Устройство за четене на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Заключена

Бихте ли си купили Jinke V8?

Анкетата е приключила на 25 ноември 2006, 09:50

Да, непременно.
1
13%
Да, ако е по-евтино.
3
38%
Не, защото не ми трябва.
0
Няма гласове
Не, защото е много скъпо.
3
38%
Не, защото не удовлетворява изискванията ми.
1
13%
 
Брой гласове: 8

Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

нт написа:Някои други лично пък виждат, изглежда.
О, да... :D
Имам си PDA, на което чета и редактирам предимно вечер; имам си и V3, на което си чета през деня. Нищо общо!
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Hanlin eReader V9

Мнение от noemis »

Аз пък се облизвам за ето това:

Hanlin eReader V9

Изображение
  • Dimensions: 255.8mm(L)*173.5mm(W)*14.3mm(H)
    Display: ePaper (E-ink technology) 9.7 inches 825*1200 pixel
    Storage: 512MB Nand Flash
    Memory: SDRAM: 64MB, Internal 2MB NOR FLASH
    Weight: 320g(Include battery)
    Battery: Li-ION 950mAh
    I/O: A.USB1.1 B.SD slot(Support 4GB capability)
    Working Temperature: 0?C to 40?C
    Keeping Temperature: -20?C to 55?C
    Format Support: PDF, DOC, WOLF, HTML,TXT, CHM, RAR, ZIP, BMP, JPG, ETC.
    CPU: Samsung Arm9 200Mhz
    Operating System: Linux OS
За съжаление още нищо не се казва нито за това кога ще излезе, нито за цената на която ще се продава.
9,7 инча = 24,64 см диагонал!!!
(за сравнение Hanlin eReader V3 има 6 инча диагонал (15,24 см).
Вярно, че като размер ще гони А4, но за мен това си е предимство, а не недостатък.

Линк: http://www.jinke.com.cn/Compagesql/Engl ... .asp?id=34
Последната и единствена промяна е направена от noemis на 08 януари 2009, 15:30.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

noemis
Ще има да си чакаш...
PVI още се мотае с производството на 10-инчови екрани. А Jinke са заети с разработката на евтин 5-инчов модел. Така че реалната дата е в средата на другата година (най-рано).
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Мнение от noemis »

Сигурен съм, че ще си струва чакането!

Между другото ето нещо по-подробно за V3
Ревю: Електронна книга LBook eReader V3

Сметките наистина показват, че излиза с около 100 лв по-евтино да се закупи директно от производителя, а не от украинската версия в България.

Относно това дали си струва парите - определено си струва. Ще изброя най-важните за мен причини:
1. Няма практически никакво излъчване и очите се уморяват толкова, колкото и от обикновена книга на хартиен носител.
2. Много, много дълго време може да се ползва без да е нужно да се презарежда. Беше обяснено защо. В сравнение с другите устройства за четене разликата е толкова голяма, че няма база за сравнение.
3. Възможността на практика човек да мъкне със себе си цялата си налична библиотека - за хора, които често пътуват това не е без значение.

Има и много други доводи "за" (финансови, екологични), но за мен това е основното. Тази технология тепърва ще се развива и със сигурност цената и ще пада още.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Е, за чакането - ти си знаеш най-добре... аз не можах да чакам! :D
За цената - да, ако ти се рискува с липса на гаранция. Тя и митата определят разликата.
С всичко останало съм напълно съгласен!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Има новости в четенето от електронни устройства. Специализираните book readers си остават скъпи, но на кой му пука след като вече има множество други устройства, които вършат работа? Намерих един сайт, от който доставят всички продукти до България, а доставката е безплатна. Сайта е проверен лично от мен, наистина пращат каквото си поръчал и са честни. Плащането става с PayPal. Там открих множество устройства, които поддържат четене на книги, но впечатление ми направи това: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12354 . Хареса ми заради големия 3 инчов екран. Има и други подобни устройства в същия сайт, само напишете book в търсачката. Проблема е че не знам дали поддържа кирилица, а нямам намерение да поръчвам такова понеже вече си имам нещо по-добро. Според мен няма да има проблем с UTF.
Изображение
ju
Мнения: 2
Регистрация: 01 август 2008, 16:38

Sony Reader PRS-505 pdf zoom проблем?

Мнение от ju »

Искам да чета PDF-и на книги от тези които се носят из нета за компютри.
Около 50 реда на страница, добри margin-и около текста.

Мисля да си поръчам Sony Reader PRS-505, но разбрах че няма Zoom на PDF-ите.
The real slowdowns kick in when you open up large files, especially PDFs. Bad PDF rendering was the PRS-500's biggest weakness, and I'm sorry to say it hasn't been improved at all in the PRS-505. Rendering large PDF files takes a long time, and most PDFs don't even look very good. In fact, PDFs meant to be printed on 8.5" x 11" paper (or A4 size, or anything larger) are often entirely illegible on the Reader.

The problem is that there's just no way to zoom in to a PDF page very far. The best you can do is switch the display into landscape mode and use the "Medium" zoom setting to put the width of the printed area across the screen. But that isn't good enough for many textbooks, product brochures, maps, etc.
Някой има ли опит да ми каже колко са зле нещата?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Sony Reader PRS-505 pdf zoom проблем?

Мнение от Mandor »

ju написа:Искам да чета PDF-и на книги от тези които се носят из нета за компютри.
...
Някой има ли опит да ми каже колко са зле нещата?
Zoom има, но в крайна сметка няма никаква полза от него. Реализирано е като обърнеш книгата настрани, да четеш по половин страница наведнъж. Толкова. При 1:1 текст от PDF, форматиран в A4 е нечетим. Другият проблем е в скоростта - като застреляна костенурка. Бавно отваряне, бавно прелистване. Освен това, ако шрифтовете не са вградени в PDF-а, можеш да забравиш за кирилицата. Изобщо, ако PDF-а е форматиран за A4, няма приличен начин за четене на 6" четец (независимо Sony или lBook).
За Sony най-подходящ е фирмения LRF-формат.
ju
Мнения: 2
Регистрация: 01 август 2008, 16:38

what?

Мнение от ju »

Завъртяно все пак чете ли се?
Или да отказвам поръчката :(
Гост

Re: Sony Reader PRS-505 pdf zoom проблем?

Мнение от Гост »

ju написа:Искам да чета PDF-и на книги от тези които се носят из нета за компютри.
Около 50 реда на страница, добри margin-и около текста.

Мисля да си поръчам Sony Reader PRS-505, но разбрах че няма Zoom на PDF-ите.
С новия ъпдейт от Сони за PRS-505 (1.1.00.18040 от 24 юли) има zoom на PDF. Специално за PDF обаче силно препоръчвам употребата на pdfcropper (pdfcropper.com). Чакам всеки момент човекът да направи поддръжката и на картинки и започвам бясно конвертиране.

Тъй като си споменал за компютърни книги - новия ъпдейт дава възможност за четене на EPUB format, което прави конвертирането на CHM книги сравнително лесно. Неприятното с EPUB формата, е че при преминаването от един XHTML към следващия (вътре в ZIP архива) се бави малко повече отколкото при обичайното минаване между страниците.
mistar_ti
Мнения: 30
Регистрация: 08 септември 2007, 23:34

Мнение от mistar_ti »

Не можах да разбера накрая кое устройство ползвате и на каква цена :)
simaka
Мнения: 1
Регистрация: 23 август 2008, 13:52

Мнение от simaka »

Здравейте!
Първо искам да поздравя Борислав и всички останали около него, които правят този сайт фантастичното място, което е.

Аз живея в чужбина и не е лесно да си нося книги от България. От доста време знам за същестуването на chitanka.info, но едва преди половин година разбрах за устройства като Sony Reader, Cybook gen x, и iRes iLiad. Тъй като в моя ценови диапазон е само Sony Reader prs-505, следях сериозно mobileread.com, които от своя страна следяха отблизо "готвенето" на нов фърмуеър за това устройство, който ще поддържа функцията reflow за pdf файлове (за тези ненаясно с термина - това е пренареждането на изречения след "зуум" така, че да се побират на екрана, а не да се налага да се ползват скролбарите наляво-надясно за се чете). Веднага щом от Сони пуснаха новия фърмуеър си взех такова устройство на цена $240 от ebay. Имам го само от седмица, вече прочетох 2 книги свалени от сайта на него и мога да кажа че е едно от най-добрите капиталовложения правени от мен досега. Качеството е наистина много близко до хартия и четенето на него е песен. Живо го препоръчвам на всеки един от вас, ако искате мога да сложа линкове към снимки с книги на кирлица или специфични файлове, които бихте искали да видите как ще изглеждат на него.

Поздрави и ако сте извън България и имате моя проблем със снабдяването с книги - силно ви го препоръчвам!!!
Гост

Мнение от Гост »

Ето малко книги в PDF формат. Добавят се и нови, можеби по десетина на месец. хттп://store2.data.bg/hammster/Bgbooks/
Stefch
Мнения: 2
Регистрация: 07 октомври 2008, 10:43
Местонахождение: София

Какъв модел електронна книга?

Мнение от Stefch »

Здравейте,
Наскоро открих този форум и съм приятно изненадан.
Навих се да си взема електронна книга, но нещо се забърках в моделите.
Каква все пак: LBook eReader, Sony Reader, IRes iLiad, Cybook или нещо друго? И откъде в България може да се купи? (Нямам Mastercard, Visa или друга подобна.)
Поздрави на всички!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Stefch
Не е лесно да се отговори на такъв въпрос, защото всеки има различни предпочитания... Все пак ще се опитам да дам няколко насоки.
iRex е много скъп, трудно се намира и поддръжката му е малко... хм. Но пък това е единствения модел, който има 9" екран, удобен за четене на PDF форматиран в A4.
CyBook - това е клонинг на едно тайландско недоносче, което все още не е достигнало пълния си потенциал (да се чете: "не са реализирани основни функции").
Има още няколко клонинга на базови модели, които ще прескоча. За нормално четене на художествена литература на български език най-подходящи са SonyReader 505 и lBook V3. Предишните им модели ( 500 / V8 ) са със стария тип екрани, който има много по-лоши характеристики.
За съжаление у нас (по нормален път) може да се закупи само lBook V3 (www.lbook-bg.com). Има слухове, че Sony ще разшири продажбите на SR-505 и в Европа след средата на 2009, но засега са само слухове - продажбите в Канада започнаха едва преди няколко месеца, а тези в Англия тепърва се договарят.
Екранът и на двете устройства е един и същ, но в останалите функции има доста разлики - не е зле да прегледаш "ревю"-тата на тези модели, за да прецениш кой модел по-добре ще отговаря на твоите изисквания. Например аз избрах lBook заради гаранционната/сервизна поддръжка, директното четене на FB2-файлове, представянето на книгите във вложени папки (срещу вградените категории в SR-505), заменяемият акумулатор (този в Sony не може да се смени от потребителя). Други не се интересуват от тези неща и предпочитат SonyReader заради по-добрия дизайн, по-устойчивия корпус, по-стабилната работа на вградения софтуер, а някои - просто заради марката.
Ако не греша, в този форум има притежатели и на двата типа устройства, така че ще можеш да получиш отговори на по-конкретни въпроси.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Stefch

Купих си V8 в края на миналата година. След няколко месеца се появи и V3. Имах възможността да тествам три е-книги едновременно – тези двете и SonyReader.

Моделът на Sony отхвърлих много бързо и категорично! Най-малкото екранът му беше със забележимо по-нисък контраст от V8, да не говорим за Vizplex-а на V3! А пък софтуера...

Основно сравнявах двата lBook-а. За да не бъда многословен ще формулирам изводите си така: За момента идеалния вариант е корпус и управление на V8 с карантийте и софтуера на V3. Като от V8 бих премахнал долният падащ панел с тъч скрийна.

Разликата между екрана на V8 и Vizplex се усеща най-вече на по-слабо осветление – на дневна светлина е минимална.

В крайна сметка бих препоръчал LBook eReader V3. Разликата в цената е малка, а плюсовете са значително повече!

А! Да! С V8 имах един, единствен проблем. Наложи се да му подложа хартийка на батерията защото иначе не даваше добър контакт и от това произтичаха редица проблеми... Изключваше се неочаквано сам и искаше по-често зареждане... Но след „подлагането” всичко се оправи. Реално издържа прелистването на 5 – 6000 негови страници с едно зареждане. 10-15000, както е в реклама моят поне не може да устиска.

Хората от http://www.lbook-bg.com са много учтиви и коректни! Засега продават „на щанд” само в София и Русе но аз моята я купих от София – куриер с наложен платеж – и нямаше абсолютно никакви проблеми.

Дали си заслужава една такава покупка...? Ооооооо! Да! Да! Да! Да! Да! Да! Да! Да! Да! Да! (x10)
А, ако някой ден нашите издателства решат да излязат от Каменната Ера... Моята надежда обаче е в авторите и НАЙ-ВЕЧЕ в преводачите. Ако бях преводач – все щях да събера някой лев, да си платя авторското право и моментално щях да се трансформирам в преводач-издател...

piligrim
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

piligrim
Не съм съгласен само с едно нещо - че екраните на SR-505 и lBook V3 (или SR-500 и lBook V8 ) са различни. Екраните са абсолютно еднакви, един и същ модел, от един производител и т.н. Има вероятност да си гледал модела на Sony в сребрист корпус, на този фон екранът изглежда по-тъмен от този на lBook, но това е само оптична илюзия.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Разглеждах ги на светло. Sony-то беше черно и разликата, между двете конкретни устройства беше забележима – макар и не много голяма. А и моето със сигурност е... бяло – така, че цветният контраст не е в негова полза... За съжаление вече нямам достъп до Sony, иначе бих ползвал колориметър и цифровото изражение би разрешило „спора”...! :lol:
За да бъда напълно коректен обаче ще призная, че шрифтовете на двата текста при сравняването бяха различни... Може също да е професионално изкривяване от моя страна, защото вече 15 години работя с цветове и нюанси, и автоматично регистрирам, и малките разлики...
В случая обаче мисля е по важен фактът, че устройството по много показатели не издържа сравнението! Освен по качеството на кутията, което не беше чак толкова по-високо и лично за мен е последен приоритет!

piligrim
Stefch
Мнения: 2
Регистрация: 07 октомври 2008, 10:43
Местонахождение: София

Мнение от Stefch »

Благодаря ви за информацията!
Ориентирах се към lBook V3. Само него и видях да се продава директно в България, но не бях сигурен, че не пропускам нещо. Пък и като разбрах, че е украински, малко се смутих - никога не съм купувал нещо от там и нямам впечатления. Представянето му обаче като възможности ми хареса.
Остава да намеря време и да ида го купя...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Stefch
Ако мога да перефразирам репликата от "Армагедон": "Украинско, френско, японско - всичко е произведено в Китай"! :lol:
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

Мммдааа! Когато Исландия обявява фалит..., а Китай 26% дефлация... Как да не перефразира човек...?

Колкото до украинците... И те се оказаха по-умни от нас! Нашите политици и бандити так си и останаха само на "Дай да откраднем, колкото можем...!" Докато техните много бързо разбраха какво да правят с откраднатото...!!! И го направиха!
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Stefch написа:Благодаря ви за информацията!
Ориентирах се към lBook V3. Само него и видях да се продава директно в България, но не бях сигурен, че не пропускам нещо. Пък и като разбрах, че е украински, малко се смутих - никога не съм купувал нещо от там и нямам впечатления.
Всъщност едно и също устройство произвеждано в Китай от Jinke Electronics се продава с няколко различни марки. Доста от дистрибуторите го продават под друго име - lBook в Украйна, Walkbook в Турция, Papyre в Испания, BEBOOK в Холандия, EZ Reader от друга китайска фирма. От тях май само lBook и BEBOOK са с различен софтуер. Въпреки това разликите между тях не са много големи.
debilgates

Мнение от debilgates »

Трябваше да обявите цените предварително!Четох,четох и накрая ме заля студена вода- цената под 650 лв.не пада.Знам,че си заслужава инвестицията,ама все пак!Да взема да изчакам още половин година да излязат новите модели и цените да паднат.Всичко е така когато се появява за първи път - после главоломно се срива надолу.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Те тези устройства не са много нови вече. Предполагам цената ще е по-ниска само за 5 инчовите модели, които се очакват тази година.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Докато PVI е монополист в производството на eInk, не очаквайте нищо добро:
1. Цената на екрана е ~200 лв. и за две години не е падала надолу.
2. PVI едностранно прекратиха всички договори за производство на 5" екрани (още преди да започнат да ги произвеждат), така че и такъв модел книжка не се очаква (независимо от производителя).
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Мнение от Endymion »

Това с отказа от производство на 5 инчови екрани не го знаех :( Заради тези снимки във форума на the-ebook.org си бях направил извода че първите 5 инчови модели се очакват всеки момент.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

О, много се извинявам - моята информация беше от септември месец; твоята е по-нова.
Дано да се раздвижи малко пазара (и цените)...
archivarja
Мнения: 1
Регистрация: 14 септември 2006, 13:12

Мнение от archivarja »

ЧНГ на всички посещаващи този прекрасен сайт. Благодарности на админа и всички които сканират и редактират книги. По темата, отдавна чета на PocketPC вече 7-ма година. Искам да си закупя e-book у-ство. Цените им са доста високи. Следя какво се случва на този пазар и сега съм намерил ето това foxitsoftware.com/ebook/ Не е реклама. Ако някой може да каже, как да се закупи и достави до България на поносима цена.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Не мога да ти отговоря на въпроса за доставката, но те съветвам да премислиш решението си - може би за теб ще е по-добре да инвестираш в SonyReader (505 или 700). Разликата в цената не е толкова голяма, но във функционалността - огромна!
Надявам се, си забелязал, че eSlick-а чете само текстови и PDF-файлове? PDF-файловете отдавна са "болна тема" за 6" eInk-устройства, а според спецификациите нямаш гаранция, че ще чете TXT на кирилица (или изобщо unicode-файлове).
Освен това eSlick е клонинг на тайванския StarEBook, който има доста ограничени средства за навигация. Повече по темата: тук.
Според мен за $70 разлика не си заслужава да се "набутваш" с това недоразумение eSlick...
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Устройството е официално пуснато едва преди три седмици. Изчакай да минат няколко месеца и евентуално може да се появи за продажба в някой сайт, който доставя до България.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости