Хиеро

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Хиеро

Мнение от drackon »

Книгата ,,Пътешествието на Хиеро" на Стърлинг Лание и Роналд Колд излезе преди доста години, в джобен формат, в една несъществуваша вече поредица фантастика. По късно излезе пак, с леко променено заглавие, но не това е важното. Оказа се, че това е първа книга от поредица наречена ,,Светът на гибелта". По разни бутки за антикварни или книги с намалени цени, намерих още две - ,,Блатното войнство" и ,,Унищожителят на злото" . Има и четвърта /може би последна/ книга, но така и не съм я виждал. От тези автори е излизала и ,,Опасност в марсианските дебри", но дали е свързана с поредицата, не знам. Моля за инфо, поне да знам какво търся...
П.П. Поредната издънка на издателство Орфия... :evil:
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Хиеро

Мнение от Mandor »

Така-а… Голяма бъркотия стана тук. Да започнем подред:

1. Книгата „Пътешествието на Хиеро“ си е само на Стърлинг Лание; Роналд Колд не участва. Същото важи и за „Опасност в марсианските дебри“.
2. „Светът на гибелта“ е измишльотина на „Орфия“; оригиналната поредица се казва просто „Хиеро Дъстин“ (според превода на Христо Диков), в оригинал — „Hiero Desteen“.
3. Поредицата за Хиеро, написана от Стърлинг Лание включва само две книги — „Пътешествието на Хиеро“ („Hiero's Journey“, 1973) и „Унищожителят на злото“ („The Unforsaken Hiero“, 1983), издадени у нас от „Орфия“.
4. Има продължения на тази поредица от други автори, сред които е световно неизвестният Роналд Колд (за него не са чували в никой сайт за фантастика, включително и в ISFDB). У нас са издадени две такива произведения — „Блатното войнство“ и „Тайната на мъртвата урва“. Обаче тези издания са самостоятелни (на Роналд Колд), а не са писани в съавторство с Лание. Има подозрения, че това е псевдоним на руски автор (като Ант Скаландис), но тази информация не е потвърдена.
5. Не са ми известни други български издания на произведения от Лание или Колд, освен вече изброените от теб.

Между другото, кое е второто издание на „Пътешествието на Хиеро“? Не помня да съм го виждал.
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: Хиеро

Мнение от drackon »

Второто издание излезе пак на Орфия с формат и корица като ,,Унищожителят на злото"! Виждал съм го веднъж и имам смътен спомен. За първата книга си прав, че е само на Лание, но останалите са дадени с двамата автори. Много ми се иска да намеря ,,Тайната на мъртвата урва" и ,,Опасност в марсианските дебри". Някъде четох, че ,,Тайната............................................" е само първа книга от поредица?!? Най- много съжалявам, че не мога да намеря двете книги!!! :cry:
cromberg
Мнения: 17
Регистрация: 21 март 2007, 22:39
Местонахождение: Берковица
Връзка:

Re: Хиеро

Мнение от cromberg »

Роналд Колд (Рональд Колд) си е баш руски автор :). Вторите две книжки са от "междуавторски" цикъл "Мир Иеро Стерлинга Ланье" на изд. АСТ, Москва и Северо-Запад Пресс, Санкт-Петербург (2002-2004) - продължения от руски автори, маскиращи се под английски псевдоними (тази практика аз лично хич не я обичам). Засега не е установено кой точно се крие под този псевдоним (за 3-4 други има данни). За подробности, примерно тук: http://fantlab.ru/work25431
Ако някой му се чете на руски - може да си ги намери на хиляди места.
Мандор, става въпрос за преиздание от 2007 г. с различна корица. Виж тук: http://www.orfia-bg.net/product.php?ID=387
Но не откривам из библ. бази данни сведения за такова издание, няма го и из интернет книжарниците - тъй че може да си е останало само в планове.
Щастие за всички даром и нека никой не бъде забравен!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Хиеро

Мнение от Mandor »

drackon написа:За първата книга си прав, че е само на Лание, но останалите са дадени с двамата автори.
Не те разбирам какво искаш да кажеш; „Опасност в марсианските дебри“ е дадена с един автор, а за другите две вече поясних, че става дума за издателски трик — Лание не участва в написването им.
drackon написа:Много ми се иска да намеря ,,Тайната на мъртвата урва" и ,,Опасност в марсианските дебри".
Намират се; не са от редките издания. Например тук.
cromberg написа:Мандор, става въпрос за преиздание от 2007 г. с различна корица. Виж тук: http://www.orfia-bg.net/product.php?ID=387
Но не откривам из библ. бази данни сведения за такова издание, няма го и из интернет книжарниците - тъй че може да си е останало само в планове.
Аха, ясно. И аз смятам, че не е издавана; ще си променя мнението само ако някой ми я покаже. :wink:
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: Хиеро

Мнение от drackon »

За това издание ставаше въпрос.
Мандор, вече се напъхах в книжен пазар и си поръчах ,,урвата". Оказа се, че са ми намерили и втора книга от ,,Приднорния убиец", та поръчах и нея... :oops: :lol:
Аватар
drackon
Мнения: 259
Регистрация: 03 март 2011, 12:28

Re: Хиеро

Мнение от drackon »

Най-накрая намерих ,,Тайната на мъртвата урва" и то ЛИЧНО от издателя!!! Прочетох, изкефих се и пропсувах юнашки от душа...Това, което вече знаех от издателя, че не е последната книга ужасно ме разстрои...Няма и да има продължение - издателството е прекратило дейност още през 2007 г. Изслушах тъжната история на издателя за несъбрани задължения, за трудностите и проблемите при издаване и разпространение на книга, за това, че ,,...от издаване не се печели...". Човека е леко обиден, че в Читанката има негови книги и никой не го е попитал, но се съгласи с идеята, че след две години е нормално да влязат в сайта изданията. И за кой ли път се връщам на темата за българското книгоиздаване - няма помощ отдържавата, няма грижа за издателите, няма и търсене...и както сподели един продавач на сергия ,,...тия дето имата пари не четат, а тия дето четат - нямат пари..." - ТЪЖНО!!!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости