Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Гост

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Гост »

И аз очаквам с нетърпение новият Киндъл, трябва да пристигне до седмица - две.

Не чете epub, но с Calibre се конвертира epub в .mobi(което е дефакто същият формат като .azw).

Бележките до колкото съм гледал не са на същата страница, ами са на отделна, но изглежда удобно и подредено.

Като дойде ще проверя и другите неща ако не забравя. :)
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от malinmarinov »

Има два големи форума за Kindle: Amazon Kindle - английски форум: http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=140 и Amazon Kindle - руски форум: http://www.the-ebook.org/forum/viewforum.php?f=37
Без да се пипа Kindle книгите се конветират в mobi , azw и т.н. с Calibre обновена над в. 0.7.16. След тази версия е добавена поддържка на К3. Става и с Mobipocket Creator. С "пипане" гаранцията отпада. Има китайски Kindle3 с поддръжка на EPUB - работещ. Има 2 бети за К3 с поддръжка на EPUB на самия Амазон. Те отвориха кода /на 80%/ и пуснаха SDK за в.2.5.5. За в.3.0.1- няма. В момента излиза FBreader за Kindle и FBkindle. Бележките не са под черта. Садържание се чете. Ако някой го мързи да чете по форумите - да пише на "лични".
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от SecondShoe »

Kindle поддържа PDF, а програми за конвертиране на каквото и да е в PDF има колкото искаш.
nicktodorov
Мнения: 11
Регистрация: 05 юли 2010, 13:49

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от nicktodorov »

SecondShoe написа:Kindle поддържа PDF, а програми за конвертиране на каквото и да е в PDF има колкото искаш.
Ама откога PDF-а е формат подходящ и удобен за четене? :lol:
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

PDF-а верно е ужасен за четене, но има и програмки за обръщане от fb2->mobi, та това май решава въпроса с читанката... може цялата да се преконвертира
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

Drunk написа:PDF-а верно е ужасен за четене, но има и програмки за обръщане от fb2->mobi, та това май решава въпроса с читанката... може цялата да се преконвертира
След като меже да се чете директно FB2 и EPUB едва ли има смисъл човек да си усложнява живота. :lol:
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от malinmarinov »

Вече го има и в Англия : http://www.amazon.co.uk/Kindle-Wireless ... d_i=468294

На цена от £109.00 почти равно на 110 евро е по-евтино дори с таксите и доставка в България да се "викне" от UK а не от USA.

PDF не е за четене на 6". Но FB2 >> Calibre >> mobi - Върви си идеално.
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Как се справя калибрето с поредиците в наши дни? При импорта от фб2 запазват ли се? При конверта към моби и в киндлето?
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Endymion »

Всъщност проблема с PDF е че размера на страницата е фиксиран. Но ако си конвертираш сам книгите към PDF може да си избереш 6" страница, така че да се чете удобно на книгата. До колкото си спомням е такъв формат беше ръководството на lBook-а като го купих.

@malinmarinov - от amazon.co.uk може да си поръчаш Kindle само до адрес във Великобритания и Ирландия. Цитат от сайта:

Live Outside the UK?
Kindle is available on Amazon.com for shipment outside the UK


П.П.
Аз бих използвал конвертиране от ePub към mobi, не от fb2. Поддръжката на ePub в Calibre със сигурност е по-добра от поддръжката на fb2.
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от malinmarinov »

Идията е да се конвертира цялата библиотека до .MOBI която е събрана в Calibre:

Конвертация от Calibre в MOBI в картинки: http://izbrannoe.forum2x2.ru/forum-f17/tema-t56.htm
Изпълнява се от 2-рия туториал стъпки от 5 до 9.
Важна забележка: Имената на книгите и авторите трябва да бъдат на английски иначе Amazon Kindle 3 няма да ги разпознае. Не става бързо, но става. Може да ги правите и на отделни части. Първо първите няколко букви, после втора група и т.н. Първо си направете малка част и я проверете. Ако нещо не ви хареса се върнете и корегирайте. Има много настройки.

Разлики между К2 и К3 дисплеи: http://radikal.ru/F/s003.radikal.ru/i20 ... 0.jpg.html
Разлики между Nook и К3 дисплеи: http://www.mobiletechreview.com/image/g ... g_nook.jpg
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

Проверих в английския амазон за цената на kindel и съм решила да си го поръчвам, защото цената от 109 лири (без 3G мрежа) няма конкуренция за момента, още повече, че новата версия поддържа и кирилица. Тъй като обаче, съм доста боса в технологиите искам да попитам по-запознатите: конвертирането във формат, поддържан от kindle става чрез програмата calibre и след това прехвърлям файловете от компютъра през USB в устройството? (знам, че сигурно сте обяснявали това, но не и като за лаици :wink: ). Още нещо: в информацията за устройството пишеше, че поддържа и TXT, а доколкото знам и в читанката има такъв формат - това значи ли, че мога директно да ги качвам или пак искат обработка? Не съм си поръчала още четеца от страх, че няма да мога да направя нищо с него... а много ми се иска да мога да го ползвам...
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

P.S. Бях хвърлила око на ето това http://www.jinke.com.cn/Compagesql/Engl ... mphlet.pdf , но така и не се разбра кога ще го пускат в продажба и какви пари ще струва... иначе за hanlin и тука и другаде в мрежата само добри отзеве има...
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Това В90, ако правилно си спомням го забрави. Информацията за неговото предстоящо излизане в най-скоро време е от 3+ години насам. За киндлето... други ще отговорят... имай в предвид, че киндлето е с 50% по-контрастен дисплей от другите, което е голям +.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от moosehead »

lenkova написа:… Още нещо: в информацията за устройството пишеше, че поддържа и TXT, а доколкото знам и в читанката има такъв формат - това значи ли, че мога директно да ги качвам или пак искат обработка? Не съм си поръчала още четеца от страх, че няма да мога да направя нищо с него... а много ми се иска да мога да го ползвам...
Можеш да използваш txt директно от сайта, ама не е желателно, защото изгубваш всякакво форматиране на текста, което пък е налично във fb2 и epub.
Сподели също така, как ще си го поръчаш, с познат или по някакъв начин онлайн - нас не ни е страх. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Victor Georgiev

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Victor Georgiev »

Новият Kindle 3 WiFi работи безотказно с Calibre - при сваляне на произведение в epub формат устройството при вкючване към компютъра се разпознава в Calibre и прехвърлянето на книгите става с автоматична конверсия до самия киндъл, където вече всичко се чете без проблем. Лошото е, че няма търсене и/или въвеждане на други символи освен стандартните от латиницата, както и гласов четец... но ако оставим това настрана - да, прекрасно устройство е за четене на ел. книги!

За момента организирането на книги в колекции все още не се поддържа от Calibre, но има някакво бета приложение, което чакам да се появи за да мога по-лесно да си организирам файловете.

Има и трети вариант - четене онлайн от chitanka.info в режим "Статия", изпробвах го вече и е доста удобно.
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

moosehead написа:
lenkova написа:… Още нещо: в информацията за устройството пишеше, че поддържа и TXT, а доколкото знам и в читанката има такъв формат - това значи ли, че мога директно да ги качвам или пак искат обработка? Не съм си поръчала още четеца от страх, че няма да мога да направя нищо с него... а много ми се иска да мога да го ползвам...
Можеш да използваш txt директно от сайта, ама не е желателно, защото изгубваш всякакво форматиране на текста, което пък е налично във fb2 и epub.
Сподели също така, как ще си го поръчаш, с познат или по някакъв начин онлайн - нас не ни е страх. :)
Имам приятели в Англия и мислех да ги помоля да ми го поръчат, но сега гледам, че в момента в английския амазон го нямат в наличност. ще трябва да се чака май... :(
Стаси

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Стаси »

Здравейте!
Вчера получих новия си Kindle и искам да отговоря на някои хора тук, които искаха повече информация за него.
Той може да чете кирилица много добре от PDF, но не е много удобно, защото тогава не могат да се използват всички възможности за нагласяне на шрифта, които Kindle има. Всеки един Word или PDF файл може да се изпрати на email-а с който е регистриран Kindle и до пет минути Амазон го изпращат обратно и директно на Kindle-а. Това е абсолютно безплатно ако е в режим Wi-Fi. Аз пробвах и единия и другия формат и с двата нямаше никакви проблеми с кирилицата. За съжаление Kindle клавиатурата не потдържа кирилица, следователно Surch функцията няма да работи за книги на български, също така и бележките по книгите трябва да се пишат с латински букви.
Може да се пуска музика като заден фон, може да се влиза в интернет абсолютно навсякъде, малко е тромаво, но ако има дълги статии в някой сайт, удобно е защото могат да се четат директно без да се налага да се свалят и обработват.

Надявам се да съм била полезна.
Стаси

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Стаси »

Имам приятели в Англия и мислех да ги помоля да ми го поръчат, но сега гледам, че в момента в английския амазон го нямат в наличност. ще трябва да се чака май...
Английският амазон го продават в момента, имат го в наличност, но търсенето е по-голямо от това което могат да доставят и затова става забавяне. Моя го получих за 22 дни. Сега гледам, че доставките са по-бързи. В момента на страницата на Kindle е обявено, че доставката е за 1-2 седмици.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от piki »

Здравейте. Може ли да споделите информация колко пари излезе Kindle 3 WiFi за да дойде до БГ с доставки+такси и всичко от amazon.co.uk? И как го поръчахте след като не приемат БГ адреси за доставка? Благодаря.
Стаси

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Стаси »

Съжалявам, че не съм уточнила добре нещата.
Аз живея в Англия и затова го поръчах от английския Amazon. До колкото знам за България трябва да се поръча от Американския Амазон. Доставката не отнема много време. В момента виждам, че и в Английския и в Американския Амазон ги имат на стока, така че няма да става забавяне.
Стаси

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Стаси »

Сега погледнах в Американския Амазон. Доставката до България е $22. Предендират, че ще го доставят за 4 дни. Към това трябва да се прибавят още от 2 до 4 дни за подготовка на пратката. Става въпрос за работни дни. Следователно се получават най-много две седмици от поръчката до получаването. В България ще трябва да се плати ДДС. Това са всички такси.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от piki »

Аз го поръчах от co.uk с Емпреса, на техния адрес... искам да избягвам всякакви контакти с митници, митничари и всякакъв вид абсурдни държавни органи. Написали са доставка от 5-7ми Окт.
В коментарите някъде срещнах грък, който се оплаква, че при поръчка от американския амазон... платил 130 евро такси/ддс-та за 120 доларово устройство... дали е вярно... не бих искал да проверявам на мой гръб :))
Сега остава да стискам палци всичко да е наред :) Багодаря за инфото, все пак.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от SecondShoe »

После непременно разкажи дали всичко е минало успешно. :)
niktz
Мнения: 7
Регистрация: 26 септември 2010, 14:13

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от niktz »

Може би и аз така ще направя!Ще използвам Емпресата.Надявам се ще споделиш колко ще ти излезе крайната цена до тук.А останалите,моля дайте някакви по-подробни отзиви за Киндъла.Снимки, как работи като се конвертират книгите от тук в моби формата, реални снимки, как се държи WI-Fi-то,има ли възможност за правене на библиотеки в моби формат? Явно доста хора ще се обзаведем с това "чудо".Надявам се,че ще има възможност да четем Читанката с него:)Моля за малко повече инфо и за бъдещата поддръжка на fb2 ако някой има такова...
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от piki »

Рабира се, че ще споделя :) Само да дойде и да е здраво... че чета как някои устройства дават дефекти, рестартират се... забиват, особенно след използване на безжичния интернет.
Гост

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Гост »

Мойто си работи перфектно. Книгите от epub в mobi стават перфектни.

За тези, които вече го имат , ето ви един много полезен линк http://www.mobileread.com/forums/showth ... 129&page=6. Някъде в тази тема обясняват как да си намалите разстоянието и става супер удобно.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от v5ev »

до собствениците на Kindle 3

Мисля, че устройството не поддържа "автоматично" кирилица. При преобразуване в MOBI чрез Calibre прибавят ли се автоматично шрифтове? Или какво е нужно допълнително? Или пращаме MOBI файла за преобразуване до Амазон?
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от piki »

Гост написа:Мойто си работи перфектно. Книгите от epub в mobi стават перфектни.

За тези, които вече го имат , ето ви един много полезен линк http://www.mobileread.com/forums/showth ... 129&page=6. Някъде в тази тема обясняват как да си намалите разстоянието и става супер удобно.
Много полезен линк! Благодаря.
И аз се чудя за кирилицата, но предполагам, че чрез Калибре ще успея да се справя с този проблем.
niktz
Мнения: 7
Регистрация: 26 септември 2010, 14:13

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от niktz »

Е как е вече? Никакви отзиви за Киндъла...Моля, споделете какво ви харесва и какво не ...Каквато и да е информация ще ни е от полза.Благодаря предварително!
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

Вижте какво открих http://www.online-convert.com/ мисля, че ще върши добра работа.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости