.mobi отново

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
mechok1

.mobi отново

Мнение от mechok1 »

Всички публикации на "Читанка" до 13.12.2010 (последната статична версия), в насипно състояние и моби формат са събрани ето тук:

http://petpari.com/chitanka/mechok/mobi.zip

Моля, който ги ползва (особено с Киндъл 3), да напише впечатления или препоръки.

Пояснение: търсене няма; всеки номер на произведение в "Читанката" отговаря на съответния mobi-файл; в Киндъл, при поставянето му в папка "документи", номера на файла изчезва и се появява във формат АВТОР/ЗАГЛАВИЕ.
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: .mobi отново

Мнение от malinmarinov »

Благодаря за архива. По всяка вероятност е правен от статичната версия от chitanka-html. На първо четене имам 2 забележки извън търсенето на книги в Kindle. То се оправя с русифициране на Kindle 3 - търси и книги и думи на кирилица. Забележките са основно две и идват от това че изходния е html , не fb2 :
1. В началото на текста има доста ненужни неща, които ги няма във fb2 и epub. Има несъразмерно големи заглавия като шрифт и др..
2. Когато се конвертира от html, а не fb2 се губят маркирите за главите, прехвърляне от глава на глава, кориците и др.
Формата в .txt на chitanka с Kindle не може да се полза. Може би при последвани редакции на текста нещо се е объркало, но при Kindle цели пасажи (3-4 страници) излиза нечетливо. Браузера на Kindle не сваля zip, а в chitanka са зипнати. Така, че засега директно от chitanka Kindle не маже да ползва нищо. На всичко това имам скриинове как изглеждат. На лични пиши къде да ти ги пратя ако ти трябват. Ако нямаш Kindle3 направи си регистрация в амазон и си свали "Kindle for PC" за да видиш как изглежда. Лично за мен е голяма разликата на конвертирани текстове от html със скрипт и тези от fb2 с Calibre.

Успех и весела КОЛЕДА
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: .mobi отново

Мнение от malinmarinov »

mechok1

Re: .mobi отново

Мнение от mechok1 »

Напълно си прав. И аз минах през тези фази, но по обратен ред.
Първо отварях html с msword и го save-вах като txt. Тогава ефекта с маймуните изчезва.
После опитах FB2 към mobi, но ми се видя много тегава работа, а и хиперлинковете не работеха.
И накрая, когато пуснах html към .mobi с mobigen.exe, всичко си стана лесно и автоматично.
Освен това, мисля, че Читанка си заслужава да се вижда в началото на всяка книга - все пак това е главният източник на книги с български текст.
И последно: линковете, които си оградил си работят, и ако искаш да пропуснеш инфото или съдържанието, с 2-3 клика си в началото.

П.П. В офиса пуснах статичната версия, с опция за дърпане на mobi-та през линка за epub направо с Киндъл (виж съседната тема за mobi формат).
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости