Проблем при сканирането

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
tanyaberb

Проблем при сканирането

Мнение от tanyaberb »

Започнах редакцията на романа на Робърт Лъдлъм Предателството "Тристан". Още от първите страници забелязах пропуск в сканираните страници. Липсват по няколко страници на различни места във файла. Затова моля, ако има кой, нека ми помогне. Ако се обади някой, ще му запиша точно кои страници липсват и ако може да ми ги сканира отново. Ще бъда много благодарна, книгата е интересна и си заслужава усилията. Чакам! С приятелски поздрав до всички неуморни сканиращи и редактиращи Татяна :D
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Налага ми се да сканирам текстове по математика. Формулите и чертежите ги разпознавам като картини, текста уж е добре във файн рийдъра, но когато прехвърля страницата в уорд става страшна каша текста се появява в няколко различни шрифта, картинките не са на мястото си и ако се опитам да ги преместя текста изчезва.Особено лошо е положението с обикновените дроби, знаменателя обикновено не се вижда.В чудо се виждам вече, а пък на ръка не ми се пише. Ако може някой да ми помогне ще съм много благодарна.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

...текста се появява в няколко различни шрифта...
Обикновено това се получава, ако експортирането на FineReader-а е настроено с "Запази оригиналното форматиране" (различните версии имат различни текстове, затова цитирам по памет). Тогава изкривяванията при сканиране се отразяват на размера на шрифта. Или експортирай с други настройки, или си поправи шрифта в Word-а (най-лесно става чрез стиловете).

...картинките не са на мястото си...
Такъв проблем не съм срещал. Да не би картинките да са на един ред с текста и оттам да се получава разминаването?

...ако се опитам да ги преместя текста изчезва...
Едва ли изчезва, по-скоро се скрива. Това обикновено се получава, когато картинката в Word-а не е настроена така, че текста да я "заобикаля". Виж различните настройки на картинки в Word.

...знаменателя обикновено не се вижда...
Това не го разбрах. Нали формулите ги разпознаваш като картинки?

Какъв е обемът на текста? Доколко е задължителен експорта в Word?
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Опитах се да сменя стила в Word визуално нищо не се променя но иначе показва че целия текст е с един и същи шрифт. Картинките наистина са на един ред с текста обикновено отговорите са в смесени числа и трябва да се разпознават като картинки. Опитвах се да слагам формулите в текстови кутии, тогава ми се отрязва долната част на числата.Експорта в Word изобщо не е задължителен, но не знам къде другаде да го обработя. Става дума за задачи, тестове и уроци по математика с много формули, чертежи, дробни черти и по-малко текст. Имам да правя като дипломна работа сайт по математика. Сайтът е готов, мислех, че там ще имам повече проблеми, но сега тези формули и чертежи ме затрудняват изключително много.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Прати ми една или две типични картинки за разпознаване в имейл. Имам желание да опитам да помогна.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Значи експорта в HTML май ще е по-желателен от Word?
Вместо отделни картинки, направо качи целия FineReader-пакет някъде, за да го оценим цялостно. Например, rapidshare.com или подобните му.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Успях с голяма мъка да кача тук http://tranz.it/load.php?id=7NBq4uMbhnb4b2tw91702 няколко страници. Изключително бавна връзка, не знам на какво се дължи.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Ето ти една страница без никаква редакция от ридър 8: страница 35
Единственото е, че ръчно му дадох зоните на страницата — кое е текст, таблица или картинка. По-късно ще пробвам с версия 9 на ридъра.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Да, с таблици става добре, само че за чертежите трябва в таблицата да се сложи картинка иначе нищо не излиза. Никога нямаше да ми дойде на ум да използвам таблици.Boman, слагаш ли картинки в таблиците или директно ти излизат чертежите?
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Първо избирам кое е таблица и след това внимателно вътре в нея избирам кои са картинките. Използвам и вертикални и хоризонтални разделители, където ридъра не може сам да реши къде да раздели клетките на таблицата. Те се появяват след това като borders в Word и можеш да ги премахнеш. Не е толкова бавно, колкото изглежда на пръв поглед. Пък и все пак имаш доста сложен план на страниците, така че не можеш да избегнеш да си поиграеш по-старателно. Не си играх много вчера, но не видях по-добър начин за обикновените дроби освен с картинки. В твоя случай си заслужава труда да се форматират ръчно зоните в ридъра и след като се разпознаят страниците пак там да се оправят грешно разпознатите букви и символи. След това почти няма да има нужда от обработка. Няма значение дали записваш в Word или html. Всичко дотук се отнася за версия 8; не можах да приложа същия трик с картинки в таблиците във версия 9. Пробвай и сподели :).
p.s. Не забравяй да инсталираш гръцки, латински и другите допълнителни езици, ако не е вече направено.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Горе долу се поизбистриха нещата. Май по-големи проблеми ще създават дробните черти, разпознавам дробите като картинки, малко се отличават от другия текст ама няма как. Относно математическите символи ползвам Math Type, тъй че не ми се налага да инсталирам други езици. По принцип съм заложила двуезично разпознаване - български и английски и съм доволна.
Аватар
KingoftheROAD
Мнения: 2
Регистрация: 20 март 2008, 02:07
Местонахождение: Пловдив
Връзка:

Мнение от KingoftheROAD »

Ако има гръцки или други букви в математическите формули, ще е по-добре да настроиш Файн Рийдъра да разпознава няколко езика - мултиленгуидж. И оттам му избираш - български, английски, гръцки и ще каквито други трябват. Аз преди време сканирах една дипломна работа и като го настроих така формулите си излязоха като текст без проблеми. Версията е 7-ма.
Just a KingoftheROAD needing freedom to grow ...
Километрите на колата, и мъжете на жената - само те си ги знаят :-)
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости