Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
lichobg
Мнения: 9
Регистрация: 11 май 2008, 14:21

Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от lichobg »

Имам един въпрос към Борислав.
Е ли възможно в Библиотеката официалните формати да бъдат Фб2 и ХТМЛ?
Единият за четене онлайн,а другият за четене на устройства и за конвертиране.
Така ще бъде отстранен проблема с валидирането на текстове и няма да има нужда да се преработват текстовете няколко пъти.

Главният ми аргумент е,че има чудесни програми за конвертиране на текст в ФБ2 и ХТМЛ.Мисля,че това ще улесни много работата по подготовката и качване на нови произведения.
Лек ден и приятно четене на всички :)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от Борислав »

lichobg написа:Главният ми аргумент е, че има чудесни програми за конвертиране на текст в ФБ2 и ХТМЛ. Мисля, че това ще улесни много работата по подготовката и качване на нови произведения.
Как ще я улесни?

Основната работа при подготовката се състои в редакцията на текста.
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Re: Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от duplex »

Борислав написа: Как ще я улесни?

Основната работа при подготовката се състои в редакцията на текста.
Ще я улесни като помогне да се добавят метатаговете, които превръщат обикновения текст в e-book!
HT

Re: Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от HT »

Светлозар написа:
Борислав написа: Как ще я улесни?

Основната работа при подготовката се състои в редакцията на текста.
Ще я улесни като помогне да се добавят метатаговете, които превръщат обикновения текст в e-book!
Диър Светлозаре, знам че предпочитате да четете на по-богати езици, но ето ви поздрав по радиото: нескопосано преводче на една весела песничка, както се казва, за вас, а също за стринка ви, калеко, брат'чедите и балдъзата на свако от съседната ма'ала. Да се чувстват поздравени и всички останали слушатели, станали в този ранен час.

Старият трол на каменен стол
глозгаше кокал нащърбен и гол.
Години наред го гризеше отвред,
че нямаше нийде месо.
Ни месо! Ни просо!
В самотна бърлога се криеше трол
и нямаше нийде месо.

По стръмния склон зададе се Том
и рече не трола учтиво: "Пардон!
Тоз кокал любим е на чичо ми Тим,
дето във гроба лежи.
И лежи! И мижи!
Отдавна напусна Тим родния дом
и мислех, че в гроба лежи."

Тролът рече завчас: "Задигнах го аз.
Защо ви е кокал във дупка на вас?
Щом беше умрял и в трап се заврял,
задигнах му тая пищялка.
Пищялка! Дъвкалка!
Нека се жертвува малко за нас,
защо му е тая пищялка?"

Том рече свиреп: "Таквиз като теб
не бива да мъкнат из своя вертеп
пищял или врат от татков ми брат;
връщай пищяла веднага!
Веднага! Тояга!
Макар и умрял, нека е цял.
Връщай пищяла веднага!"

Тролът се хили: "Друже мой мили,
бих пооглозгал и твойте кокили.
Щом нямаш акъл и тук си дошъл,
дай да те хапна сега!
Ха така! Дръж сега!
Вече не ща кости, кожи и жили;
с теб ще вечерям сега."

Тролът беше решил, че го е уловил,
но откри, че комай е дълбоко сгрешил.
Пъргав и млад, Том мина отзад
и го ритна - да помни друг път.
Друг път! Всеки път!
"Я да го ритна, Том беше решил,
та да ме помни друг път!"

Но много корав, от камък по-здрав
е тролът със зъл, отмъстителен нрав.
Ритникът със крак по камъка як
бе за него съвсем безболезнен.
Болезнен! Полезен!
И Том се завърна във къщи болнав,
че ударът беше болезнен.

Оттогава е хром бедният Том
и тъжно куцука из родния дом.
А тролът без срам пак си е там
и глозга си кокала краден.
Краден! Гладен!
Тролът седи на високия склон
и глозга си кокала краден!


Дж. Р. Р. Толкин ("Властелинът на пръстените")
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от Endymion »

Светлозар написа:
Борислав написа: Как ще я улесни?

Основната работа при подготовката се състои в редакцията на текста.
Ще я улесни като помогне да се добавят метатаговете, които превръщат обикновения текст в e-book!
Добре де, защо най-накрая не ги изброиш тези митични метатагове, които нямат аналог в SFB формата.
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Re: Защо не само ФБ2 и ХТМЛ формати ?

Мнение от duplex »

Endymion написа:
Светлозар написа:
Борислав написа: Как ще я улесни?

Основната работа при подготовката се състои в редакцията на текста.
Ще я улесни като помогне да се добавят метатаговете, които превръщат обикновения текст в e-book!
Добре де, защо най-накрая не ги изброиш тези митични метатагове, които нямат аналог в SFB формата.
http://www.fictionbook.org/index.php/%D ... ictionBook

С програми като FictionBook Editor се добавят много лесно тези тагове. За разлика от губенето на време с Notepad и SFB! И въобще това беше въпроса в началото на темата, а не кое има и няма аналог.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Аха, явно проблема е че те мързи да четеш и предпочиташ да кликаш. Е за това никой не може да ти помогне. Едва ли някой ще тръгне да прави специален редактор за SFB скоро, а и той не е особено необходим.
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Endymion написа:Аха, явно проблема е че те мързи да четеш и предпочиташ да кликаш. Е за това никой не може да ти помогне. Едва ли някой ще тръгне да прави специален редактор за SFB скоро, а и той не е особено необходим.
Аз също мисля че SFB не е особено необходим. Поне тук сме на едно мнение.
Последната и единствена промяна е направена от duplex на 12 април 2010, 12:04.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Нали, Светлозар писател, не читател. Ставаше дума че не е нужен за софтуер за редакция на SFB. Просто повечето хора могат да запомнят няколкото специални тага, необходими за форматирането :)
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Endymion написа:Нали, Светлозар писател, не читател. Ставаше дума че не е нужен за софтуер за редакция на SFB. Просто повечето хора могат да запомнят няколкото специални тага, необходими за форматирането :)
Току-що ги преброих, става дума за 65 вида тагове в FB2 и само 20 в SFB от които се ползват само "няколко, които могат да се запомнят". В програми като FictionBook Editor, напр., не е нужно да се помнят за да се използват. Това е и проблема, че който редактира SFB книги с Notepad ползва само няколко тага и от това страда качеството на готовата книга, бедна на метатагове. Проблем, който много лесно може да се реши като се премине на FB2, както е предложено в темата!

П.С. Ставаше дума за ирония!
Последната и единствена промяна е направена от duplex на 12 април 2010, 12:41.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Не хранете трола!
Това, че не може да брои, си е негов проблем. Че не знае за какво говори – също.
SFB има значение само за редакторите, които желаят да ускорят процеса на добавяне на нови текстове в библиотеката. За обикновения читател той не е интересен – предлага се избор между HTML, FB2 и TXT.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

И кои са точно тези тагове? Все пак питах за списък, а не за бройка. Аз също не ги помня всички, просто когато подготвям книга (правя го с gedit, не с notepad) си държа отворена спецификацията и чета ако нещо не го знам как се прави.

А ти явно освен че не четеш преди да пишеш и не броиш правилно. Както и да броя в SFB формата има повече от 20 тага.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

А, да – и още нещо. Няма никакъв проблем, ако някой реши да качва нови текстове в FB2 формат. Конвертирането им е въпрос на няколко минути, при това – без никакви загуби.
С което и тази тема става излишна.
lichobg
Мнения: 9
Регистрация: 11 май 2008, 14:21

Не беше нужно да се стига до спорове

Мнение от lichobg »

Аз започнах темата, но не с намерение да се стига до спорове и тн.Мисля че е излишно.Въпроса ми беше продиктуван от начина по който аз лично си преработвам някои фаилове,като ги минавам през Уорд за проверка и после през Боокдизайнер.Не казвам че моя начин е по добър и не налагам нищо.Просто при мен от практика се е наложило.Аз чета на електронно устройство вече пет години.Първата ми книга Беше ГЕБ 1150 и можех да си правя книгите само с Боокдизайнер.След това имах и Ханлин V2 модел който беше единствен в България модел за разработка мисля че Петко които работеше за Левченко имаше подобен,но друг модел.След това имах Сони и сега пак имам Сони и Ханвон или Азбука.При всичките книги това е бил начина ми по който съм си правил книжки и си мислех че просто е по лесен вариант да използва човек редактор който поставя таговете сам и не се пишат на ръка и не им се прави валидиране.Но щом е възможно да се качва и във ФБ2 не виждам проблем и не виждам защо се разгарят страсти :)

Лека вечер на всички и благодаря за рибките :D
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости