API, или комуникация на библиотеката с други програми

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
tony
Мнения: 1
Регистрация: 10 май 2010, 06:35
Местонахождение: BG & USA

API, или комуникация на библиотеката с други програми

Мнение от tony »

Здравейте,
първо искам да благодаря на Борислав и останалите сподвижници за чудената идея и огромния труд който са положили.
второ, бих желал да предложа библиотеката да пусне API. По този начин сравнително лесно е възможно да се пусне десктоп програмка, която да позволява синхронизация на книгите на потребителя с базата данни на библиотеката. Нещо повече, напълно е възможно тази синхронизация да се извършва директно от програмка, качена диретно на съответната "читалка" (ebook reader :-) ).

Какво имам предвид синхронизиране може би е ясно, но да конретизирам : локалната програмка (на компа или на читалката) може да приема определени критерии (примерно, се интересувате от всичко ново което излезе от определен писател(и) и/или жанрове. След като читателя си настрои критериите, след това автоматично може да се проверява дали има нещо ново (или коригирано) - и то автоматично да се дръпне от сървера, конвертира и запише на устройството на читателя. Пак през апи-то (или извън него - twitter, etc) може да се дистрибутират новини и връщат рейтинги и т.н.

Това може би не изглежда съществено предимство за хората които четат с PC/browsers, но личното ми мнение е, че читателите с "читалки"(e-readers) ще се увеличават и през API-to книгите могат да са достъпни много по-гъвкаво.

Ако Борислав няма нищо против, може да му помогнем с реализацията на API-to.

Поздрави,

Тони
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Това отдавна ми е в главата, но го отлагам, защото досега никой не беше изказвал подобни желания.

Сега остава някой да започне с писането на спецификацията на API-то.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: API, или комуникация на библиотеката с други програми

Мнение от SecondShoe »

tony написа:След като читателя си настрои критериите, след това автоматично може да се проверява дали има нещо ново (или коригирано) - и то автоматично да се дръпне от сървера, конвертира и запише на устройството на читателя.
Страхотно звучи!
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Мнение от danbi »

Един "акъл" от патил с API-та, или по-скоро от странните предстаи които много програмисти имат за това понятие: по-добре е да не се пуска официално каквото и да е, преди спецификацията да има завършен вид. По спецификацията на API-то може да се поработи доста.

В този ред на мисли, наскоро се занимавах с реализацията на OAI-PMH (виж http://www.openarchives.org/) сървър за публикуване на метаданни от родните библиотеки в Европеана (виж. http://www.europeana.eu). Хрумна ми, че подобен интерфейс е перфектен за "Моята Библиотека".

Протокола OAI-PMH позволява на място, където се съхраняват метаданни за електронни обекти, или "електронни каталози" да публикува наличните си колекции по начин, предлагащ възможност за проверка и евентуално колекциониране на тези данни от други каталози. Подобна технология се използва на безброй много места "зад завесите", например от Гугъл, чрез т.н. "sitemap".

Тъй като "Моята Библиотека" разполага както с метаданни, така и с текстовете на различните произведения, вероятно ще е нужно да се разработят допълнителни формати за метаданните, тъй като "стандартните" са доста постни. Европеана примерно са разработили техен специфичен метадата формат, подходящ за традиционните библиотеки. Може би може да се ползва директно в случая.

Моята реализация е написана на perl, но не виждам никаква причина да не може да се пренапише на php. Протокола е сравнително прост.

Хрумна ми, дали не е възможно да се направи договорка с Европеана за публикация на съдържанието на "Молята Библиотека" в европейския портал, но .. тук според мен освен чисто техническите и организационни въпроси, които ще се решат лесно, трябва да се изяснят и "юридическите". А там праха в очите в малко в повече.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости