Моята библиотека за домашно ползване

Всичко около софтуера, задвижващ Моята библиотека
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от ivand58 »

Да започнем с малко история: досега съществуват две основни теми, касаещи инсталирането 'у дома' на Моята библиотека (МБ).
1. Моята библиотека на друг сървър
2. Моята библиотека на личен сървър върху Уиндос (за начинаещи)

И двете са наситени с въпроси и отговори, което ме навежда на мисълта, че така описаните процедури не са лесно разбираеми и изпълними от всеки. Разсъждавайки по въпроса, лека-полека стигнах до идеята за съдаването на пакет, който лесно и удобно да предоставя МБ за домашно ползване.

Възможностире са няколко:
1. Пълно репродуциране на съществуващата схема - просто си инсталираш софтуера, задвижващ сървъра, както и базата с текстовете, на компютъра и си го браузваш. Тази схема се поддържа повече или по-малко в момента. Подобрението може да дойде в посока автоматизиране на инсталациите (скипт за юниксоподобните ос-ове и инсталираща програма за виндовса - сещам се за нещо като инсталатора на миктекста (същото е и за цигуина), който си дърпа каквото му трябва от мрежата по време на инсталация). Идеята е да става напълно автоматизирано и потребителя да натиска само 'некст'.
2. Лайв дистро. Дистрибуция, която дърпаш и диреткно печеш на DVD, CD или FLASH CARD и зарешждаш на компютъра си.
2.1. Качва ти се графичен интерфейс (КДЕ или Гном) и с браузера четеш МБ сякаш е по интернета
2.2. Качва ти се специялизирана читалка (риидър) и с нейна помощ избираш текст и го четеш. Няма браузъри, само това е.
2.3. Качва ти се сървър. Имаш си МБ локано у дома. Достъпваш чрез личния си комп. По този начин осмисяш стария си компютър - да си изплати средствата. Ще трябва минимална настройка на мрежата, все пак.
3. Изпълним файл и база с текстове, които се стартират върху наличната (любимата) ОС. Тука става дума за пренаписване на МБ на нещо което е по-компактно и по-лесно за инсталиране.
3.1. Ползва се със специялизирана читалка, която осигурява графичния интерфейс
3.2. Ползва се класически браузър, само енджина отзад е друг (по-компактен, с намалена функционалност)
4. Разпространение на статични хтмл-та, които се браузват с каквото имаш. за търсене ще трябва да се разчита на файлово търсене.

Ще изложа само основните размисли по описаните дотук решения
- Не е сигурно че графичната среда ще тръгне на всеки комп.
- Човек иска да чете, но и да му вървят и други приложения през това време (на личния компютър)
- Не всеки може да задели стар компютър за домашен сървър, а ако задели, не е ясно колко е стар и дали му се поддържа хардуера.

Общо взето това са начините за които се сещам. Всеки един от тях си има предимства и недостатъци, бих искал да чуя вашето мнение по въпроса.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

На мен ми допадна най-много точка 1. Виждал съм подобни неща и наистина е удобно.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от Борислав »

В близкото бъдеще ще помагам само за 1. Не виждам разлика между 2.2. и 3.1., както и между 1. и 2.3.

3., общо взето, не го разбирам.

При 4. заради добавения код на HTML ще се хаби още повече памет в сравнение с некомпресираните сурови текстове.
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Re: Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от ivand58 »

Борислав написа:Не виждам разлика между 2.2. и 3.1., както и между 1. и 2.3.
При 1.х инсталираш апач, пъхъпъ, майлиб и каквото още там трябва, после създаваш таблици и т.н.
При 2.х е лайв дистрибуция,ще рече че не инсталираш нищо! На компа ти върви само онова, което са ти дали. Т.е. пъхаш дивидито, пускаш тока, зарежда се нещо и го ползваш, не се пипа нищо по диска. Така може дори да нямаш диск.
Борислав написа:3., общо взето, не го разбирам.
При 3.х пускаш "екзе" върху твоята си ОС. То е само едно, не инсталираш нито апач, нито майескюел, буквално нищо.
Борислав написа: При 4. заради добавения код на HTML ще се хаби още повече памет в сравнение с некомпресираните сурови текстове.
да но не се инсталира нищо и върви на всичко :wink: . Колко му е да го изпечеш на дивиди?
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Това нещо - MyHomeLib - може ли да се сработи някакси с библиотеката?
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

nlr написа:Това нещо - MyHomeLib - може ли да се сработи някакси с библиотеката?
Въпроса ти е 'изобщо' или е свързан с горните разсъждения?

Погледнах набързо и видях, че това е каталогизатор, чете fb2, както и импортва други типове формати.
MуHomeLib не является читалкой, это отлько каталог книг.
автоматический импорт fb2 из папок и zip-архивов
не-fb2 коллекции, возможность работать с любыми типами файлов.
С други думи, ако си изтеглиш зип архв във формат fb2, може да го каталогизираш с тази програма. За другите формати, сигурно пак ще стане.

Колкото до директно теглене, едва ли ще стане, защото е направен за теглене от определен сайт, който се различава от МБ по интерфейс.
Аватар
Parsifal
Мнения: 17
Регистрация: 14 декември 2006, 02:36

Мнение от Parsifal »

Тази тема живо ме интересува.
Аз си тегля архивите на библиотеката но ако реша да ги подредя и систематизирам.... ами направо не ми се захваща.
Обаче все пак всички тези книги да ги има качени в нета и поне да не ги дръпна ще е срамота....
Така че ако направите нещо което да тръгва с едно цъкване и няколко поредни next.. ами давайте смело, подкрепям ви с две ръце.
fantomas73
Мнения: 4
Регистрация: 13 април 2008, 15:56

Мнение от fantomas73 »

Идеята е страхотна.
Като се сетя, че аз бях причината за една от статиите, и че много от потребителите нямаме задълбочени познания по PHP и т.н.
След като пруспях да си подкарам Библиотеката на локалната машина, влизам доста рядко, свалих един, два пъти месечните ъпдейти, но не редовно.
Мисля, че ще е най-добре да се направи вариант 1, с възможност за автоматичен ъпдейт.
За съжаление моите познания са минимални и не мога да помогна много.
4ekista
Мнения: 5
Регистрация: 03 май 2011, 23:17

Re: Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от 4ekista »

ЗОВ ЗА ПОМОЩ!
извинявайте за тъпотията, но аз съм прост потребител и половината използвани от запознатите термини са ми абсолютна мъгла :(
Използвам за четене основно един pocket PC : HP classic handheld , който е с windows mobile 5, свалям си книгите във формат txt.zip , а от един специализиран за медицинска литература сайт, си свалих специализирана литература и съответно microsoft reader за нея... Та въпроса ми е, някой знае ли начин да ползвам подобна програма за четене на книгите от библиотеката? Много по-функционално е, от използвания от мен word mobile, най-малкото не харчи толкова от ресурса на горкичкото ми HP, когато оставя някоя книга по средата, за да отворя някоя от другите програми. Бих бил безкрайно благодарен, ако някой може да ми посочи откъде да си сваля подобен четец и във какъв формат да свалям книгите от библиотеката...
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Re: Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от plamentd »

намираш си alreader2 или haalireader, и двете са безплатни и сваляш книгите като fb2
4ekista
Мнения: 5
Регистрация: 03 май 2011, 23:17

Re: Моята библиотека за домашно ползване

Мнение от 4ekista »

Мерси, веднага ще пробвам!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости