един малък триножник - около 25см висок. Проблемът ми е, че не мога да осигуря добро осветление. На естественото не искам да разчитам, а и се получават сенки от краката на триножника, а ако светя с лампа отстрани (приблизително от 45 градуса), все едната част на страницата става по-светла от другата и опра ли до 6-та точка, не мога да нацеля подходящи настройки. Или фонът се вижда или текста изчезва. :(
ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Осветление

Мнение от pechkov »

За такива постановки се препоръчва да слагаш две лампи за осветление, от срещуположни страни на обекта. За омекотяване на светлината може да ползваш бяло платно пред лампата (между лампата и осветявания обект), а за засилване на светлината - плътен бял картон зад лампата (да отразява). Картона зад лампата ако го извиеш навътре в двата му края - ще получиш и периферна светлина, която да компенсира по-далечните краища на книгата.

Ако фотоапарата ти има оптично увеличение - може да го отдалечиш малко от обекта, и да използваш увеличението, за да се запълни кадъра. Това ще намали изкривяването тип "рибешко око", което често се получава при снимане отблизо. Но първо прецени дали има такова изкривяване, и дали е пренебрежимо.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
micobg
Мнения: 7
Регистрация: 17 май 2011, 23:18
Местонахождение: Бургас
Връзка:

Re: Осветление

Мнение от micobg »

Ето какво постигнах:
Изображение
Изображение
Малко се получава изкривяване на листа, което ме дразни, но пък FineReader нямаше абсолютно никакви проблеми с разпознаването. :D За сметка на това аз пък имам проблеми с FineReader. В дясната част на екрана виждам един чист текст, подобен на Word документ, но нещо не схващам как да действам от тук нататък. :?
ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости