Не точно грешка

Ако нещо по страниците (съдържание, оформление) не е наред...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Марин Ивановски
Мнения: 25
Регистрация: 19 октомври 2010, 21:14

Не точно грешка

Мнение от Марин Ивановски »

Проблемът е, че имам добавени произведения, които стоят на статус "чака проверка" от известно време. Интересува ме тази проверка как и от кого се извършва. Има ли начин аз да го направя това или трябва да чакам модераторите да се раздвижат? Как бих могъл да забързам процеса?
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Не точно грешка

Мнение от moosehead »

Можеш да го забързаш с… повечко бира. :)

Ами по стечение на обстоятелствата само 2 са тези, които валидират - моя милост и Nomad.
Първо - аз лично валидирам когато мога. Все пак не съм на норма.
Второ - не разбирам закъде бързаш. В края на краищата всичко ще бъде валидирано рано или късно. По-добре да бъде проверено бавно, но като хората, отколкото бързо и да се качва сволач.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Аватар
Марин Ивановски
Мнения: 25
Регистрация: 19 октомври 2010, 21:14

Re: Не точно грешка

Мнение от Марин Ивановски »

Не се засягай, не се опитвам да те упрекна теб и другите модератори в нищо лошо. Наясно съм, че всичко това се крепи на добрата воля. Интересува ме в какво се състои процеса по корекцията и може ли да се автоматизира по някакъв начин. Така вие ще имате по-малко задължения и заглавията ще се обработват по-бързо.
И да не забравя - благодаря за направеното до сега.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Не точно грешка

Мнение от Mandor »

На теория валидацията би трябвало да включва само проверка дали текстът отговаря на изискванията за форматиране — например дали няма неправилно поставени маркери и т.н. На практика, обаче, тъй като валидаторите са единственото звено между коректорите и качването на текста в сайта, се налага да проверяват и за по-тривиални проблеми като грешки при разпознаване, синтактична проверка и т.н. — кажи-речи всичко, което може да се провери без да се изчита текста.
За съжаление, това не е достатъчно — резултатът зависи от една страна от добросъвестността и уменията на валидатора, а от друга — от вида на грешките в „коригирания“ текст, затова обработката се забавя, а в сайта продължават да се качват лошо коригирани текстове.
Този проблем беше поставен още преди 3-4 години, но така и не се намери достатъчно добро решение. През последващите години бяха правени няколко опита за обсъждането му, но всички се проваляха (по най-различни причини, включително и направо идиотски). Ако имаш разумно предложение за разрешаването на този проблем, сигурен съм, че екипът с радост ще те изслуша.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Не точно грешка

Мнение от Борислав »

Марин Ивановски написа:Проблемът е, че имам добавени произведения, които стоят на статус "чака проверка" от известно време. Интересува ме тази проверка как и от кого се извършва. Има ли начин аз да го направя това или трябва да чакам модераторите да се раздвижат? Как бих могъл да забързам процеса?
В момента има двама главни коректори от старата генерация и един от младото поколение, който още се учи: NomaD, moosehead и petrovich. Можеш да помогнеш за окончателната корекция, като се присъединиш към тях.


Как се става главен коректор:
Запознай се добре с описанието на формата SFB.

Помоли някой от настоящите главни коректори да погледне твоите текстове и да ти каже имат ли грешки. Ако нямат, хвани някой от чакащите за SFB текстове от ателието. Форматирай го и отново го предложи на някой главен коректор. След 5-6 изрядно форматирани дълги текста би трябвало да си готов за главен коректор и може да помолиш в чата да получиш съответните права.

През първите два-три месеца препоръчвам текстовете на младите главни коректори да се преглеждат и от един по-опитните коректори.
Аватар
Марин Ивановски
Мнения: 25
Регистрация: 19 октомври 2010, 21:14

Re: Не точно грешка

Мнение от Марин Ивановски »

Благодаря, това беше наистина полезно. В момента съм ангажиран с мои неща и не вярвам да успея да отделя време, но се надявам след няколко месеца да имам достатъчно на разположение. Напълно съм съгласен, Борислав, че щом искам по-бързо коригиране, логичното заключение е да стана коректор. И смятам да опитам.
Между другото, струва ми се, че SFB би могъл да бъде разширен. В един от моите текстове имаше лист и не намерих алтернатива в SFB.
Под лист разбирам:
1. Блаблабла
2. Блалалала
3. Тралала
Пропуснал ли съм го?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Не точно грешка

Мнение от Борислав »

Марин Ивановски написа:Между другото, струва ми се, че SFB би могъл да бъде разширен. В един от моите текстове имаше лист и не намерих алтернатива в SFB.
Под лист разбирам:
1. Блаблабла
2. Блалалала
3. Тралала
Правилно си забелязал. В SFB няма маркери за списъци, защото такива липсват и във FictionBook, върху който се базира SFB.

Подредени списъци могат да се правят както си предложил, а за неподредени има различни възможости. Аз съм си избрал с тирета:
— ба
— баба
— бабата
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости