Рейтинг на произведенията

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Рейтинг на произведенията

Мнение от SecondShoe »

Не знам какво мислят другите, но май няма да е зле да има възможност да се гласува за книгите. На базата на гласуванията да има класация по жанрове, за най-добри автори и т.н. Хубаво ще е ако можем да коментираме и гласуваме за отделни автори, не само за книгите. Така по-лесно ще се ориентираме когато търсим нещо за четене. Може да е нещо от 1 до 5 със звездички или само с цифри, няма значение.
Важно е ако ще се реализира да има някаква защита от измами. Според мен най-добре е да се допуска само едно гласуване от IP за дадена книга и да има някакъв труден captcha код. Това го казвам най-вече поради опасения, че някои "духовни" книги биха излезли напред поради измами. Друг вариант е гласуването да е прикачено към системата за коментар на книга и да не можеш да гласуваш ако не си оставил смислен текстов коментар.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Току що видях, че действа система за оценяване на произведенията. Веднага започвам тестове Изображение .
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Сега ако имаше начин да виждаме колко пъти е изтеглена или прочетена една книга :)
Аватар
strix
Мнения: 15
Регистрация: 03 март 2007, 20:16

Мнение от strix »

Да, идеята да се вижда колко пъти е изтеглена или прочетена дадена книга е много добра. Гласувам "За"!
Гост

Мнение от Гост »

piki написа:Сега ако имаше начин да виждаме колко пъти е изтеглена или прочетена една книга :)
За броя на изтеглянията може и да стане, но за броя на прочитанията е невъзможно. Защо ли? Поради 2 причини:първо, този който изтегли книга, може и да не я прочете, поради някаква причина, и второ, изтеглената веднъж книга, може да бъде прочетена повече от един път.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Гост написа:
piki написа:Сега ако имаше начин да виждаме колко пъти е изтеглена или прочетена една книга :)
За броя на изтеглянията може и да стане, но за броя на прочитанията е невъзможно. Защо ли? Поради 2 причини:първо, този който изтегли книга, може и да не я прочете, поради някаква причина, и второ, изтеглената веднъж книга, може да бъде прочетена повече от един път.
Някои хора не теглят книгите, а ги четат директно от сайта и ги отбелязват като прочетени.
Аватар
strix
Мнения: 15
Регистрация: 03 март 2007, 20:16

Мнение от strix »

Това имах предвид и аз.
atman

Рейтинг на авторите

Мнение от atman »

Дали е възможно да се въведе система за оценяване на авторите?
Идеята е, че е възможно да пропусна някой добър писател, просто защото не съм чувал за него или не съм чел негови произведения.
Рейтинга би могъл да се генерира на базата на броя гласували и на средната оценка.
Евентуално да се предвиди възможност за сортиране по брой гласували и сортиране по средна оценка.
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Мнение от mIRCata »

Според мен това е доста субективно. На мен може да ми харесва даден автор и да му сложа висока оценка. И ти като видиш оценката - ще кажеш, този е добър, ще го прочета. И да излезе, че нещата, които пише въобще не ти харесват.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

mIRCata написа:Според мен това е доста субективно.
Не говорим дали да има оценки — вече има такива за произведенията — а как можем да вземем сегашните и от тях автоматично да направим за авторите. Че е субективно е ясно. :) Нищо, свързано с човека, не е обективно.

Така-а. А сега за самото генериране. Давайте конкретни предложения за функцията/алгоритъма. Просто средна оценка от всички средни оценки на авторските творби или нещо по-завъртяно?
atman

Мнение от atman »

Така както аз ги виждам нещата, би ми било най-лесно ако авторите са в табличен вид и да имам възможност да сортирам по колона.
Подобно на сайта на замунда, където може да се сортара по име, дата на добавяне, брой изтегляния, рейтинг и т.н.
Например колоните могат да бъдат: Автор (име); Автор(фамилия); Среден рейтинг на произведенията; Брой произведения; Брой гласували; Брой изтеглени заглавия от автора.
В такъв случай, ако сортирам по среден рейтинг на произведенията - най-отгоре ще се покажат авторите получили най-висока оценка. Тогава ще прегледам за кои от тях има най-много гласували, а броят на произведенията на автора, ще ми подскаже доколко е плодотворен като писател.
Това е само предложение разбира се.
Дори и нищо да не се променя в библиотеката, тя ще продължи да е един от любимите ми сайтове.
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Мнение от mIRCata »

Борислав написа:
mIRCata написа:Според мен това е доста субективно.
Така-а. А сега за самото генериране. Давайте конкретни предложения за функцията/алгоритъма. Просто средна оценка от всички средни оценки на авторските творби или нещо по-завъртяно?
Сумирай всички оценки давани за всички произведения на автора и ги раздели на общия брой оценки - така ще има само едно закръгление в края, вместо да се натрупа по-голяма грешка от закръгленията за всяка книга.

Обаче не знам дали е хубаво анонимни потребители да гласуват. Според мен е добре да се ограничи един човек да гласува за една книга веднъж. Че иначе, ако ме издразни някой, ще му пляскам негативни оценки през ден и ще му бутна рейтинга.
Аватар
ogonommo
Мнения: 2
Регистрация: 10 февруари 2010, 20:24
Местонахождение: Пловдив
Връзка:

Мнение от ogonommo »

Средногеометрична оценка от средните оценки, или средногеометрично на всички произведения на автора дава малко по-високо число от средноаритметичното. Идеята ми е, че някои автори имат много силни и много слаби творби, докато други нямат много силни, но нямат и много слаби. Как точно се определя колко добър е даден автор? (Като любител на фантастиката ще дам пример с Артър Кларк и Дейвид Брин: Кларк определено има много силни творби, но и някои много слаби; Дейвид Брин няма слаби творби (поне според мен), но не е толкова признат като Кларк.)

Реализирането на някакъв алгоритъм, който да дава тежест на първата половина или третина от сортираните в намаляващ ред оценки сигурно ще е трудно, но може би ще даде по-точни резултати за отделните автори. Съгласен съм с mIRCata относно отчитането на мненията на анонимни потребители.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости