Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Yotce
Мнения: 16
Регистрация: 19 септември 2007, 11:55

Мнение от Yotce »

В случая купувача не е търсил отстраняване на дефект, обърнал се е към продавача за разяснение, продавача - може би не умишлено, а поради незнание - му е дал грешна информация.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Изобщо не обсъждам цената на устройството, а още по-малко печалбата на когото и да било! В крайна сметка никой не ме е накарал насила да си го купя (както например, Топлофикация ме кара да изплащам загубите им). Единствената причина да цитирам някаква предполагаема надценка беше да изтъкна, че коректността между търговец и клиент струва повече от пари, печалба и т.н. Въпросните дами щяха да проявят коректност дори само ако бяха признали своята, хм... не информираност. Не мога да употребя думата "некомпетентност" защото като търговци си бяха много компетентни. Всъщност до колкото си спомням май ме убеди едната от тях, която ми каза, че и тя си зарежда батерията през два дена защото доста четяла. Така, че нищо чудно ако и тя милата, се е охакала със същата батерия като моята и не е проявила нито некоректност, нито некомпетентност ами просто и двамата да сме станали жертва на кофти съвпадък!

Yotce
Относно "Батерия BL-5C" всичко написано се отнася за батерии върху които с големи букви пише NOKIA. Батерии - не устройства... И не виждам къде съм направил връзка между МОЯТА батерия и NOKIA...?
Ма и тия от NOKIA са едни сладури... 100 (сто) батерии дали дефект и те веднага решили да подменят 46 000 000 (46 милиона)??? Как да не ги обожестви човек, а...? Някаква си дребна подмяна за 1 380 000 000 (1 милиард и 380 милиона EUR)... Извинявам се, че започнах да фъфля ама един колец ми се е запречил тука... Щото доматите аз така ги консумирам - направо с колците...
Относно свободните съпоставки. До момента по никакъв начин не съм отправил упрек или изразил оплакване от цената на каквото и да било (Освен на парното... Но то пък е услуга. Услуга, която не ползвам но плащам... И не се продава по eBay. Щот е локална услуга. Но иначе не е локално парно ами е централизирано. Щото локалното всеки сам си го такова пък туй ни го таковат централно - право в отверстието - като за смазка ползват Закона за общата собственост )! Та... За какво говорех? А, да!
Истина е, че мнозина влизат в Интернет, гледат цените на някаква стока и почват: "Цццццц! Глей ги сега наште. Там струва $350 пък те ми го продават за 660лв." Ми ще струва! Само, че оня пазар е със 100 000 000 потенциални потребители, а нашия с 50 до 100 - но не милиона - ами броя... Тури му транспорта и търговците, които най спокойно ти казват, че за по-малко от 20% няма и да те заплюят...
Ето защо, когато написах, че надценка от 200лв. е приемлива, не го направих с ирония, а напълно сериозно!
Това обаче се отнася до конкретния случай! Иначе... Преди няколко месеца си купих от Китай (по Интернет) една джаджа, която нашите хипермаркети ми продават на промоция за 640лв, а на мен ми излезе доставена до прага за 150лв... Майната й на гаранцията щом за тези пари, които ми искат у дома, мога да си купя 4 бройки отвън. Че остават и 40лв. за мезе...
Айде стига, че пак много се раздрънках... Пийс на всички и спорен уикенд (Речено по нашенски: Мир вам и не се намятвайте до припадък на някой сбор...)

piligrim
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Мнение от Alegria »

SecondShoe написа:Ако купувача се обърне директно към сервиза той губи правата си по гаранцията. Могат да го мотаят, не текат никакви срокове и т.н. Правилния начин на действие минава винаги през продавача.
Това не е вярно - "губене на права по гаранция"-та на стока или услуга няма при никакви условия - единственото изключение е употребата на съответната стока или услуга от купувача по непредвиден за употреба начин (тоест ако се ядосаш на устройството си, че не работи и го разтрошиш, няма да имаш въпросните права). Личното ми мнение е, че дори да има подобна клауза в договора между купувача и продавача, то тя ще е недействителна.
По-скоро продавачът не може да те задължи да се обърнеш към сервиза за спазване на гаранционните условия - тъй като, както казва законът, сам той е длъжен да приведе стоката/услугата във вида, който е указан в договора. Но срокове не текат - не тече гаранционен срок, докато дефектната стока е на поправка.
Mandor написа: Така че спокойно можеш да купиш една батерия BL-5C за Нокия (поне 20-ина модела я поддържат) и да провериш как ще се държи с нея. Разбира се, не трябва да забравяш да я приведеш в работен режим, точно както при купуването на нов GSM.
Нямам мнение по техническата част, но лично смятам, че смяната на батерията на устройството с друга батерия е точно гореспоменатата употреба на стоката не по предвидения начин. В този случай губиш не само правата си по гаранцията на стоката, но и автоматично се отказваш от останалите си 3 опции на избор при дефектна стока - подмяна, отстъпка от цената (отново лично аз смятам, че колкото и ниска да е цената на една стока/услуга, в никакъв случай не трябва да се купува с убеждението, че си "даваш парите за боклук" и с намерението да се откажеш от потребителските си права) и разваляне на договора между страните и обезщетение (ако са на лице условията, разбира се).
Mandor написа:Извинявай, но според мен е глупаво да задаваш технически въпроси на продавачите
Само уточнявам, че продавачът е длъжен да предостави всякаква информация на купувача във връзка с която и да е стока/услуга, която предлага. Това включва и да наеме персонал, който да има достатъчно технически и нетехнически познания по въпроса.

:D
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Alegria написа:Но срокове не текат - не тече гаранционен срок, докато дефектната стока е на поправка.
Напротив. Тече един много важен едномесечен срок. Продавача има на разположение един месец да върне ремонтираната стока на купувача след като е направена рекламация. В това време той трябва да се погрижи стоката да бъде ремонтирана, заменена с нова или да се възстановят парите на купувача. Ако купувача отиде направо в сервиза не тече такъв едномесечен срок и могат да го мотаят колкото си искат.
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Мнение от Alegria »

Както написах - спира двугодишният (или повече) гаранционен срок на стоката (при услугите може да е различен) и продълважа да тече след като стоката ти бъде предадена след поправката. Едномесечният срок е максималния срок за поправката на стоката ти. Законът не позволява сервизът да "мотае" купувача, поне мен никой не ме е "мотал" досега - ако си знаеш правата, никой няма да те ощети. Ако не ги знаеш, просто ги научи. Ако пък ги знаеш и нищо не правиш - нямам съвети за този случай.
:wink:
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Едномесечния срок не е за поправка на стоката, а за едно от трите: поправка, подмяна с нова, връщане на парите. Понеже сервиза не може да ти върне парите или да ти смени стоката с нова, търсенето на правата при възникване на дефект започва задължително от продавача. Той трябва да бъде уведомен, да получиш бележка с входящ номер, че си предала стоката и започва да тече едномесечния срок. Няма смисъл да спорим по въпроси, относно които съм отлично информиран.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

piligrim
Изобщо не съм възприел коментара ти върху цената за заяждане, просто исках да туширам в зародиш евентуалните екземпляри, които цитираш.

Alegria
Батериите (и акумулаторните) са консуматив и затова не се покриват от гаранцията. Замяната им не нарушава гаранцията по никакъв начин.
И, да - продавачът е длъжен да отговаря на въпросите, но явно просто не е способен. И вместо да постъпи по правилния начин (да пренасочи питащия към по-компетентни), върши глупости (лъже).
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Мнение от Alegria »

Ако си абсолютно убеден в нещо, няма да приемеш обяснението/гледната точка на никой, който ти казва противното и ти предоставя доказателства/доводи за това.
Мир и нека никой да няма никакви проблеми нито с гаранцията нито с поддръжката на стока или услуга, с която се е сдобил като потребител.
:wink:
ПБ-фен

PocketBook 301 plus в България?

Мнение от ПБ-фен »

Кой има опит със закупуването на PocketBook 301 plus от чужбина? Производителите ми препоръчват да ми го изпратят от Германия, но как става плащането, изпращането, има ли митнически такси и пр.
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Re: PocketBook 301 plus в България?

Мнение от mIRCata »

ПБ-фен написа:Кой има опит със закупуването на PocketBook 301 plus от чужбина? Производителите ми препоръчват да ми го изпратят от Германия, но как става плащането, изпращането, има ли митнически такси и пр.
Ако идва от Германия не трябва да се плаща мито, защото сме в ЕС и за страните членки се води нещо от сорта на "преместване на стока", а не внос.
Аз преди време бях харесал на Сони четеца, но след като разбрах, че му липсва офоциална поддръжка на кирилица се отказах. От тогава се заглеждам по Cybook Gen 3. Но сега като тледам и тези V3 не изглеждат лошо. Някой има ли реална представа как се държи Cybook Gen спрямо V3?
гост

Мнение от гост »

Някой купувал ли е Hanlin eReader от ибей ? - http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... K:MEWAX:IT

Пише, че поддържа и български, но парите са доста и не ми се ще да се предоверявам :roll:
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Поддържа български език.
Ако си в щатите, може би ще ти е по-евтино да го поръчаш направо от производителя за $299. Или да си вземеш SonyReader.
Ако си в Европа, същото устройство се предлага под други марки.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Можеш да си го купиш направо от китайците. V5 е по-нов и по-бърз за $250 + $80 за доставката. Ти си сметни разходите за митниците. Всичко е обяснено тук.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
гост

Мнение от гост »

Благодаря за бързите отговори :)
В БГ съм и идеята ми е да го купя през ибей, тъй като се плаща с ПейПал и все пак има някаква защита, а в сайта на китайците е с банков трансфер :roll:

Доколкото рабрах V3 е по-голям от V5, затова предпочитанията ми са към първия.

Досега клонях към Сони рийдъра - 505 но вкарването на кирилицата ми се струва голяма хамалогия ( а и не е ясно дали ще стане) а китайското чудо е по-евтино и щом поддържа кирилица е точно това, което ми трябва :)

Благодаря отново :D
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

В България?! :shock:
И смяташ да спестиш 50 лв. от гаранцията, като го купиш от чужбина? Голяма икономия, няма що… :?
гост

Мнение от гост »

Mandor написа:В България?! :shock:
И смяташ да спестиш 50 лв. от гаранцията, като го купиш от чужбина? Голяма икономия, няма що… :?
А къде се продава в БГ, пък дори и с 50лв. по-скъп ? Че и гаранция... :roll:
Нещо си в гешка. Дай координати :wink:
Само с празни приказки, няма смисъл :roll:
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

А-а, ясно – „чукча – писател…“!
На предишната страница от темата има препратка към сайта.
Ако не са ме излъгали, при дистрибуторите са изчерпани, но при вносителя има.
гост

Мнение от гост »

Въпросния сайт е отдавна прочетен. Също така има доста недоволни....
Разликата между 460лв. /за Сони/ и 660лв./за китайския/ е точно 200 :wink:
Ясно е кое ще предпочета в този случай :P
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

И тези теми вече са обсъждани. Не възнамерявам да се повтарям.
Въпрос на предпочитания и лична преценка.
Dimo

EBOOKS Reader в GET.BG

Мнение от Dimo »

В GET.BG са пуснали четеца

get.bg/catalog/product_info.php?products_id=44823

и то само 459 лева. Питах ги, модела е наистина V3+
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

PocketBook(301,302, 360)

Мнение от zl_tsanev »

След "сушата" за електронни книги на българския пазар настъпи такова изобилие, че човек да се чуди какво да избере.
myebook.bg/?page_id=12
Лично аз предпочитам книга с четеца CoolReader(например V3+)
stefanovbg

Мнение от stefanovbg »

bgkniga.bg/articul/1859/pocketbook_302.html - тук също предлагат РВ, но не ставя ясно устройствата в наличност ли са, колко е гаранцията, предлага ли се ваучер за е-книги от украинска книжарница,
stefanovbg

Мнение от stefanovbg »

Какви са разликите между PocketBook 302 и Hanlin 3V+? Тъй като не мога да разгледам PocketBook преди да го купя, притеснявам се от екрана му - наистина ли има големи отблясъци? В магазин разгледах V3+ и изглежда по-добре от снимките. Продавачката твърдеше, че е с WiFi, но това едва ли е така. Струва ли си разликата в цената при ПокетБуук? На външен вид РВ е по-красив, но каква е практическата полза от WiFi?

Почагайте да избера?
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Мнение от malinmarinov »

Виж тук: http://forum.chitanka.info/viewtopic.php?t=1636 и тук
http://forum.chitanka.info/viewtopic.php?t=1662

WiFi и BlueTooth - Вие можете да сваляте книги без да се нуждаете от персонален компютър. Навсякъде където имате достъп до безжична WiFi мрежа - у дома, кафенета, хотели - можете да браузвате в интернет. През неговия BlueTooth и мобилния си телефон - също, там съдето няма WiFi. Можете да влизате директно в http://chitanka.info/, а не в мобилния и вариант. Екранът е достатъчен. Това се отнася за ПБ302.
Ако всичко това не ви трябва - ПБ301 или V+. ПБ302 e с fbreader или fbreader180. Hanlin 3V+ е с CoolReader като четец.
stefanovbg

Мнение от stefanovbg »

А отблясъците на екрана при РВ 302 проблем ли са? Някъде продава ли се антирефлекторно фолио? Явно клоня към РВ 302 :)
malinmarinov
Мнения: 78
Регистрация: 01 март 2010, 19:17

Мнение от malinmarinov »

В комплекта има задължително антирефлексно фолио. За мен върши работа. От края на април по желание ще се сменят екраните с матови. Тогава гаранцията пада от 3 на 2 години. 3 години е само за ПБ302. Транспорта до сервиза в Nürnberg се плаща от клиента за страни извън Германия. Още не е решено обратно кои ще поеме разходите. Разбери се с вносителя като ги получи. Ако отвори официален сервиз това трябва да стане в България. Това ще е ОК. Всички произведини след 10 май ще са с матови.

Замяна на бликащия екран с матов: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=72918 пост #7
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=78187 пост #5
Руския форум е официален на Pocketbook за цяла Русия - http://www.the-ebook.org/ - "сириозния форум"
Немско-английския е официален на Pocketbook за цяла Европа - http://www.mobileread.com/forums - "е за замазване на очите на немския потребител". Лично мнение. Двете таргет групи са коренно различни.
Браузера в ПБ302 е наистина "мини" , но очаквам в близко бъдище сериозна доработка. Но така е и в Кедъл. Даже на страницата на Амазон до скоро стоеше обява че търсят разработчик. Не знам що не минат на Андроид под WebKit. Моите впичатления са че се справя идеално с мобилни "железа" а читанките са елеминтарни. HTC-то ми работи като часовник.

Хубаво е да се прочетат предните постове. Само се повтаряме.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Здравейте.
Днес попаднах на следното нещо:

http://www.tinydeal.com/7-lcd-black-wif ... -1935.html

Много се изкушавам да поръчам едничко и да го ползвам основно за четене на e-books с CoolReader 2. Единствено се спирам заради липсата на мнения. А и цената е някаква "убийствена"... поръчвал съм телефони от там.. и година след поръчката резултатите са доста спорни. Но изкушението е голямо :) Някой има ли опит с подобна китайска машинка?
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Личното ми крайно мнение... е, че досега не бях виждал всички недостатъци, на подобни устройства, събрани на едно място:

Първо е прекалено голям за четене, но това напълно се "компенсира" от тежестта - бил "only 500g"... :D Та това е ПОЛОВИН килограм ?!
Дисплей ? Най - излъчващия и мигащ ;) "7" TFT LCD, 800 x 480 pixels (WSVGA)"
Памет - "fast EPC DDR 64MB at 133MHZ", а трябва да е много Fast, за да компенсира бавния ARM920, 266MHz процесор
Разбира се всичкото това е на операционна система Win CE5.0.... честно казано, не мога да си представя нещо по - зле.

И отново ARM920, 266MHz процесор?! А моят стар (над 6 годишен) HP iPaq на 400 MHz ми е бавен. Останалите параметри са аналогични на неговите (без дисплея)

Нека да видим какво се получава като софтуер:
# --- Internet Explorer (Mini Netbook Version) - значи направо няма браузър
# --- Microsoft Wordpad - невероятно
# --- Excel - още по - невероятно, но има и нещо положително - теоретично не би трябвало да има проблем с таблици.... май
# --- Media Player - няма и плеър
# --- Core Player - а, все пак имало някакъв плеър
# --- PDF Viewer - щеше да е интересно ако няма дори това
# --- PAINT - върха!
# --- Pocket RAR - при това безплатно ?!
# --- MSN Mobile Hotmail - изобщо такова устройство без MSN Mobile Hotmail е като... няма значение. :|

Да. Много крайно мнение, но според мен точно от критики към дадено устройство, може да разбере колко ще е полезно за.... нещо.

Цената... само ~90$... май и за нея се получава:
* 1 x 7" LCD Black Laptop - да - на пръв поглед предлагат и лаптоп, но не е уви..., а е въпросното...хммм мобилно устройство, а то с тази операционна система не е дори "осакатен" лаптоп
* 1 x English Instruction book
* 1 x Power Adapter (a correct power plug will be sent out according to the country in your shipping address) - и естествено предлагат и зарядно - страхотно.

Ниска цена, съизмерима на цената на дисплея, но практически само той се купува. :) Прогнозата - цената още ще пада и затова е добре да се изчака.

Малко ще се отклоня, но след като това не става за четене на книги (не и с този дисплей), то за какво би могло да служи? За дребно браузване в интернет ? Определено не става, дори и ако му се инсталира истински браузър. Е, добре за проверка на поща, все пак ще става, но за работа не. Преди разполагах с EE PC 701 с подобен дисплей за служебни цели и практически си е истински компютър, въпреки малкия размер (аналогичен е с това устройство) и няма такова ограничение от операционната система, но да се купи ново устройство с излъчващ дисплей, за четене на книги ?! Аз лично съм на принципа, че може да се ъпгрейтва почти всичко, освен очите, следователно с дисплея не може да се прави компромис. Ако това беше i~~~ играчка с невероятен дизайн бих разбрал донякъде, макар че и те не стават за по - сериозни неща.

Все пак трябва да има и нещо хубаво - Wireless networking: High Speed (Up to 54Mbps data rate).... Сещам кога 54Mbps бяха High Speed и... не беше скоро.

Накратко - оценка от 1 до 5 за устройството от гледна точка - предназначение за четене на книги (за друго практически не става)
1. Размери - 1
2. Тежест - 1
3. Големина на дисплея - 5 - Относително е. Някои смятат, че по - голям дисплей започва да става неудобен за книги, но за мен - по - голям е по - добре :)
4. Подходящ дисплей (за четене на книги) - 0 излъчващ дисплей, следователно големината не е от значение и крайната оценка за дисплея е 0
5. Процесор - 2 - за отваряне на PDF, ще е необходимо сериозно търпение - някои може и да имат такова, но аз нямам :)
6. Памет - 0 (само 64MB, т.е. трябва допълнителна)
7. Автономна работа на батерия - не пише колко време е, но 1800mA би трябвало да стигат за ~4 часа - оценка 1.
===========================================================================================

Крайна оценка: Да, заслужава си...., но ако цената беше два пъти по - ниска. Тогава дисплея можеше да се продаде и да се излезе на печалба :D. За съжаление, само това се сетих като практическа полза. Нека някой даде положително мнение за баланс. :)
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

И на мен ми изглежда твърде скъпо за такива данни. Вероятно доставката го оскъпява тъй като цената е крайна. По-добре да си вземе един нетбук от най-евтините. Мисля че вече има за около 300 лв. у нас. Освен това на митницата ще му сложат 6% мито и 20% ДДС, и става 115 долара.

Само да спомена, че не е удобно да се чете на нещо с клавиатура. В началото четях така, но хич не е удобно. Според мен в най-лошия случай трябва поне някакъв таблет. Най-добре истински четец с електронно мастило.

Това за печенето на стандартния LCD екран не е проблем ако си направиш фона черен, а буквите сиви. Аз така чета с мойта измишльотина от Nokia с 4.5 инчов екран и съм доволен. Вечер като загася крушките и си отворя книгата мога да чета по 5 часа и никога не ми се уморяват очите.
natispain

E - reader

Мнение от natispain »

Един е-реадер е за четене на книги, а не за мотаене из интернет и т.н. Наи-доброто е най-простото - екрани от 6 инча,ако е само за книги, от 9 инча за други неща, цветни на който му трябват за комикси. Книгите се свалят от компа. Екран без ретроилюминация. И готово. Колкото едно устройство е по-сложно толкова повече му се размиват предназначенията. Аз имам е-реадер и ми служи чудесно, но аз се движа много из транспорта и само моя Ханлин ме спасяава от убийствената досада. Другите ел устройства си имат други основни предназначения и не щадят така очите.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости