Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Аватар
Parsifal
Мнения: 17
Регистрация: 14 декември 2006, 02:36

Мнение от Parsifal »

А какво мислите за това > http://www.apple.com/ipad/
Щом така и така ще се харчи за добра машинка то това мисля е върхът на еволюцията за момента.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

iPad не е никакъв връх на еволюцията, a обикновен таблет с нормален LCD екран, който не е много подходящ за четене на книги. Аз на такъв "връх на еволюцията" чета книги вече 4 години. За книгите си има електронно мастило, но то е скъпо удоволствие.
Гост

Мнение от Гост »

Някой ако иска почти нов lBook V3+ да ми пише на ereader25 [at] yahoo [dot] com. Имам също резервни батерии и SD карти. Възможен е и някакъв бартер.
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Сравнение на 10 популярни в момента eBook-а

Мнение от malinmarinov »

10 популярни в момента eBook-а. Сравнение на дисплеи. Контраст и степен на сиво на фона – Posts 836 и Posts 836: http://www.the-ebook.ru/forum/viewtopic ... start=1180 Снимките са с абсолютно еднаки настройки на фотоапарата и еднакви текстове.
Readerche

Мнение от Readerche »

Аз използвам Ectaco jetBook-Lite - цена около - $100 и няма забавяне при прелистване - за мен това е най-важното. Чете всичко и е супер за първо устройство.
nook

nook

Мнение от nook »

А какво мислите за NOOK на новата цена? Има ли проблем с поддръжката на epub и pdf на български? Как е екрана сравнен с V3+ и ПБ301?
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Мнение от danbi »

Някъде из руските форуми бях чел, че Nook има най-добър екран. В смисъл, най-бял, с най-добър контраст. Има логика за това, тъй като основния екран се използва само за съдържанието -- а навигацията и други неща, изискващи бързодействие ползват малкия LCD екран.

eInk технологията има някои особености, свързани с качеството на изображението което се получава. За да се получи най-качествено и контрастно изображение, трябва да се опресни целия екран, при това с няколко цикъла (пълно изчистване). За да не изглежда кошмарно показването на менюта и подобни, повечето устройства използват частично опресняване на екрана при което остават най-различни артефакти, влошаващи качеството на изображението.

Продава ли се някъде у нас Nook? Ще бъде интересно някой да напише ревю за него.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Екрана на всички актуални устройства е еднакъв, едва ли има разлика в контраста между Nook и Kindle 2 и V3+. Освен ако не се сравнява с устройство touch screen. Тогава Nook ще изглежда по-добре.
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Мнение от danbi »

Това, че екрана е еднакъв е малка спекулация.. най-вече на производителите.

Еднакъв е само филма Vizplex.Този филм е изключително тънък и се нанася върху някаква повърхост която да го пази от скъсване и разтегляне, най-често стъкло. Така се получава дисплея. Този дисплей може да бъде сензорен, при това от два вида. Например, iRex използват Wacom таблет под дисплея, като таблета се управлява електромагнитно със специална писалка, в замяна на което дисплея е "перфектен". Други производители, като например (Pocketbook) използват резистивен сензорен слой, който се нанася над Vizplex филма. Този слой е много лъскав. За да стане четенето поносимо, върху него пък залепват матово фолио, което "замазва" изображението. и т.н.

Филма, който образува изображението е един и същ. Произвежда се от един производител. Но дисплея е различен при различните устройства, при това видимо различен.

Хубавото е, че изглежда вече са започнали алтернативното производство от SiPix, което ще разчупи монопола и свали драстично цените. Например: http://myebook.bg/?p=831

Ако до края на годината наистина се появят и първите цветни дисплеи с голямо бързодействие от Qualcomm, щастието ще бъде пълно :)
Ankalagon
Мнения: 3
Регистрация: 27 декември 2009, 01:01

Мнение от Ankalagon »

SecondShoe написа:За книгите си има електронно мастило, но то е скъпо удоволствие.
Категорично не съм съгласен. Това е една от най-разумните и изплащащи се инвестиции. Не бива да се допуска никакъв компромис с очите. В момента използвам Sony PRS-505 и отговорно заявявам, че за мен това е идеалното устройство. Има си всичко необходимо - черно-бял дисплей с необходимата големина за книги без илюстрации, възможност за кирилизиране, достатъчна памет, много красив, лек и удобен като изпълнение, няма диващини като WiFi, клавиатура, touch screen и прочие безполезни глупости.
За интернет си имам Somy Vaio FW139E и HP Mini2140 (когато съм в движение). Музика слушам от Ipod touch 3G, като телефон преди 2 седмици си взех HTC Desire. Всичките ги тествах за четене на книги и просто не струват спрямо eInk технологията. Болшинството са бая по-скъпи от четците в днешно време. В крайна сметка бая хора хвърлят 1000+ за телефон (който реално се ползва 20-30 мин. като смартфон дневно), а после 400 лв. за четец им се виждат супер много (а от него се чете поне час-два). Много сбъркани приоритети са това. На фона на другите технологични изгъзици eInсk устройствата са определено разумна и не непосилна инвестиция.
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Мнение от plamentd »

и аз да си кажа за eink

нещо не ме впечатлява

- много ниска резолюция на съществуващите устройства 800х600 за 6", като следствие - иска по-големи шрифтове за да изглежда добре, а екрана е все още по-малък от нормална страница.
- фона е доста сив, това при слаба светлина го прави доста натоварващ очите
- не може да се чете без осветление или на съвсем слабо осветкение, жената мърмори
- бавно прелистване

+ове
по-удобен за четене на директна слънчева светлина

за lcd
общо взето имат два минуса сравнено с еинк, по-зле са на директна слънчева светлина (някои са доста прилични), издухват батерията

това, че натоварват повече очите според мен е пълна дивотия, единствения случай когато си чуствам очите натоварени при четене на лцд е когато чета на тъмно, ама па това с еинк изобщо не го мога.
не знам защо на тъмно никога не мога да намаля яркоста достатъчно, но в такъв случай просто слагам много тъмен фон.
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Мнение от danbi »

Причината, поради която електронната хартия не изморява очите е липсата на опресняване. Страницата се рисува веднъж и изображението след това е стабилно, дори без подаване на енергия. Точно както хартията. Заради това, консумацията е ниска, без значение колко време четете. Енергия се консумира само при 'прелистване' (прерисуване на страницата), като консумацията на енергия примерно е "висока". Последното поколение Pearl харчи дори по-малко при прелистване. За по-новите технологии, още не се знае много, от към практическа гледна точка.

При всички други технологии, изображението се опреснява, често много пъти в секунда. Това им позволява да показват бързо сменящи се изображения, но и уморява очите.

Резолюцията всъщност изобщо не е ниска. 600x800 пиксела при 6" диагонал са 166 dpi. 600x800 при 5" са 200 dpi. Съвременните дисплеи за лаптопи с висока разделителна способност са 100-130 dpi. Само новия iPhone 4 е реална конкуренция, но кой ще се звери на такова екранче? На екранче 6" могат да се разположат не по-малко редове отколкото на книжка малък формат при това с прилично едър шрифт -- все пак на книжките има огромни бели полета.

Пък и, на пазара има четци със 7", 8", 10" (9.7" май) и т.н.

Единствения по-сериозен недостатък на досегашното поколение четци е, че дисплея е върху стъклена подложка и затова е крехък (като дисплей на лаптоп). Следващото поколение, което ще излезе тази година се твърди, че ще бъде на пластмасова основа, вероятно гъвкава (като хартия, или поне, като рентгенова снимка).

Аз също не мисля, че тези устройства са скъпи. Досега бяха, защото имаше само един производител на електронната хартия. Вече има втори. Очаква се трети до края на годината. Според мен, цената им ще се кротне до $100 за базовите устройства (качествени, вършещи работа) и оттам нагоре ще са тези с екстрите. Скоро ще видим и доста мобилни телефони с такива дисплеи (не, че няма).
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Мнение от plamentd »

@данби
не е баш така, опресняването предизвиква трептене при црт, защото там всъщност електронния лъч пали пикселите
при лцд подсветката си свети постоянно и опресняването няма нищо общо с изморяването на очите, то само показва колко бързо може да се сменя образа.
също така издухването на батерията няма общо с опресняването, пак е основно заради подсветката
danbi
Мнения: 45
Регистрация: 17 юни 2010, 17:57
Местонахождение: Варна

Мнение от danbi »

За да няма недоразуменуя, нека поясня. Има два вида "трептене". Единия вид, който се случва само при CRT дисплеите се дължи на попадането на електронния лъч на различно място всеки път, когато обходи дисплея. Това трептене значително се намалява с използване на маски които "формират" пикселите, но никога не може да се избегне напълно.

Втория вид, при всякакъв вид дисплеи се поражда от това, че изображението се опреснява през цялото време. При типичния LCD дисплей на лаптоп, примерно това се случва 60 пъти в секунда. Това число не е случайно. Ефекта от този тип "трептене" се тушира в голяма степен с използване на дисплеи с "голямо послесветене" (в случая, това при LCD няма "смисъл" но принципа е същия). Но тъй като "бързодействието" е обратно порпоционално на "послесветенето" има случаи когато и то е видмо.

Специално при LCD има и трети вид "трептене" и то се случва заради модулация на подсветката. Разбира се, има устройства за четене на електронни книги с LCD без подсветка.

LCD дисплеите също така най-често са поляризирани. При някои светлинни условия са абсолютно нечетими.
Ако имате поляризационен филтър за фотоапарат може много лесно практически да се убедите в това: поставете филтъра пред вас и дисплея (монитор, лаптоп, телевизор) и го завъртете. В една от позициите няма да видите никакви изображение.

Тези неща са видими с просто око, няма как да не сте ги забелязвали...

Всичко това не значи, че LCD дисплеите не могат да се използват за електронни четци. Просто не могат да се сравнят с електронната хартия по качество. А вероятно и употребата им ще намалее и в други устройства, когато цветната бързодействаща електронна хартия излезе на пазара (обещават: края на годината).
plamentd
Мнения: 87
Регистрация: 20 ноември 2009, 19:42

Мнение от plamentd »

при лцд трептене може да има само заради подсветката, както сам(а) си написал(а) нито неточността на попадение нито загасването на пииксела (съответно нуждата от голямо послесветене) съществуват при лцд.

а какво е общото между поляризацията, трептенето и умората на очите, така и не разбрах
shkolo
Мнения: 3
Регистрация: 15 юли 2010, 20:11

Четец за електронни книги - информация

Мнение от shkolo »

Ето една статия, която дава полезна информация за рийдърите:
http://freeinfidel.blogspot.com/2010/06/e-book.html
ankalagon нерегнат

Мнение от ankalagon нерегнат »

plamentd написа:при лцд трептене може да има само заради подсветката, както сам(а) си написал(а) нито неточността на попадение нито загасването на пииксела (съответно нуждата от голямо послесветене) съществуват при лцд.

а какво е общото между поляризацията, трептенето и умората на очите, така и не разбрах
Проблемът е в излъчването. Еволюционно окото е адаптирано да възприема отразена светлина. От тук нататък всеки си решава кое е по-важно - 400 лв. или вероятни проблеми със зрението след време.
shkolo
Мнения: 3
Регистрация: 15 юли 2010, 20:11

Мнение от shkolo »

Аз ползвам Sony PRS-505 и съм предоволен. Абсолютно нищо общо с ТФТ-екраните, които дразнят очите. Откакто го имам, просто се родих и не се разделям с него.
Ако четете английски, в торентите ще намерите десетки хиляди книги.
Купих го преди 5-6 месеца за $390 от Amazon.co.uk.
Reader4e

Мнение от Reader4e »

plamentd написа:
за lcd
общо взето имат два минуса сравнено с еинк, по-зле са на директна слънчева светлина (някои са доста прилични), издухват батерията

това, че натоварват повече очите според мен е пълна дивотия, единствения случай когато си чуствам очите натоварени при четене на лцд е когато чета на тъмно, ама па това с еинк изобщо не го мога.
не знам защо на тъмно никога не мога да намаля яркоста достатъчно, но в такъв случай просто слагам много тъмен фон.
Имам Ectaco jetBook-Lite и продължителноста на четене е около 20 ч. преди да се изразходи батерията всъщност са 4 х АА.
Очите не ми се уморяват, а липсата на забавяне при смяна на страницата е несравним + . Пробал съм доста модели четци и понеже чета бързо смяната на страниците ми беше много неприятно.
natispain
Мнения: 23
Регистрация: 04 юни 2010, 23:33
Местонахождение: Мадрид

Мнение от natispain »

Но не е е-инк и какви формати чете?
Readerche

Мнение от Readerche »

natispain написа:Но не е е-инк и какви формати чете?
На мен не ми прави впечатление някаква огромна разлика между типовете дисплей. Ето характеристиките http://www.jetbook.net/specifications.php?refid=29532
rubbit

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от rubbit »

Здравейте! От скоро се интересувам от електронните четци, но от толкова много информация съвсем се обърках. Попаднах не една обява в ибей и искам да помоля дя ми кажете какво мислите за този четец и мога ли да му сложа кирилица, ако няма?
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT

Благодаря предварително на отговорилите!
rubbit

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от rubbit »

Пак съм аз :oops:
Или може би това - виждам, че вече си има кирилица...
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT
nicktodorov
Мнения: 11
Регистрация: 05 юли 2010, 13:49

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от nicktodorov »

rubbit написа:Пак съм аз :oops:
Или може би това - виждам, че вече си има кирилица...
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT
И аз бях в твоето положение, но тези цени в eBay нещо не ми се сториха достатъчно ниски за да си купя от там...
Този Hanlin например е с начална цена 99 паунда, не се знае на колко би го спечелил и колко ще е доставката. И е втора употреба...
А тук по-новия модел V3+ нов с гаранция и т.н. е 450 лв. Аз избрах този вариант, защото според мен е по-изгоден.
lenkova

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от lenkova »

Много, ама много ми хареса ето това:
http://www.amazon.com/gp/product/B002GY ... B002GYWHSQ
Въпрос към по-разбиращите от мен: има ли кирилица и мога ли да си свалям от компютъра книги или съм вързана само за амазон?
Ако отговорите са "да" бих преглътнала цената. :lol:
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Re:

Мнение от MikoBG »

ankalagon нерегнат написа: Проблемът е в излъчването. Еволюционно окото е адаптирано да възприема отразена светлина. От тук нататък всеки си решава кое е по-важно - 400 лв. или вероятни проблеми със зрението след време.
Сигурен ли си в написаното от теб? "Еволюционно" ?! Какво значение има дали светлината е отразена или директна? Консултирал ли си се с офталмолог? Някой от "знаещите" и коментиращи, може ли да ми каже, колко милисекунди е бързодействието на реакция при човешкото око?

П.П.
Бих искал да допълня. Отдавна съм минал христова възраст. Често ми се налага да убивам време, забождайки нос в екниги. Преди 4 години си правих операция на 2-те очи с лазер (-6 късогледство). Сега съм като орел! :) Чета на 22In iMac или iPhone. Разполагам и 10 in с PC Eee PC 1008HA на Asus. Преди 8 месеца, в резултат на прочетеното във форума си купих BeBook. С това искам да ви кажа, че чета много и на всякакви устройства, но не се оплавам от умора или главоболие. В момента най-често използвам телефона! Оказа се най-удобното решение. А BeBook-a събира прах! Дразня се, когато се изказват некомпетентни мнения от неинформирани люде. Тук многократно е изтъквано, че всеки сам трабва да намери и реши кое е най-доброто като решение. …Сега се сетих, че на времето по американската телевизия, цигарите Marlboro са рекламирани, като полезни за здравето…. :shock:
iPhone+Stanza :)
nicktodorov
Мнения: 11
Регистрация: 05 юли 2010, 13:49

Re: Re:

Мнение от nicktodorov »

MikoBG написа:
ankalagon нерегнат написа: Проблемът е в излъчването. Еволюционно окото е адаптирано да възприема отразена светлина. От тук нататък всеки си решава кое е по-важно - 400 лв. или вероятни проблеми със зрението след време.
Сигурен ли си в написаното от теб? "Еволюционно" ?! Какво значение има дали светлината е отразена или директна? Консултирал ли си се с офталмолог? Някой от "знаещите" и коментиращи, може ли да ми каже, колко милисекунди е бързодействието на реакция при човешкото око?

П.П.
Бих искал да допълня. Отдавна съм минал христова възраст. Често ми се налага да убивам време, забождайки нос в екниги. Преди 4 години си правих операция на 2-те очи с лазер (-6 късогледство). Сега съм като орел! :) Чета на 22In iMac или iPhone. Разполагам и 10 in с PC Eee PC 1008HA на Asus. Преди 8 месеца, в резултат на прочетеното във форума си купих BeBook. С това искам да ви кажа, че чета много и на всякакви устройства, но не се оплавам от умора или главоболие. В момента най-често използвам телефона! Оказа се най-удобното решение. А BeBook-a събира прах! Дразня се, когато се изказват некомпетентни мнения от неинформирани люде. Тук многократно е изтъквано, че всеки сам трабва да намери и реши кое е най-доброто като решение. …Сега се сетих, че на времето по американската телевизия, цигарите Marlboro са рекламирани, като полезни за здравето…. :shock:
Нямам претенции да дам компетентно мнение, не съм офталмолог, нито съм се консултирал по въпроса с такъв.
Изказвам само лично мнение.
Имам далекогледство с 0. нещо си на едното око и 2. нещо си на другото. При четене и гледане на телевизия/PC използвам съответните очила. Работата ми е да седя по 8 часа пред монитор.
До скоро четях от телефона ми и не можех да го правя повече от 1-2 часа без да усетя болки и умора на очите.
След закупуването на eInk рийдър през отпуската ми не спрях да чета. Дори без очилата, които забравих в офиса.
За една седмица прочетох четирилогията на Артър Кларк "Една одисея...". Нямах абсолютно никакви проблеми с очите, дори и в дните, когато ми се събираха над 6-7 часа четене!

Не знам научно доказано ли е това за отразена и излъчена светлина, но при мен на практика е вярно.
И колкото и да ми е по-удобно да чета от телефона, който така или иначе е винаги с мен, предпочитам неудобството от разнасянето на рийдъра и четене от него.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от zl_tsanev »

nicktodorov написа:
rubbit написа:А тук по-новия модел V3+ нов с гаранция и т.н. е 450 лв. Аз избрах този вариант, защото според мен е по-изгоден.
V3+ (EZ Reader Plus) в САЩ се предлaга на промоция 169 USD: http://www.astak.com/
Гост

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Гост »

За мен най-добрия вариант е 5 инчовата Сони PRS300.
Цена в европа 170 евро.
Качеството е на Сони и операционката също.
Чете ЕПУБ ПДФ включително защитени.
Другия модел дето не виждам да се коментира тук е 5 инчов Ханвон 516.
Цена в Европа около 170 евро.
Предимство - Може да се инсталира на него опенинкпот - свободна операционна система.Чете ЕПУБ,ПФД,ФБ2,ЦХМ,ХТМЛ,РТФ,МОБИ,ДЖВУ.
Недостък - няма подръжка на ЕПУб защитен с Адоб след като инсталирате опеникпот.
Имам и двата модела така че пиша от опит.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Устройство за четене на електронни книги.

Мнение от Endymion »

Повечето устройства Ханвон 516, продавани в момента са несъвместими с OpenInkpot. Ханвон са сменили контролера и продават две различни устройства като един и същи модел. Май само тези продавани като Азбука са гарантирано съвместими с OpenInkpot.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости