Преминаване към стандартен основен формат

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Преминаване към стандартен основен формат

Мнение от duplex »

Отскоро съм в този форум и искам да си споделя впечатленията. Първо да благодаря на Борислав за труда който е положил за да създаде тази библиотека. Доколкото разбрах от четенето на разни теми из форумите той се занимава с дизайна на сайта, редактирането на книгите, създаването на програма за управление на библиотеката, разни конвертори в най-популярните формати и много други задачи. Даже си е създал собствен формат за описанието на книгите. Това засега е най-добрата библиотека за книги на български език!
Тук искам да отбележа че формата SFB се развива заедно с добавянето на нови книги и вероятно има разлики в самите книги в зависимост от това каква нова функция е добавена. Освен това този формат няма ясна стратегия за развитие, а даже и да има не мисля че ще се наложи с времето. Не може един човек да замести усилията на цяла индустрия с разработката на различни редактори, програми за четене и конвертори за най-различни платформи, да не говорим и за поддръжката на хардуерни устройства.
Даже и да го направи все някога ще му омръзне или няма да има време за поддръжка на все по нарастващите изисквания и тогава проекта просто умира.
Тогава всички читатели ще се окажем със стотици хиляди книги във формат, който не се поддържа от никого. Някой ще пита "Какъв е проблема да се конвертират пакетно всички книги в някой друг формат?" Проблема е че в него липсват много неща от метадатата за книгата и някой трябва да ги добави в десетки и стотици хиляди вече съществуващи книги. Иначе това е просто текстов файл в някакъв e-book контейнер.
Ако някой все пак не разбира защо е нужна метадата на книгата ще добавя че с нея много лесно се каталогизират книгите и се дава повече информация на читателя. Ние всички гледаме филми с информация за артисти, анотации, постери а не просто видео. Това освен че помага за избиране на филма, помага и при гледането му. Същото трябва да е и с книгите! А ако човека, който е сканирал или написал книгата не иска да се занимава с това, все може да се намери някой, който пък да ги добави на вече сканирана книга.
Затова предлагам докато не е късно да се премине на някой от световните формати за електронни книги и новите книги да се допълват освен с текст и с метадата ако някой има желание.
Критериите за избор на този формат трябва да са:
- Популярен, т.е. да се поддържа от много програми на различни платформи и най-вече на специализирани хардуерни устройства за четене. Знам че последните не са популярни в България сега, но ще бъдат в бъдеще.
- Безплатен и с отворен код
- Текста да е в цифров формат за да може да се мащабира за различни устройства
- Да поддържа unicode (естествено)
- Да включва картинки, включително обложки.
- Вградена метадата (колкото може повече)
- Да има разнообразие от безплатни редактори, конвертори и програми за четене.
Аз знам за два формата които отговарят на тези изисквания и те са FB2 и EPUB. Аз лично предпочитам FB2 защото го ползвам от доста време и самия формат изглежда достатъчно узрял за ползване, но бих препоръчал EPUB защото той според мен има по-добро бъдеще и изглежда скоро ще бъде универсалния формат за книги.
Пак да напомня че който и от двата формата да бъде избран, после ако се наложи да се минава на друг е достатъчно пакетно конвертиране. Важното е метадатата да присъства. Ако се конвертира от TXT, HTML, PDF и др. в бъдещия формат се губи метадатата.
С удоволствие ще дискутирам по темата с хора които разбират от книги а не четат само с Notepad. Срещнах едно мнение из форума: "Предпочитам TXT защото не е нужна допълнителна специализирана програма за четене". Аз уважавам такова мнение, но конвертирането от EPUB или FB2 в TXT отнема милисекунди, докато обратния процес е часове!
Hityr5yr
Мнения: 10
Регистрация: 08 април 2010, 00:28

Преминаване на epub формат

Мнение от Hityr5yr »

Здравейте,

Аз също съм отскоро тук. Приятел ме насочи към библиотеката, когато се оплаках, че не намирам ел. книги на български за Stanza четеца на моя iPhone.
Заставам изцяло зад казаното от Светлозар. Форматът трябва да е epub.
Гост

Мнение от Гост »

Хитър5етре, защо не направиш сайт, за притежателите на iPhone и не сканираш и качиш текстове в какъвто си искаш формат?
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Ей, Гост! Ти като много знаеш защо първо не си направиш акаунт и тогава да пишеш във форума. Или си имаш такъв, но умишлено не го ползваш? Ако е така мога да се досетя кой се крие зад анонимността.

Нека първо отговоря аз на въпроса с въпрос: А защо ти или Мандор не направите хардуерен или поне софтуерен четец за световно неизвестния формат SFB? Защото всички устройства и програми четат EPUB и FB2 а за SFB има....правилно - нищо!

Ще изпреваря малко следващия отговор "Има си конвертори и за EPUB и за FB2".
Проблема е следния: Ако някой сега прати напълно форматирана книга в един от тези два формата, за да се запази в библиотеката, тя първо ще бъде конвертирана в основния формат който сега е SFB. Съответно ще мине през конверторната мелница, където ще се отреже всичко което го няма в SFB. При едно следващо конвертиране от SFB в EPUB или FB2, за да може въобще да се прочете книгата, съответно във файла ще липсват много елементи от оригинала.

Ако трябва да направя аналогия с хартиените книги, все едно ако пратя една хартиена книга на Борислав да я запази в библиотеката, той ще скъса страниците по средата, ще хвърли обложката, съдържанието и друга "несъществена информация" и ще събере листовете с текста с телбод или кламер! Състоянието на тази библиотека в момента ми напомня за Александрийската библиотека, където всичко се е пазело на свитъци! Някои хора не могат да свикнат с мисълта че живеем в 21 век!

За повечето потребители, които не различават електронна книга от електронен текст това няма значение защото четат текстове, но аз и други хора искаме да четем пълноценни книги.

"...защо не направиш сайт, за притежателите на *** и не сканираш и качиш текстове в какъвто си искаш формат?" Ами лично за мен причините са няколко:

1. Ако някога направя ОБЩЕСТВЕНА библиотека, бих се съобразявал с мнението на потребителите и тя не би била в "...какъвто СИ искам формат..." защото не би била само моя! При положение че повечето книги, предполагам, са сканирани и обработени от други хора е много егоистично да се налагат насила такива световно неизвестни формати. Малко уважение към труда на другите!

2. Аз съм си направил труда да науча английски и руски и имам в момента около четвърт милион книги на двата езика в световно приети формати и във вид на e-books (да не се бърка с e-text!), Въпреки че много чета и смятам много да живея, мисля че ще ми стигнат до края на живота! Предпочитам да чета в оригинал, защото превода неизбежно разваля качеството на книгата. Ако книгата е писана на друг език все пак предпочитам превод на английски или руски пред български, защото са по-богати езици и обикновено превода е по-добър. Единственото изключение е за българските автори, които повечето и без това вече съм ги чел. Така че аз не съм нито настоящ, нито бъдещ читател на тази или друга подобна библиотека.

3. Като не мога да помогна с монотонна техническа работа по сканиране, редактиране и др., поне мога да помогна с идеи като отворя очите на българските читатели как може да се подобри тази библиотека, като се трансформира от ЛИЧНА библиотека на Mandor и Борислав до ОБЩЕСТВЕНА библиотека за всички български читатели!

Аз казах. Хау!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Светлозар повече от жалък си.
1. Никоя друга библиотека не позволява да се чете направо от сайта (това е и поне според мен основната причина да се използва SFB формата).
2. Нищо не се губи при конвертиране от от SFB към FB2.
3. Имаш текстов файл .txt, който може да се използва от такива хора като теб.
4. Има четец за SFB формат ТУК
5. Това, че Iphone е една напълно затворена система (не можеш като нормален телефон да достъпиш директориите си!?!) е проблем, както се е изказал "Гост" проблем на използващите "Iphone", но и за него има конвертори ТУК
6. Уважавам всеки материал на български език и е смешно изказването, че руският и английският са по-богати от българският език (могат да имат повече думи, но какво от това). Знаеш ли руснаците откъде имат сегашната си азбука?
7. Мога да пише още много, но не си заслужава труда. Като не ти изнася ходи и чети където ти е удобно. Никой не те кара насила да четеш оттук. Можеш да идеш в другите библиотеки, които притежават "богатия" pdf формат :arrow:
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Какъв бисер - EPUB за основен формат ?!
Предлагам, темата да бъде сменена с по - подходящото заглавие "Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители!" или "Ако реалността е в противоречие с мен... толкова по - зле за нея." :). Типично по български - които си нямат и представа от нещата, са най - компетентни и най - дават акъл :). От друга страна е приятно разнообразие, да се четат такива неща - специално в точка 2 е казано абсолютно всичко :D. Точка 3 е особено точна - "Като не мога да помогна с монотонна техническа работа....." поне ще давам акъл. :)

Едно от хобитата ми е ретро авто-техника и имам гараж и работилница само за това. Преди, при хубаво време, изкарвах "антиките" на вън, което беше грешка, защото винаги се събираха поне трима, даващи акъл и "отварящи ми очите", за решението на даден технически проблем. Толкова бисери чувах на ден... но научих важен урок - никога не се опитвай да казваш или доказваш нещо на такива - това е 100% загуба на време.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Светлозар написа:За повечето потребители, които не различават електронна книга от електронен текст това няма значение защото четат текстове, но аз и други хора искаме да четем пълноценни книги.
Ти може да искаш много неща, но тази библиотека далеч няма за цел да задоволи капризите на всички случайни читатели. Ако искаш нещо дето го няма трябва да си седнеш на д-то и да го направиш сам или да се задоволиш с това, което има в наличност. Така е устроен светът.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Всъщност тази тема е напълно излишна и се учудвам, че толкова хора й обръщат внимание. В нея се използва един от основните похвати на троловете – логични изводи въз основа на грешни предпоставки. Ако Светлозар си беше направил труда да прочете съответните теми във форума, свързани с проблема, който засяга, щеше да е наясно, че написаното от него е напълно безсмислено. Както е отбелязано на няколко места, форматът SFB е просто метод за текстово представяне на FB2, така че всички аргументи от рода на „… формата SFB се развива заедно с добавянето на нови книги…“, „… този формат няма ясна стратегия за развитие…“, „… в него липсват много неща от метадатата за книгата…“ и т.н., от които се достига до извода, че е по-подходящо да се използва FB2, са абсурдни и смешни. Да заменим FB2 с FB2?
Колкото до iPhone, моите познати, които притежават това устройство и използват „Моята библиотека“, казват, че четат във FB2-формат, но не зная с коя програма. Въпросът с ePub-формата е малко по-сложен и заслужава отделна тема, но накратко – за момента не са известни устройства, които четат ePub, но не и FB2, така че засега този формат е излишен; и второ – Борислав не е слънце, че да огрее навсякъде (да се чете – да изпълнява всякакви желания) и – доколкото ми е известно – до момента никой не си е мръднал пръста да помогне за програмното осигуряване на сайта.
Тъй като темата е абсурдна и очевидно единствената й цел е да провокира потребителите на сайта, я заключвам.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости