Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Аватар
strix
Мнения: 15
Регистрация: 03 март 2007, 20:16

LBook eReader V3

Мнение от strix »

Това ще прозвучи малко като реклама, но да попитам все пак: Какво ще кажете за LBook eReader V3? Виждам, че има фирма представител за България. Малко е скъпичък - 660 лв., не съм специалист в тази област, така че не знам дали си струва.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

strix
Не знам дали си прочел предишните мнения по темата, но тук например съм дал някои насоки. Аз съм с lBook V3, цената ме устройва и съм доволен. Ако имаш конкретни въпроси - питай.
thefly
Мнения: 73
Регистрация: 17 май 2009, 12:24
Местонахождение: София
Връзка:

Въпрос към Sony Reader

Мнение от thefly »

или към всеки грАмотен потребител на рийдъра на Сони:

Утре, вдруги ден ми идва PRS-505. Интересува ме кирилизацията и прочетох руския сайт, но там беше доста техническа дискусията. Открих и PRSCustomizer, където е описано по-разбираемо за ламъри като мен.

Моля да споделиш опит от първа ръка за кирилизацията, както и ако имаш опит с подготовката на книжките за четене. Засега съм качил Calibre и го разчоплям по малко, за да мога да пробвам после с устройството.

Благодаря предварително!
PB301+

PocketBook 301 plus

Мнение от PB301+ »

Преди няколко месеца си взех PocketBook 301 plus и мога да кажа, че по–добро устройство досега не съм виждал.

ФОРМАТИ: PDF, RTF, FB2, TXT, HTML, DJVU, CHM, PRC, EPUB, DOC, TCR

Същия хардуер се продава в Австрия за 290евро под името BOOKEN, но той нямя кирилица /PDF чете.../

Бързината на прелистване е около 0,3 сек.

С едно зареждане се прелистват около 8000 страници.



Препоръчвам го на всички, които се замислят какво устройство да си купят!!!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Мнение от DrunkenDonkey »

Да, фирмуера на това устройство се води като класи над следващия, украинците са се престарали, сега дори са го пуснали опън сорс, та да работят и други по него. Само дето ми е малко скъпичко, инак е прекрасно устройство
Гост

Мнение от Гост »

въпросът за удобно устройство за четене на електронни книги отдавна ме измъчваше, но неоправдано (според мен) високите цени ме спираха досега. Аз лично намерих повече от приемливо разрешение за себе си. Взех си netbook - Acer aspire one за 500 лева. На него перфектно се четат електронни книги всякакъв формат, от седнало, легнало и кавото й да е положение, мъничък и лек е, може да се разтваря като книга, изобщо е страшно удобен. Може да се носи навсякъде, все пак е колкото една средно голяма книга. А и си има и всички екстри на нормален компютър- става за нет, филми, харда е голям и компа си е доста бързичък на Win XP:). Разните му там сонита и тем подобни реадери за 600 лева дето и една слот карта не ти дават като хората ме бяха изнервили и реших да рискувам с това и не съжалявам :)


youtube.com/watch?v=J4CQgrCEbIk
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Много добре си направил. Нетбуците са добро решение.
Гост

Мнение от Гост »

Гост написа:въпросът за удобно устройство за четене на електронни книги отдавна ме измъчваше, но неоправдано (според мен) високите цени ме спираха досега. Аз лично намерих повече от приемливо разрешение за себе си. Взех си netbook - Acer aspire one за 500 лева. На него перфектно се четат електронни книги всякакъв формат, от седнало, легнало и кавото й да е положение, мъничък и лек е, може да се разтваря като книга, изобщо е страшно удобен. Може да се носи навсякъде, все пак е колкото една средно голяма книга. А и си има и всички екстри на нормален компютър- става за нет, филми, харда е голям и компа си е доста бързичък на Win XP:). Разните му там сонита и тем подобни реадери за 600 лева дето и една слот карта не ти дават като хората ме бяха изнервили и реших да рискувам с това и не съжалявам :)


youtube.com/watch?v=J4CQgrCEbIk
Реших този проблем преди 1 година с pocketPC, перфектно решение. Освен у-во за четене е доста сносен компютър.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Дами и господа, не смесвайте синьото и високото... Това са съвсем различни устройства със съвсем различни характеристики и предназначение. Ако е за четене, дори фоторамка може да се използва за целта, но не е там въпросът.
Компютрите (нетбук или покет) си имат едни предимства и недостатъци, електронните книги - други. Всеки си решава сам за себе си и такива препоръки са най-малкото подвеждащи. За мен ел.книгата е незаменима поради две неща: типа на екрана - не излъчва (по цял ден вися пред компютъра и не мога да определя четенето от нормален екран като "почивка") и може да се чете на открито (т.е. пряка слънчева светлина; досега не съм видял компютър с такива възможности). Второто е животът на батерията - нетбуците издържат около 2-4 часа, покетите - 5-10, а електронната книжка я зареждам веднъж на 1-2 месеца.
Разбира се, за някои това няма значение, защото искат да четат само на закрито (дори и от "стандартен" екран) и често са в близост до контакт за зареждане, затова могат да използват покет, нетбук, таблет, лаптоп и каквото още се сетите.
Така че изказванията от рода на "това е супер; онова е простотия" важат само за вас и най-малкото не е коректно да налагате вашият възглед за подходящо устройство за четене на останалите.
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Мнение от MikoBG »

Мандор - темата е за устройства за четене, а не само за електронните книги! Върл привърженик съм на покет ПС и за това ще се обадя. Ползвам iPhone като основно у/во за четене по следните причини:
1. Винаги е с мен
2. Има достатъчно голям екран
3. Батерията издържа 10-12 ч при четене, но така или иначе, заради телефона го зареждам редовно - заряда е за не повече от 45 мин.
4. Перманентна връзка с интернет - възможност за теглене на нещо ново и справки за нещо прочетено
5. Достатъчно лек - мога да чета цяла нощ в кревата и да не ми се схване нещо... :wink:
6. Не на последно място - спокойно чета на плажа, при това със слънчеви очила
7. Цена ... кой е казал че непременно трябва да е нов. Добре запазен оказион е на цена сравнима с ел. книга

...забравих шрифтове, кодеци и т..н са безпроблемни...
iPhone+Stanza :)
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

MikoBG
Всъщност темата я отворих само за да поинтересувам от интереса към специализирани устройства за четене, а не да обсъждаме вариантите за устройства, използвани за четене. И аз имам покет, но за мен не е подходящо решение за четене.
Yotce
Мнения: 16
Регистрация: 19 септември 2007, 11:55

Мнение от Yotce »

MikoBG,

Чел ли си на eInk устройство? Защото за подобна дискусия е необходимо сравнение, а не идолопоклонничество. Казвам го като човек, който до преди месец е чел на iPhone. От тогава чета на Amazon Kindle 1 и повече не съм се сетил да чета на друго устройство.
Да, електронните книги имат недостатъци но истината е, че много трудно ще намериш мнение от вида "...пробвах еди-кое си eInk устройство, но по еди-какви си причини се отказах и сега пак си чета на телефона (компютъра)."
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Мнение от MikoBG »

Yotce написа:MikoBG,

Чел ли си на eInk устройство? Защото за подобна дискусия е необходимо сравнение, а не идолопоклонничество. Казвам го като човек, който до преди месец е чел на iPhone. От тогава чета на Amazon Kindle 1 и повече не съм се сетил да чета на друго устройство.
Да, електронните книги имат недостатъци но истината е, че много трудно ще намериш мнение от вида "...пробвах еди-кое си eInk устройство, но по еди-какви си причини се отказах и сега пак си чета на телефона (компютъра)."

:D Не мисля, че съм идолопоклонник. Писах, че съм фен. И още писах 7 точки, защо за мен е най-удобен PDA (подчертавам iPhone). Вярно е, че не съм чел на eInk. Преди време мислех да си взема нещо такова за около 200-300 евро (нямам финансов проблем за подобна сума), но после си смених QTek-а с iPhone и просто спрях да мисля за проблема. А и не е много удобно постоянно за сменяш устройствата! Май това е т.8 в плюсовете които съм изброил. Но всичко това е въпрос на личен избор. Мислех че темата е изобщо за устройства за четене, и изказах мнение тук. :wink:
iPhone+Stanza :)
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Колкото и голям фен да си, 600 лв. са огромна сума. С нея можеш да закупиш малка библиотека от истински хартиени книги. С такава цена eInk устройствата никога няма да станат масово явление. Няма начин! Дори на мен не ми е по джоба такова устройство, а финансовите ми възможности са немалки. Цената трябва да падне поне три пъти -> 200 лв., за да мога да си го позволя и купуването му да е оправдано. С нетърпение чакам появата на китайско eInk "менте" за да мога и аз да чета като бял човек.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Мнение от DrunkenDonkey »

Те точно китайското менте струва толкова, говорим за Hanlin V3, което е хардуера на продаваното в българия за 660лв.
А за навън... моето Sony PRS-505 ми излезе 270. Но българина, понеже е богат, трябва да плаща повече.
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Мнение от MikoBG »

DrunkenDonkey написа:Те точно китайското менте струва толкова, говорим за Hanlin V3, което е хардуера на продаваното в българия за 660лв.
А за навън... моето Sony PRS-505 ми излезе 270. Но българина, понеже е богат, трябва да плаща повече.
270, ама евро... ето ти линк за FNAC например :
ttp://telephone-gps-mp3.fnac.com/a2683160/eBook-eBook-Sony-Reader-eBook-100-titres-offerts-sur-carte-memoire-2-Go?Mn=-1&Ra=-5000&To=0&Nu=3&Fr=0
а 259 евро си е 530-540 лева
iPhone+Stanza :)
Yotce
Мнения: 16
Регистрация: 19 септември 2007, 11:55

Мнение от Yotce »

SecondShoe написа:Колкото и голям фен да си, 600 лв. са огромна сума. С нея можеш да закупиш малка библиотека от истински хартиени книги. С такава цена eInk устройствата никога няма да станат масово явление. Няма начин! Дори на мен не ми е по джоба такова устройство, а финансовите ми възможности са немалки. Цената трябва да падне поне три пъти -> 200 лв., за да мога да си го позволя и купуването му да е оправдано. С нетърпение чакам появата на китайско eInk "менте" за да мога и аз да чета като бял човек.
Скъпи са, спор няма... Но хората масово си купуват телефони по 500-600-1000 лева и са доволни. Аз съм почитател на четенето, не на приказването, затова тази цена не ми се вижда чак толкова висока. Да, в България на практика не се предлагат такива устройства, в Европа пеят "доларите в евро" и искат по 300 евро за нещо, за което в САЩ искат 300 долара... нищо ново. Защото скоро излезе Sony Reader Pocket Edition с 5 инчов екран, за който искат 200 долара...

А относно "китайските боклуци" май в момента това са най-читавите устройства. 1000 пъти предпочитам едно китайско менте пред американско или японско недоносче, което в 2009 година не може да разчете кирилица (както и каквото и да било вън от 7 битово ASCII).
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Мнение от DrunkenDonkey »

MikoBG написа:270, ама евро... ето ти линк за FNAC например :
ttp://telephone-gps-mp3.fnac.com/a2683160/eBook-eBook-Sony-Reader-eBook-100-titres-offerts-sur-carte-memoire-2-Go?Mn=-1&Ra=-5000&To=0&Nu=3&Fr=0
а 259 евро си е 530-540 лева
Мне, взех го за $199, което беше 270лв по тогавашния курс на долара. Верно, уцелих промоция... сега официално се продават за $279, ковто е 380лв, все още далеч от заветните 660.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Май се разгоря нещо като спор, а няма смисъл. Всеки знае, че доста от техниката в България е с надути цени. Това важи с особена сила за електронните четци. Да ги купува, който иска. Аз ще чакам реални цени.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Реалната цена на текущите модели винаги ще бъде ~$300. За остаряващи модели не става въпрос. Всичко зависи от къде и по какъв курс се купуват. Мойто V3 излезе $370 с доставката и митото.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Гост

Мнение от Гост »

Серията Еее на Asus има навика да преобразява всеки пазар, в който навлезе. Сега е на път да завладее и ebook пазара. Първият Eee Reader ще се появи съвсем скоро, като се очаква да разполага с два големи тъчскрийна свързани чрез панти. По този начин Eee Reader ще изглежда точно като книга и ще позволява на потребителите буквално да прелистват страниците на своите е-книги. Четецът на Asus ще позволява сърфиране из интернет. А ако жеалете може да превърнете единия от двата дисплея в бял лист и да си водите записки. И най-важното - вторият дисплей може да бъде превърнат и в дигитална клавиатура. Само завъртате Eee Reader в хоризонтално положение и получавате пълноценен нетбук. И всичко това за очаквана цена от около 100 паунда. Това е ebook, за който наистина нямаме търпение. :D :D :D
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Мнение от DrunkenDonkey »

Мда, с една малка подробност. Екраните не са e-ink. Изглежда като книга, става за бележки, браузинг или всичките щуротии, които можеш да правиш със сегашния си лаптоп/нетбуук/таблет... ама ако основното, за което го търсиш е четене... но в крайна сметка всеки сам си харесва на каква "книжка" ще чете.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Мда-а, само още едно нещо: Който твърди, че цените на еInk в България са надути, да внесе по законен път колкото иска бройки и да ги продава на по-ниски цени. Тогава ще има основание да плюе "надутите" цени; всичко останало са празни приказки и заяждания. Например в България няма да видите eInk в хипермаркетите (Техно-ххх), защото са искали да ги продават на 900 лв.
Освен това, докато PVI е монополист в производството на екрани, не очаквайте драстичен спад в цените. Не може устройство с екран, който струва около $150 на едро (при 10к+ броя) да получи пазарна цена $200. Всички очакват обещаните от Philips eInk-екрани, но... :(
Добавено:
Не се заблуждавайте от цените на четците Sony и Kindle. При тях печалбата идва от съдържанието (продажбата на електронни книги), а не от устройствата. Затова могат да си позволят да произведат устройство за $250 и да го продават за $100.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Mandor,
Второто е животът на батерията - нетбуците издържат около 2-4 часа, покетите - 5-10, а електронната книжка я зареждам веднъж на 1-2 месеца.
За кой от моделите става дума? Защото батерията на моя V8 издържа 1 (една) книга и то при условие, че не е много голяма...??? Така е от самото му закупуване... Понеже в рекламата му пишеше, че издържал прелистване на 10000 негови страници, а моя едва ги докарва до 1000 (негови) се обадих на продавачите, но те ми обясниха, че (обобщено) "това е положението".
Сега ти с това зареждане "веднъж на 1-2 месеца" направо ме метна в оркестъра! Предполагам иде реч за активно ползване и ако е така май ще си разменим с тях някои МНОГО неприятни реплики...?! Да съм си мълчал - разбирам - но аз бях един от първите закупили такова устройство и се обаждах заради този проблем 2 или 3 пъти...
Моля, ако има и други собственици на V8 да споделят как стои въпроса с батерията на техните устройства! Не искам да се нахъсвам предварително но ме обзема силно съмнение, че не рекламата е била погрешна, а продавача...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

piligrim:
Става въпрос и за двата модела. Ползвах V8 почти година, след това преминах на V3.
Има друго нещо, което донякъде оправдава оценката "това е положението". Акумулаторните батерии се доставят без гаранция. Според отзиви на потребители (в руския форум за lBook) въпросът е на късмет - или се скапват много бързо, или работят "като истински". Разбира се, винаги е възможен вариантът с повредено устройство, което консумира повече от нормалното, но за тези 2-3 години не съм чул/прочел оплакване за такъв проблем.
Така че спокойно можеш да купиш една батерия BL-5C за Нокия (поне 20-ина модела я поддържат) и да провериш как ще се държи с нея. Разбира се, не трябва да забравяш да я приведеш в работен режим, точно както при купуването на нов GSM.
Между другото, рекламата за 10'000 стр. е силно завишена. Отдавна спряха да я пускат и преминаха на по-реалните 7'000 стр.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Как може да искат баснословни суми за тези устройства и да им слагат непроверени батерии?! Себестойността на такава батерия е не повече от 10$. Срамота!
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Хм! Какви ли не неща научава човек като се позачете...

Първо научава, че част от батериите BL-5C били произведени с дефект. Но за щастие, не голяма част: "само" 46 000 000 (милиона)...
Второ. По българските нет магазини BL-5C може да се купи за около 15 лв. ОРИГИНАЛНА обаче... е къде 54 кинта... Т.е. научихме, че има ORIGINAL и не до там "original"...
Трето... Е третото, което засяга нашите търговци отдавна си го знаем...

Не ме е яд (чак толкова), че батерията ми е скапана - може да се случи на всеки - но три пъти да звъня докато ме убедят, че лимита е 1000 страници... Между другото в брошурата на модела цифрата продължава да е "10000", а не "7000"...
Никой не обича да се чувства като глупак, а в момента аз кой знае защо се чувствам точно така...?! Здраве да е! Дано с новата батерия имам повече късмет, а на дамите, които ме "врътнаха" така им пожелавам повечко коректност! Мога да приема, че надценка от около 200 лв. е приемлива от гледна точка на затворените пари, доставката и т.н. но независимо какво печелят в търговията не си ли честен с клиентите си рано или късно...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Извинявай, но според мен е глупаво да задаваш технически въпроси на продавачите – за каквато и техника да става въпрос. В бъдеще питай в сервиза, а не „търгашите“.
За надценката – прав си; със собствените си очи съм виждал калкулациите на цените за lBook у нас и мога да те уверя, че единствените, които печелят от продажбата, са търговците. Вносителите са на загуба (малка, разбира се) и поддържат проекта само от личен интерес и надежда (според мен - неоснователна) че тези устройства ще станат по-популярни у нас. Отношението на дистрибуторите към клиентите вреди и на тях.
За тези, които подгряват клавиатурата си за да оплюят „нашенските печалбари“, ще повторя казаното и преди – опитайте се да внесете законно каквато и да е марка eInk-четец (не забравяйте за сервиза!) и ще видим каква цифра ще получите на края.
Yotce
Мнения: 16
Регистрация: 19 септември 2007, 11:55

Мнение от Yotce »

piligrim,

"Батерия BL-5C" в случая значи "съвместима с BL-5C за телефони Nokia". Все пак четеца ти не е Nokia, за да очакваш батерия с такова лого, произведена за Nokia.
Всякаква електроника, слабо разпространена в България можеш да придобиеш от продавач в България - получаваш сервиз и гаранция. Цената е такава, каквато продавача е преценил. Но не съм чул да има забрана да си купиш същата или подобна стока от eBay и други подобни канали. В общия случай не получаваш сервиз и гаранция, но цената е по-ниска. Получаваш (или не получаваш) стоката, радваш се, че не си "нахранил" лакомите търговци и стискаш палци всичко да работи без повреди.
Не може да правиш свободни съпоставки на цените за подобно устройство в Китай (където се произвеждат), в Русия/Украйна където все още четенето е разпространено, дори сред младото поколение и пазара на подобни устройства несъизмеримо по-голям с цените в България.

Но наистина не е никак коректно да се обадиш и да те убеждават, че батерията издържа 1000 страници... Ако не са компетентни, просто трябва да те насочат към компетентен служител в сервиза, например.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Според закона, купувача на дадено устройство не трябва да се обръща директно към сервиза при дефект. Задължение на продавача е да приеме дефектната стока и да я предостави на сервиза за отстраняване на дефекта в едномесечен срок. Ако купувача се обърне директно към сервиза той губи правата си по гаранцията. Могат да го мотаят, не текат никакви срокове и т.н. Правилния начин на действие минава винаги през продавача.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости