Революция в книгоиздаването - книга за 7 минути

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Революция в книгоиздаването - книга за 7 минути

Мнение от noemis »

Революция в книгоиздаването - книга за 7 минути

29 юли 2008

Изображение

Британската верига за книжарници "Блеквел" направи истинска революция в книгоиздаването.

Компанията създаде машина, която може да напечати книга с отлично качество, за не повече от седем минути. От октомври месец в Лондон продавачите във веригата "Блеквел" при запитване от читателите дали имат определено заглавие, ще може да казват: В момента нямаме това заглавие, но за седем минути може да го получите напечатано от нас.

Веригата, която има над 60 книжарници във Великобритания смята, че с тази машина се прави истинска революция в книгоиздаването и ще промени напълно книжния пазар. Машината се казва "Еспресо бук мешин" и се произвежда от американската компания "On demand books". В началото услугата ще се предлага само на определени места, за да се разбере точния интерес на потребителите, уточнява БГНЕС.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=276650
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

За повече информация от източника: http://www.ondemandbooks.com/. Има и интересно видео за изработката на едно копие.

Личен коментар:
Новината, разбира се, е интересна, но типично по журналистически са използвани по-гръмки фрази от необходимото. Не виждам какво революционно има в това, да комбинираш няколко лазерни принтера с автоматична подвързваща машина... Да не говорим, че не британската верига книжарници е разработила устройството, а американската фирма "On Demand Books". По-вероятно просто са решили и те да си купят... А като се има предвид, че първата такава машина е продадена през 2006, статусът "новина" и "революционно" е направо смешен.

Както може да се прочете на официалният сайт, базовият модел отпечатва 300-странична книга за 7 минути. Ако се използва модел с два принтера, времето е около 3 минути. Конфигурацията позволява да се използват до 6 принтера включително. Други ограничения - може да отпечатва само книги с меки корици и броят на страниците не бива да надвишава 500. Вероятно последната сметка е направена при фиксирано тегло на хартията, съобразено с автоматичните подавачи...
Напълно логично, на сайта обясняват как трябвало да се зарежда с хартия, тонер, лепило и още някои консумативи, като дават пример, че една кутия лепило за $100 стигало за 10'000 книги. Обаче тактично пропускат да направят оценка на цената на хартията и тонера. Да не говорим за поддръжката - почистване на лепещите повърхности, заточване ножовете на гилотината...
Накратко, хубаво е, че затворили целият цикъл в една машина с прилични размери (доста компактна, всъщност). От друга страна, цената на едно копие неизбежно ще надвишава 2-3 пъти цената на "масовия" печат. А като вземем предвид колко хора у нас четат, ще се получи същото като с електронните книги - т.е., няма да се радват на особена популярност у нас.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Тази "новина" е добавена в секцията за Литературни новини на Моята библиотека преди повече от месец, на 26 юни. Дарик са "малко" закъснели.
Иначе идеята е нелоша.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Във филмът се казва, че цената на една страница при използване на стандартни хартия и тонер е 1 пени. При цена на паунда 2.50 книга от 500 страници излизаааа... 12.50 лв. – което си е напълно адекватно на цените по нашите книжарници... А качеството със сигурност няма да е по-лошо! Напротив!
Днес си купих две книги. Съответно от по 436 страници (12лв.) и 335 страници (9.99 лв.): Общо 22 лв. за 771 страници – с 0.0035 паунда по-скъпо... Едната е първата от поредица – втората също е издадена но разбира се в книжарницата я нямаха... Леле, каква изненада! А относно качеството... Хартията и на двете определено не влиза в понятието „стандартна”... Тоалетната такава, която ползваме в къщи е къде, къде по... Добре, че от LBook eReader V8, на който съм щастлив собственик свикнах със сивият фон... А печата? Добре, че имаше по 2-3 бройки та си подбрах такива, дето мастилото в печатарката не е било съвсем на свършване...
Накратко – аз определено съм ЗА! Пък и ако се навият да ги продават незалепени... Колко по-лесно ще се дигитализират, а...!? :wink: Пък ако рекат и само файла да продават... :wink: Еееех! Мечти! :(

piligrim
danneyTEAM
Мнения: 4
Регистрация: 27 септември 2008, 10:12
Местонахождение: Бургас

Мнение от danneyTEAM »

Лично аз ползвам HP LJ4+ с двустранен печат и досега съм си напечатал и "сглобил" поне 10-тина книжки. Себестойността им не съм смятал - вероятно ми излиза не по-евтино от купешките, но усещането да излезе книга от ръцете ти няма и не би могло да има цена. Ако има мераклии да правят същото, с удоволствие бих направил кратко ръководство, придружено със снимки, как най-лесно и разбира се с високо качество, може това да стане.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости