Статична версия на Моята библиотека

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Мнение от noemis »

Борислав написа: Или пък нещо интегрирано със статичната версия...
Нещо такова.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Мнение от zl_tsanev »

Ще има ли торент с .FB2 формат на текстовете?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

zl_tsanev написа:Ще има ли торент с .FB2 формат на текстовете?
Аз нямам планове за такъв торент.
Гост

Мнение от Гост »

Привет и благодарности за статичната версия. Имам следния въпрос: ако изтрия архива chitanka-images.tar с оглед спестяване на място, останалата част ще функционира ли нормално, т.е. текстовете да си се явяват без аномалии във форматирането, шрифтовете и тъй нататък, въобще да имат приличен за четене вид (разбира се, изображенията няма да се показват), или ще закъса?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Гост написа:ако изтрия архива chitanka-images.tar с оглед спестяване на място, останалата част ще функционира ли нормално?
Да. Написал съм го в README.html.
Гост

Мнение от Гост »

Борислав написа:
Гост написа:ако изтрия архива chitanka-images.tar с оглед спестяване на място, останалата част ще функционира ли нормално?
Да. Написал съм го в README.html.
O, виноват. Благодаря за отговора все пак!
Гост

Мнение от Гост »

Много шум за нищо! Не виждам смисъл в тази версия! Същото мога да си го гледам online. Според мен трябва да е архив в fb2, което е формат специално за книги, а не всякакви html, pdf, txt, doc и други неподходящи за книги формати.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Аз лично имам малки затруднения да гледам същото OnLine, там където няма интернет,:) а и доста фирми и организации, контролират или направо забраняват достъпа до сайтовете различни от тези свързани пряко с работата, има и места където има компютри, но изобщо няма интернет. И не чувам да се "шуми" по въпроса :). Ако бяха се прочели по старите мнения, щеше да се разбере, че има много на които им върши работа "Статичната библиотека". Има и тема във форума "Архив на "Моята библиотека" във FB2 формат", но вероятно е твърде оптимистично да се очаква, че който не си е направил труда да се регистрира, ще се занимава и с такива неща като четене на други мнения или проверяване дали има теми по въпроса, който го интересува.
Гост

Мнение от Гост »

Подкрепям горното, още повече че в тхт, doc, html и пр. не е необходим допълнителен специализиран софтуер за четенето на текста, за разлика от fb2.
Гост

Мнение от Гост »

Първо да отговоря на предния пост.
Много шум за нищо
не значи че някъде се шуми, а е комедия от Шекспир. Който чете книги ще ме разбере какво искам да кажа!
Аз лично имам ГОЛЕМИ затруднения да гледам същото OnLine, там където няма интернет и също offline в този си вид на моя lbook или iPhone!
Доста фирми и организации, контролират или направо забраняват достъпа до сайтовете различни от тези свързани пряко с работата
- Ами явно има защо ;-) Мисля че фирмите са прави.
има и места където има компютри, но изобщо няма интернет
- а има и места, например в обществения транспорт, където даже и компютри няма, но има смартфони и електронни книги например, където настоящата библиотека в този си формат е неизползваема.

Въпросната тема "Архив на "Моята библиотека" във FB2 формат" съществува за да обсъжда файл който липсва.
Вероятно е твърде оптимистично да се очаква, че който си е направил труда да се регистрира с име като inf, ще се занимава и с такива неща като четене на други мнения или проверяване дали темата по въпроса, който цитира е актуална.

Не съм се регистрирал защото вчера случайно попаднах на този сайт и първоначално много се зарадвах като видях че някой си е направил труда да организира нормален сайт с книги на български. Поздравления за Борислав че се е захванал с този проект.
После ентусиазма ми се изпари като видях реализацията на библиотеката. Това че всеки файл може да се зареди като fb2 е прекрасно, но не виждам смисъл от цялата библиотека като набор от html файлове с имена като 21412421.html.

За който вижда онлайн библиотека за първи път сигурно е страхотно, но аз ползвам руските библиотеки от доста години и знам какво може (и трябва) да бъде.

За който не знае какво е fb2 няма да досаждам с линкове и дълги обяснения, само искам да кажа че това е формат предназначен специално за книги, докато html, doc, txt, pdf и др. са формати за документи.

Разликата е че в fb2 има тагове за автор, жанр, анотации и др. което прави каталогизирането доста лесно. Освен това при четене може да се видят бележки под линия, да се сменя шрифта и други екстри, които са недостъпни за формати като pdf например. Tова е като разликата между mp3 и wav. Сигурен съм че никой не си държи музикалната колекция в wav файлове, защо тогава всички четат txt и pdf?

Намерих същата тази библиотека от 15 000 книги, кой знае защо като pdf! За какво ми са толкова книги, след като няма начин да ги подредя! Да ги чета подред ли?

Представете си че влизате в библиотека. Класическа, с хартиени книги и рафтове. С 15 000 книги. И търсите някаква книга, да речем историческа, за Франция през средновековието например. Библиотеката няма каталог, така че ще трябва да се преглеждат рафтовете. Да ама и те не са по жанрове, а по автори. Аз не знам кой е автора! Освен това нямат обложки, нямат анотации, само текст! Колко време ще е нужно да се намери подходящата книга?
Гост

Мнение от Гост »

Подкрепям горното, още повече че в тхт, doc, html и пр. не е необходим допълнителен специализиран софтуер за четенето на текста, за разлика от fb2.
Да напомня че не става дума "за четенето на текст", а за четене на книги! За който чете книги с notepad аз нямам коментар. За doc трябва "допълнителен специализиран софтуер" във вид на MSO а за html също трябва допълнителен специализиран софтуер във вид на browser, който липсва в моя lbook (допълнително специализирано устройство за четене на книги)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Гост написа:Въпросната тема "Архив на "Моята библиотека" във FB2 формат" съществува за да обсъжда файл който липсва.
Въпросната тема съществува, за да предоставя достъп до файл, който има ограничен живот. Очевидно интересът към такъв архив е нисък, след като (въпреки многократните ми молби) никой не благоволи да го качи на място, където ще се запази по-дълго.
Гост написа:После ентусиазма ми се изпари като видях реализацията на библиотеката. Това че всеки файл може да се зареди като fb2 е прекрасно, но не виждам смисъл от цялата библиотека като набор от html файлове с имена като 21412421.html.
Това не го разбрах. За реализацията на библиотеката ли говориш, или конкретно за статичната версия?
Гост написа:Намерих същата тази библиотека от 15 000 книги, кой знае защо като pdf! За какво ми са толкова книги, след като няма начин да ги подредя! Да ги чета подред ли?
Причината за съществуването на този архив е коментиран в тази тема.
Гост написа:Представете си че влизате в библиотека. Класическа, с хартиени книги и рафтове. С 15 000 книги. И търсите някаква книга, да речем историческа, за Франция през средновековието например. Библиотеката няма каталог, така че ще трябва да се преглеждат рафтовете. Да ама и те не са по жанрове, а по автори. Аз не знам кой е автора! Освен това нямат обложки, нямат анотации, само текст! Колко време ще е нужно да се намери подходящата книга?
Това също не разбрах за коя от всичките версии на библиотеката се отнася.
HT

Мнение от HT »

Гост написа:Много шум за нищо! Не виждам смисъл в тази версия! Същото мога да си го гледам online. Според мен трябва да е архив в fb2, което е формат специално за книги, а не всякакви html, pdf, txt, doc и други неподходящи за книги формати.
Троловете вън! :evil:

Ако някой иска да даде предложение за каквото и да е, го прави по някакъв що-годе деликатен начин, така че да предизвика дискусия или разговор... Другото е ясно.
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Регистрирах се за да не съм анонимен, при това с истинското си име.

Цитат:
Въпросната тема "Архив на "Моята библиотека" във FB2 формат" съществува за да обсъжда файл който липсва.
Въпросната тема съществува, за да предоставя достъп до файл, който има ограничен живот. Очевидно интересът към такъв архив е нисък, след като (въпреки многократните ми молби) никой не благоволи да го качи на място, където ще се запази по-дълго.


В същата тема има предложение да се качи този файл с безплатен акаунт в Мegaupload. Ако никой не може да отдели 30с да си направи такъв аз съм доброволец. Мога да го хоствам и като торент. А за интереса към този файл говори дори само това че всеки втори пост в настоящата тема е "ще има ли fb2?"

Цитат:
Гост написа:
После ентусиазма ми се изпари като видях реализацията на библиотеката. Това че всеки файл може да се зареди като fb2 е прекрасно, но не виждам смисъл от цялата библиотека като набор от html файлове с имена като 21412421.html.
Това не го разбрах. За реализацията на библиотеката ли говориш, или конкретно за статичната версия?


В случая за статичната, въпреки че не виждам разлика между статичната и онлайн версията освен връзката с Интернет.

Цитат:
Гост написа:
Намерих същата тази библиотека от 15 000 книги, кой знае защо като pdf! За какво ми са толкова книги, след като няма начин да ги подредя! Да ги чета подред ли?
Причината за съществуването на този архив е коментиран в тази тема.


Този файл го намерих като торент на "друго място". В тази тема не съм видял да се обсъжда

Цитат:
Гост написа:
Представете си че влизате в библиотека. Класическа, с хартиени книги и рафтове. С 15 000 книги. И търсите някаква книга, да речем историческа, за Франция през средновековието например. Библиотеката няма каталог, така че ще трябва да се преглеждат рафтовете. Да ама и те не са по жанрове, а по автори. Аз не знам кой е автора! Освен това нямат обложки, нямат анотации, само текст! Колко време ще е нужно да се намери подходящата книга?
Това също не разбрах за коя от всичките версии на библиотеката се отнася.


За всички освен fb2! За да дам пример, кой ще ми намери първи книгата която е описана по-горе в която и да е версия на библиотеката?
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Гост написа:
Много шум за нищо! Не виждам смисъл в тази версия! Същото мога да си го гледам online. Според мен трябва да е архив в fb2, което е формат специално за книги, а не всякакви html, pdf, txt, doc и други неподходящи за книги формати.


Троловете вън! Зъл или обезумял

Ако някой иска да даде предложение за каквото и да е, го прави по някакъв що-годе деликатен начин, така че да предизвика дискусия или разговор... Другото е ясно.
Какво да отговоря на това, даже не знам. Не мисля че някого съм обидил с горния пост. Исках да обърна внимание на факта че тази версия не се отличава с нищо от онлайн версията и затова не виждам смисъл в нея, както и написах. Вместо отговор или дискусия получавам директна обида от някой, който се крие зад буквите НТ.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Светлозар написа:В същата тема има предложение да се качи този файл с безплатен акаунт в Мegaupload.
Аз лично го възприех като обяснение „какво мога“. Ами не, не мога да кача 700MB файл на сървър в чужбина. Опитвал съм.
Светлозар написа:В случая за статичната, въпреки че не виждам разлика между статичната и онлайн версията освен връзката с Интернет.
Разликите са много големи. Във всичките си съобщения смесваш произволно понятията „онлайн-версия“, „локална версия“, „статична версия“, както и отделните типизирани архиви. Уверявам те, че са коренно различни неща.
Светлозар написа:Този файл го намерих като торент на "друго място". В тази тема не съм видял да се обсъжда.
Е, ако изпитваш съмнение, отвори някой PDF от твоя архив и провери дали е правен с моя конвертор. Или ако някой изтегли четирите zip-а и ги препакетира в един rar, това вече не е моят архив? :)
Светлозар написа:За всички освен fb2! За да дам пример, кой ще ми намери първи книгата която е описана по-горе в която и да е версия на библиотеката?
Аха. Е, жанровата класификация беше обсъждана многократно през последните 1-2 години, но така и не достигнахме до разумно решение. Въпросът все още е отворен (желателно – в друга тема). Тази функционалност частично се покрива от етикетите, но за мен тя е неизползваема.
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Светлозар написа:
В същата тема има предложение да се качи този файл с безплатен акаунт в Мegaupload.
Аз лично го възприех като обяснение „какво мога“. Ами не, не мога да кача 700MB файл на сървър в чужбина. Опитвал съм.
Ами аз да пробвам тогава, ама го нямам файла! Освен това не виждам технически проблем да се хоства торент!
Светлозар написа:
В случая за статичната, въпреки че не виждам разлика между статичната и онлайн версията освен връзката с Интернет.
Разликите са много големи. Във всичките си съобщения смесваш произволно понятията „онлайн-версия“, „локална версия“, „статична версия“, както и отделните типизирани архиви. Уверявам те, че са коренно различни неща.
Както писах по-долу предпочитам да ползвам fb2 librarian за поддържане на личната си библиотека а всеки вариант в каквато и да е версия ме принуждава да ползвам вашата библиотека за достъп до книгите, което не е много удобно.

Светлозар написа:
Този файл го намерих като торент на "друго място". В тази тема не съм видял да се обсъжда.
Е, ако изпитваш съмнение, отвори някой PDF от този архив и провери дали е правен с моя конвертор. Или ако някой изтегли четирите zip-а и ги препакетира в един rar, това вече не е моят архив? Усмихващ се

Ами четирите файла са. Много благодаря за книгите и за работата която си свършил. Просто моето мнение е че PDF е изключително неподходящ за четене на книги. Точно книги, а не документи!
Светлозар написа:
За всички освен fb2! За да дам пример, кой ще ми намери първи книгата която е описана по-горе в която и да е версия на библиотеката?
Аха. Е, жанровата класификация беше обсъждана многократно през последните 1-2 години, но така и не достигнахме до разумно решение. Въпросът все още е отворен (желателно – в друга тема). Тази функционалност частично се покрива от етикетите, но за мен тя е неизползваема.
Не виждам за какво трябва да се преоткрива велосипеда. Тези въпроси са разглеждани с години и прекрасно реализирани в руските сайтове, например тука http://www.fictionbook.org/index.php/FictionBook на руски или тука http://www.fictionbook.org/index.php/English на английски
Аз ползвам fb2 librarian, която е безплатна и лесна за ползване. На програмата и отне около два-три часа да каталогизира 200 000 (двеста хиляди!) fb2 книги след което си избирам цели жанрове или субжанрове и си ги качвам на флашка да си ги чета на lbook или iPhone. Бих искал да сложа и малко български книги, че не съм чел на български от години заради липсата на подходящи библиотеки.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Светлозар написа:Ами аз да пробвам тогава, ама го нямам файла! Освен това не виждам технически проблем да се хоства торент!
Тогава ще го кача отново в началото на м. март. Аз не мога да осигуря достатъчно продължителен сийд, а никой друг не благоволи да осигури резервен хостинг – независимо дали на файлов сървър или торент.
Светлозар написа:Както писах по-долу предпочитам да ползвам fb2 librarian за поддържане на личната си библиотека а всеки вариант в каквато и да е версия ме принуждава да ползвам вашата библиотека за достъп до книгите, което не е много удобно.
Подозирах такова смесване на понятията. В този случай (поне според мен) най-подходящият за теб вариант е един от вече споменатите FB2-архиви – за начално попълване на личната колекция – и след това периодично допълване или с месечните архиви, или с единични, избрани от теб заглавия. Статичната (както и локалната) версия на библиотеката има съвсем различна организация и предназначение.
Светлозар написа:Просто моето мнение е че PDF е изключително неподходящ за четене на книги. Точно книги, а не документи!
Ха, какво съвпадение!… И аз смятам така. Или не си го прочел в темата, за която ти дадох препратка?
Светлозар написа:Не виждам за какво трябва да се преоткрива велосипеда. Тези въпроси са разглеждани с години и прекрасно реализирани в руските сайтове…
Проблемът е доста по-сложен и няма нито желание, нито време да пиша романи по този въпрос, който между другото е извън темата. Ако имаш възможност, заповядай привечер в чата; там можем да го обсъдим.

Надявам се, че разбра защо беше тази негативна реакция на съобщението ти. На практика, смисълът на първото ти съобщение беше „На мен тази версия не ми върши работа, затова е безсмислена и няма нужда от нея!“. Да, на теб не ти върши работа, но за други е по-подходяща от типизираните архиви. Затова нека прекратим това обсъждане, а нововъзникналите теми (жанрове, типизирани архиви и т.н.) да се обсъждат на предназначеното за това място.
Благодаря предварително!
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Архив .FB2

Мнение от zl_tsanev »

Здравейте,

Mandor
Архива във .ФБ2 свалих почти "на ръба" във времето и веднага го качих на АБВ.БГ
Ако някой иска архива от края на ноември ето линка: http://dox.bg/files/dw?a=8fa69321b1

Ако има нов архив също ще го кача и поддържам до следващия по-нов.
bld71

Обновяване

Мнение от bld71 »

Предложението ми е всякакви архиви, статични верси и други подобни, да се обновяват веднъж месечно - да речем ориентировъчно на 1-во число, с информацията за предишния месец.
Гост

Мнение от Гост »

Някой ще ми обясни ли как да ползвам тези файлове след като съм и свалил,тъй като не разбирам как се ползват.
Аватар
Parsifal
Мнения: 17
Регистрация: 14 декември 2006, 02:36

Мнение от Parsifal »

Гост написа:Някой ще ми обясни ли как да ползвам тези файлове след като съм и свалил,тъй като не разбирам как се ползват.
Влез в папката на разархивираните фаилове и стартираи Index ( стартира се с браузъра ти по подразбиране ) това е.
Емилия

Браво "Читанка" страхотни сте!

Мнение от Емилия »

За пътви път се сблъсквам с подобно нещо.."Джобна библиотека"..и идеята ми се струва страхотна!!!!:))))))))))))))) :D :D :D :D :D :D Просто съм във възторг!!!...Сега смтам да си я сваля..и да видя за какво става въпрос...защтото тук в коментарите е страхотна бъркотия за човек който не разбира понятията не може съвсем да схване какъв е проблема:))))Сега я дръпвам,умирам от любопитство как работи и как изглежда:)))))) самата мисъл,че имам достъп по всяко време до (част ?) огромната ви библиотека..със или без интернет..много много ме радва!!!!:))))Страхотни Сте !!!!! Голямо голямо БЛАГОДАРЯ!!!:)))))))))Всичко добро на целия екип!Все толкова креативни!!!!:)))))) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Браво "Читанка" страхотни сте!

Мнение от zl_tsanev »

Емилия написа:За пътви път се сблъсквам с подобно нещо.."Джобна библиотека"..и идеята ми се струва страхотна!
Още по-страхотно ще ти се стори, ако си вземеш четец за електронни книги.
Сваляш всичко(например в .fb2 формат) и библиотеката е винаги с теб :lol:
natispain

статична версия 2ч.05.

Мнение от natispain »

Благодаря много за новата статична версия. За мен е от огромно значение, защото живея в Мадрид и откакто си купих Ханлин и открих тази библиотека вече отново мога да чета на български колкото си поискам.
Страхотни сте. Благодаря ви.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Статична версия на Моята библиотека

Мнение от SecondShoe »

Борислав написа:
Parsifal написа:Ще има ли нова версия на статичната библиотека?
Ще има. Колкото повече желаещи, толкова по-скоро.
Пускам един глас в подкрепа на нова статична версия около Нова година. :)
snuri87

Re: Статична версия на Моята библиотека

Мнение от snuri87 »

Кога да очакваме нова статична версия на библиотеката от последната минаха 6 месеца?
светли

Re: Статична версия на Моята библиотека

Мнение от светли »

искам да кажа ЕВАЛА
моята библиотека промени представите ми за интернета и компютрите
просто нямам думи :D
искам да питам един въпрос може да е глупав но не се сърдете понеже още не съм изтеглила торента. Затова питам: комиксите и сниманите книжки включени ли са в статичната версия?
Още веднъж ЕВАЛА!!! :mrgreen:
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Статична версия на Моята библиотека

Мнение от Борислав »

светли написа:комиксите и сниманите книжки включени ли са в статичната версия?
Не, но ще бъдат включени в следващата версия.
snuri
Мнения: 12
Регистрация: 22 ноември 2010, 23:02

Re: Статична версия на Моята библиотека

Мнение от snuri »

Борислав написа:
светли написа:комиксите и сниманите книжки включени ли са в статичната версия?
Не, но ще бъдат включени в следващата версия.
А кога да очакваме тая версия
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости