Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Сиса

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Сиса »

Аз вече очаквам доставката на Amazon Kindle - http://www.amazon.com/Kindle-Wireless-R ... enu_kdp3w3.
Какво ще кажат по-знаещите, дали съм избързала с поръчката, или устройството си струва?
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от SecondShoe »

Ако ти харесва значи си е струвало. Въпрос на вкус. Лично на мен екранът ми се вижда малък.
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

Сиса написа:Аз вече очаквам доставката на Amazon Kindle - http://www.amazon.com/Kindle-Wireless-R ... enu_kdp3w3.
Какво ще кажат по-знаещите, дали съм избързала с поръчката, или устройството си струва?
Моля те, пиши когато имаш повече впечатления от него, че и аз съм го харесала, но още се двоумя най-вече заради кирилицата. Дали ще чете файловете от читанката?
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от v5ev »

@ SecondShoe - аз в момента чета на 6" NOOK и съм доволен от екрана. И аз в началото си мислех, че екрана може да е проблем, но се оказа напълно достатъчен.
@ lenkova - "... но още се двоумя най-вече заради кирилицата ..." Ами то си пише - "Support for New Characters / Kindle can now display Cyrillic (such as Russian)"
- "Дали ще чете файловете от читанката?" Пак си пише - "Content Formats Supported / Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, unprotected MOBI, PRC natively; HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP through conversion." Няма txt.zip, fb2.zip, epub, sfb.zip. Т.е. ще трябва преобразуване...
Аватар
ognianpeev
Мнения: 18
Регистрация: 06 март 2010, 22:27

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от ognianpeev »

get.bg/catalog/product_info.php?products_id=44823
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Endymion »

ognianpeev, ти добре предлагаш V3+, но това че поддържа fb2 и epub май му е единственият плюс. Хардуера на новият Kindle е значително по-добър, а и цената му е почти наполвина по-ниска.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

Endymion написа:ognianpeev, ти добре предлагаш V3+, но това че поддържа fb2 и epub май му е единственият плюс. Хардуера на новият Kindle е значително по-добър, а и цената му е почти наполвина по-ниска.
Цената на V3+(EZ Reader Plus) в USA е от същият порядък: http://astak.com/product.asp?serial=EB-06EZ.
Като плюсове могат да се посочат:
1. Поддръжката на външна памет SDHC до 16 Гб (на някои форуми се твърди, че поддържа и 32 Гб, но аз не съм проверявал.)
2. Има разработен/доработен/допълнен FirmWare от независими източници - руски, испански и др. потребители.
2. Никакви проблеми с кирилица, формат на файловете или конвертиране - всичко, що е в "читанката" може да се запише на картата памет (или вътрешната памет) и да се чете веднага.
3. Програмата за четене на FB2(EPUB и др. формати) - CoolReader е с отворен код. След всяка по-значителна промяна можете да си я прекомпилирате, да я запишете на картата памет (или вътрешната памет) и да имате последната версия без upgrade на FirmWare. Удобното при нея е че поддържа бележки под линия и таблици в FB2 формата - така книгата, която четете изглежда почти като "книжния" вариант. Разбира се, може не всеки да може да извърши компилацията самостоятелно, но на форумите доста редовно се публикуват новите версии, а и аз (стига да има желаещи) мога да правя това.
4. Бързодействието не е от особено значение (V3+ е достатъчно бърз).
5. Що се отнася до комуникационните възможности това също едва ли е съществено - ако четете по една книга на ден, за една година това прави 360(примерно), а от "читанка" можете да си подберете поне няколко хиляди, което ще ви осигури четене за години.
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Сега определено не е момента за купуване на "стар" четец, като се има в предвид излизането на новия екран с повишения контраст (в момента само киндле 3 го ползва, има и ексклузивни права за 6 месеца). Цените на новите устройства падат жестоко надолу, аз лично бих изчакал поне половин година - тогава всички производители ще имат достъп до новия екран и конкуренцията ще свали цените още повече. Отделно до края на годината ЛГ ще си пусне собствената версия на електронно мастило, а (може би) и нещо с мирасол екран ще излезе... който е свръх апетитен (хвърлете 1 око за mirasol ако искате демота)
Аватар
ognianpeev
Мнения: 18
Регистрация: 06 март 2010, 22:27

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от ognianpeev »

Прав си. Тази зима ще има бум на Таблетите. Цените ще падат. Доколкото знам, вече има и патент за цветно мастило. Всичко сочи, по ниски цени за следващата година. А сега четете като мен, на GSMа: )))
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от natispain »

Ако можете да четете на телефона защото аз, например, не мога. Затова пък се наслаждавам на моя ханлин В3 вече от една година, увеличавам си шрифта и чакам да се усъвършенстват четците та да си купя по-голям (10 инча) и цветен. Макар че за какво ли ми е цветен като чета само книги.
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

О, да, и аз съм от година и половина с Sony PRS-505 и се накъдрям от кеф като чета на него, поне още годинка-2 смятам да съм с него, като до тогава технологията ще е супер напред, като гледам мирасол може и видео да плейваме на тези джаджи, като пак нищо не ти свети в очите. ЛГ, както и е-инк имат вече пластични екрани. Проблема на текущите е, че са много крехки и трудно се прави голям екран без много яка рамка и голям шанс да се потроши дори от самото огъване на пластмасата. Пластичните ще решат въпроса. 6-те инча за момента са мънички... екрана е точно с размерите на текстовото поле на книжките от галактика едно време, т.е. минимума за конфортно четене, бих се радвал на нещо като 8-9", което ще си е "нормална" книга
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

Винаги ще има нещо ново ( и по-добро) от сегашните решения (принципно) за четене.
Но това не означава, че трябва да се чака - 160 - 170 USD е разумно решение за момента. Може да се вземе едно такова устройство и да се наслаждаш на четенето - особено, когато има решение това да става без допълнителни сложни обработки на наличната в момента литература в FB2 формат. Чрез MyHomeLib тя може без проблем да се преоразува в LRF (за Sony) или EPUB(за повечето други устройства).
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Това е така... но по принцип, не важи за точния момент. E-ink vizplex е на 3 години вече, като новия Pearl вече е не само разработен, ами и пуснат в продажба, като само един договор с амазон спира останлите да минат на него още няколко месеца. Като се има в предвид, че една такава книжка ще я ползваш поне още няколко години, да не изчакаш няколко месеца, ами да си вземеш 3 годишна технология в момента ми се струва не оптимално решение, освен ако не си вземеш киндле3, което ползва Pearl.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Endymion »

zl_tsanev, аз имам V3 и съм наясно какво може този четец. Софтуера за новият е почти същият, единствената разлика е че е малко по-бърз. Общо взето си прав, но Kindle 3 има няколко предимства пред него:
1. Доста по-ниска цена. В момента за модела с wi-fi е $139.
2. Екран от следващото поколение. Това е и основното предимство - екрана са най-важното нещо за един четец.
3. Клавиатура + възможност за добавяне на бележки. Това е нещото което страшно ми липсва на V3. Цитатникът на CoolReader е толкова неудобен че след няколко дни опити се отказах да го ползвам. А и той не заменя възможността да напиша малка бележка.
4. Безжична връзка + истински браузър. Това позволява да четеш произволен сайт директно на четеца.
5. Сигурна поддръжка в бъдеще. Не вярвам че Hanlin ще издържат дълго на конкуренцията на Kindle и Nook. Все пак те се продават под себестойността си.

Минуси:
1. Няма слот за карти. Според мен това не е голям проблем. И в момента ползвам четеца с 4 GB карта и не съм успял да я напълня.
2. Не е много ясно колко добра е поддръжката на кирилица в новият Kindle. Ще ми е интересно дали се показват коректно ударените букви, например ѝ.

Относно поддръжката на таблици и бележки под линия не мога да кажа нищо, ще ми е интересно да видя мнението на Сиса или някой друг който си е купил Kindle относно софтуера му.

@ognianpeev - те eInk показват цветни екрани от доста време и винаги масовото производство е планирано за следващата година. С леките и гъвкави екрани е същата работа. Поне от три години ги показват на всяко изложение, но няма едно устройство с тях.
Аватар
ognianpeev
Мнения: 18
Регистрация: 06 март 2010, 22:27

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от ognianpeev »

Хвърлете по едно око на таблетите с Андроид. Там се очертава голяма конкуренция.
http://www.359gsm.com/rezultati_ot_benc ... gra_2.html
Последната промяна е направена от ognianpeev на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

Endymion написа:zl_tsanev, аз имам V3 и съм наясно какво може този четец. Софтуера за новият е почти същият, единствената разлика е че е малко по-бърз. Общо взето си прав, но Kindle 3 има няколко предимства пред него:
. . .
2. Екран от следващото поколение. Това е и основното предимство - екрана са най-важното нещо за един четец.
3. Клавиатура + възможност за добавяне на бележки. Това е нещото което страшно ми липсва на V3. Цитатникът на CoolReader е толкова неудобен че след няколко дни опити се отказах да го ползвам. А и той не заменя възможността да напиша малка бележка.
4. Безжична връзка + истински браузър. Това позволява да четеш произволен сайт директно на четеца.
5. Сигурна поддръжка в бъдеще. Не вярвам че Hanlin ще издържат дълго на конкуренцията на Kindle и Nook. Все пак те се продават под себестойността си.
. . .
Разликите между V3 и V3+(допълвам):
-- Досега(вече повече от 4 месеца) никакво зависване.
-- Екрана е много по-добър - по-висока белота, контраст и никакви артефакти от предходната страница.
(за всички режими на екрана).

Щом се появят по-нови устройства с екрани от "следващо" поколение няма пречка устройството да бъде обновено.

Аз лично отбягвам да пиша, ако не се налага, така че не си водя бележки когато чета. И да има, и да няма клавиатура ...
За директното четене от ИНТЕРНЕТ си много прав, но за това ползвам лаптоп - може да се види и видео, да закачиш торрент и т.н.
По отношение на поддръжката - при тези формати, които предлага Kindle поддръжката е практически никаква(IMHO).
Ако поддържаха FB2(пълноценно) веднага бих се ориетирал към тях. Като че ли Nook са по-добре в това отношение.

Надявам се този свободен обмен на мнения да е от полза за тези, които сега подбират устройство за четене. :lol:
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от natispain »

Това е книга, достатъчно е да се чете на нея и да поддържа най-разпространените формати. Ако е и пластична (по-трудно се чупи), и 10 инча, и, по възможност, цветна - да се виждат добре снимки и скици, това е достатъчно, а, и да могат да се водят бележки. Всичко друго-интернет, МП3, видео и т.н. е в повече. Иначе тия четци ще се превърнат в скъпи хибриди, чиито функции едва-едва ще използваме, като моя Нокиа Н97, който използвам за телефон, камера, будилник и, понякога, за МП3, всичко друго ми е излишно. Колкото повече функции, различни от четенето на книги или учебници имат, толкова повече ще се размива основното им предназначение.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Endymion »

zl_tsanev, аз на моят V3 артефакти от предишната страница не съм видял. Предполагам защото нямам частично обновяване.
Вярно е че lBook твърдят че екрана е по-добър, но и двата са Viziplex, така че едва ли разликата е толкова голяма колкото между Viziplex и Pearl.
И при мен няма зависвания от както разкарах китайският firmware и минах на OpenInkpot. Те и самите Hanlin си решиха проблема със зависванията като смениха toolchaina си (SDK-то) с този на OpenInkpot.

На мен ми липсва възможността да водя бележки, защото често като чета книги от читанката попадам на грешки и бих искал да мога да си ги отбележа и съответно после да пратя коригирана книга в ателието.

За новите устройства си до някъде прав, но не виждам защо трябва да се чака следващото поколение от китайците при положение че такова е налично в момента.

Като гледам поддържаните формати на Kindle единственият вариант за да се ползват пълноценно текстовете от читанката ще е конвертирането от ePub или fb2 към mobi. Nook и устройствата на Sony си поддържат фабрично ePub, но понеже нямат кирилски шрифтове пак се налага да се конвертиране. Дори и аз си конвертирам книгите за да заменя й с ѝ, въпреки че моят четец поддържа всички формати на читанката.

Аз все още се надявам някой с Nook или Kindle да напише по-подробно впечатленията си и да покаже малко снимки как изгледат книгите от читанката на него. Всъщност с интерес бих прочел такова описание за всеки друг четец.

@natispain - такова нещо се продава и в момента в Япония (link), но цената е забавна.
Дес

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Дес »

Сиса написа:Аз вече очаквам доставката на Amazon Kindle - http://www.amazon.com/Kindle-Wireless-R ... enu_kdp3w3.
Какво ще кажат по-знаещите, дали съм избързала с поръчката, или устройството си струва?
Привет!
Честито за придобивката - дано ти хареса и да ти донесе само приятни емоции!
И аз се оглеждам с много манияшки поглед и леко потекла лига от ляво на устата за този модел. Ще съм ти много благодарен ако ми споделиш някакви първи впечатления от придобивката ти, както и колко пари ти излезе в крайна сметка.
Ако ти се занимава:
Десислав-0899997545
Skype - zadnikds
mail - [email protected]
Благодаря ти предварително!

p.s. Ако някой има за продаване четец - аз се оглеждам... може да направим сделка.
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от ivand58 »

привет,
има едно интересно ревю на Kindle-то http://www.eevblog.com/2010/09/02/eevbl ... fi-review/, последвано с рздлобяване и поглед отвътре http://www.eevblog.com/2010/09/03/eevbl ... -teardown/ (на любителите на н.ф. сигурно ще напомни на "Наследниците на Айнщайн" http://chitanka.info/lib/text/1054 :D ).
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Новия пърл дисплей е жесток дам, вече и сони пусна 2 устройства с него... и останалите като напускат ще е весело.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от v5ev »

Немската книжарница Thalia пуска на пазара през октомври нов четец, производство на Medion на цена от 139 евро. Екрана е гъвкъв на SiPix. Поддържа Epub, PDF, TXT, HTML. Няма сведения за това дали се поддържа кирилица. Както нямам и идея за качествата на SiPix-екрана. Ако някой има опит да сподели.

http://www.thalia.de/shop/tha_homestart ... submit.y=0
http://www.lesen.net/ereader/oyo-thalia ... euro-3835/
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Е то няма устройства още със тея екрани, та нищо се не знае, но като цяло е доста близка технологията до е-инк. Но като се включат повече производители, цените ще падат, е-инк имат твърде неприятен монопол за момента. И все пак... мирасол... ;)
Гост

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Гост »

И в крайна сметка някой успял ли е да подкара книга от Библиотеката на Kindle 3?
uuencode
Мнения: 17
Регистрация: 19 март 2010, 11:01

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от uuencode »

Гост написа:И в крайна сметка някой успял ли е да подкара книга от Библиотеката на Kindle 3?
Вероятно не е невъзможно, но едва ли е удобно и лесно като да запишеш fb2 файл на SD карта.
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от natispain »

Не знам за Киндле, но аз чета от СД карта на Ханлин В3 и всичките ми фаилове са фб2.
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от malinmarinov »

Kindle 3_6" и Kindle 3_9"DX се кирилизират сомо с подмяна на шрифтовете с UTF-8 кодировка. По руските сайтове има готови пакети със шрифтове от фамилията Дроид, Либерейшън и др. Не е проблем. Дъщеря ми имаше Kindle 2 Dx-9. Естествено го счупи - той не е за изнасяне навън. Смених ме го с Kindle 3 Dx-9 с новия дисплей Пърл. Това наистина е най-контрастния дисплий който съм виждал. 9-ката не удобен. Не мога да го държа с една ръка. Големия дисплий е склонен към чупене. Но 6"-вия с тази цена и тази екран е най-доброто на пазара засега. По информация на ПокетБук Германия всички Пърл дисплеи са запазени за Амазон и Сони за следващите 2 години. Така че соамо 3-ти производител може да извади нов дисрлей извън Нетроникс и ВиПиАй.

Имам ПБ301плюс и ПВ302. ПБ302 тествах 7 месеца до май 2010. Жена ми има айпад 9-16GB. На таблет дори и на черен фон не се издържа много време.

Мyebook.bg имаха тестова бройка на Prestigiо 6" с пластмасов SiPix дисплей. Имах възможноста да го тествам. По производствени данни е с 20% по-лош като контраст от Нетроникс. На практика е по-зле. Софта е на поне 3 години назад от ПокетБук. Не поддържа UTF-8 и няма смяна на шрифтове, сричкопреносяне и т.н. Би трябвало устройствата с SiPix дисплей да са поне с 30% по-евтини като достигнат България. По-лош дисплей срещу нечуплев и евтин.

Лино мнение: Най-дабрата комбинация от дисплей и софт за кирилица - ПБ301плюс. Огромния руски пазар го тества и поддържа. ПокетБук никога няма сменят 4200 дисплея на ПВ302 с матови. Антирефлексно фолио добавя 3-ти слой в/у тъчскриина и само замъглява. Нищо не решава. ПБ360 е малък. Pdf на него направо изчезва.

Най-добър диплей, изработка и цена - Kindle3-6" графит. EPUB не е проблем. Проблем е че никой не го внася в България. Метода на "v5ev"- "Направи си сам - архив в ePub": http://forum.chitanka.info/topic1857.html - работи. При мен в зипнат вариант архива на читанка е 1.3 GB. Така че липсата на външна SD карта също не е проблем.
Drunk

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Drunk »

Новите сонита са много сладки обаче... единствените, при които тъч скриин-а дефакто не разваля качеството... защото не е никакъв тъч скриин, ами сензори, които следят като си доближиш пръста до екрана, става и без да си го докоснал изобщо. И предполагам са пак с толкова трагичен софтуер... особено за кирилицата. Киндле 3-ката, можеш ли да конвертираш читанката в епуб и да я налееш вътре лесно?
nik_242

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от nik_242 »

Искаш да кажеш, че новия Киндъл чете без проблеми EPUB???Моля подскажи ми как?Защото съм на път и аз да си закупя Киндъл 3.Благодаря предварително!:)
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

malinmarinov

След като вече имаш Kindle 3 може би ще помогнеш с малко информация относно EPUB:

1. Поддържат ли се бележки под линия (на същата страница)?
2. Поддържат ли се таблици?
3. Реализирано ли е съдържание на документа?

Благодаря!
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости