Дъра-бъра

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
slacker
Мнения: 62
Регистрация: 15 октомври 2009, 03:24

Re: хм

Мнение от slacker »

гост написа:Всъщност, защо да чета - от това, което си написал, следва съвсем логично, че читанката не е библиотека. Което е и моето твърдение.
По-горе писах, че законът за обществените библиотеки не се отнася за всички общодостъпни библиотеки.

Което е съвсем различно от това, което ти твърдиш.
гост написа:slacker, аз хукнах да чета "праводържателството", ама много коментар, много нещо там, бе. Поориентирай ме къде да го търся това.
Коментарите са огромно количество и не знам дали един ден ще ти стигне да ги прочетеш.

Това, че няма закон за чопленето в носа не значи, че тази дейност е незаконна. Всичко, което не е забранено е разрешено.

По същата логика щом няма закон за общодостъпните библиотеки това не ги прави незаконни (законът за обществените библиотеки се отнася само за обществените библиотеки - а това са библиотеките, които са финансирани от държавата).

Ако някой не знае - не всички библиотеки се финансират от държавата/общината. Съществуват и частни общодостъпни библиотеки. Ето пример за частна общодостъпна библиотека: http://library.ime.bg
Последната промяна е направена от slacker на 4. Мнението е било променяно 4 пъти.
piafff
Мнения: 3
Регистрация: 08 юли 2010, 22:15

Re: хм

Мнение от piafff »

гост написа: Чл. 57. (В сила от 01.01.2010 г.) Националната библиотека се финансира изцяло и приоритетно от бюджета на Министерството на културата.
Чл. 58. (В сила от 01.01.2010 г.) (
1) Националната библиотека е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на културата.
(2) Националната библиотека е администратор и на следните приходи:

1. такси; /които са символични, ако ги има/
2. глоби;/няма работещ механизъм, който да ги събира/
3. приходи по сключени договори за научноизследователски проекти и програми;
4. средства от международни фондове и програми;
5. дарения и завещания;

[/b]
И т.н. Къде пише колко точно е това финансиране и колко книги могат да се закупят? Сега е много по-лесно библиотеките да се снабдят с компютри по програмата "Глобални библиотеки", отколкото с книги. Каквито и да са те.

Държавното и общинско финансиране едва покрива средствата по издръжката на сградите и плащането на унизителните заплати на персонала. Напоследък и принудителни неплатени отпуски дори има за него. Работното време е намалено. За всичко останало библиотекарите се борят с унизителаната бюрокрация, за да спечелят някой проект. Много добре съм запозната със ситуацията, господине. Отвътре.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Законодателят, Божидаре, е имал нещо предвид, щом не е написал в закона за библиотеките същия термин, както и в закона за авторското право.
Ако искаше да е другояче, така и щеше да напише в закона за библиотеките.
А анонимността ти, Божидаре, е някак притесняваща, явно те е срам от нещо.
Хайде лека нощ от мене за сега: В. К. Любенов
slacker
Мнения: 62
Регистрация: 15 октомври 2009, 03:24

Мнение от slacker »

Без значение дали е законно или не библиотеката ще продължи да съществува.

Това, че нещо не е законно не значи, че не трябва да се прави.

И в Китай не е законно да пишеш против Партията, но го правят.
HT

Мнение от HT »

Както и друг път в подобни случаи, бих искал да поздравя участника с нарочна и любима песен по радиото. Да се считат също поздравени: снаха му, племенницата, калеко му и стринка му, дядо и баба от село, балдъзата, съседката от втория етаж с цялото и семейство, както и всички редници от набор ... уволнили се през далечната ... година.
Приятно слушане!


СТАРИЯТ ТРОЛ

Старият трол на каменен стол
глозгаше кокал нащърбен и гол.
Години наред го гризеше отвред,
че нямаше нийде месо.
Ни месо! Ни просо!
В самотна бърлога се криеше трол
и нямаше нийде месо.

По стръмния склон зададе се Том
и рече не трола учтиво: "Пардон!
Тоз кокал любим е на чичо ми Тим,
дето във гроба лежи.
И лежи! И мижи!
Отдавна напусна Тим родния дом
и мислех, че в гроба лежи."

Тролът рече завчас: "Задигнах го аз.
Защо ви е кокал във дупка на вас?
Щом беше умрял и в трап се заврял,
задигнах му тая пищялка.
Пищялка! Дъвкалка!
Нека се жертвува малко за нас,
защо му е тая пищялка?"

Том рече свиреп: "Таквиз като теб
не бива да мъкнат из своя вертеп
пищял или врат от татков ми брат;
връщай пищяла веднага!
Веднага! Тояга!
Макар и умрял, нека е цял.
Връщай пищяла веднага!"

Тролът се хили: "Друже мой мили,
бих пооглозгал и твойте кокили.
Щом нямаш акъл и тук си дошъл,
дай да те хапна сега!
Ха така! Дръж сега!
Вече не ща кости, кожи и жили;
с теб ще вечерям сега."

Тролът беше решил, че го е уловил,
но откри, че комай е дълбоко сгрешил.
Пъргав и млад, Том мина отзад
и го ритна - да помни друг път.
Друг път! Всеки път!
"Я да го ритна, Том беше решил,
та да ме помни друг път!"

Но много корав, от камък по-здрав
е тролът със зъл, отмъстителен нрав.
Ритникът със крак по камъка як
бе за него съвсем безболезнен.
Болезнен! Полезен!
И Том се завърна във къщи болнав,
че ударът беше болезнен.

Оттогава е хром бедният Том
и тъжно куцука из родния дом.
А тролът без срам пак си е там
и глозга си кокала краден.
Краден! Гладен!
Тролът седи на високия склон
и глозга си кокала краден!

Дж. Р. Р. Толкин ("Властелинът на пръстените")
Добавка: Превод от английски: Любомир Николов
гост

хм

Мнение от гост »

Стига излишни приказки.
Питам – какво пречи на читанка да спазва закона, който пази неоспоримото ми право да получавам възнаграждение срещу труда си.
Другите подобни сайтове го спазват - и си нямат неприятности.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Пак ли си ти, Божидаре, какво си написал? Къде в "Моята библиотека" е публикувано? Да не си нещо поет? Или преводач? Или милиционер? То така анонимно и баба знае. Аз например мога да кажа, че съм Елвис Пресли. А ти се обясни като на дете, че законът е спазен. Онази точка, за общодостъпните библиотеки, нали помниш. Ей, верно аман от милиционери под прикритие и комунисти. Нали виждате, че сайтът е в САЩ. Нали сме другари сега с тях, идете там, Божидаре, и се оправяйте. Виктор К. Л.
гост написа:Стига излишни приказки.
Питам – какво пречи на читанка да спазва закона, който пази неоспоримото ми право да получавам възнаграждение срещу труда си.
Другите подобни сайтове го спазват - и си нямат неприятности.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Издателски трол :) ?!. Изобщо не мислех да отговарям, но сега имам малко време за губене... Анонимен естествено (те само така са силни :)). Естествено много лесно може да се разбере кой, какъв е, но не бих си убивал времето чак по такъв жесток начин. :D
И от какъв труд (троленето не е труд :)) са загубите ? Да видим кой какви документи има, защото в конкретния случай се оказа, че въпросните издателства, са единствените нарушители на закона и затова всичко приключи. Дори в момента са спрени (е... временно) нелегалните допечатки (след като изтече информация по въпроса) и това май здраво ги удари по джоба... Да точно тези, за които Ботев беше писал за пари.
гост

хм

Мнение от гост »

Та, какво точно пречело на читанка да спазва закона? Че нещо не разбрах...
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Както се оказа, тя спазва закона (за разлика от въпросните или по точно въпросното издателство) и затова никой не е и няма да бъде осъден. Забравих, че трябва по простичко да обяснявам, за да се схване... съжалявам :)
Последната и единствена промяна е направена от Inf на 23 юли 2010, 10:34.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от Victor »

Освен това, този трол, жив и здрав, е наистина съвсем близо до плагиатство, цитира от Толкин, хубаво, ама така, като не пише кой е преводачът, все едно, че преводът е негов. "Моята библиотека" винаги си пише всичко, преводач, издател, а ето, кой всъщност е пират.
Inf написа:Издателски трол :) ?!. Изобщо не мислех да отговарям, но сега имам малко
(cut)
здраво ги удари по джоба... Да точно тези, за които Ботев беше писал за пари.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от Victor »

Я да пробвам сега с регистрация как става. Само да кажа, че тоя човек е почти плагиат, защото цитира Толкин, ама преводача не цитира, и излиза, че едва ли не, той е преводачът. Това май вече го писах, но сега да видим с регистрация.
Верно, аман от милиционери, комунисти набързо станали капиталисти и праводържатели под прикритие. Какъв е тоя страх да си казват имената...
Inf написа:Както се оказа, тя спазва закона (за разлика от въпросните или по точно въпросното издателство) и затова никой не е и няма да бъде осъден. Забравих, че трябва по простичко да обяснявам, за да се схване... съжалявам :)
гост

хм

Мнение от гост »

Дам... Хайде, стига толкова, ясни сте ми.
И не бъдете непочтени - съвсем ясно се вижда кой е цитирал Толкин.
Не можете да си формулирате позицията, а с глупостите ви няма да се занимавам. Нито с комунистчета, тръгнали да се борят със световния капитализъм.

Значи - разбрахме се - който не иска да си има неприятности, да спазва закона.
Който не го спазва, да не писка - сам си го е търсил.
България ще бъде правова държава, милички.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: хм

Мнение от Inf »

гост написа:Не можете да си формулирате позицията, а с глупостите ви няма да се занимавам. Нито с комунистчета, тръгнали да се борят със световния капитализъм.
България ще бъде правова държава, милички.
Правова в смисъл на праводържателите ? Ще си имат държава ? От първа ръка ли е информацията ? :)
Скъпо излизат поръчковите закони, много по - скъпо от платените поръчки към 5 буквените организации, а резултата ще е пак резИлтат.


Чудих се, кога ще се изкриви политически въпроса. Очаквах от "гост" много повече демагогия - разочарован съм. :D
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

А, анонимни Божидаре, видя ли сега защо трябва да си пишеш името? Защото това от Толкин е пуснато от гост, а най-личния гост тука си ти, и аз съвсем, ама съвсем лесно съм те объркал с онзи, който е пуснал текста.
Прощавай, защото аз обичам да си признавам грешките и да се извинявам.
И да, Божидаре, България ще бъде правова държава, но няма да имате права само вие, бившите милиционери и възпитавани в дух на комунизъм сегашни нови уж капиталисти. Точно това ви е преголямата мъка, че точно правовата държава не дава права и привилегии само на едни хора от една партия, една номенклатура.
Някои червени не можаха да го преживеят това нещо и минахав престъпността, в която, прочее, винаги са били. А такива като тебе, Божидаре, много съжалявам за тях, но няма да са вечно и гарантирано богати без много труд. Не всеки има такъв късмет, а още по-малко имат такъв талант.
И това "Дам" според тебе какво значи? Или е някакъв жаргон на тийнейджъри, който аз не владея...
Остави, не ми обяснявай какво е "дам". Ще потърся в Гугъл, може да е някакъв термин на праводържателите, които така лекичко поизпускат нещо, което всъщност съвсем не е тяхно.
Я да направя и реклама на един писател, който в момента си пише книгата в интернета и я пуска за всички, а и с другите книги така е правил, пък после го издадоха и на хартия. Ама тоя писател е истински интелигентен, изкарва си парите с ежедневен труд, и не държи правата на никого, освен своите собствени. Ето го:
http://vukovska.com/blog
гост написа:Дам... Хайде, стига толкова, ясни сте ми.
И не бъдете непочтени - съвсем ясно се вижда кой е цитирал Толкин.
Не можете да си формулирате позицията, а с глупостите ви няма да се занимавам. Нито с комунистчета, тръгнали да се борят със световния капитализъм.

Значи - разбрахме се - който не иска да си има неприятности, да спазва закона.
Който не го спазва, да не писка - сам си го е търсил.
България ще бъде правова държава, милички.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Ооо, чак сега обърнах внимание, че анонимният ни плаши. Който не спазвал закона, сам си го търсел и да не писка. Хаха, че кой писка, само вие, праводържателите, Божидаре, нали? Само вие пискате. Хем нарушавате и морал и закон, хем пискате, хем милиция ни пращате. Браво бе, много сте били големи мъже и достойни хора. Затова и се криете, защото постъпвате хем срамотно, хем незаконно.
гост написа:Дам... Хайде, стига толкова, ясни сте ми.
И не бъдете непочтени - съвсем ясно се вижда кой е цитирал Толкин.
Не можете да си формулирате позицията, а с глупостите ви няма да се занимавам. Нито с комунистчета, тръгнали да се борят със световния капитализъм.

Значи - разбрахме се - който не иска да си има неприятности, да спазва закона.
Който не го спазва, да не писка - сам си го е търсил.
България ще бъде правова държава, милички.
гост

хм

Мнение от гост »

Вижте какво – всички, освен slacker.
Държите се като квакащи женоря, а аз в махленски свади не участвам.
Няма повече какво да говорим, както казах и преди - никой от вас не е в състояние да формулира позицията си.
Толкоз.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Лелеее, засрамих се от себе си. Ще си изтрия обидите. Прочетох пак първото съобщение на анонимния, пуснах климатика, та малко се поохладих.

Виж какво, анонимен ***, любител на общодостъпните ***, ти сам себе си не можеш да формулираш, криеш се...
Та с една дума, книгите за много от хората станаха прекалено скъпи, и затова и се появиха в интернет. Това е действителността, така че, явно трябва нещо да направят праводържатели, власти, автори и преводачи. Светът върви, изменя се, и те не могат да карат както досега. Те това е, което трябва да разберем всички, но само някои се опитват.
(cut)
гост написа:Вижте какво – всички, освен slacker.
Държите се като квакащи женоря, а аз в махленски свади не участвам.
Няма повече какво да говорим, както казах и преди - никой от вас не е в състояние да формулира позицията си.
Толкоз.
HT

Мнение от HT »

Както казва народната мъдрост "Покрай сухото гори и мокрото". Забавна тема, все пак.

Загинал от приятелски огън (ха ха)
ваш
нт
гост

хм

Мнение от гост »

Victor, изтри обидите, но аз ги прочетох. Добре че си се усетил колко беше тъпо. Интереса ти към личността ми ще пропусна. Не се опитвайте да ми отнемате правото да се запознавам с когото аз искам. За мен интернет е място за споделяне на идеи, а не за запознанства.
Ще уважа опита ти да формулираш някаква позиция и ще отделя още от времето си.
Уважавам ентусиазма и безкористността на целия екип и всички, които му помагат. Но да видим какво става по-нататък, защото един гол ентусиазъм все още не е достатъчен, за да се направи нещо добро.

За съжаление интернет се превърна в място, където понятието "отговорност" не съществува - всеки пише и прави каквото си иска. Защото аз съм отговорен човек, се възмутих и казах тежките думи – че читанка разпространява невежество. А първата функция на една библиотека, каквато сайтът има претенции да бъде, е да сее просвета - с всичко, което е.
Сега ще добавя, че сайтът прави мъчителни опити да открие топлата вода.
Когато човек реши да започне някаква дейност, нормално е преди това да научи какво е направено преди него в тази област. Все пак светът не започва от нас. Хайде да видим как човек се ориентира в "библиотеката" читанка. Защото може да не търся точно определена книга, нали?

Първото нещо, което всеки интелигентен читател прави, влизайки в библиотека, е да види каталога й. Каталогът е "физическа географска карта" на библиотеката. Българският държавен стандарт (БДС) за каталогизиране на книгите в библиотеките е съобразен със световните стандарти и познавайки каталог на наша библиотека, човек може да се ориентира във всяка библиотека по света. Библиотечните ни стандарти са съобразени със световно приети и установени периодизации на литературата (пропускам науката и изкуствата). Как е тук... леле мале... пълна бъркотия, тук стандарти и закони не важат, читанка е носител на “прогреса” - който тук явно се разбира като незачитане на всичко, направено преди нас. Казали са ви го вече съвсем доброжелателно, но онези “етикети” продължават да си стоят. Какъв е резултатът? Човек, свикнал да ползва библиотеки, тегли една майна и излиза от сайта. А млади хора, които ползват читанката преди да са стъпили в библиотека, съзнателно или не ще усвоят този “ред”. И когато дойде време да ползват истинска библиотека, ще видят зор. Резултатът е - интелектуална енергия, хвърлена на вятъра – и от поддържащите читанка – да измислят нова каталогизация, и от читателите.

Читанка е амбицирана да се бори с издателствата-изедници, масово носители на авторските права. Ами като са глупави авторите да си ги дават, онези са носителите. Никой не може да те принуди да си дадеш авторското право. И всички подробности по договора се обсъждат, така че всяка страна си прави сметките. Ама нямали пари автори и преводачи – нямат, като ги предоставят безплатно в интернет – и кръгът се затвори. :lol:
Поне в момента положението е такова и не виждам с какво читанка допринася за подобряването му, като упорства да не спазва закона за авторското право - дори и някои от носителите му никак да не са симпатични. :lol:
Сам казваш, че хората нямат пари да купуват книги, затова им ги предоставяте безплатно. Само че - който не е изгладувал купуването на книга, не знае нищо за живота. И затова - да не се прави на голям читател.
gioganotti
Мнения: 36
Регистрация: 03 април 2008, 18:26
Местонахождение: София

Мнение от gioganotti »

Многоуважаеми Госте, аз съм отгладувал и обезсънил не една книга, така че ще си позволя да изкажа някои съображения. На няколко пъти прочетох, че книгата е стока и, че трябва да уважаваме труда на другите. По повод на стоката и оплакванията, че в резултат на качването в интернет, книгите залежават и се реализират загуби. Ами замислете се дали ако намалите цените, не ще се поразмърдат поне мъничко. Нали точно това правят търговците със салама, с който толкова обичате да сравнявате книгите. Като не се купува на 20 лева, преоценяват на 17, като не се купува - на 15 и така, докато почне да се купува. А реализиран тираж на минус пет лева е по-добре от нереализиран на плюс пет лева. С интерес ще очаквам конкретен пример за идеята, която съвсем безплатно ви подарявам.
Ако не отговарям на писмата Ви, вижте [url]http://6lyokavitza.org/mail[/url]
Гост

Мнение от Гост »

gioganotti написа:Многоуважаеми Госте, аз съм отгладувал и обезсънил не една книга, така че ще си позволя да изкажа някои съображения. На няколко пъти прочетох, че книгата е стока и, че трябва да уважаваме труда на другите. По повод на стоката и оплакванията, че в резултат на качването в интернет, книгите залежават и се реализират загуби. Ами замислете се дали ако намалите цените, не ще се поразмърдат поне мъничко. Нали точно това правят търговците със салама, с който толкова обичате да сравнявате книгите. Като не се купува на 20 лева, преоценяват на 17, като не се купува - на 15 и така, докато почне да се купува. А реализиран тираж на минус пет лева е по-добре от нереализиран на плюс пет лева. С интерес ще очаквам конкретен пример за идеята, която съвсем безплатно ви подарявам.
Да, книгата не е информация, а интелектуален продукт. Тази грешка се прави много често, хората масово не знаят разликата между двете и все се позовават на правото си на свободен достъп до информация, когато става дума за книги.
Не знам защо решихте, че съм издател. Попитайте тях, аз не се наемам да дам компетентен отговор. Но мисля, че някои издателства ги правят тези намаления, въпреки че сигурно се получават някакви усложнения във връзка с платени хонорари, данъци и подобни. Понякога има договореност с автора и за цената на книгата (за тиража има винаги), и сметките започват от там.
А идеите не са обект на авторското право, така че от публикуването й няма да можете да спечелите. Но може да я патентовате - и да чакате. :lol:
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Благодаря, анонимен, най-сетне загрях кой си, (чак сега), ще прощаваш, но острите ти думи увличат и мене. :-) Както знаеш, аз мисля по въпроса с книгите в интернет от десетина години и повече. Вече писах при Григор http://gatchev.info/blog че "Моята библиотека" вдигна стандартите в интернет, колкото и да са далече те и от БДС, и от народната библиотека и прочее. В сравнение със сайтовете с книги, които бяха преди "Моята библиотека", сега е доста по-добре. Учим се, време нямаме, пари не взимаме, колкото можем, толкова. Ако не е "Моята библиотека", хаосът щеше да е много по-голям, пак при Григор писах за сайтове с книги, файлови текстове, в които понякога дори и автор и заглавие няма. Ако не е "Моята библиотека", из интернет на български ще може да се чете само сектантска литература, с която го заляха още едно време. Аз затова и пуснах "Книга за сектите", пък като се свързах с автора, той рече, че му било неприятно да я има книгата в интернет, та я махнах. Ето сега, няма я, ама сектантските книги си стоят.
И колкото и да не си съгласен, че "Моята библиотека" е библиотека, тя си е, защото библиотека е място, където има книги, и където хората ходят да четат. Лоша, хубава, това е библиотека.
Ти много добре знаеш колко хора имат на удобно за тях място хартиена библиотека, на колко хора им е на път например в петък след работа, и колко е удобно да отиде човек в петък след работа да си вземе хартиена книга за събота и неделя да речем. Докато е наистина много удобно да отиде човек по всяко време в "Моята библиотека", за това спор няма. Също много добре се разбра, че "Моята библиотека" не подбива печалбите на никого. Когато започнат да се продават електронни книги на български както в САЩ например, тогава вече може да се спори дали се подбиват печалби, но сега е очевидно, че "Моята библиотека" само допринася за печалби на хартия, защото прави реклама и на автори и на издателства.
И като се добави онова в Закона за авторското и сродните му права за общодостъпни библиотеки, ето, съвсем ясно става защо я има "Моята библиотека".
На тебе ти прави чест, че не си се надул като някои други праводържатели и разни там сдружения, които наричат Явор Колев рицар на книгата :-), а си отделил време и пишеш тука, дори подхождаш до известна степен добронамерено. Ако повече хора от твоята сфера ходеха и пишеха из интернет, щяхме да се разбираме сигурно много по-добре и едва ли щеше да се стига до милиция
Още пишеш за "всеки интелигентен читател". Такива са изключително малко, ама наистина малко. Освен това, този интелигентен читател лесно ще се ориентира и в "Моята библиотека", а пък неинтелигентният трудно ще се ориентира и в най-добрата хартиена библиотека в България. "Моята библиотека" със сигурност е подтикнала хора, които не са чели книги да започнат, и това е според мен по-важно от това дали ще усвоят някаква култура на читатели в баш библиотеки.
"Моята библиотека" изобщо не е имала за цел да се бори с издатели и праводържатели, а според мен съществената цел и причина за съществуването й е удовлетворението, че хора, които нямат достъп до хартиени библиотеки и пари за книги могат да четат. Естествено, след като към тия хора, които поддържат сайта, се тръгне със заплахи, обиди, пренебрежение и милиция, нищо чудно да се амбицират и за друго, освен за лично удовлетворение, че дават на хората да четат книги. Никой не подходи към такива хора добронамерено, което е наистина жалко. Да не припомням и за моя случай, че първо бях награден, пък после наритан.
И за да не дърабъря излишно, да кажа, че сайт като "Моята библиотека" просто нямаше как да не възникне. Първо защото в закона няма изрична забрана, дори според мен има разрешение за такива сайтове, и после защото причините са съвсем обективни, хартиените книги са труднодостъпни, все по-скъпи и по-скъпи, и не на последно място пак да си повторя като папагал, че на български книгите с изтекли права са изключително малко, в сравнение с тия на английски, руски, френски, немски. На тоя фон, нашата държава вдигна срока на 70 години, а във Франция той е все още 50. Станахме по католици от папата.
Разбирам твоята добронамереност, макар тя да не личи кой знае колко, аз съм сигурен в това, че си добронамерен. Аз внимателно чета всичките ти аргументи, опитвам се да ги осмисля по-добре. А ти, моля, послушай, прецени това, че според мен въпросът е законодателен. Законът е твърде зле написан, не е достатъчно ясен, ние не сме юристи, но не сме и малоумни, четем и разбираме, че общодостъпна библиотека не трябва да плаща за права. Те там ви е проблемът, оправете си закона, пък ако трябва, затворете и хартиените библиотеки, сложете и на всяка книга от тях наем, и така ще спечелите пари, но ще изгубите много читатели, както е съвсем ясно. Разбира се, паричните печалби ще успокоят праводържателите, повечето издатели, защото тях не ги е еня колко хора четат, а колко пари падат.
А за отгладувана книга не искам да говоря, защото има и още по-трудно, чета от съвсем малък, та до ден днешен, ама нали нямаше да дърабъря. И да пази Бог да се връщаме към времена, когато трябва да гладуваш, че да си купиш книга. Пък и бая автори напоследък станаха милионери с писане на бози, докато когато трябваше да се гладува за купуване на книга, тогава нямаше такива автори милионери. Светът се променя, Божидаре, и някои по-възрастни, като мене и тебе, няма да се съгласят никога с някои работи, други няма да разберат, но това няма да спре промяната. Хубаво е, че не сме безразлични и се поборваме по малко. Младите ще разберат нещо от нас, ние от тях и така... Важното е да се общува и да се пише открито.
(И ако може без предизвикателства като тия, че сме комунисти, които обичат да папат чуждо. Не сме такива. Не е хубаво така, защото веднага пък може да се каже, че точно праводържателите са такива и т. н. до безкрай.)
хм

гост

Мнение от хм »

Най-напред – мислиш ме за друг. Не се познаваме. Дано това не стане причина да си промениш тона. Но ако още някой е изказал мнения, подобни на моите – мога само да се радвам, а вие – да се замислите още.
Според мен сте уязвими и ако някой се заинати да ви съди, ще ви осъди.
Имате достатъчно симпатизанти, ползвайте услугите на някой опитен юрист (само да не е завършил Югозападния у-тет в Благоевград). :lol:
Ето, това са текстовете от закона, които ви касаят:
Чл.18. (1) Авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица...
(2) За използване по смисъла на ал.1 се смятат действия като:
................
10. (нова,ДВ,бр.28 от 2000 г.; изм.,бр.99 от 2005 г.) предлагането по безжичен път или по кабел на достъп на неограничен брой лица до произведението или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях.

Това, на което вие се позовавате, но пропускате важна част от изречението, е:

Свободно използване без заплащане на възнаграждение
(загл.изм.,ДВ,бр.77 от 2002 г.)

9. (изм.,ДВ,бр.99 от 2005 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;

Изречението е дълго и затова ви се е опряло. Имаме “възпроизвеждане от... с цел... ако...”
Освен това: в класификацията на библиотеките няма клас "общодостъпни библиотеки" – виж закона за библиотеките. Думата "общодостъпен" е използвана за най-общо определяне на обществените библиотеки - за разлика от библиотеките, които са с ограничен достъп – ведомствени, университетски и пр. За последните трябва да отговаряш на някакви определени условия, за да те допуснат. И тях неслучайно ги няма в закона, те са със друг статут.
Така че позоваването ви на текста на законодателя не е коректно.
Не само в България, в цял свят съществува този проблем, но информацията ми е, че промените няма да станат в посока на ограничаване на авторските права, а към усъвършенстване на наказателните закони при нарушаването им. Дори някаква европейска комисия работи по въпроса от известно време.
И все пак - ще обеднеете малко откъм по-нова литература, да. Но ще продължите да съществувате. Нима е малко световната класика и нима не си струва да се чете?
По-късно ще кажа още нещо.
gioganotti
Мнения: 36
Регистрация: 03 април 2008, 18:26
Местонахождение: София

Мнение от gioganotti »

Гост написа:
gioganotti написа:Многоуважаеми Госте, аз съм отгладувал и обезсънил не една книга, така че ще си позволя да изкажа някои съображения. На няколко пъти прочетох, че книгата е стока и, че трябва да уважаваме труда на другите. По повод на стоката и оплакванията, че в резултат на качването в интернет, книгите залежават и се реализират загуби. Ами замислете се дали ако намалите цените, не ще се поразмърдат поне мъничко. Нали точно това правят търговците със салама, с който толкова обичате да сравнявате книгите. Като не се купува на 20 лева, преоценяват на 17, като не се купува - на 15 и така, докато почне да се купува. А реализиран тираж на минус пет лева е по-добре от нереализиран на плюс пет лева. С интерес ще очаквам конкретен пример за идеята, която съвсем безплатно ви подарявам.
Да, книгата не е информация, а интелектуален продукт. Тази грешка се прави много често, хората масово не знаят разликата между двете и все се позовават на правото си на свободен достъп до информация, когато става дума за книги.
Не знам защо решихте, че съм издател. Попитайте тях, аз не се наемам да дам компетентен отговор. Но мисля, че някои издателства ги правят тези намаления, въпреки че сигурно се получават някакви усложнения във връзка с платени хонорари, данъци и подобни. Понякога има договореност с автора и за цената на книгата (за тиража има винаги), и сметките започват от там.
А идеите не са обект на авторското право, така че от публикуването й няма да можете да спечелите. Но може да я патентовате - и да чакате. :lol:
Относно затрудненията - всички магазини, които предлагат намаления на продаваните от тях стоки, ги изпитват. Затова си имат счетоводители. Не виждам причина да изключим издателствата от множеството. Относно договореността с автора - има тъй наречените преговори и не вярвам, ако на някой автор се обясни аргументирано, да откаже. А моята идея е точно същия продукт, както и една книга, т.е. би следвало, ако някой я ползва, да ме цитира като автор. С това биха се уредили всички т.нар. "авторски права". Относно това, че някои издателства правят тези намаления - вероятно е така, но след като защитавате тази теза е препоръчително да дадете конкретен пример. Иначе и аз мога да пиша общи приказки до безкрай.
Ако не отговарям на писмата Ви, вижте [url]http://6lyokavitza.org/mail[/url]
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: гост

Мнение от Victor »

Няма да спорим дали съм те познал или не. :-) Обаче пишеш:
"... Нима е малко световната класика и нима не си струва да се чете?..."
Хайде да преброим преводите на световна класика, които са с изтекли права, тоест, от смъртта на преводача са минали повече от 70 години?
Аз мисля, че почти няма такива книги. И ако имаше, хората първо тях щяха да сканират и пуснат.
А законът е така написан, че се опира на всички, със сигурност ще се опре и на тия, които са го написали. Според твоето тълкуване излиза, че човек не може да отиде в хартиена регистрирана традиционна и класическа библиотека и да чете за удоволствие или от скука, а само с учебна цел, така ли?
Ако е така, значи и класическите хартиени библиотеки нарушават точно толкова закона, колкото и "Моята библиотека".
Да не говорим за Замунда и Арена, те и пари правят хората, пък никой май не ги съди, или май ги съдеше, но защо ли продължават да работят? Защо милицията не се занимава с тях?...
Ще си променя тона, разбира се, ако пак почнем с обиди. :-)
Според мен никой няма да съди "Моята библиотека", защото това ще му донесе ужасен черен пиар, и ако библиотеката затвори, ще му спре и рекламата от нея. И да, разбира се, ще я осъди, защото видяхме вече какъв е съдът и държавата ни изобщо, за съжаление. Пък кой знае, аз не зная. Във всеки случай съм сигурен, че ако "Моята библиотека" нарушава закона, то със сигурност го нарушават и хартиените библиотеки. Но откак "Труд" се заяде с мене и отнесе черния пиар, никой вече не иска много-много да се показва, включително и вие.

[quote="хм"]Най-напред – мислиш ме за друг. Не се познаваме. Дано това не стане причина да си промениш тона. Но ако още някой е изказал мнения, подобни на моите –
(cut)
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: гост

Мнение от Victor »

Някой тук каза, че този закон трябва да бъде нарушаван. Наистина и аз зная тоя текст
"... до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях. ..."
Ами ето, това е то. Значи законът според тебе позволява да се чете в библиотека, ама само в ограничено време и място, например, когато си на работа и не можеш да отидеш в библиотека, или когато си далече от библиотека и не можеш да отидеш там, а и само с учебна цел. Ясно и просто, законът ограничава четенето, уж го позволява, ама само в определено време, при това кой знае от кого избрано. Тогава "Моята библиотека" също може да влезе в това число, защото все пак читателите й не са неограничен брой, има лимит за теглене, а пък колко му е да се каже, че е и на едно ограничено място, на сървър в мечтата на всички издатели, САЩ.
И ето, май идва време да признаеш, че според хора като тебе не трябва да има хартиени библиотеки, в които да може да се чете без пари. Ами хубаво, да се напише това нещо ясно в закона и тогава тълкуването му няма да се опира на никого. Ще четат само богати хора с достатъчно време, пък по-бедните, нали знаем, да го...
Хайде сега пак кажи нещо за комунисти, щото аз мисля и за бедните. Но имам информации и какви са библиотеките в САЩ и Канада например.
гост

хм

Мнение от гост »

пускай климатика :lol:
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: хм

Мнение от Victor »

Е, анонимни Божидаре, пуснал съм го, а ти явно на въпросите, които задавам не отговаряш, а май и не мислиш по тях. За да не се повтаряме и тука, иди, моля, прочети това
http://www.gatchev.info/blog/?p=985
Самият факт, че праводържателите се крият, говори много. Като питах кой си, аз не съм искал да се запознаваме, а исках да разберем защо се криеш. Твоя си работа, аз само мога да предполагам защо е. Пусни и ти климатика, че то с хора, които не искат да погледнат и другата страна няма смисъл да се спори.
Отивам до парка да видя останали ли са патици и жаби. Тях ще питам какво е това "лол". :-)
гост написа:пускай климатика :lol:
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: хм

Мнение от Inf »

гост написа:Значи - разбрахме се - който не иска да си има неприятности, да спазва закона.
Който не го спазва, да не писка - сам си го е търсил.
Ей това съм го пропуснал, а е било толкова забавно: :) "да не писка", "който не иска да си има неприятности". Този жалък милиционерски стил на заплахи ми е толкова познат. Значи закона е нарушен... но кой закон ? Няма нарушен закон и затова няма никой осъден. Всъщност има - тези, които причиняват "неприятностите", са нарушили доста закони. Уточнявам, че съм от поколението, което имаше "неприятности" и със слушането на "Бийтълс" - не беше незаконно (поне точно по това време), но конфискуваха всичко т.е. "имахме неприятности", които не ни спряха. Сега пак същите създават "неприятности" и пак незаконно... и какъв е резултата ? :) Противоположен естествено. Смели заплахи... много смели, но от анонимна позиция - колко типично. :) Винаги съм се питал, никога ли не мислят, че монетата има две страни и когато заплашват и плащат, за да създават неприятности на някои... може да си получат в даден момент, всичко каквото "са си търсили"... законно естествено :). Убеден съм, че се замислят и затова... са анонимни, но... достатъчно ли са анонимни ? :D
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости