Моята библиотека на личен сървър върху Уиндос (за начинаещи)

Всичко около софтуера, задвижващ Моята библиотека
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Моята библиотека на личен сървър върху Уиндос (за начинаещи)

Мнение от Борислав »

Това е кратък наръчник как върху собственическия Уиндос да сложите свободен уеб сървър, с който да подкарате Моята библиотека.

Целевата група на наръчника са хора с Уиндос, които досега не са инсталирали уеб сървър, затова методите и обясненията ще са колкото се може по-прости.


1. Инсталиране на уеб сървър (Apache), система за управление на база от данни (MySQL) и скриптов интерпретатор за PHP

Ще използваме пакета XAMPP, който обединява няколко чудесни свободни програми в едно.

Посетете страницата на проекта XAMPP за Уиндос и си свалете XAMPP for Windows. Най-лесно ще ви е, ако изберете версията Installer. След това стартирайте сваления файл, за да започнете инсталацията на XAMPP. Там, откъдето го свалихте, има няколко екранни кадъра, които ще ви дадат представа какво да очаквате от инсталационната програма.

По някое време инсталаторът ще ви попита къде искате да сложите XAMPP. Най-добре ползвайте пътя, който вече е изписан в диалоговия прозорец. Опитайте се да запомните какво сте избрали, след това ще ви трябва. Оттък нататък в наръчника ще приемем, че сте избрали c:\xampp. Ако изберете нещо друго, в по-нататъшните указания трябва да замените c:\xampp с вашия избор, например d:\program files\xampp.

В следващи диалогови прозорци ще ви попита дали желаете да инсталирате сървъра като service и дали да се създават иконки върху работния плот. И при двете изберете „Да" или там каквото е нужно да потвърдите, че искате. Чрез иконките ще имате пряк достъп до контролния панел на XAMPP — оттам ще можете да пускате и спирате сървъра.

След като завърши инсталацията, отворете браузъра си и напишете в адресното поле Натиснете Enter и ако видите началната страница на XAMPP for Windows, значи първата стъпка е завършила успешно.


2. Инсталиране на mylib (програмата, задвижваща Моята библиотека) и попълване на базата от данни

Изтеглете програмата mylib, а след това разархивирайте сваления файл в директорията c:\xampp\htdocs. След това трябва да разполагате с директория c:\xampp\htdocs\mylib. Уверете се, че е така!

Ако не можете да разкомпресирате файлове с разширение gz, си инсталирайте свободната програма 7-Zip.

Отворете директорията c:\xampp\htdocs\mylib и копирайте файла config.php.sample като config.php.

Изтеглете базата от данни на Моята библиотека от http://shumenci.com/mylib/archive/mylib-db.sql.gz и разархивирайте файла в директорията c:\xampp\htdocs\mylib. Вече би трябвало да разполагате с файл c:\xampp\htdocs\mylib\mylib-db.sql. Уверете се, че е така!

След това пуснете командния интерпретатор на Уиндос. Ако не знаете как, просто отворете основното меню на Уиндос, изберете Run Command, напишете cmd и натиснете Enter. Изпълняването на команди в интерпретатора става чрез въвеждане на командата и натискане на Enter.

Изпълнете командата

Код: Избиране на всичко

c:\xampp\php\php c:\xampp\htdocs\mylib\init-db.php fill
Заредете в браузъра си адреса

Код: Избиране на всичко

http://localhost/mylib/
Ако видите началната страница на Моята библиотека, значи втората стъпка е завършила успешно.

Внимание: При MySQL ще ползваме потребителя root, без да посочваме парола. Това отговаря на началните настройки на XAMPP. Ако държите на сигурността си, по-нататък можете да посочите парола за root, но засега няма да се занимаваме с това.


3. Сваляне на произведенията

Посетете http://shumenci.com/mylib/archive/ и свалете файловете
  • mylib-book.tar.gz — Информация за книги
  • mylib-cover.tar.gz — Корици
  • mylib-img.tar.gz — Картинки
  • mylib-info.tar.gz — Информация
  • mylib-text.tar.gz — Текстове
  • mylib-wiki.tar.gz — Статични страници
След това ги разархивирайте в директорията c:\xampp\htdocs\mylib.

С това приключи и стъпка 3. Вече би трябвало да имате Моята библиотека на собствения си компютър.
Последната промяна е направена от Борислав на 5. Мнението е било променяно 5 пъти.
fantomas73
Мнения: 4
Регистрация: 13 април 2008, 15:56

Мнение от fantomas73 »

Благодаря за отзоваването!
Всичко е обяснено като за начинаещи.
След инсталирането на сървъра се наложи да рестартирам компютъра.
По нататък всичко е просто.

Зарежда се началната страница,но за съжаление при опит да избера който и да е автор ми излиза съобщение

"Could not select database mylib! Unknown database 'mylib'".
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

fantomas73 написа:"Could not select database mylib! Unknown database 'mylib'".
Извини ме за проблема! Грешката беше при мене.

Днес имах възможност да инсталирам XAMPP върху Уиндос и видях, че пътищата се различават от тези при ГНУ/Линукс. Обнових скриптовете от sourceforge.net, ще се наложи да ги изтеглиш наново.

Видях също, че инсталатора на XAMPP предлага по подразбиране c:\xampp, затова сложих този път в наръчника. Преди бях избрал d:\program files, защото така бяха направени екранните кадри при помощта за XAMPP.

Та, опитай да направиш стъпка 2 още веднъж!
reger
Мнения: 1
Регистрация: 01 май 2008, 18:47

XAMPP 1.6.3a – Инсталиране и конфигуриране

Мнение от reger »

Ето едно по-подробно ръководство на български за инсталиране и конфигуриране на XAMPP 1.6.3a.
www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=58020

ПП1. Много полезен наръчник, за което благодаря! Аз лично се опитвах да подкарам сайта с "Денвер-3".
www.denwer.ru
ПП2. Както и очаквах бях отрязан от форума, но исках линковете да са както трябва.
Ламерче

ъпгрейд и преинсталация

Мнение от Ламерче »

Благодаря за инструкциите!
Имам няколко конкретни въпроса:

1. При ъпгрейд на архива на Моята библиотека:
mylib-book.tar.gz 26-Mar-2008 20:22 9.8K Информация за книги
mylib-cover.tar.gz 26-Mar-2008 20:22 53M Корици
mylib-db.sql.gz 26-Mar-2008 20:22 1.0M Базата от данни
mylib-img.tar.gz 26-Mar-2008 20:23 44M Картинки
mylib-info.tar.gz 26-Mar-2008 20:23 18K Информация
mylib-text.tar.gz 26-Mar-2008 21:15 340M Текстове
mylib-wiki.tar.gz 26-Mar-2008 20:23 27K Статични страници
достатъчно ли е просто да се заменят старите файлове с новите или трябва и нещо друго да се направи?
В този смисъл, в случай че излезе нова версия на софтуера на Моята библиотека как се обновява?

2. Да кажем, че не ми достига място на с: и затова съм сложил всичко на d:\program files\xampp, но поради една или друга причина ми се налага преинсталация на Уиндоса. След преинсталацията може ли да се подкара сървъра с Моята библиотека или и той трябва да се преинсталира наново?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: ъпгрейд и преинсталация

Мнение от Борислав »

Ламерче написа:1. При ъпгрейд на архива на Моята библиотека:
[...]
достатъчно ли е просто да се заменят старите файлове с новите или трябва и нещо друго да се направи?
[...]
2. След преинсталацията може ли да се подкара сървъра с Моята библиотека или и той трябва да се преинсталира наново?
1. Да, достатъчно е. Същото важи и за евентуално обновяване на софтуера.

2. Ако си запазиш директорията d:\program files\xampp, най-вероятно всичко ще си работи постарому. Ако я изтриеш, ще се наложи ново инсталиране на сървъра.
Хммм

Мнение от Хммм »

При мен всичко тръгна както трябва, (отваря се началната страница, излизат си авторите и произведенията им), но като кликна върху дадено произведение ми излиза съобщение "Не съществува текст с номер ХХХХ". И така е навсякъде.
Например за "Звездите като прах" от Артър Кларк":
Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 466
и по надолу:
Не съществува текст с номер 1109.
В адресната лента на браузера стои: Нttp://localhost/mylib/index.php?action=text&textId=1109
Поглеждам в С: и откривам номер 1109 в C:\xampp\htdocs\mylib\content\text\03. Само, че като отворя 1109 с Notepad вътре е текст, който няма нищо общо със "Звездите като прах" :
Беше беден квартал, железницата минаваше наблизо и силовото поле на купола отстоеше има-няма на десетина метра от последните къщи. Би могло да се каже, че мястото е еквивалент на Стената на Куполите, ако Северните провинции можеха да имат Стени. Само дето беше… ами, различно. Много по-спокойно, на първо място. Твърде спокойно, не на последно.
Явно бъркам някъде.
От друга страна това:
* mylib-book.tar.gz — Информация за книги
* mylib-cover.tar.gz — Корици
* mylib-img.tar.gz — Картинки
* mylib-info.tar.gz — Информация
* mylib-text.tar.gz — Текстове
* mylib-wiki.tar.gz — Статични страници


След това ги разархивирайте в директорията c:\xampp\htdocs\mylib.
съм го направил както е описано.
Единствено, когато разархивирам mylib-db.sql.gz в c:\xampp\htdocs\mylib вътре се появява файл 2008-01-03-mylib-db.sql и го преименувам на mylib-db.sql, за да стане c:\xampp\htdocs\mylib\mylib-db.sql както е указано.
Хммм

Мнение от Хммм »

Само да допълня.
От началната страница, менюто "Навигация"

АВТОРИ
отваря нормално "Списък на автори — Съдържание", като се кликне на някоя буква отваря списък с автори, дава им произведенията, но се получава гореописания проблем.
Търсачката работи нормално.

ПРЕВОДАЧИ
работи нормално докато не се стигне до файл с произведение.

ЗАГЛАВИЯ
Could not select database mylib! Unknown database 'mylib'
СЛУЧАЙНО ЗАГЛАВИЕ
Браузера не зарежда.

останалите менюта работят докато не се стигне до конкретно заглавие (както по-горе)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Хммм написа:Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 466
Изтеглил си старата база от данни, намираща се на http://chitanka.bg-history.info/. Вземи тази от http://purl.org/net/mylibd/archive/mylib-db.sql.gz.
Хмм

Мнение от Хмм »

Благодаря!
Сега вече е наред. Имам само още два въпроса.

1. Когато дам на "Показване на цялото произведение" се зарежда пак само първата страница, има ли начин да го оправя?

2. На колко време се обновява архивът на Моята библиотека?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Хмм написа:1. Когато дам на "Показване на цялото произведение" се зарежда пак само първата страница, има ли начин да го оправя?

2. На колко време се обновява архивът на Моята библиотека?
1. Благодаря ти, че ме насочи към тази грешка! Можеш да я заобиколиш, като във файла config.php промениш реда

Код: Избиране на всичко

$cfg['has_path_info'] = false;
на

Код: Избиране на всичко

$cfg['has_path_info'] = true;
2. Няма определен интервал, когато ми остане време. В момента има малък проблем с хостинга, който също трябва да се разреши.
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Мнение от noemis »

Време е да се регистрирам и аз (Хмм).
Благодаря за упътването. Оправих кода в config.php и всичко си заспа.

Забелязах още един проблем, но тук вече грешката може да си е изцяло моя.
И така, сайта си работи отлично и аз съм предоволен и щастлив. Решавам обаче да си го защитя и да сложа парола в xampp за root. Въвеждам си име и парола в страницата на localhost/security/xamppsecurity.php и в менюто SECURE срещу първите три модула (These XAMPP pages are accessible by network for everyone и PhpMyAdmin is free accessible by network ) вече пише SECURE. Дотук добре.
Решавам сега да вляза в сайта и за всичко след началната страница ми излиза съобщение за грешка, като посочва файла User.php (при мен в D:\xampp\htdocs\mylib\include\User.php) за причина.
Съжалявам, че не съобразих да си копирам някъде точното съобщение за грешката, но определено си изтървах нервите и след няколко безуспешни опита да оправя нещата се принудих да преинсталирам наново всичко.
Сега пак си имам работещ, макар и незащитен сайт на Моята библиотека. Предполагам, че е достатъчно да държа изключени Apache и MySql от XAMPP Control Panel и да ги включвам само когато искам да ползвам сървъра. Това така или иначе става единствено когато пътувам и нямам интернет, така че проблемът е никакъв.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

noemis написа:[...] Решавам обаче да си го защитя и да сложа парола в xampp за root. [...]
Решавам сега да вляза в сайта и за всичко след началната страница ми излиза съобщение за грешка
След като смениш паролата и/или потребителя, трябва да укажеш тези данни и в config.php ($cfg['db']), за да знае библиотеката как да се свърже с базата. Това направи ли го?
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Мнение от noemis »

Не съм го направил естествено, все пак за пръв път ми е да инсталирам сървър.
Предполагам, че имаш предвид това:

Код: Избиране на всичко

$cfg['db'] = array(
	// сървър (хост), потребител, парола и име на базата от данни
	'server' => 'localhost',
	'user'   => 'root',
	'pass'   => '',
	'name'   => 'mylib',
и на мястото на

Код: Избиране на всичко

'pass'   => 'ПАРОЛА',
слагам паролата зададена преди това в MYSQL SECTION: "ROOT" PASSWORD.

В XAMPP DIRECTORY PROTECTION (.htaccess)
се задават User и Password. Това отразява ли се някъде или е достатъчно да се направи само горното?

Изображение
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

noemis написа:[...]

Код: Избиране на всичко

'pass'   => 'ПАРОЛА',
слагам паролата зададена преди това в MYSQL SECTION: "ROOT" PASSWORD.
Това е достатъчно.
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Проблем

Мнение от noemis »

Направих ъпгрейта на Моята библиотека от 2008-12-17.
При опит за сваляне на книга в Суров текст (zip) дава следната грешка:

Код: Избиране на всичко

Warning: touch() [function.touch]: Utime failed: Permission denied in D:\xampp\htdocs\mylib\globals.php on line 659

Warning: touch() [function.touch]: Utime failed: Permission denied in D:\xampp\htdocs\mylib\globals.php on line 659

Warning: touch() [function.touch]: Utime failed: Permission denied in D:\xampp\htdocs\mylib\globals.php on line 659

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at D:\xampp\htdocs\mylib\globals.php:659) in D:\xampp\htdocs\mylib\page\DownloadPage.php on line 38
Тествано е с Mozilla Firefox 3.0.5 и Google Chrome 1.0.154.36

Друг проблем освен този за сега не откривам.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Проблем

Мнение от Борислав »

noemis написа:Направих ъпгрейта на Моята библиотека от 2008-12-17.
При опит за сваляне на книга в Суров текст (zip) дава следната грешка:

Warning: touch() [function.touch]: Utime failed: Permission denied in D:\xampp\htdocs\mylib\globals.php on line 659
Прилича на някаква грешка с правата за достъп до файл или директория. Нямам представа какво е точно, не знаех, че при Уиндос има такива животни.

Ред 659 от файла globals.php не е важен в твоя случай, така че засега можеш да го коментираш. Сложи един знак "#" в началото му и повече няма да се изпълнява. Ето така:

Код: Избиране на всичко

#touch( $dir );
доктор дулитъл

Re: Проблем

Мнение от доктор дулитъл »

Борислав написа: не знаех, че при Уиндос има такива животни.
там какво ли няма ;-) обаче виндовза често слага "Permission denied" където му падне, с други думи не му приемайте 'думите' буквално. напълно е възможно просто да няма такъв файл или пък някой и друг процес да го е захапал (например някой антивирусен агент)!
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Re: Проблем

Мнение от noemis »

Борислав написа: Сложи един знак "#" в началото му и повече няма да се изпълнява. Ето така:

Код: Избиране на всичко

#touch( $dir );
При мен това реши проблема.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Как инсталирах MyLib на XAMPPLite

Мнение от Mandor »

Как инсталирах MyLib на XAMPPLite
(записки на един самонадеян неспециалист)

Първо си изтеглих архивите (от 22-24.12.2008). Отне почти ден. Слава богу, че не са на сървъра на Борислав, иначе щях да получа някой бан за превишаване на допустимия обем за теглене...

1. Инсталиране на XAMPP

Рядко използвам Apache+PHP+MySQL, затова, когато ми се наложи, изтеглям последната lite версия, свършвам си работата и я изтривам. Защо, казвам си, и този път да не използвам вече проверената схема? За да съм още по-икономичен, изтеглих 7zip-версията (17 MB) вместо ZIP-архива (43 MB). Стартирах саморазопаковащия се архив и на запитването къде да разархивира въведох "D:\xampp". Да, ама не! В крайна сметка получих "D:\xampp\xampplite". Преместих "xampplite" в основната директория на D: и продължих.
XAMPPLite се пуска и спира чрез малки програмки в основната директория; пуснах сървъра, заредих началната страница, спрях го - всичко си мина успешно.

2. Инсталиране на MyLib

Естествено, не я изтеглих от sourceforge.net (както е описано в инструкциите), а използвах файла, който е включен в архива (нали уж е по-ново!). Разархивирах я в "D:\xampplite\htdocs", копирах конфигурационния файл, разархивирах и "mylib-db.sql.gz", с пренебрежение прескочих инструкцията "Уверете се, че имате файл htdocs\mylib\mylib-db.sql" и се приготвих да "натъпча" базата.
Мързеше ме да изписвам пълните пътища от примера за стартиране на init-db.php, а не можех да използвам copy/paste, защото пътя ми беше различен, затова отворих командния интерпретатор директно в "htdocs\mylib" (имам такова контекстно разширение на Explorer-а) и смело въведох

Код: Избиране на всичко

D:\xampplite\php\php init-db.php fill
Програмата даде само едно php-предупреждение, че няма зареден dll за работа с pdf-файлове, останалото мина (уж) успешно. Я да пробвам! Въведох в браузъра "http://localhost/mylib/" и видях началната страница. Според инструкциите и втората стъпка е минала успешно... да, ама не! Тъй като списъците с автори и произведения (не самите произведения, а само списъка) са в базата, която току-що заредих, то трябва да мога да ги разгледам. Я да видим автори с буквата "А"... няма! С друга буква? Няма! Ами сега?!
Порових из скриптовете, не намерих нищо (естествено!) и реших, че съм стигнал до ситуацията "когато вече нищо не помага, прочети инструкциите!". Отново стигнах до разархивирането на "mylib-db.sql" и видях, че вместо него имам "2008-12-24-mylib-db.sql" (noemis е писал за това, но кой да чете!). Напсувах се наум, преименувах файла и опитах пак. Тцъ! Не стана.
Няма да ви описвам как съм ровил през следващия половин час; ето направо резултатите: В инструкциите не случайно е дадено да се въведат пълните пътища - от тях се определя къде всъщност се намира двигателя на MySQL. Обаче при мен това не работеше, защото използвах XAMPPLite (вместо xampp) и в скрипта "init-db.php" пътя се определяше неправилно. Затова направо замених ред 69 с

Код: Избиране на всичко

$mysqlBinDir = 'D:\\xampplite\\mysql\\bin\\'; // may be not in PATH
и базата най-накрая успя да се зареди.

3. Сваляне на произведенията

Тук всичко мина успешно, с едно изключение. Архивът "mylib-info.tar.gz" съдържа файлове с имена на кирилица, които не успях да разархивирам - изпробвах 7-zip, IZArc и PowerArchiver, но без успех; получавах само квадратчета. Накрая установих, че това е архив с информация за авторите (а пък аз дори не знаех, че вече има такива!) и тъй като нямаше отношение към текущите ми задачи, го пренебрегнах.
За всеки случай забраних ред 659 от "globals.php". Не се наложи да модифицирам $cfg['has_path_info'] в "config.php" - пълният преглед на произведението си работеше и при стойността по подразбиране (false)
И след "почистването" - изтрих .gz архивите и скрипта "mylib-db.sql" - вече разполагах със самостоятелен (преносим) напълно функционален комплект за offline-работа с "Моята библиотека" с общ обем 2.05 GB.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Сега ако го качиш някъде за теглене - цена няма да имаш :D .
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ами да, възможно е, но дали има смисъл?
Всичко вече е описано; на практика инсталацията се свежда до разархивиране на XAMPP-а и файловете от бибиотеката, след което се стартира един скрипт за запълване на базата. Това е!
Между другото, качих файловете на флешка - работи си без проблем. Но ако ще се използва само за библиотеката, могат да се изтрият някои ненужни неща - например phpMyAdmin-а е 10 MB!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Описано е разбира се, но въпреки че не съм новак, това на мен ми звучи като написано на китайски :). Мъчил съм се и преди да подкарам елементарен сървър на компа и се провалих с гръм и трясък. Виж, ако всичко се свежда до изтеглянето и разархивирането на един файл, бих се справил. Малко са хората дето му разбират дотам, че да изпълнят успешно гореописаните процедури. Поне качи файловете без самите книги, тях всеки сам може да ги свали от архива :).
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Преносима (portable) версия на "Моята библиотека" чрез XAMPP

Мнение от Mandor »

Преносима (portable) версия на "Моята библиотека" чрез XAMPPLite

1. Инсталация и конфигуриране

Изтеглете си този файл. (Препратката ще бъде активна до сутринта на 19.01.2009; затова моля да го качите другаде). Това е саморазархивиращ се пакет с базовите файлове на преносимия сървър XAMPPLite и "Моята библиотека". Стартирайте го и укажете мястото, където искате да се разпакетира (препоръчвам да укажете главна директория - C:\ или D:\). В примерите ще се предполага, че сте го инсталирали в диск D. След приключване на разпакетирането трябва да разполагате с директория D:\xampplite.
Тази версия няма нужда от конфигурация - можете незабавно да стартирате сървъра и да започнете работа.

2. Стартиране и спиране на сървъра

За да работи "Моята библиотека" трябва да стартирате Apache и MySQL. Това става чрез файловете, намиращи се в основната директория на сървъра (D:\xampplite). Имате избор между три варианта:
  • Стартирате Apache чрез apache_start.bat, а MySQL-а - чрез mysql_start.bat. Спирането им съответно е чрез apache_stop.bat и mysql_stop.bat.
  • Стартирате едновременно Apache и MySQL чрез xampp_start.exe. Спирането им става чрез xampp_stop.exe.
  • Стартирате програмата xampp-control.exe, която ще се появи в tray-а и чрез която управлявате XAMPP; стартирането на Apache и MySQL става чрез бутоните "Start", намиращи се до етикетите Apache и MySQL.
Лично аз предпочитам третия вариант, защото чрез него на екрана не остават "паразитни" прозорци от стартирането (както е в първите два варианта), освен това във всеки момент може да се види дали даден сървър е стартиран.

3. Зареждане/обновяване на базата

Предполага се, че вече сте изтеглили пакетите от архива на "Моята библиотека":
  • mylib-db.sql.gz — База данни
  • mylib-book.tar.gz — Информация за книги
  • mylib-cover.tar.gz — Корици
  • mylib-img.tar.gz — Картинки
  • mylib-text.tar.gz — Текстове
  • mylib-wiki.tar.gz — Статични страници
В този списък съм пропуснал mylib-info.tar.gz (Информация за автори), защото за момента няма известен начин за коректното му разархивиране.
Разархивирате всички тези файлове в D:\xampplite\htdocs\mylib; там ще се появи файл с данните от базата - ГГГГ-ММ-ДД-mylib-db.sql, където ГГГГ, ММ и ДД са съответно годината, месеца и датата на създаване на архива. Преименувайте го на mylib-db.sql, след което стартирайте update_mylib.cmd. Ако не се появят съобщения за грешки, то вече разполагате с напълно функционално копие на "Моята библиотека".

За да обновите локалното си копие на "Моята библиотека" е достатъчно да изпълните действията, описани в т.3.

За да качите "Моята библиотека" на преносим диск, изкопирайте директорията xampplite на желаното от вас място (не забравяйте да спрете сървъра преди да започнете копирането!). Не се изискват допълнителни настройки и конфигурации.
Гост

Мнение от Гост »

Инсталирах си XAMPPLite.
Никакъв проблем и наистина не изисква конфигуриране.
Преносимата версия на библиотеката тръгна и работи идеално.
Единственият ми проблем след стартиране на XAMPP беше да открия,че в браузъра трябва да напиша адрес ...://localhost/mylib/ :D
Grouser

Проблем със базата

Мнение от Grouser »

Инсталирах последната версия на XAMPP, MyLib и данните. Имам поставена парола на root акоунта за достъп до базата и всичко изглежда ОК.

Но имам някакъв проблем когато опитам да получа списък на произведенията по дадена начална буква или пък произведенията върху, които е работил някой конкретен преводач. тогава получавам следните две съобщения:

Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in D:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 86
Warning: mysql_free_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in D:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 490

И след това съобщението
"Няма намерени заглавия."

Без кавичките все пак де. Ако имате някаква идея ще се радвам на помоща ви. Очевидно нещо съм омазал, но не мога да се сетя какво
:cry:

Поздрави
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Проблем със базата

Мнение от Борислав »

Grouser написа:Но имам някакъв проблем когато опитам да получа списък на произведенията по дадена начална буква или пък произведенията върху, които е работил някой конкретен преводач. тогава получавам следните две съобщения:

Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in D:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 86
Warning: mysql_free_result(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in D:\xampp\htdocs\mylib\include\Database.php on line 490
В директорията D:\xampp\htdocs\mylib\log трябва да има файл, почващ с db-error. Прати ми го по пощата да го разгледам. Възможно е да има проблеми с някоя от таблиците в базата.
CyberOto
Мнения: 20
Регистрация: 29 ноември 2007, 13:57

Мнение от CyberOto »

Привет,

Изтеглих последните обновления от v2u.biz и след като разархивирах mylib.tar.gz при зареждане на сайта локално дава следното съобщение:

Код: Избиране на всичко

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in \mylib\include\Page.php on line 628
Дава ми изглед на страница все едно липсват CSS класовете (и съответните картинки)

П.С.
Всички останали файлове от архива са копирани, а базата е импортирана успешно.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

CyberOto написа:дава следното съобщение:

Код: Избиране на всичко

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in \mylib\include\Page.php on line 628
Да, моя е грешката, че не написах нищо за това.

Няма да ти губя времето с обяснения защо е така, просто отвори файла config.php и изтрий реда

Код: Избиране на всичко

$cfg = array();
CyberOto
Мнения: 20
Регистрация: 29 ноември 2007, 13:57

Мнение от CyberOto »

Благодаря - работи екстра!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости