Sony Reader /DAILY EDITION/

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
коко

Sony Reader /DAILY EDITION/

Мнение от коко »

Интересно ми е някой знае ли дали предстои някакво раздвижване на пазара на reader-и? Новото Sony:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... ition.html

7 инчов екран с резолюция от 1024x600 за 545лв срещу китайски LBOOK V3 800x600 за 660лв и при положение че обмислям закупуването на 2 броя просто ме хвърля в размисъл...
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Е ако гледаме така Zinky на Zebook е само 79 евро. Аз поне Sony след провала с ужасният екран на PRS700 и при положение че не поддържат кирилица, не бих си купил.

Това заради което цената на lBook е толкова висока тук е гаранцията и сервиза. Който иска и сега може да си го купи евтино от чужбина. Astak например го продават по-евтино и от прозиводителя. Цената в САЩ е $239 + $45 доставка или малко под 400 лева (източник). Разбира се при внос от там се плаща и мито.

V3 не е идеалното устройство, вече има доста по-нови и по-бързи, но пък може да му качиш Open Inkpot, а това си е голямо предимство.
koko

Мнение от koko »

$239 за lbook от US ме хвърля в още по-голям размисъл. 2 устройства, при положение че мога да ги поръчам на човек да ги донесе ми излизат на цената на 1 тук. Както и да е, мен ме блазни по-големия екран и резолюция на sony-to, може би новото ще поддържа кирилица или ще има някаква опция за добавяне.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Пак ще вляза в ролята „на всяка манджа – мерудия“… :wink:

Много ми е странно, че цената е първостепенен критерий при избора на такова устройство. На практика eInk-четците са доста различни и (поне според мен) за момента няма идеално устройство – всяко си има предимства и недостатъци. Проучи по-внимателно характеристиките и възможностите им, разгледай отзивите по специализираните форуми и тогава вземи решение. На практика няма кой да ти даде съвет какво устройство да вземеш, защото всеки си има различни изисквания.

И още нещо – относно „китайски lBook“ – всички четци се произвеждат в Китай. Ако не се лъжа, само Sony PRS-500 се произвеждаше в Япония, но след него всички модели са китайско производство (от PRS-505 включително).
koko

Мнение от koko »

абе нали си чешем езиците :)

цената не е основен критерий. търся най-удачния вариант цена/качество и ми се налага да взема 2 бройки, че не мога да се добера до джаджата като я пипне жената... ако ще е lbook предпочитам да взема 2 от US на цената на 1 тук и майната й на гаранцията - докато се повреди ще излязат 10 инчови за 100 кинта. на lbook ми се струва ниска резолюцията. с физически по-голям 7 инчов екран и с резолюция 1200x600, sony-то за $399 ми се струва много удачен вариант. ако предположим че има решение за кирилицата какъв може да му е проблема?
koko

Мнение от koko »

ако в обозримо бъдеще lbook излезе с някакъв нов модел с голям дисплей/резолюция се преориентирам на секундата...
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Единственото решение за кирилицата за Sony е да четеш в PDF формат с вградени шрифтове. Не съм запознат дали същото е възможно за ePub формата, но предполагам из mobileread.com и the-ebook.org има доста информация по въпроса. Имай в предвид и че първото устройство на Sony с touch screen (PRS-700) имаше изключително нисък контраст и беше доста трудно да се чете от него. Преди да поръчаш прегледай ревюта и по възможност сравнения където са снимани няколко устройства едно до друго.

П.П.
А ако си решил да купуваш от чужбина прегледай и другите устройства - http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix. Все пак не само Jinke и Sony произвеждат четци :) Още повече че модел с по-голям екран май не се чака скоро от Jinke. Единствено е ясно че ще има нов модел с 6" touch screen през първата полвина на 2010-а.
ПБ-фен

Мнение от ПБ-фен »

Производителите на PocketBook ми предлагат да ми го изпратят от Германия на цела 510 лв с включена доставка с немска куриерска фирма Хермес или DHL. Парите се изпращат по банков превод или PayPal... Нека хората, които имат опит с покупка на джаджи от чужбина, да обяснят - плаща ли се мито и ДДС към посочената цена? Гаранцията и поддръжката е в Нюрнберг, обаче.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Не съм специалист в тази област, но митото, което е 6% не се плаща защото сделката е в рамките на ЕС. Обаче се плаща ДДС 20%, което е по-гадното. Не знам дали има начин да се избегне.
koko

Мнение от koko »

Нови 6/9 инчови модели на Jinke с друга технология ня дисплея (SiPix вместо E-Ink), shipping през март:

http://www.engadget.com/2010/01/09/jink ... e-readers/

http://www.jinke.com.cn/Compagesql/Engl ... newpro.asp
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Явно все пак има раздвижване на пазара на устройства за четене. Plesio са започнали да продават Netronix EB600 с тяхна марка за 500 лева.
гост

Мнение от гост »

Обаче не става ясно какви формати поддържа това устройство - май само PDF, HTML/CHM, TXT, RTF. Дали може да му се сложи фирмуера на PocketBook, например? Иначе снижаването в цената е приятно, но може още.
beertobeer
Мнения: 38
Регистрация: 26 декември 2008, 19:07

Кирилизация

Мнение от beertobeer »

Не можах да намеря на сайта на Plesio как стои въпроса с кирилизацията на това устройство
гост

Мнение от гост »

почти нищо не пише, не става ясно как е окомплектовано устройството, не са изброени форматите, които поддържа. Същото усройство се предлята на същата цена и в гръцция сайт на Плесио. http://www.plaisio.gr/Gifts-Gadgets/Gad ... inches.htm
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Ако се съди по името на модела (EB600), описанието и снимките това си е стандартен Netronix EB600, така че би трябвало като хардуер и софтуер да е аналогичен на Astak Mentor, FR Book E161 и COOL-ER. Същтото устройство със същият софтуер се продава по цял свят под всякакви измислени марки, но за тези трите има повече информация в интернет.

Има си Adobe Digital Editions (за PDF и ePub с DRM), както 99% от останалите четци, тоест има работещ reflow за PDF-и за хората които се мъчат с този формат и може да си купиш легално книги с DRM от доста интернет магазини. Освен това поддържа txt, rtf, html и fb2. За fb2, а най-вероятно и за останалите формати без DRM ползва FBReader. Същата програма се използва в PocketBook и OpenInkpot. Лично на мен повече ми допада вграденият във V3 и V5 CoolReader, но това е въпрос на вкус. И двете програми си имат предимства и недостатъци.

А за фирмуера на PocketBook съм чел че може да се инсталира само в техен сервиз. Възможно е и да бъркам, понеже не съм се интересувал сериозно от четците на Netronix. Какъвто и да е случая във форума на the-ebook.org ще има точна информация по въпроса.

@beertobeer - едва ли ще има проблеми с кирилизацията, след като официално поддържа Руски.

П.П.
Понеже ще мога да мина през Плесио най-рано в понеделник и аз чакам някой, който го е видял на живо да напише какви са му впечатленията. Особено ако може да го сравни с LBook V3 или Sony PRS-505.
гост

Мнение от гост »

...но не виждам поддръжка на формата "дежавю".
Гост

Мнение от Гост »

модела на plesio поддържа кирилица, но цената му ми се струва доста висока. освен това софтуера не е много стабилен и забива често. иначе get.bg продават hanlin v3+ за 450 лв.

от няколко дена съм със sony prs-300 pocket edition и след кирилизация по руския метод е чудесна и компактна машинка.

и уточнение за покупката от ес - при сделки в същза не се плащат нито ддс (то си е начислено от продавача), нито мито.
четец

Мнение от четец »

Благодаря за уточнението за внос от ЕС. Сега съм под дилемата дали да купя V3+ от GETbg за 449 лв или PocketBook 302 от сайта pocketgoods.de за584 лв, но с тъчскриин и WiFi
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости